افزایش بهره وری کار فریلنسری: 5 راهکار کاربردی

چگونه راندمان کاری خود را به عنوان یک فریلنسر افزایش دهیم؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
افزایش بهره وری کار فریلنسری: 5 راهکار کاربردی
سارا تبریزی|چهارشنبه، ۱۶ مهر ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 1872 کلمه|مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • 5 راهکار برای افزایش بازده کاری فریلنسرها 
  • 1) برای خود برنامه داشته باشید 
  • 2) از انجام چند کار به صورت همزمان پرهیز کنید
  • 3) هنر (نه گفتن) را یاد بگیرید
  • 4) موقع کار هر آنچه را که باعث حواس پرتیتان می­شود از خود دور کنید
  • 5) از خودتان قدردانی کنید

فریلنسینگ در کنار جذابیت بی ­نظیرش، شغلی است که برای موفق شدن در آن فقط داشتن مهارت­های شغلی کافی نیست. می­دانیم که فریلنسرها با شخص ثابتی در ارتباط نیستند، آن­ها خودشان انتخاب می­کنند که چه کاری را انجام دهند و در نتیجه این انتخاب­ها با کسب ­وکارهای مختلفی فعالیت می­کنند. بخش جذاب موضوع این است که فریلنسرها خود، رئیس خودشان هستند. اما طرف دیگر قضیه این است که یک فریلنسر باید مسئولیت تمام کارهایش را بر عهده بگیرد. اگر شما یک فریلنسر هستید، بهتر از هرکسی می­دانید که مسئول کارهای خود بودن چقدر لذت­ بخش و در عین حال سخت است. حتما متوجه شده ­اید که شما برای موفق بودن در این حرفه نیازمند رعایت یک سری اصول هستید. . اگر شما هم جزو کسانی هستید که احساس می­کنید آنطور که باید از توانایی­های خود استفاده نمی­کنید و در این مسیر شیرین و پر فراز و نشیب، خواهان افزایش بازده در کارتان هستید، تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

افزایش بازده کاری همواره و در تمامی شغل­ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. در محیط­ های کاری یک سری از این عوامل به صورت پیش ­فرض وجود دارند. اما اگر شما یک فریلنسر هستید می­دانید که تمامی شرایط را باید خودتان برای خودتان مهیا کنید. این خبر هم خوب است و هم بد. از یک نظر شما هنگام فراهم آوردن شرایط بیشتر به خواسته ­ها و راحتی خود نیز توجه می­کنید. از طرفی شما موظفید به تک تک جزئیات کاری و محیطی خودتان توجه کنید و کسی غیر از شما در فراهم آوردن این محیط کمکتان نخواهد کرد. به این منظور در این مقاله در مورد 5 راهکار اساسی که به­ کار بردن آن­ها باعث افزایش بازده کاری­تان خواهد شد، صحبت کرده ­ایم.

5 راهکار برای افزایش بازده کاری فریلنسرها 

1) برای خود برنامه داشته باشید 

یکی از مزیت ­های فریلنسینگ این است که می­توانید هر موقع از روز و هرجایی که خواستید کارتان را انجام دهید. این مسئله از طرفی نیز می­تواند شما را به شکست نزدیک کند. گاهی ممکن است کمال­ گرایی یا هر علت دیگری باعث شود تا شما تنها در صورتی کارتان را شروع کنید که احساس آمادگی کامل داشته باشید. در این حالت معمولا در آخر روز و نزدیک موعد تحویل کار خود را با سیل عظیمی از کارهای عقب­ افتاده روبرو خواهید دید.

برنامه ریزی زمان

برای حل این مشکل تهیه کردن لیستی از کارهایی که قرار است در طول روز انجام دهید، می­تواند کمک بزرگی به شما بکند. به این منظور هر روز صبح زمانی حدود پنج الی ده دقیقه برای نوشتن تعهدات روزانه ­ی خود اختصاص دهید. فهرستی از هرآنچه را که در طول روز می­خواهید انجام دهید، روی کاغذ بنویسید. توجه کنید هرکاری که ذهن شما را درگیر می­کند روی کاغذ بیاورید. پس از نوشتن اهداف روزانه، آن­ها را براساس اهمیت و تاثیرگذاریشان اولویت بندی کنید. بعد از اولویت بندی کارها، آن­ دسته از کارهایی را که دارای اهمیت بیشتری هستند اول لیستتان قرار داده و با توجه به این اولویت ­بندی، به هر یک از اهدافتان زمان مناسبی در طول روز اختصاص دهید.نوشتن به شما کمک می­کند تا راحت ­تر و ملموس تر­ شرایط روزتان را درک کنید و بدانید که به چه چیزهایی باید بیشتر توجه کنید. این در حالی است که بر روی کاغذ نیاوردن و در ذهن مرور کردن اهداف، شما را در حالتی از ابهام قرار می­دهد و عموما آخر روز نتیجه ای که می­خواهید را به دست نمی­ آورید

نوشتن برنامه کاری روی کاغذ

 چراکه در این شرایط شما اغلب در پایان روز خودتان را می­بینید که در طول روز خود را درگیر کارهای با اهمیت کمتر کرده و برای اهداف اصلی­تان وقت و انرژی کم آورده ­اید. البته در این مرحله یکی از جذابیت­های فریلنسینگ به کمک شما می­ آید. شما با بخش­ بندی کارها و اولویت­ بندی آن­ها می­توانید هر کدام در هر زمانی از طول روز که دوست دارید انجام دهید. به عنوان مثال اگر بازده شما عصرها بیشتر است، می­توانید کارهای مهم خود را برای عصر نگه دارید. آنچه که اینجا اهمیت دارد این است که بدانید برای چه کاری کدام زمان از روزتان را باید اختصاص دهید.

2) از انجام چند کار به صورت همزمان پرهیز کنید

انجام چند کار همزمان

برخلاف باوررایج، انجام چندین کار به صورت همزمان اصلا متناسب با قابلیت­های انسان­ها نیست. اگر شما دو کار را به صورت همزمان انجام دهید، در واقع توجه خود را بین این دو کار تقسیم می­کنید که باعث می­شود تمرکزتان پایین بیاید و در نتیجه کیفیت کار شما پایین­تر خواهد بود. علاوه بر این انجام چند کار به صورت همزمان باعث ایجاد سردرگمی در شما شده و منجر به افزایش احتمال اشتباه در کارتان می­شود. لذا برای کاهش حواس ­پرتی، بالا بردن تمرکز و در نتیجه افزایش بازده کاریتان دور انجام چند کار به صورت همزمان خط بکشید. به عنوان کلام آخر در این خصوص بگذارید خیالتان را راحت کنیم و بگوییم: در صورتی­ که می­خواهید تمرکز و بازده ای­تان را کاهش دهید، چندین کار را همزمان انجام دهید!

 

3) هنر (نه گفتن) را یاد بگیرید

فرض کنید مشغول انجام پروژه ­ای هستید و پیشنهاد کاری وسوسه برانگیز دیگری نیز به شما می­شود. در این شرایط چه می­کنید؟ اگر بی چون و چرا پیشنهاد را قبول می­کنید باید به شما بگوییم که هرچند کارتان جسورانه به نظر می­رسد ولی اگر آینده کاریتان برایتان مهم است، بهتر است از انجام این کار دست نگه دارید. در واقع شما باید قبل از قبول کردن پروژه­ای جدید به زمان و توانایی خود نیز توجه کنید. شلوغ کردن برنامه ­ی کاری در طولانی مدت نه تنها به سود شما نخواهد بود بلکه در اکثر مواقع به ضررتان نیز تمام می شود. اگر قبل از قبول کردن پیشنهاد جدید به این فکر کنید که نتوانید کارهایتان را در زمان مشخص شده و با کیفیت مدنظرتان تمام کنید، شاید بیشتر روی پیشنهاد کاری جدید تامل کنید. چون در صورت وقوع چنین اتفاقی هم کارفرمای جدید و هم کارفرماهای کارهای قبلی­تان از شما ناراضی خواهند بود. البته تنها دلیل مقبول نبودن برنامه­ ی شلوغ کاری این نیست. واضح است که روزهای شلوغ و پر مشغله­، به صورت خودآگاه و ناخودآگاه از لحاظ جسمی و روحی بر شما فشار می­ آورند. این فشار در طول زمان ممکن است منجر به شرایطی ­شود که برای سلامت روحی و جسمی­تان مشکل ایجاد کند.­ لذا با توجه به عدم رضایت کارفرمایان به عنوان یک عامل و حجم فشار کاری زیاد به عنوان عامل دیگر توصیه ­ی ما به شما قبول نکردن چشم بسته ­ی هر پیشنهادی است.

هنر نه گفتن

یکی دیگر از شرایطی که ((هنر نه گفتن )) به کمکتان می آید، زمانی است که کاری را صرفا به­ خاطر قرار گرفتن در رودربایستی قبول می­کنید. کاری که جز صرف وقت و هزینه برای شما عایدی ندارد. بدیهی است که چنین موقعیت­هایی اگر به صورت مداوم پیش بیایند باعث تلف کردن انرژی شما می­شود. لذا برای جلوگیری از به ­وجود آمدن چنین شرایطی، بهتر است از همان ابتدا در جواب این پیشنهادها ((نه )) بگویید.

هرچند که شما یک فریلنسر هستید و برای ادامه­ ی کارهایتان و پیشرفت نیاز به تمرکز، بازدهی خوب و رضایت کارفرما دارید، در این میان رضایت خودتان نیز از نوع زندگیتان نقش مهمی را در رسیدن به موفقیت ایفا می­کند. به همین دلیل هنگام قبول کردن پیشنهادها همه­ ی موارد و جوانب را در نظر بگیرید و اگر به هرکدام از حقوق شما صدمه­ ای وارد می­شود به راحتی با قبول نکردن آن پیشنهاد ضرر را از خود دور کنید!

4) موقع کار هر آنچه را که باعث حواس پرتیتان می­شود از خود دور کنید

حواس پرتی حین کار

حواس­پرتی یکی از معضل های اساسی حین کار است که در دهه­ ی اخیر و با پیشرفت تکنولوژی بسیار ملموس ­تر در محیط های کاری مشاهده می­شود. حال شما تصور کنید عوامل حواس­پرتی برای کسی که در محیط­های غیررسمی و به عنوان فریلنسر کار می­کند چقدر بیشتر می­شود. تلفن همراه از اصلی­ترین عوامل حواس­پرتی محسوب می­شود. حین کار هرچقدر هم که شما تلاش کنید تا توجهی به آن نداشته باشید، آلارم­های برنامه­ های مختلف و پیام­ها راحتتان نخواهند گذاشت. بهترین راه ­حل این است که هنگام کار تلفن همراه خود را در جایی دور از دسترستان قرار دهید. اگر استفاده از تلفن همراه برایتان ضروری است، توصیه ما به شما این است که هشدارهای برنامه ­های مختلف راببندید تا کمتر دچار حواس­پرتی شوید. هر بار که شما برای چک کردن پیام­ها، ایمیل و ... سراغ تلفن همراهتان می­روید در واقع تمرکز خود را برای مدتی از بین می­برید. تلفن همراه اصلی ­ترین مخل تمرکز می­باشد. امروزه در بسیاری از شرکت­های اروپایی و آمریکایی استفاده از آن بسیار محدود شده است.

اما برای کسی که فریلنسر است، عوامل حواس­پرتی دیگری نیز وجود خواهند داشت. یکی از این عوامل مکالمه با دیگران حین انجام کار است. علی رغم شفافیت ­های بسیاری که در طی سال­های اخیر صورت گرفته است، هنوز هم بسیاری از افراد فکر می­کنند فریلنسرها به خاطر زمان کاری منعطفی که دارند، همیشه در دسترس هستند. همچنین اگر شما در خانه کارهایتان را انجام دهید، بیشتر در معرض این مشکل قرار خواهید گرفت. اینکه همواره حین کار توسط اعضای خانواده حواستان پرت شود، نتیجه­ ی خوبی نخواهد داشت. به همین دلیل اگر در اطراف شما نیز چنین افرادی وجود دارند که موقع کار باعث حواس­پرتی­تان می­شوند، بهترین راه حل این است که با آن­ها صحبت کنید و شرایط خود را بیشتر برایشان توضیح دهید.

مکالمه با دیگران و حواس پرتی

یکی دیگر از توصیه­ های مفید برای فریلنسرها این است که محل­های مناسبی را برای انجام کارهایشان انتخاب کنند. فضای مناسب کاری، افزایش تمرکز و در نتیجه افزایش بازده را به دنبال دارد. یادتان باشد فریلنسر بودن به معنی کار کردن هنگام تماشای تلویزیون نیست. فضاهای کار اشتراکی، کافه­ ها و یا یک فضای مناسب در گوشه­ ای از اتاقتان می­تواند نمونه­ ای از محیط ­های مناسب برای کار کردن باشد. البته به این مساله نیز دقت کنید که اگر روتین کاریتان همواره ثابت باشد، در طول زمان باعث کاهش بهره­ وری شما خواهد شد. لذا توصیه می­شود گاهی تغییرات هرچند کوچک در روتین خود اعمال کنید. جالب است بدانید در بسیاری از موارد، همین تغییرات کوچک باعث افزایش خلاقیت ذهنتان شده و ایده های جالبی به سراغتان خواهد آمد.

5) از خودتان قدردانی کنید

قدردانی از کار خود

یکی از مزایا و عین حال یکی از معایب فریلنسری این است که شما با خودتان سر و کار دارید. در محیط ­های اداری و شرکت­ها قدردانی از نیروی کار اغلب توسط مدیر بخش صورت می­گیرد اما در دنیای فریلنسرها چنین قواعدی به چشم نمی­خورد. اگر قرار است یک روز تا شب کار کنید تنها کسی که می­تواند به شما روحیه بدهد خودتان هستید. پس با خودتان خوب برخورد کنید و گاهی برای خود جایزه­ هایی در نظر بگیرید. به عنوان مثال روزهایی که کارتان زیاد است خوراکی دلخواه خود را برای ناهار آماده کنید. مطمئن باشید این تشویق­ های هرچند جزئی تاثیر بسزایی در روحیه­ ی شما خواهند گذاشت و در نتیجه خلاقیت و تمرکز شما را افزایش خواهد داد.

با توجه به رقابت دنیای فریلنسرها و همچنین اهمیت کیفیت کار ارائه شده به کارفرما، این روزها یکی از دغدغه­ های اصلی فریلنسرها افزایش توانایی ­های خود و افزایش بازده کاریشان است. در این مقاله دیدیم که یکی از مهم­ترین عواملی که برای افزایش بازده باید به آن توجه شود، تمرکز است. عواملی مختلفی بر حفظ تمرکز و یا از بین بردن آن تاثیر می­گذارند. در این مقاله سعی شد پنج راهکاری که باعث افزایش بازده کاری می­شود ارائه شد. داشتن برنامه ­ی منظم، تمرکز بر روی یک کار، مدیریت زمان و توجه به کیفیت کارها، دوری از عوامل حواس­پرتی و در نهایت قدردانی از خود پنج راهکاری بودند که مورد بررسی قرار گرفتند.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

سارا تبریزی

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما