اصول اخلاقی در بازاریابی محتوایی

آشنایی با مفهوم بازاریابی اخلاقی و روش های غیر اخلاقی در بازاریابی محتوایی

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
اصول اخلاقی در بازاریابی محتوایی
سارا تبریزی|چهارشنبه، ۱۶ مهر ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 1887 کلمه|مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • بازاریابی اخلاقی (Ethical Marketing) چیست؟
 • اخلاق بازاریابی چیست؟
 • بازاریابی اخلاقی و مشتری 
 • بازاریابان اخلاق مدار 
 • برندهای اخلاق مدار
 • اصول بازاریابی اخلاقی
 • انواع تبلیغات غیر اخلاقی
  • تبلیغات بدلی
  • مبالغه کردن
  • تبلیغات پر سر و صدا
  • ادعاهای نادرست
  • استفاده از قالب کلیشه ای زنان
  • کودکان در تبلیغات
  • مقایسه اشتباه برند

رقابت در دنیای تجارت و کسب درآمد و افزایش سود برای تولید کننده به دو طریق اخلاقی و غیر اخلاقی صورت میگیرد. به این معنی که میتوان برای بازاریابی محصولات خود، بازاریابی اخلاق مدار یا غیر اخلاقی داشته باشید.  به طور کلی نمیتوان گفت که برای بازاریابی اخلاقی ما یک لیست داریم و هر آنچه که شامل لیست نباشد پس جز بازاریابی غیر اخلاقی است.  تشخیص اینکه آیا روشی که برای بازاریابی به کار گرفته اید اخلاقی است یا غیر اخلاقی سخت است اما شدنی است. اینکه بتوان رقابت سالمی از طریق بازاریابی و تبلیغات اصولی و اخلاق مدار داشت به شرکت ها کمک میکند که همیشه در ذهن مردم به عنوان برندی خوش نام باقی بمانند. از طرفی استفاده از بازاریابی غیراخلاقی ممکن است باعث فروش محصولات شود اما اطمینان و اعتماد پایداری که بازاریابی اخلاقی در بین مشتری ها ایجاد میکند را نخواهد داشت. در این مقاله به معرفی بازاریابی اخلاقی پرداخته ایم و بخشی از اصول این روش را معرفی کرده ایم.

بازاریابی اخلاقی (Ethical Marketing) چیست؟

بازاریابی اخلاقی

اخلاق بازاریابی یکی از پیچیده ترین موضوعات در تاریخ بشریت است. رابطه بین به دست آوردن پول و انجام کار صحیح چه از طریق تجار و بازرگانان مورد مطالعه قرار گرفته است. طبق بررسی مرکز مطالعات اخلاقی 43 درصد افراد مورد مطالعه معتقد بودند که کارفرماهای آن ها فاقد درستی و صداقت بودند. اما سوالی که تمامی فرایندهای بازاریابی را شامل میشود این است که روش اخلاقی فروش کالا چیست؟

این سوال هرگز پاسخی قانع کننده و رضایت بخش نداشته است. اما در سالهای اخیر تبدیل به یک مسئله مهمی شده است.

به گفته Bureau of Economic Analysis: سود شرکت ها در سال 2011 در تمام مدت افزایش پیدا کرده است. در همان زمان جهان از فلج شدن اقتصاد و رکود اقتصادی رنج می برد که مسبب اصلی این اتفاق تجار وبازرگانانی هستند که به شیوه نادرست، بازاریابی میکردند.  شرکت ها، اهمیت انجام کارها را به شیوه های اخلاقی . اشاعه و اطلاع رسانی از این تغییر ایجاد شده در شیوه کار را به گوش مشتری رساندن، متوجه شدند. یکی از آسان ترین روش ها برای رسیدن به این نقطه تغییر در شیوه بازاریابی است و اعمال روش اخلاقی در کار بازاریابی شرکت ها است.

اخلاق بازاریابی چیست؟

اخلاق بازاریابیاخلاق بازاریابی به دنبال توسعه صداقت، عدالت و مسئولیت پذیری برای تبلیغات است. اخلاق موضوعی بسیار دشوار است از این منظر که هر فردی یک نظر در رابطه با اینکه چه چیزی درست است و چه چیزی اشتباه است، دارد. به همین دلیل بازاریابی اخلاقی یک لیست از قوانین سخت و خشک نیست اما یک مجموعه ای از راهنمایی ها برای کمک به شرکت ها جهت ارزشیابی راهبردهای بازاریابی جدید است.

بازاریابی اخلاقی و مشتری 

بازاریابی اخلاقی برای مشتری ها انتخاب های بهتر، آگاهانه تری در رابطه با کالاهایی که خریداری می کنند و فروشگاه ها برای استفاده مداوم و مکرر، کمک میکند. بازاریابی اخلاق مدار با تغییر مسیر و روش قصد بگوییم محصولاتمان چگونه تولید شده اند، افرادی که میسازند و میفروشند، اشیایی که روزانه خریداری میکنیم و جوامعی که بر انصاف و روش های اخلاقی پایه گذاری شده است.

بازاریابی اخلاقی و مشتری

افراد زیادی قرص های رژیمی می خرند حتی اگر کمیاب باشد. این به دلیل این است که شرکت های قرص های رژیمی ترفندهایی برای حقه زدن به مشتری ها برای خرید محصولاتشان استفاده می کنند. اگر همان شرکت ها از راهکارهای تبلیغاتی اخلاق مدار استفاده کنند، احتمالا از میدان رقابت خارج خواهند شد. با این حال ترفندهایی که استفاده میکنند غیرقانونی نیست و باعث تدوام تجارت آن ها میشود.

برای بعضی شرکت ها بازاریابی اخلاقی چیزی فراتر از شانس برای افزایش و ارتقا اعتبارشان است. برای مثال پیتزای Domino تبلیغی بسیار جالب و مشهور دارد که در آن تصاویری واقعی و بدون هیچ افکتی از مشتریان در پیتزافروشی است که باعث زیبایی هر چه بیشتر تبلیغ شده است. اگر یک شرکتی تصمیم بگیرد که یک راهبرد بازاریابی اخلاقی می تواند باعث افزایش سود و بهبود ذهنیت عموم شود پس می توانند اقداماتی جهت بازبینی و تغییر شیوه بازاریابی کنونی خود انجام دهند در بعضی موارد نیاز به تغییر جزیی دارد اما در بعضی دیگر به طور کلی و کامل نیازمند تبلیفات جدید است.

هر نوع بازاریابی اخلاقی با تحلیلی دقیق از شرکت، مشتری ها و فروش های آن انجام می شود. بازاریابی اخلاقی مزایای زیادی دارد. استفاده از بازاریابی اخلاقی برای جذب مخاطب مناسب باعث افزایش سود میشود، شرکت های کمی آن را به عهده می گیرند. جستجو و تحقیق دقیق بهترین راه برای تشخیص تغییرات به وجود آمده در نتیجه استفاده از روش اخلاقی است. درصورتی که بازاریابی اخلاقی ثابت کند مانع افزایش سود و درآمد می شود، بسیاری از شرکت ها تلاش در جهت پیدا کردن روش تبلیغاتی اخلاقی مناسب را رها می کنند.

بازاریابان اخلاق مدار 

بازاریابی اخلاقی

بازاریابان اخلاق مدار نیاز دارند تا در رابطه با اینکه چگونه می توانند در بازار نفوذ کنند، تصمیم های سختی بگیرند. اکثر شرکت ها، تنها چیزی که باید بدانند این است که انجام کار درست به عنوان عامل محرک کافی نیست. بازاریابی اخلاقی اغلب نشان دهنده انتخاب های اخلاقی است که یک شرکت به منظور بهبود و توسعه شهرت باید انجام دهند. این میتواند روشی قدرتمند برای ایجاد ارتباط با مشتری ها باشد. اما همچنین خطر غرور بیش از حد را به دنبال دارد. هر اقدامی برای بازاریابی اخلاقی، سود خصوصی شرکت را با مسئولیت اجتماعی آن تراز میکند.

Body shop شرکتی است که از بازاریابی اخلاقی استفاده میکند. فروشگاه های زنجیره ای که به طور گسترده در کل جهان پخش شده است، به فروش وسایل حمام مشغول است. از زمان ابتدای کار خود آن ها برای تربیت کارمندان منصف، اجتناب از آزمایش و تست روی حیوانات، استفاده از محصولات طبیعی و تلاش برای حفاظت از سلامتی بدن شروع به کار کردند. این ها بخشی از اصول مهم بازاریابی این شرکت است. خاصیت اخلاق مداری این شرکت به عنوان روشی که باعث ایجاد تفاوت بین این شرکت و رقبای خود در تولید وسایل آرایشی، شناخته شده است.

رقبا در بازاریابی اخلاقی

اخلاق یک موضوع معنوی است که می توان به راحتی از آن در دنیا تجارت و زیر بار فشار اقتصادی در دنیا چشم پوشی کرد. تنها راهی که میتوان نسبت به تصمیمات تجاری اخلاق مدار مطلع شد این است که یک گروه که از افراد مطلع از تجارت اخلاق مدار تشکیل شود. داشتن درجه و رتبه از موسسه های مجاز و مرتبط یک راه ثابت شده برای پایداری در دنیای رقابت است. اخلاق بازاریابی یکی از خصیصه های هر برنامه بازاریابی است. دانشجویان نمونه های مشهور در تجارت را مطالعه میکنند و در رابطه با اینکه در بازاریابی چه چیزی درست و چه چیزی اشتباه است، گفتگو های زیادی میکنند و در نتیجه نظریه های متفاوتی از خود ارائه میدهند.

این کارها را از طریق چیدن یک سناریوی فرضی در یک محیط دانشگاهی انجام میدهند که به دانشجویان این فرصت را میدهد که در میان عقاید و نظریه های متفاوتی که در رابطه با بازاریابی اخلاقی است کارکنند و بعدها در زندگی کاری خود از این تجارب استفاده کنند. این نوع از مطالعه در سطح گسترده بهترین راه برای فهم کامل و عمیق از نتایج اخلاق است در صورتی که از آن در بازاریابی و تجارت استفاده کنند. درجه آزادی در بازاریابی به کارمندان ثابت میکند که فروشنده های جدیدی که آن ها استخدام کرده اند، میتوانند نسبت به چالش های پیچیده تجارت قرن 21 پاسخ مناسبی دهند. آموزش دانشگاهی در بازاریابی، مبلغان جدید را برای ایجاد تصمیمات مبتکرانه و مهم در رابطه با بازاریابی اخلاق مدار آماده میکند.

برندهای اخلاق مدار

Everlance یک کارخانه­ ی تهیه و ساخت لباس است که همانند سایر برندهای اخلاق مدار در صفحه سایت شرکت داستان برند خود را تعریف کرده است. اینکه چگونه شرکت از راستی و رفاه کارکنان خود که به تهیه لباس مشغول هستند، پشتیبانی می کند. محتوای تبلیغات Everlance صرفا این نیست که لباس توسط کارخانه تولید شده و یا این محصول با رعایت اصول اخلاقی به فروش رسیده است. شرکت هم چنین مشتری های خود را به همراه جزییات قیمت شکسته شده برای لباس هر فرد در دسترس قرار میدهد. که شامل جزییات هزینه مواد، حق الزحمه کارگر، حمل و نقل، مالیات، عوارض گمرک و حتی ابزار مثل دکمه و زیپ. برای مثال برای تولید ژاکت مدل Element شرکت، 60 دلار هزینه کرده است و شما میتوانید به صورت دقیق عوامل و عناصر کارخانه ای و منطقی که به صورت جزیی روی قیمت تاثیر گذاشته اند را ببینید.

بسیاری از شرکت ها به دنبال راهی برای بهبود شرایط کشاورزان و تولیدکنندگان قهوه در کل جهان هستند و یکی از بهترین شرکت ها، Consciouc Coffee است. این شرکت در سال 1996 به وسیله مارک و ملیسا گلن تاسیس شد.

علاوه بر تعهد جدی خود به فرآیندهای تولید اخلاقی و تجارت عادلانه ، شرکت conscious Coffees در طیف گسترده ای از ابتکارات دسترسی به جامعه استفاده میکند.

برنامه معیشت CAFE افراد را در ال سالوادور ، گواتمالا ، مکزیک و نیکاراگوئه توانمند می کند تا مشاغل قهوه خود را از طریق کارگاه های آموزشی و راهنمایی و پشتیبانی مداوم در اختیار داشته باشند. این شرکت به طور مرتب قهوه را به چرخه های محلی اهدا می کند ، پروژه ای که توسط علاقه مندان به دوچرخه سواری از سراسر منطقه بولدر انجام می شود و به سایر دوچرخه سواران کمک می کنند تا تعمیر ، نگهداری و نوسازی دوچرخه های قدیمی و استفاده شده را انجام دهند. تیم Consciouc Coffee ، بخشی از طرح USAID را که از طرف مشاوران متخصص تأمین می شود ، تا به پرورش دهندگان و کشاورزان کمک کند . با یادگیری روش های علمی و جدید از کاشت و برداشت قهوه به تولید کنندگان قهوه در آمریکای جنوبی در جهت به حداکثر رساندن بازده و مشارکت در نمایشگاه کمک می کند و شیوه های اقتصادی را با تهیه کنندگان آمریکای شمالی ترسیم کنند. شرکت conscious Coffees یک نمونه بسیار عالی از یک برند خوب است که تنها از راهبردهای بازاریابی اخلاقی استفاده نمیکند بلکه در هرکاری که انجام میدهد تضمین میکند.

اصول بازاریابی اخلاقی

1)  تمام اجتماعات بازاریابی استانداردهای رایجی از حقیقت گویی را به اشتراک گذاشته اند.

2) بازاریابان با بالاترین استاندارد از اخلاق فردی به کار ادامه میدهند.

3) تبلیغات محتوایی متمایز از اخبار و محتوای سرگرمی است.

4) امنیت و حریم شخصی مشتری ها نباید فاش شود.

5) فروشنده ها باید دستورات و استانداردهایی که به وسیله دولت و سازمان مرتبط منتشر شده را بپذیرند.

6) اخلاق باید به طور واضح، روشن و صادقانه در طول تصمیماتی که برای اقدامات بازاریابی گرفته می شود، بیان شود.

انواع تبلیغات غیر اخلاقی

بازاریابی غیر اخلاقی

تبلیغات بدلی

در بعضی مکان ها،  قانونی علیه تبلیغات محصولاتی مثل سیگار و الکل وجود دارد. تبلیغاتی بدلی راهی است برای نشان دادن این محصولات به مشتریان بدون آن که به صورت مستقیم به آن اشاره کند.

مبالغه کردن

بعضی مبلغان ادعاهایی در مورد کیفیت محصولات دارند که  بیشتر اغراق است.

تبلیغات پر سر و صدا

زمانی که بازاریابان در رابطه با یک موضوع دروغ می گویند در واقع آن ها بلوف میزنند.

ادعاهای نادرست

بسیاری از محصولات ادعا میکنند که به نتیجه مطلوبی که مشتری خواهان آن است، اما این امر هیچ مدرک و سند علمی ندارد.

استفاده از قالب کلیشه ای زنان

در تبلیغات بسیاری، زنان اغلب به عنوان ابزاری جنسی به تصویر کشیده می شوند. این نوع از تبلیغات جنبه منفی دارند و در ساخت فرهنگ اشتباه مشارکت دارند.

کودکان در تبلیغات

کودکان به صورت فراوان در تبلیغات استفاده می شود بدون اینکه به این مسئله توجه شود که کودکان آیا توانایی درک و ارزیابی محصول را دارند. این نوع تبلیغ یکی از رایج ترین روش های بازاریابی غیر اخلاقی است.

مقایسه اشتباه برند

زمانی که یک شرکت اشتباه کند یا رقبای خود را گمراه کنند. در واقع خبر نادرست را منتشر میکنند.

جمع بندی و نتیجه گیری

بازاریابی اخلاق مدار به طور مدون و مکتوب روش یا مراحل مشخص و تعیین شده ای ندارد. اما چیزی که مشخص است این است که چارچوب اصلی مشخص است و هرشرکتی میتواند به کمک بازاریابی اخلاق مدار راه خود را تعیین کند. شاید بتوان با استفاده از روش های غیر اخلاقی زودتر به نتیجه مطلوب رسید اما میتوان به جرئت گفت که شیوه بادوامی نیست و نمیتواند به مشهور ماندن برند برای همیشه کمک کند. این درحالی است که روش اخلاقی کمک میکند تا برند شما برای همیشه در ذهن  مردم به عنوان برندی خوش نام باقی بماند و محصولات شرکت هیچ گاه بدون طالب نباشد. نکته دیگر این است که بعضی روش ها که غیر اخلاقی است اما نمیتوان ادعا کرد که این روش ها علیه قانون هستند و قانون میتواند با آنها برخورد داشته باشد. تنها میتوان گفت که این روش با ارزشهای انسانی مغایرت ندارند.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

سارا تبریزی

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما