آیا بررسی میزان گلبول‌های سفید خون مهم است؟

شهر محتوا>مجله محتوا>محتوا
آیا بررسی میزان گلبول‌های سفید خون مهم است؟
سمانه رحیمی|شنبه، ۲۵ تیر ۱۴۰۱|تعداد کلمات: 1012 کلمه|مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • Lymph در آزمایش خون چیست؟
 • دلایل انجام آزمایش Lymph
 • تفسیر آزمایش Lymph چطور صورت می‌گیرد؟
 • علائم بالا بودن تعداد گلبول‌های سفید در خون چیست؟
 • علت بالا بودن گلبول‌های سفید در خون
 • هومکا و انجام آزمایش Lymph در منزل

lypmh در آزمایش خون چیست؟ بررسی میزان گلبول های سفید، میزان نرمال lymphocyte در آزمایش خون

اختلالات گلبول‌های سفید از مهم‌ترین بیماری‌هایی است که هر فرد با شرایط سنی و جنسیتی متفاوت می‌تواند به آن مبتلا شود. هرگاه تعداد گلبول‌های سفید خون افزایش یا کاهش شدید داشته باشند، فرد را با این اختلال موجه می‌کند. برخی از اختلالات خوش‌خیم بوده و برخی دیگر مانند بیماری لوسمی از نوع بدخیم هستند. به همین منظور، بررسی میزان گلبول‌های سفید در خون با استفاده از آزمایش Lymph در صورت مشاهده علائم می‌تواند موجب پیشگیری از آسیب‌های بعدی شود. اگر قصد دارید در ارتباط با میزان نرمال گلبول‌های سفید در خون بیشتر بدانید، ادماه مطالب را دنبال نمایید.

Lymph در آزمایش خون چیست؟

Lymph یا لنفوسیت یکی از انواع سلول‌های گلبول سفید است که با هدف مقابله در برابر بیماری‌هایی مانند سرطان و عفونت‌ها در بدن ترشح می‌شود. در واقع تعداد گلبول‌های سفید در خون را نشان می‌دهد. معمولاً بهترین راه تشخیص انواع بیماری در بدن فرد بیمار، انجام آزمایش خون است.

Lym در آزمایش خون چیست؟ کلمه Lym در برگه آزمایش خون از مخفف lymphocytes گرفته شده است که همان تعداد لنفوسیت خون را نشان می‌دهد.

lym در آزمایش خون

دلایل انجام آزمایش Lymph

سیستم‌های مختلفی در بدن انسان وجود دارند که در اثر ایجاد تعادل بین آن‌ها می‌توان گفت از یک بدن سالم برخوردار خواهید بود. از این رو انجام آزمایش خون تجویز شده از جانب پزشکان متخصص به منظور اطمینان از وجود تعادل بین سیستم ها صورت می گیرد تا در صورت مشاهده اختلال، هر چه سریعتر روند درمانی را پیش بگیرند.

آزمایش lymph با هدف مشخص کردن تعداد لنفسیت های موجود در خون انجام می‌شود. این نوع آزمایش، شمارش گلبول‌های سفید در مغز استخوان را بر عهده دارد که مقدار دو نوع سلول T و B را تعیین می‌کنند. سلول‌های B شناسایی آنتی‌ژن‌ها را انجام و آن‌ها را به پلاسما تبدیل می‌کنند. سلول‌های T یا همان سلول‌های کشنده، مسئولیت حذف و از بین بردن سلول‌هایی را دارند که به سلول‌های سرطانی و آنتی‌ژن تبدیل شده‌اند.

در نتیجه، در صورت پیدایش علائم خاصی مانند تب، احساس خستگی و ضعف شدید و ... نیاز است تا فرد آزمایش Lymph را انجام دهد.

تفسیر آزمایش Lymph چطور صورت می‌گیرد؟

مقدار نرمال Lymphocyte در آزمایش خون به معیار‌های مختلفی مانند جنسیت، نژاد، موقعیت مکانی و سبک زندگی و فعالیت‌های روزانه فرد بستگی دارد. معمولاً در بزرگسالان این مقدار به ۱۰۰۰ تا ۴۸۰۰ لنفوسیت در یک میکرو لیتر از خون می‌رسد. در کودکان این مقدار بیشتر است، یعنی مقدار آن بین ۳۰۰۰ تا ۹۵۰۰ لنفوسیت در ۱ میکرولیتر از خون آن‌ها است.

بالا بودن Lymph در آزمایش خون، نشان دهنده وجود عفونت یا نوعی از التهاب در بدن است. بیماری‌هایی مانند لنفوسیوز که نوعی از سرطان خون بدخیم است. هم‌چنین بیماری‌های ایمنی مانند التهاب روده‌ها و وجود عفونت‌های مزمن موجب بالا رفتن مقدار لنفوسیت‌ها در خون می‌شوند.

پایین بودن Lymph می‌تواند در اثر وارد شدن استرس، نگرانی و سوءتغذیه در افراد به وجود آید. وجود بیماری مانند لنفوسیتوپنی یا لنفوپنی از دیگر موارد پایین بودن لنفوسیت‌ها در خون است. این اختلال به صورت ارثی و از جانب والدین به فرد انتقال داده می‌شود. علاوه بر این، بیماری‌های دیگری مانند ایدز، بیماری‌های عفونی، عصبی و... نیز می‌توانند از نشانه‌های لنفوپنی باشند.

مقدار نرمال lymphocyte در آزمایش خون

علائم بالا بودن تعداد گلبول‌های سفید در خون چیست؟

هر بیماری با یک سری علائم و نشانه‌هایی در بدن خود، آن را نشان می‌دهد که باید به منظور بررسی‌های بیشتر و اطمینان از وجود بیماری خاص به پزشک مراجعه نمود. از جمله علائم بالا بودن تعداد گلبول‌های سفید در خون عبارت‌اند از:

 • ایجاد عفونت‌های پی‌درپی
 • داشتن تب
 • ایجاد زخم در دهان
 • ابتلا به ذات‌الریه
 • بروز آبسه‌های پوستی
 • احساس خستگی و ضعف شدید
 • کاهش ناگهانی و بدون دلیل وزن

علت بالا بودن گلبول‌های سفید در خون

گلبول‌های سفید نقش حیاتی را به منظور مبارزه با عفونت‌ها، افزایش مقاومت و تقویت سیستم ایمنی و سلامتی بدن در خون ایفا می‌کنند. سلول‌های مغزی، غدد لنفاوی و تیموس از جمله قسمت‌هایی هستند که گلبول‌های سفید را تولید می‌کنند. بالا بودن مقدار این سلول‌ها در بدن نشان دهنده وجود عفونت و یک بیماری خاص است.

مبارزه با عفونت: یکی از علت‌های بالا بودن گلبول سفید در خون، وجود عفونت و یا ایجاد درگیری داخل سیستم ایمنی بدن است که می‌تواند تحت شرایط جسمی و یا روحی و عاطفی ایجاد شده باشد.

مبتلا بودن فرد به انواع سرطان‌های خون موجب می‌شود تا سلول‌های گلبول سفید به مقدار زیادی در خون تکثیر شده و افزایش یابند. سرطان‌هایی مانند لوسمی و لنفوسیتی حاد یا مزمن که موجب می‌شوند تا بدن برای خود ایمنی، تعداد گلبول سفید بیشتری را ترشح کند.

علاوه بر این مصرف دارو‌های خاص مانند کورتیکواستروئید‌ها و بروز واکنش بدن نسبت به آن، وجود بیماری مغز استخوان، اختلال در سیستم ایمنی بدن، بارداری، مصرف دخانیات به ویژه سیگار، آلرژی و حساسیت‌های موضعی و هم‌چنین داشتن فعالیت‌های شدید می‌توانند از دلایل افزایش مقدار گلبول‌های سفید در بدن باشند.

بالا بودن lymph در آزمایش خون، به معنای ابتلای فرد به عفونت داخلی و یا یکی از انواع سرطان خون است که باید در اسرع وقت با مراجعه به پزشک و زیر نظر او، آزمایش شمارش تعداد گلبول سفید را انجام دهد.

بالا بودن lymph در آزمایش خون

هومکا و انجام آزمایش Lymph در منزل

چنانچه شما هم چند مورد  از علائم و نشانه‌های افزایش گلبول‌های سفید در خود را مشاهده کردید، می‌توانید با انجام آزمایش Lymph، از وجود بیماری اطلاع پیدا کرده تا در صورت ابتلا سریعاً اقدامات پیشگیری را انجام دهید.

هومکا؛ مجموعه خدمات آزمایشگاهی در منزل است که به شما این امکان را می‌دهد در صورت نداشتن فرصت برای حضور در آزمایشگاه و یا نداشتن شرایط حضوری مراجعه، بتوانید ضمن تماس با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ یا مراجعه به وبسایت هومکا به نشانی www.homeca.ir، با کارشناسان کارآزموده هومکا در مورد بیماری خود صحبت کرده و خدمات آزمایشگاهی را در منزل یا محل کار خود دریافت کنید.

مجموعه هومکا با آزمایشگاه‌های مجهزی در استان‌ تهران و سایر شهرهای کرج، رشت، اهواز، تبریز، اصفهان، شیراز، قزوین و مشهد همکاری دارد و آماده ارائه خدمات حضوری در منزل یا محل کار به شما عزیزان است. هم‌چنین شما می‌توانید از خدمات بیمه‌ پایه و تکمیلی هومکا نیز استفاده کنید.

 

samanehrahimi
نوشته شده توسط

سمانه رحیمی

سلام من سمانه هستم؛ سمانه رحیمی. عاشق کار کردنم و هیچ وقت از انجام کارهایی که دوستشون دارم، خسته نمیشم. من 22 اردیبهشت سال 1366 تو بیمارستان آراد تهران به دنیا اومدم... تک دختر خانواده...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

محتوایی فراتر از انتظار مخاطب شما که از هوش مصنوعی قدرت می‌گیرد

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط میلاد صفائی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

مشاوره لینک سازی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو