راهکارهای جلوگیری از خستگی ذهنی برای نویسندگان محتوا

به عنوان یک نویسنده محتوای دورکار، چگونه از خستگی و فرسودگی ذهن پیشگیری کنیم؟

شهر محتوا>مجله محتوا>تولید محتوا
راهکارهای جلوگیری از خستگی ذهنی برای نویسندگان محتوا
میلاد صفائی|دوشنبه، ۶ دی ۱۴۰۰|تعداد کلمات: 1797 کلمه|مدت زمان مطالعه: 11 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • فرسودگی ذهن (Mind Exhaustion) به چه معناست؟
 • راه حل های رهایی از فرسودگی ذهن
  • نوشتن طرح کلی و مراجعه به آن
  • کارهایی را که باید انجام دهید، بنویسید
  • از طوفان های افکار منفی دوری کنید
  • مشکل غیرقابل حل شما ممکن است مهارت آسان شخص دیگری باشد
  • از مشارکت های سمی دور شوید
  • شناسایی عوامل ایجاد افکار منفی
 • شروع دوباره پس از رهایی ذهن از افکار منفی

ذهن هر فرد مجموعه ای از افکار خوب و بد، موافق و مخالف است. وجود این تضادها در ذهن درگیری های ذهنی را ایجاد می کند که رهایی از این درگیری ها و چگونگی سازماندهی آن ها نقطه تفاوت بین آدم ها و آغازی برای موفقیت یا شکست شما خواهد بود. هر فرد در هر حرفه و در هر وهله زمانی با چنین مشکلاتی روبه رو می شود و دانستن این روش های رهایی ذهن به انجام عکس العمل درست از جانب شما در این شرایط کمک خواهد کرد. به قطع می توانیم بگوییم که ترفندهایی برای رهایی ذهن وجود دارند که آموزش و شناخت چنین ترفندها موجب موفقیت و پیشی گرفتن شما از دیگران می شود. 

روش های مختلفی برای پاکسازی ذهن از افکار منفی و تقویت آن به سمت افکار مثبت وجود دارد تا فرد بتواند به چیزهای درست فکر کند، افکاری که موجب پیشرفت وی و حرکت دادن او به سمت موفقیت ها بشود. در این راستا لازم دانستیم که برای شما در رابطه با چگونگی رهایی از درگیری های ذهنی توضیح دهیم. امیدواریم مفید واقع شوند.

فرسودگی ذهن (Mind Exhaustion) به چه معناست؟

فرسودگی ذهن ممکن است یک واژه نا آشنایی برای شما باشد اما بدانید که این مفهوم در زندگی شما وجود دارد و بسیاری برای رهایی از آن به دنبال راه حل هستند. برای باز کردن این موضوع، شرایطی را در نظر بگیرید که برای یک شغل و استخدام در آن بسیار مشتاق هستید. با تلاش و رفت و آمدهای فراوان توانستید که شغل مورد علاقه خود را به دست آورید به گونه ای که برای بخش های مختلف آن رویا پردازی کرده اید و در تلاش هستید که  آن را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. اما با گذشت زمان احساس می کنید که از انجام این کار خسته شده و اشتیاقی برای ادامه آن ندارید.

چنین روند خستگی از کار یا پروژه را فرسودگی ذهنی می گویند به طوری که ذهن فرد تمایلی به ادامه کار ندارد. دلایل مختلفی باعث رخ دادن این افکار منفی در شما می شوند به گونه ای که چیزهایی که قبلاً برای شما سرگرم کننده و چالش برانگیز بوده اند اکنون بی معنی و خسته کننده هستند. راه حل های مختلفی برای رهایی ذهن از افکار منفی و فرسودگی ذهن وجود دارند که نمونه کاربردی آن ها به صورت زیر هستند:

راه حل های رهایی از فرسودگی ذهن

نوشتن طرح کلی و مراجعه به آن

ایجاد یک طرح کلی از کارهایی که باید انجام شوند، اولین قدم برای رهایی ذهن از افکار منفی است، چرا که این مرحله به مسیر و طرح شما سمت و سو می دهد و شما را در مسیر اصلی متمرکز می کند. ارزش این بخش بیشتر در اسناد و طرح های طولانی نمایان می شود.

داشتن یک طرح کلی، قوی و کاربردی به شما این امکان را می دهد تا کلیات کار و مسیر را بدانید و هنگامی که در هر بخش از طرح دچار مشکل شدید بتوانید کلیات کارهای انجام شده و کارهایی که قرار است انجام دهید را در یک نمای شفاف ببینید و بتوانید مسیری جدید را برای پیشبرد طرح های خود پیدا کنید. هر چند که بسیاری از افراد به ایجاد چنین طرحی علاقه مند نیستند اما لازم است بدانید که ایجاد طرح کلی در پروژه ها به شما یادآوری کند که در این زمان و مکان نیاز است دقیقاً چه کاری را انجام دهید یا به نوعی می توان گفت که راهنمای سفر شما در انجام پروژه ها خواهد بود.

نوشتن طرح کلی

کارهایی را که باید انجام دهید، بنویسید

داشتن پیش نویسی از هر بخش پروژه، می تواند نقش مهمی را در زدودن افکار منفی ایفا کند. شاید باورتان نشود که بسیاری از حرفه ای ها پیشنهاد می کنند که مثل یک آدم مست بنویسید بدون اینکه به جزییات آن فکر کنید اما مثل یک حرفه ای آن را ویرایش کنید. زیرا با این کار جزییات بخش ها برای شما روشن می شود و شما از افکار مزاحم دور خواهید شد به تفسیری می توان گفت که به توانایی پاکسازی افکار منفی دست پیدا کرده اید.

شاید بگویید که پیش نویسی که من نوشتم به درد بخور نیست. ما به شما اطمینان می دهیم که تا این نسخه زشت و از نظر شما نا کارآمد ایجاد نشود نمی توان نسخه جدید و ویرایش شده را که شامل نظرات، ایده ها و یادداشت های عالی است، داشت. شما با نوشتن این چک نویس می توانید چیزها و مسیرهای جدیدی را خلق کنید که در موفقیت و پیشرفت شما بسیار سازنده هستند.

از طوفان های افکار منفی دوری کنید

مشورت دادن و مشورت گرفتن کار بسیار خوبی است به شرط آن که باعث ایجاد و افزایش افکار منفی در شما نشود. گاهی اوقات مشورت گرفتن از هر فرد یا تعداد زیادی افراد نه تنها نمی تواند کمک کننده باشد بلکه می تواند ذهن شما مشوش کرده و شما را از هدف اصلی منحرف کند.

توصیه ما به شما این است که اگر در مسیر هدف خود دچار تردید بوده و نیازمند کمک شدید می توانید طرح خود را در نزد افراد آگاه و دانا در این زمینه مطرح کنید، سپس ایده های آن ها را به تنهایی بررسی کرده  تا بهترین و مناسب ترین آن ها را برای خود و پروژه خود انتخاب کنید.

مشکل غیرقابل حل شما ممکن است مهارت آسان شخص دیگری باشد

حتماً تجربه برخورد به بن بست را داشته اید. بن بستی که شما را از ادامه کار باز داشته و در ذهن شما پریشانی های زیادی را ایجاد کرده است. درمان پریشانی های ذهن شما در یک نکته خلاصه می شود، به این صورت که گاهی اوقات نیاز است که کار را به کاردان بسپارید. واضح است، هر فرد در بخش مخصوص به خودش مهارت دارد به عنوان مثال، کاری که ممکن است برای ما در طی یک روز انجام شود در دست کاردان آن در عرض یک ساعت انجام می شود. با این روش ادامه مسیر برای شما آسان می شود و نیازی به این همه ذهن مشغولی و پریشانی نخواهد بود.

پریشانی های ذهنی

از مشارکت های سمی دور شوید

حتما می پرسید که مشارکت سمی به چه معناست؟ و آیا چنین مشارکتی اصلاً وجود دارد؟ در جواب شما، گروهی از افراد وجود دارند که بیشتر وقت و انرژی خود را صرف این می کنند که دوستان و همکارانشان درباره آن ها چه چیزهای می گویند و باید چگونه مطابق نظر آن ها عمل کنند. وجود چنین افرادی در بین شما مضر خواهد بود زیرا به راحتی می توانند بر روی افکار و تصمیمات شما تاثیر نادرست و بدی بگذارند. این افراد با توصیه های زهرآگین خود باعث افزایش و تقویت افکار منفی در شما خواهند شد. تنها راه حل برای رهایی از این مشکل، خارج شدن از جمع این افراد و دوری کردن از آن هاست.

این روش نه تنها هوشمندانه است بلکه باعث قدرتمند شدن و باقی ماندن شما در مسیر موفقیت و پیشرفت می شود. توصیه ما به شما، بیرون آمدن سریع و فوری از چنین مشارکت ها و گروه ها است. چرا که هر چه بیشتر در بین آن ها بمانید افکار منفی در شما بیشتر و روند انجام پروژه و طرح های شما به تاخیر می افتد تا جایی که رهایی ذهن از افکار منفی در این حالات بسیار سخت تر خواهد شد.

شناسایی عوامل ایجاد افکار منفی

شناسایی ریشه مشکلات نقش مهمی را در حل مشکلات دارد. در این مبحث نیز همین شرایط برقرار است. اگر مغز و وجود شما مملوء از افکار منفی است ما به شما می گوییم که بررسی کنید، فکر کنید و تحقیق کنید که ریشه اصلی این افکار منفی در چه چیزهایی می باشد. چرا که تا مشکل شناسایی نشود، راه حلی برای حل مشکل یافت نمی شود و در نهایت مشکل حل نمی شود، پس هر چه زودتر ریشه افکار منفی را  بیابید تا با سپری کردن مراحل زیر بتوانید مسیر رهایی از افکار منفی را طی و با شور و اشتیاق به مسیر اصلی خود برگردید.

1) مشکل فرسودگی ذهن خود را بپذیرید و از پذیرفتن آن شرم نداشته باشید چرا که وجود همین شرم و کتمان حقیقت است که مانع رهایی شما از این مشکل می شود.

2) به بن بست رسیدید؟ موقتاً کار را رها کنید و استراحت کنید تا در زمان مناسب به ادامه کار بپردازید. زیرا همانطور که بدن شما پس از یک کار طاقت فرسا به استراحت نیاز دارد ذهن شما نیز به استراحت نیاز خواهد داشت. شما باید خلاق باشید و تا می توانید از تنبلی دوری کنید و از خلاقیت خود محافظت کنید.

3) خلاقیت های مختلف خود را به نمایش بگذارید. در هر وهله زمانی ممکن است که در خلاقیت شغلی خود ضعیف شوید. توصیه ما به شما انجام یک کار خلاقانه ساده مانند کشیدن یک نقاشی است، زیرا این کار به شما یادآوری  می کند که هنوز شما یک فرد خلاق هستید.

4) منزوی نباشید. فرسودگی ذهنی به مرور زمان از شما یک فرد منزوی می سازد. نقش دوستان در این مرحله بسیار تاثیر گذار خواهد بود. بودن در جمع های دوستانه قوی و دلسوز به شما کمک می کند که بتوانید افکار منفی را از خود دور کنید.

5) اعتماد به نفس خود را تقویت کنید. هنگامی که احساس نا امیدی کردید سعی کنید که دستاوردها و نقاط قوت خود را به یاد بیاورید. به یاد آوردن نقاط قوت خود، افکار منفی را از شما دور می کند و باعث افزایش اعتماد به نفس در شما می شود.

6) از استرس دوری کنید. خلاقیت ها و پیشرفت ها تنها در صورت وجود یک ذهن آرام ایجاد می شوند. استرس از عوامل اصلی ایجاد نا آرامی در ذهن شما می باشد. برای رهایی از استرس باید تلاش کنید که افکار غیر ضروری را فعلاً کنار بگذارید و تنها به اهداف اصلی و ضروری فکر کنید.

شروع دوباره پس از رهایی ذهن از افکار منفی

افتادن در چاه و چاله های زندگی یک امر طبیعی است اما نکته ای که مهم است و شما را متمایز می کند چگونه بیرون آمدن از مشکلات و شروع دوباره است. شروع دوباره و با قدرت می تواند نقطه عطف زندگی شما باشد طوری که زندگی شما را کاملاً تغییر بدهد و از صفر به صد برساند. در این بخش لازم می دانیم که در رابطه با نحوه شروع دوباره پس از رهایی ذهن از افکار منفی و همچنین فرسودگی های ذهن را برای شما توضیح دهیم.

برای این کار، سعی کنید که کارها و اهدافی را که پیش رو دارید و قبلاً از انجام آن ها خسته شدید را به بخش ها و قطعات کوچک تقسیم کنید. شما مجاز هستید که این بخش ها را تا حدی که توانایی انجام آن را دارید کوچک و ریز کنید اما اگر تقسیم بندی کردید باید حتماً انجام بدهید. خوب است بدانید که انجام هر بخش کوچک به شما قدرت انجام کار بعدی را می دهد تا که به انتهای پروژه یا طرح خود برسید. چنان چه در وسط کار دوباره خسته و نا امید شدید سعی کنید به جای رها کردن کار خود، به جاهایی بروید که می توانید از آن ها انرژی های مثبت و خوبی بگیرید تا برای ادامه کار انرژی کافی ای داشته باشید.

نتیجه گیری 

ذهن انسان یک ذهن فعال و خلاق است. بخشی که توانایی ایجاد نوآوری ها و حل مشکلات و مسائل آسان و دشوار را دارد. استفاده مداوم از مغز و درگیر کردن آن به یک هدف مشخص برای مدت طولانی باعث ایجاد فرسودگی ذهنی می شود. عاملی که باعث کاهش توانایی های شما در انجام کارها خواهد شد. فرسودگی ذهنی با افکار منفی همراه می شود و شما را از ادامه دادن مسیری که قبلاً درباره انجام آن شور و اشتیاق داشتید، باز می دارد.

در این راستا، ما در این مقاله به عوامل ایجاد درگیری های ذهنی پرداختیم و گفتیم که وقوع این احساس در شما امر طبیعی است به شرط آن که سریعاً افکار منفی را شناسایی کنید و دوباره از نو شروع کنید. در ادامه، روش های رهایی از افکار منفی را برای شما شرح دادیم و تذکر دادیم که پیروی از این روش ها و مراحل برای شما ضروری است زیرا اگر این افکار منفی در شما بزرگ و بزرگ تر شوند آنگاه شروع دوباره بسیار سخت خواهد شد و ممکن است با بودن به عنوان یک فرد خلاق فاصله زیادی بگیرید.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

میلاد صفائی

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما