تولید محتوا

تولید محتوا چیست؟

و چگونه محتوای با کیفیت تولید کنیم؟

خدمات تولید محتوا برای سایت یا فروشگاه اینترنتی شما:

 • تولید محتوا بر اساس آنالیز کاربران
 • تولید محتوا بر اساس آنالیز رقبا
 • تولید محتوا با رعایت جدیدترین اصول سئو و الگوریتم های گوگل

سفارش تولید محتوا

راهنمای سفارش تولید محتوا

چگونه سفارش تولید محتوا ثبت کنم؟

برای سفارش تولید محتوا، کافی است فرم مقابل را تکمیل نمایید و مشخصات محتواهای مورد نظر خود را در این فرم ثبت کنید.

چگونه برای محتواهای خود، کلمات کلیدی انتخاب کنم؟

بازدهی سئو محتوای شما، بستگی مستقیم به انتخاب صحیح و هدفمند کلمات کلیدی دارد. برای انتخاب بهترین و موثرترین کلمات کلیدی، لازم است با استفاده از ابزارهای کیورد ریسرچ، میزان جستجوی کلمات کلیدی مرتبط به کسب و کار خود و همچنین میزان جذب بازدید رقبای کسب و کار خود با این کلیدواژه ها را بررسی کنید. برای این کار می توانید از خدمات تحقیق کلمات کلیدی شهر محتوا بهره مند شوید.

هر محتوا باید حداقل چند کلمه باشد؟

تحقیقات سایت های Backlinko و HubSpot نشان می دهد برای کسب رتبه های برتر در نتایج جستجوی گوگل، محتواهایی که حداقل 1500 الی 2500 کلمه دارند، از قدرت رقابتی بالاتری برخوردار هستند.

آیا برای سفارش تعداد زیادی محتوا، تخفیف قائل می شوید؟

بله. سفارشات بیش از 20 هزار کلمه، شامل 10 درصد تخفیف اتوماتیک خواهند شد.

آیا کیفیت محتوا را تضمین می کنید؟

بله. ما در شهر محتوا بر تولید محتوای با کیفیت تمرکز داریم. اگر به هر دلیلی از کیفیت خدمات ما رضایت نداشته باشید، کل مبلغ پرداخت شده، بازگردانده خواهد شد.

1 کلمات کلیدی و توضیحات
2 مشخصات سفارش
تعرفه هر کلمه
60 تومان
مجموع تعداد کلمات
0 کلمه
مهلت تحویل
0 روز
تخفیف
0 درصد
جمع فاکتور
0 تومان
3 اطلاعات تماس
ثبت سفارش
درخواست مشاوره

مراحل تولید محتوا در شهر محتوا

ما معتقدیم که برای تضمین کیفیت و انجام دقیق و درست کارهای چند مرحله ای، باید تمام وظایف در قالب یک «فرایند از پیش طراحی شده» انجام شود. برای طراحی مراحل فرایند تولید محتوا در شهر محتوا و طراحی مسئولیت های شغلی هر مرحله از فرایند، مطالعه ها و مشورت ها و آزمون و خطاهای زیادی کردیم تا به فرایند فعلی رسیدیم. طبیعتاً این فرایند هم بی نقص نیست و در طول زمان نیاز به بازطراحی و تکمیل خواهد داشت. فرایند مثل یک «خط تولید حرفه ای» عمل می کند. محتوا مثل یک محصول در خط تولید شهر محتوا، مراحلی را طی می کند تا مطمئن شویم که مطابق استانداردهای کیفی تعریف شده در شهر محتوا، از انتهای خط تولید خارج می شود و به دست شما می رسد.

مراحل تولید محتوا در یک خط تولید حرفه ای

در این فرایند، 3 مسئولیت شغلی در نظر گرفته شده:

 1. مدیر کیفی
 2. کارشناس تولید محتوا
 3. کارشناس ویراستاری و بهینه سازی محتوا

مدیر کیفی در واقع «نماینده و حافظ منافع مشتری» در شهر محتواست. بعد از درخواست تولید محتوا توسط شما برای هر سفارش، یک مدیر کیفی تعیین می شود که مسئولیت دارد از ابتدا تا انتهای فرایند، همراه مشتری باشد و نیازها و خواسته های مشتری را تأمین کند. وقتی شما به عنوان مشتری یک درخواست یا سفارش تولید محتوا ثبت می کنید، مدیر کیفی پس از بررسی اولیه سفارش و تحقیق مختصری درباره توضیحاتی که شما در سفارش ثبت کرده اید، به صورت تلفنی با شما تماس می گیرد و سوالاتی از شما می پرسد تا متوجه شود که شما دقیقاً چه محتوایی نیاز دارید، مخاطبان شما چه افرادی هستند، محتوای شما در چه رسانه ای منتشر خواهد شد، لحن محتوا چگونه باید باشد، از چه منابعی برای تولید محتوا می توان استفاده کرد و هر نکته دیگری که مد نظر شما باشد را به دقت یادداشت می کند.

پس از تماس تلفنی و هماهنگی با مشتری، مدیر کیفی از منابع مختلف درباره سفارش شما تحقیق و مطالعه می کند و یک «راهنمای تولید محتوا» برای نویسندگان تدوین می کند. نویسنده یا کارشناس تولید محتوا، وظیفه دارد محتوای شما را مطابق «راهنمای تولید» تهیه کند و تمامی نکاتی که مدیر کیفی از او خواسته است را در نظر بگیرد. نویسنده محتوا را تحویل شما نمی دهد! او موظف است محتوا را تحویل مدیر کیفی دهد و مدیر کیفی محتوا را با راهنمای تولید تطبیق می دهد و چک می کند که آیا همه خواسته های شما در محتوا رعایت شده است یا خیر؟ اگر مشکلی در مرحله تولید وجود داشته باشد، محتوا به نویسنده بازگردانده می شود تا اشکالات را برطرف کند، در غیر این صورت محتوا برای بهینه سازی و رفع اشکالات انشایی، املایی و نگارشی، به ویراستار ارجاع می شود. ویراستار هم محتوا را به شما تحویل نمی دهد! او هم موظف است نتیجه کار خود را به مدیر کیفی (که نماینده شما در شهر محتواست) تحویل دهد. مدیر کیفی وضعیت نهایی محتوا پس از ویراستاری را بررسی می کند و در صورت تأیید همه نکات، آن را به مشتری تحویل می دهد.

شما به عنوان مشتری پس از دریافت محتوا به مدت 72 ساعت (یعنی 3 روز) فرصت دارید تا کیفیت محتوا را بررسی کرده و هر گونه اشکال و ایراد در محتوا را به مدیر کیفی اعلام کنید. فرایند تولید به گونه ای طراحی شده که معمولاً در مرحله پشتیبانی (یعنی همین 3 روز) مشکلی پیش نمی آید و اکثر مشتریان از کیفیت محتواها رضایت دارند. اما اگر مشکلی وجود داشته باشد، مدیر کیفی وظیفه دارد در اسرع وقت مشکلات را برطرف نماید یا در صورت عدم امکان حل مسئله، کل مبلغ دریافت شده را به شما بازگرداند.

فرایند تولید محتوا در شهر محتوا

آزمایش همکاری با شهر محتوا، برای شما هیچ هزینه ای نخواهد داشت. ما فرایند تولید را به گونه ای طراحی کرده ایم که 100 درصد رضایت مشتری تضمین شود. یا از کیفیت محتوا کاملاً رضایت خواهید داشت و یا تمام مبلغ پرداختی خود را پس خواهید گرفت. با ما همراه شوید تا در مسیر رشد و توسعه کسب و کار شما، در کنار شما باشیم.

مفهوم و کاربردهای تولید محتوا

تولید محتوا چیست؟

پایگاه هاب اسپات (که مرجع اصلی آموزش بازاریابی درون گرا است)، تولید محتوا را اینگونه تعریف می کند:

تولید محتوا فرایندی است که طی آن، ایده های موضوعی جذاب برای شخصیت (پرسونا) مشتریان شما خلق می شود و بر اساس این ایده های جذاب، محتوای متنی و تصویری در قالب یادداشت های بلاگ، ویدیوها، اینفوگرافیک ها یا سایر فرمت های محتوایی، تولید شده و در دسترس مخاطبان قرار می گیرد.

در این تعریف، 6 نکته مهم وجود دارد:

 1. تولید محتوا، یک فرایند مستمر است. نه یک اقدام مقطعی.
 2. ایده پردازی، اولین گام در تولید محتواست.
 3. ایده ها باید برای مخاطبان جذابیت داشته باشند.
 4. محتواها باید متناسب با ایده های برنامه ریزی شده تولید شوند.
 5. محتوا می تواند در فرم های مختلفی تولید شود.
 6. محتوا باید در دسترس مخاطب قرار گیرد.

اهمیت و ضرورت تولید محتوا

تولید محتوا مهمترین اقدام برای جذب مشتری در بازاریابی جاذبه ای است. وقتی شما محتوا تولید می کنید، در واقع اطلاعات مفید رایگانی را در اختیار مخاطبان قرار می دهید که 2 نوع کاربرد مهم دارد: اول این که باعث جلب توجه مشتریان جدید می شود و دوم این که با ایجاد یک تعامل با کیفیت و موثر، باعث افزایش وفاداری و حفظ مشتریان موجود می شود.

اما فقط این نیست!

به این آمار توجه کنید تا اهمیت تولید محتوا را درک کنید:

 • بازاریابی محتوایی، 3 برابر بیشتر از بازاریابی سنتی، مشتری جذب می کند! (منبع)
 • هزینه بازاریابی محتوایی، حداقل 62 درصد کمتر از سایر روش های بازاریابی است.
 • حداقل 61 درصد خریدهای اینترنتی، مستقیماً بعد از مطالعه یک محتوا انجام می شوند.
 • شرکت هایی که بیش از 16 محتوا در ماه منتشر می کنند، 3 و نیم برابر بیشتر از شرکت هایی که کمتر از 4 محتوا در ماه منتشر می کنند، بازدید جذب می کنند. (منبع)
 • حدود 60 درصد مردم، بعد از مطالعه محتوا درباره یک محصول، انگیزه خرید پیدا می کنند.

محتوا چیست؟

شاید این سوال عجیب باشد، چون همه ما می دانیم که محتوا چیست! اما اینجا قصد داریم یک تعریف علمی ارائه دهیم که بتواند مبنای سایر فعالیت های بازاریابی محتوایی ما قرار گیرد. زیرا بدون داشتن یک تعریف دقیق و معتبر، فهم ما از کانتنت ناقص خواهد بود و ممکن است باعث خطا و اشتباه شده و بازدهی کانتنت مارکتینگ را کاهش دهد.

ارائه یک تعریف دقیق و جامع و مانع از محتوا، بسیار سخت و چالش بر انگیز است. تعاریف متعددی از صاحب نظران مختلف ارائه شده که هر یک از یک زاویه به محتوا نگاه کرده اند. جو پولیتزی، بنیان گذار موسسه بازاریابی محتوایی، در تعریف محتوا می گوید:

محتوا، اطلاعات قانع کننده ای است که یا اطلاع رسانی کند، یا با کاربر تعامل ایجاد کند و یا سرگرم کننده باشد.

در واقع محتوا باید بتواند از طریق انتقال یک پیام، ارزشی را برای مخاطب ایجاد کند.

فرم چیست؟

فرم مثل یک ظرف است که محتوا را در بر می گیرد. هر فرم، ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارد و انتخاب فرم باید آگاهانه و بر اساس «هدف محتوا، رسانه ای که قرار است محتوا در آن منتشر شود، مخاطب محتوا و محدودیت های زمانی و مالی»، انجام شود.

چهار نوع فرم اصلی برای محتوا وجود دارد:

 1. متن
 2. تصویر
 3. صوت
 4. ویدیو

گاهی به اشتباه گفته می شود که 4 نوع محتوا داریم که شامل «محتوای متنی»، «محتوای تصویری»، «محتوای صوتی» و «محتوای ویدیویی» است. اما در واقع این موارد، انواع محتوا نیستند، بلکه انواع فرم هستند. یک کارشناس بازاریابی محتوایی حرفها ی، باید فهم دقیقی از تفاوت فرم و محتوا، داشته باشد.

نظر متخصصان درباره تولید محتوا

joe pulizzi

جو پولیتزی

فرقی نمی کند از کدام تاکتیک بازاریابی استفاده می کنید. در هر صورت، بدون تولید محتوا، غیر ممکن است موفق شوید.

Brian Dean

برایان دین

نرخ بازگشت سرمایه در تولید محتوا و بازاریابی محتوایی، بسیار بالاتر از سایر روش های بازاریابی است.

Christina Perricone

کریستینا پریکان

تولید محتوا کمک می کند مشتریان جدیدی جذب کنید، آن ها را خوشحال کنید و درآمد خود را افزایش دهید.

Neil Patel

نیل پتل

انتخاب با شماست:
می توانید محتوای بی کیفیت تولید کنید
و به هیچ هدفی نرسید!

ایده پردازی برای تولید محتوا

تکنیک های متعدد و متنوعی مثل طوفان فکری، اسکمپر، نقشه ذهنی، تفکر معکوس و... برای ایده پردازی وجود دارد. اما فارغ از اینکه کدام تکنیک را به کار بگیرید، لازم است به این 3 نکته توجه کنید:

تحلیل نیازهای مخاطبان برای ایده یابی محتوا

نیازسنجی از مخاطبان

باور کنید! هیچ راهی جز این وجود ندارد!
هر ایده ای که مبتنی بر نیاز مخاطبان نباشد، شکست خواهد خورد. چه اهمیتی دارد که چقدر خوب نوشته اید، وقتی مخاطب به محتوای شما نیازی ندارد؟!

تجزیه و تحلیل رقیب ها برای ایده یابی تولید محتوا

تحلیل رقبا

ایده رقبا را کپی نکنید!
اما مثل یک رقیب حرفه ای، از آن ها الهام بگیرید.
هم رقبای داخلی را در نظر داشته باشید و هم ایده های پرچمداران و رقبای موفق خارجی را بررسی کنید.

ایجاد مزیت رقابتی در ایده پردازی تولید محتوا

ایجاد تمایز

اگر تمایز مثبتی نسبت به دیگران نداشته باشید، نمی توانید توجه مخاطب را جلب کنید. مخاطب شما با انبوهی از تبلیغات و محتواها بمباران شده است.
متمایز باشید تا دیده شوید.

تدوین استراتژی و برنامه ریزی تولید محتوا

ابزارهای تولید محتوا

تولید محتوا هم مثل هر فعالیت تخصصی دیگری، نیاز به ابزارهایی دارد که کار یک کارشناس محتوا را ساده تر و محتوای نهایی را با کیفیت تر و حرفه ای تر کنند. اگر قصد دارید محتوایی تولید کنید که بتواند توجه مخاطب را جلب کند و تبدیل به مزیت رقابتی شما شود، لازم است انواع این ابزارها را بشناسید و از آن ها در تولید محتوا کمک بگیرید.

 • ابزارهای جستجو و مطالعه: بدیهی است که برای نوشتن، نیاز به مطالعه دارید. امیدوارم شما از آن دسته از افراد نباشید که کلمه کلیدی مورد نظر را در گوگل به فارسی سرچ می کنند و محتوای چند سایت مشابه ایرانی را با هم ترکیب و بازنویسی می کنند و فکر می کنند اسم این کار تولید محتوا است! توصیه اول ما این است که برای مطالعه (در صورت امکان) از منابع معتبر انگلیسی استفاده کنید تا هم به محتواهای بیشتری دسترسی داشته باشید و هم برای کپی کردن از محتواهای فارسی وسوسه نشوید! توصیه دوم این است که به جای جستجو در کل سایت های جهان (!) در سایت های مشخصی که در آن موضوع تخصصی، محتواهای ارزشمندتری دارند، جستجو کنید. به عنوان مثال مطالعه مقالات علمی پایگاه هایی مثل ScienceDirect.com و IEEE.org می توانند کیفیت محتوای شما را ده ها برابر نسبت به محتواهای رقبا افزایش دهند.
 • ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی: برای این که بدانید محتوای شما باید روی چه کلیدواژه هایی تمرکز کند، به ابزارهایی نیاز دارید که به شما اعلام کنند رقبای شما با چه کلیدواژه هایی درباره موضوع مورد نظر شما محتوا تولید کرده اند و مخاطبان شما برای جستجو درباره این موضوع، چه عبارت هایی را در گوگل سرچ می کنند. ابزار رایگان Google Keyword Planner و ابزارهای غیر رایگانی مثل SEMrush و Ahrefs و Alexa می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.
 • ابزارهای ویرایش متن: هم از نظر تجربه کاربری و هم از نظر سئو، مهم است که محتوای متنی شما، ایرادات املایی و انشایی و نگارشی، نداشته باشد. هر چقدر هم که نویسنده با دقتی باشید، باز هم ممکن است در برخی موارد از این اشتباهات داشته باشید. ابزارهایی مثل نرم افزار «ویراستیار» برای ویرایش متن های فارسی را می توانید روی Microsoft WORD نصب کنید. نرم افزار Grammarly را هم برای ویرایش متون انگلیسی می توانید روی مرورگر کروم نصب کنید.
 • ابزارهای ویرایش عکس: همه ما فتوشاپ را می شناسیم. فتوشاپ بسیار قدرتمند و محبوب است. اما برای بسیاری از کارهای روزمره، نیازی به چنین نرم افزار سنگین و پیچیده ای نیست. گاهی می توانیم از اپلیکیشن های سبک و کار راه انداز موبایلی استفاده کنیم. برای روتوش و ویرایش عکس ها در اندروید و ios می توانید از Google Snapseed استفاده کنید. این اپلیکیشن بسیار کارآمد و قدرتمند است و UX بسیار خوبی برای کار با موبایل دارد.
 • منابع جستجوی تصویر: اکثر افراد برای جستجوی عکس هم از گوگل استفاده می کنند. اما سایت هایی هستند که عکس های بسیار با کیفیت و ارزشمندی را به رایگان در اختیار شما قرار می دهند که از عکس های Google Image بسیار بهتر هستند. برای دانلود عکس های گرفته شده با دوربین های حرفه ای، پیشنهاد می کنیم از سایت های pexels.com و pixabay.com و unsplash.com استفاده کنید. برای الهام گیری و ایده برداری از طراحی های مختلف، سایت Pinterest.com را حتماً چک کنید. برای دانلود آیکون، سایت های flaticon.com و iconfinder.com را پیشنهاد می کنیم و برای دریافت وکتور و تصویرسازی های آماده، سایت های freepik.com و vectorstock.com و dribbble.com عالی هستند.
 • ابزارهای مدیریت محتوا: برای مدیریت محتوا هم باید از ابزارهایی استفاده کنید که مطمئن شوید بازاریابی محتوایی شما مطابق برنامه پیش می رود. برای تقسیم وظایف در تیم محتوا و نظارت بر عملکرد اعضای تیم، می توانید از نرم افزار مدیریت وظیفه یا Task Manager ترلو (Trello.com) استفاده کنید. برای تنظیم تقویم محتوا، می توانید از تمپلیت های آماده ای که در همین صفحه به رایگان قابل دانلود هستند، بهره بگیرید.

انواع محتوای وب

وقتی می خواهید برنامه بلندمدتی برای محتوای یک کسب و کار تهیه کنید، باید محتواهای خود را در انواع مختلفی تولید کنید که هم تنوع داشته باشد و هم پاسخگوی نیازهای مختلف کاربران باشد. انواع محتواهایی که می توانید تولید کنید، بسیار گسترده هستند. اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 • معرفی محصول: مردم دیگر صرفاً با دیدن عکس و قیمت یک محصول، برای خرید آن اقدام نمی کنند. بلکه تمایل دارند که اطلاعات دقیق و کاملی درباره محصول داشته باشند تا آگاهانه خرید کنند. تولید محتوا برای معرفی محصولات، شاید اولین ایده ای باشد که به ذهن هر مدیر کسب و کاری می رسد، اما قطعاً کافی نیست.
 • محتوای آموزشی: آموزش از 2 جهت بسیار مهم است: اول این که محتوای آموزشی باعث جلب اعتماد می شود. دوم این که شما در هنگام تولید محتوای آموزشی، در حال پاسخ به سوالات تعداد زیادی از کاربران هستید که معمولاً این سوالات را از گوگل می پرسند. پس با تولید محتوایی که آموزش های با کیفیت ارائه دهند، هم بازدید زیادی جذب می کنید و هم اعتماد آن بازدید کنندگان را جلب می کنید.
 • لیست و چک لیست: همه ما عاشق لیست ها و چک لیست ها هستیم. وقتی می خواهیم فیلم ببینیم، تمایل داریم که یک لیست از بهترین فیلم های ژانر مورد علاقه خود را داشته باشیم تا از بین آن ها انتخاب کنیم. یا وقتی می خواهیم به مسافرت برویم، به یک چک لیست نیاز داریم که مطمئن شویم همه کارها را قبل از سفر انجام داده ایم. پس برای مخاطبان خود، لیست های ارزشمند تهیه کنید.
 • مصاحبه: با افراد مشهور و موثر حوزه کسب و کار خود مصاحبه کنید. یا مصاحبه شخصیت های خارجی مرتبط به زمینه کاری خود را ترجمه کنید و منتشر کنید. مردم معمولاً به شنیدن حرف های افراد تأثیر گذار، علاقه مند هستند.
 • خلاصه نویسی: تولید محتوا همیشه به معنای خلق یک چیز از هیچ نیست. می توانید کتاب ها و مقاله های مفصل را خلاصه کنید و در اختیار مخاطبان خود قرار دهید. مخاطبان هم از شما تشکر خواهند کرد. چون وقت کافی برای مطالعه منابع اصلی ندارند.
 • گزارش و خبر: رویدادهایی مثل آنچه که در سمینارها، نمایشگاه ها، کنفرانس ها و تورهای تجاری، علمی و حتی تفریحی رخ می دهند، جذابیت بالایی دارند. این رویدادها را برای مردم گزارش کنید و از آن ها برای مخاطبان خود خبر تهیه کنید.
 • نقد و بررسی: این نوع محتواها معمولاً تخصصی تر از سایر انواع محتوا هستند و تولید آن ها سخت تر است. چون تولید کننده محتوا باید اشراف علمی و تجربی بر موضوع و سوژه داشته باشد. اما طبیعی است که به همین نسبت، جذابیت محتواهای نقد و بررسی، برای مخاطب بسیار بالاست.
 • آمار و اطلاعات: اعداد و ارقام می توانند توجه مخاطب را جلب کنند و درک و تصور او از موضوع را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. آمارها را می توانید در فرمت های مختلفی مثل نمودار، جدول، اینفوگرافیک، موشن گرافیک و... نمایش دهید.
 • داستان پردازی: اگر بتوانید مخاطب را با داستان خود همراه کنید، مطمئناً داستان تأثیر بیشتری نسبت به محتوای توصیفی خواهد داشت. شخصیت پردازی، ایجاد چالش و در نهایت رسیدن به نتیجه، هنر یک داستان نویس است که می تواند با آن ها مخاطب را جذب کند و او را با خود همراه نماید.
 • تجربه کاربری: محتوای تجربه کاربری (UX Content) محتوایی است که در صفحات مختلف سایت (یا دفترچه راهنمای محصول) نوشته می شود تا با کاربر ارتباط موثری برقرار کند و او را در مسیر رسیدن به هدف (خرید محصول یا سفارش خدمات یا تماس با شرکت) راهنمایی نماید. بدیهی است که این نوع محتوا، اهمیت بالایی دارد و نوشتن آن هم تخصص ویژه ای می طلبد.
 • معرفی منابع و شخصیت ها: با معرفی شخصیت های تأثیرگذار و منابع مطالعاتی، در واقع سطح حرفه ای و علمی خود را به نمایش می گذارید و به عنوان کسی که بهتر از دیگران این منابع و شخصیت ها را می شناسد، اعتماد مخاطبان را جلب می کنید.
 • جمع آوری و بازنویسی: تکنیک Content Curation به معنای کپی کردن محتوا از سایت های دیگر نیست. بلکه به این معناست که شما به عنوان مختصص و کارشناس یک موضوع، محتواهای برتر در یک زمینه تخصصی را گزینش کرده، با یکدیگر ادغام کرده و یک محتوای ارزشمند و مستند را برای مخاطب خود بازنویسی می کنید. چنین محتوایی هم برای مخاطب و هم برای گوگل، ارزشمند خواهد بود.
 • بازتولید محتواهای قدیمی: هم از طریق به روز رسانی اطلاعات موجود در محتواهای قدیمی و هم از طریق بازتولید آن ها در فرمت ها و رسانه های جدید، می توانید از محتواهایی که قبلاً تولید کرده اید، مجدداً بهره برداری کنید.

استراتژی محتوا چیست؟

برای درک دقیق مفهوم استراتژی محتوا، لازم است 3 مفهوم زیر را در کنار هم برسی کنیم:

 • استراتژی محتوا (Content Strategy)
 • بازاریابی محتوایی (Content Marketing)
 • استراتژی بازاریابی محتوایی (Content Marketing Strategy)

نمودار زیر، ارتباط این 3 مفهوم را با یکدیگر نشان می دهد:

ارتباط استراتژی محتوا، بازاریابی محتوایی و استراتژی بازاریابی محتوایی

استراتژی بازاریابی محتوایی، اشتراک بین استراتژی محتوا و بازاریابی محتوایی است.

سایت Moz.com با ترسیم نمودار فوق، توضیح می دهد که بسیاری از افراد متأسفانه تفاوتی بین این مفاهیم قائل نیستند و اصطلاحات «بازاریابی محتوایی» و «استراتژی محتوا» را به جای یکدیگر استفاده می کنند. در حالی که این مفاهیم با یکدیگر تفاوت دارند. مثلاً شما می توانید «محتوای غیر تجاری» خود را هم به صورت استراتژیک برنامه ریزی کنید. اما با کمی اغماض، می توان فرض کرد که وقتی از «استراتژی محتوا» صحبت می کنیم، منظورمان «استراتژی بازاریابی محتوایی» است. در واقع ما با برنامه ریزی اسراتژیک محتواهای غیر تجاری که اهداف بازاریابی را دنبال نمی کنند، کاری نداریم.

پایگاه اینترنتی «موسسه بازاریابی محتوایی» یا CMI، برای «تعریف استراتژی بازاریابی محتوایی» می گوید:

استراتژی بازاریابی محتوایی شما، «دلیل و چرایی» شما را نشان می دهد. چرا می خواهید محتوا تولید کنید؟ با تولید محتوا می خواهید به چه کسی کمک کنید؟ یعنی مخاطبان محتوای شما چه کسانی هستند؟ و این که شما چگونه می خواهید به این مخاطبان کمک کنید که هیچ شخص دیگری نمی تواند به این روش به آن ها کمک کند؟

اکثر شرکت ها و سازمان ها معمولاً از بازاریابی محتوایی برای ایجاد یک جامعه مخاطب استفاده می کنند تا حداقل به یکی از اهداف زیر دست پیدا کنند: یا درآمد خود را افزایش دهند، یا هزینه های خود را کاهش دهند و یا مشتریان بهتری جذب کنند.

تقویم محتوا چیست؟

تقویم محتوا، برنامه زمان بندی شده برای تولید و انتشار محتواست که باعث سازماندهی کلیه اقدامات بازاریابی محتوایی می شود. تقویم محتوا به ما کمک می کند تا محتوای کسب و کار خود را مطابق با برنامه ها و استراتژی های تدوین شده، تولید کنیم.

پایگاه convince & convert معتقد است ما باید 2 تقویم برای تولید محتوا داشته باشیم:

 1. تقویم سردبیری یا تقویم استراتژی (Editorial Calendar)
 2. تقویم محتوا یا تقویم اجرایی (Content Calendar)
 • تقویم سردبیری یا Editorial Calendar (همانطور که از اسم آن هم مشخص است)، از فضای انتشارات سنتی وارد حوزه بازاریابی محتوایی شده است. در تقویم سردبیری، چهارچوب های موضوعی سطح بالا و موضوعات مهم و اصلی برای مدت «یک سال» برنامه ریزی می شود. می توان گفت در واقع تقویم سردبیری محصول و ثمره استراتژی محتوا و اولین گام برای اجرای آن است.
 • تقویم محتوا یا Content Calendar سطح اجرایی تر و عملیاتی تری را در بر می گیرد. جزییات بیشتری از برنامه بازاریابی محتوایی باید در تقویم محتوا ثبت شود. در حالی که تقویم سردبیری، به مسائل استراتژیک تری می پردازد. یعنی اگر تقویم سردبیری را «برنامه ریزی استراتژیک محتوای یک کسب و کار» بدانیم، تقویم محتوا به معنای «برنامه ریزی عمیاتی» خواهد بود. در تقویم محتوا مشخص می کنیم که «چه محتوایی»، «توسط چه کسی»، «در چه بازه زمانی»، «برای چه موضوعی» تولید شود و «در چه زمانی»، «در کدام رسانه» منتشر شود. بازه های زمانی در تقویم محتوا لازم نیست مثل تقویم سردبیری، یک ساله باشد. بلکه به دلیل جزیی تر بودن برنامه در تقویم محتوا، بازه های زمانی هم باید کوتاه تر باشد. تقویم محتوا را می توان برای بازه های یک ماهه یا یک هفته ای تنظیم کرد.
تقویم سردبیری در مقایسه با تقویم تولید محتوا

ضرورت تقویم برای تولید محتوا

داشتن تقویم کارکردهای ارزشمندی دارد که باعث می شود به شما توصیه کنیم هرگز از آن غافل نشوید. بدون تقویم، سازماندهی و نظام مشخصی برای اجرای استراتژی محتوا وجود ندارد و کارها به صورت پراکنده انجام خواهد شد و نظارتی هم بر اجرای استراتژی امکان پذیر نخواهد بود.

می توان گفت داشتن تقویم برای تولید محتوا، مزیت های زیر را دارد:

 1. تولید محتوا مطابق زمان بندی انجام می شود.
 2. مدیریت بودجه محتوا ساده تر خواهد شد.
 3. توقعات تیم برای رسیدن به اهداف، منطقی خواهد شد.
 4. امکان نظارت بر روند اجرای برنامه محتوایی فراهم می شود.
 5. امکان ارزیابی عملکرد و بازدهی برنامه محتوایی فراهم می شود.
 6. می توان در بازه های زمانی مشخصی، برنامه را مورد بازبینی و اصلاح قرار داد.

دانلود رایگان نمونه تقویم تولید محتوا

ممکن است هر سازمانی، ملاحظات و سلائق خاص خود را برای طراحی تقویم محتوا داشته باشد. اما بررسی نمونه های آماده تقویم محتوا، می تواند آموزنده و الهام بخش باشد. اینجا 5 نمونه تقویم تولید محتوای بلاگ و شبکه های اجتماعی برای شما آماده کرده ایم:

بررسی 4 راهکار برای مسئله تولید محتوا

تولید محتوا برای یک کسب و کار را می توان به این 4 روش انجام داد:

1) تولید محتوا توسط مدیر

برخی از مدیران (به این دلیل که خودشان بیش از هر شخص دیگری بر موضوعات کسب و کار خود مسلط هستند)، ترجیح می دهند شخصاً اقدام به تولید محتوا نمایند و این کار را به دیگران واگذار نکنند. چنین راهکاری می تواند برای برخی از کسب و کارهای بسیار کوچک، مفید باشد. اما در بلندمدت و برای کسب و کارهای بزرگ تر، در عمل امکان پذیر نیست. زیرا اکثر مدیران، وظایف متنوع و متعددی دارند و زمان آزاد زیادی برای تولید محتوای حرفه ای نخواهند داشت.

2) استخدام کارشناس تولید محتوا

راهکار دوم این است که یک یا چند «کارمند کارشناس تولید محتوا» استخدام شوند. این راهکار برای شرکت هایی که نیاز دارند نظارت دائمی و 100 درصدی بر کارشناسان تولید محتوا داشته باشند، مفید است. اما هزینه بالاتر و بازدهی نسبتاً پایینی دارد. زیرا اولاً حقوق یک کارمند از برون سپاری تولید محتوا به گران قیمت ترین شرکت های تولید محتوا هم بیشتر خواهد شد، ثانیاً تضمینی نیست که کیفیت محتوای تولید شده توسط کارمندان، از کیفیت محتوای برون سپاری شده، بیشتر باشد.

3) برون سپاری به فری لنسرها

فری لنسرها، افرادی هستند که به صورت پروژه ای و معمولاً در منزل کار می کنند. برای این که بتوانید تجربه خوبی از همکاری با اشخاص آزادکار داشته باشید، باید اولاً در انتخاب یک فری لنسر حرفه ای، سخت گیر و با حوصله باشید و ثانیاً به دقت بر کار او نظارت کنید. ضمناً توجه داشته باشید که اگر حجم کار شما از توانایی یک نفر بیشتر باشد و نیاز به همکاری با چند نفر داشته باشید، کیفیت کار فری لنسرهای مختلف، با یکدیگر تفاوت خواهد داشت و محتوای کسب و کار شما دچار عدم یکپارچگی خواهد شد.

برون سپاری تولید محتوا

4) برون سپاری به شرکت های حرفه ای

این راهکار 2 مزیت دارد: اول این که شرکت های حرفه ای به دلیل تمرکز بر بازاریابی محتوایی، دانش و تخصص بالاتری در حوزه کانتنت مارکتینگ دارند و می توانند در نقش یک مشاور، به موفقیت برنامه محتوایی شما کمک کنند. دوم این که متعهد به جلب رضایت مشتریان هستند و اگر از کیفیت محتوا رضایت نداشته باشید، می توانید مبلغ پرداخت شده را پس بگیرید.

ما باور داریم که شهر محتوا مقصد نیست. بلکه آغاز یک مسیر است. سفر محتوای خود را از شهر محتوا آغاز کنید.

فرم های مختلف تولید محتوا

انتخاب فرم برای محتوا، بستگی به برنامه بازاریابی محتوایی شما دارد. شما می توانید برای تعامل عمیق با مخاطب، در فرم های متنوع زیر محتوا تولید کنید:

تولید محتوای متنی

تولید محتوای متنی

گوگل عاشق متن های با کیفیت است و محتوای متنی، هسته اصلی سئو به شمار می رود. کاربران هم با مطالعه محتوای متنی ارزشمند، به برند شما علاقه مند می شوند. فرمت های مختلفی برای محتوای متنی وجود دارد. مثل یادداشت های بلاگ، معرفی محصول، محتوای صفحات فرود (لندینگ پیج)، محتوای تجربه کاربری (UX Content)، کتاب الکترونیک (eBook)، رپورتاژ آگهی، خبر، وایت پیپر، شعارهای تبلیغاتی و...

تولید محتوای صوتی

تولید محتوای صوتی

منظور ما از محتوای صوتی، صداهایی که در ویدیوها استفاده می شود، نیست. محتوای صوتی بدون تصویر، مثل کتاب های صوتی و پادکست ها، به این دلیل که در همه حال قابل استفاده هستند و نیازی به تماشای صفحه برای مطالعه متن یا مشاهده ویدیو ندارند، به سرعت در حال رشد و جلب توجه هستند و هر روز هم توسعه بیشتری پیدا می کنند.

تولید محتوای تصویری

تولید محتوای تصویری

محتواهای تصویری یا ویژوال از اهمیت ویژه ای در بازاریابی محتوایی برخوردار هستند، که هر چه دیده بیند، دل کند یاد! پتانسیل بالای انتقال مفهوم و جلب توجه و به یاد سپاری، باعث می شود که محتوای تصویری هیچ جایگزینی نداشته باشد. از مهم ترین فرمت های محتوای ویژوال، می توان به عکس، نمودار، اینفوگرافیک، اسلاید، تصویرسازی و اسکرین شات اشاره کرد.

تولید محتوای ویدیویی

تولید محتوای ویدیویی

ویدیو یکی از جذاب ترین و اثرگذارترین فرمت های محتوای تصویری یا ویژوال است که می توان آن را جداگانه طبقه بندی کرد. همین تمایز باعث شده سایت یوتیوب ماهیانه بیش از 30 میلیارد بازدید داشته باشد! کلیپ ها و تیزرهای تبلیغاتی، موشن گرافیک، استاپ موشن، ویدیوهای آموزشی، مصاحبه ها، مستندها، وبینارها، و حتی فیلم های سینمایی، تعدادی از انواع محتواهای ویدیویی هستند.

تولید محتوا چگونه درآمد شما را افزایش می دهد؟

محتوای خوب، می تواند مثل یک آهن ربای قوی، مشتریان را به سمت شما جذب کند و درآمد شما را افزایش دهد. با تولید محتوای هدفمند، از یک سو هزینه های بازاریابی خود را کاهش می دهید و از سوی دیگر، مشتریان بیشتری جذب می کنید. هر چه در مسیر بازاریابی محتوایی پیشرفت کنید، برند قوی تری خواهید داشت که قدرت رقابتی شما را افزایش می دهد.

icon-img-20

افزایش بازدید سایت

تولید محتوای هدفمند و با کیفیت، باعث کسب رتبه های بهتر در نتایج گوگل شده و بازدید سایت را افزایش می دهد.

icon-img-22

کاهش هزینه بازاریابی

تحقیقات نشان می دهد بازاریابی محتوایی نسبت به همه روش های دیگر بازاریابی، هزینه کمتر و بازدهی بالاتری دارد.

icon-img-20

افزایش وفاداری مشتریان

مشتریانی که تجربه خوشایندی از آشنایی با شما داشته باشند، وفاداری بیشتر در بلندمدت خواهند داشت.

icon-img-22

جلب اعتماد مشتریان

محتوایی که به خوبی سوالات کاربر را پاسخ دهد، باعث جلب اعتماد مشتری نسبت به کسب و کار شما خواهد شد.

icon-img-20

افزایش اعتبار سایت

محتوای با کیفیت باعث می شود هم مشتری و هم گوگل، احساس کنند که شما تخصص و اعتبار بیشتری دارید.

icon-img-22

افزایش فروش و درآمد

تعداد بازدیدکنندگان بیشتر و جلب اعتماد بیشتر، به معنای افزایش فروش و افزایش درآمد سایت و کسب و کار شما خواهد بود.

نقش تولید محتوا در رشد کسب و کارها

در مسیر پیشرفت کسب و کارتان، شهر محتوا در کنار شماست. با هم قله ها و هدف ها را بررسی می کنیم، راه ها و روش های رسیدن به این اهداف را شناسایی می کنیم، درباره مخاطبان شما مطالعه می کنیم، وضعیت رقبا را تجزیه و تحلیل می کنیم و طبق یک برنامه هدفمند، محتوای اثربخشی را تولید می کنیم.

چگونه مثل حرفه ای ها محتوا تولید کنیم؟

اگر می خواهید مثل حرفه ای ها محتوا تولید کنید، باید این 3 مرحله را دنبال کنید:

برنامه ریزی برای تولید محتوا

1) برنامه ریزی

پیش از هر کاری، باید برنامه ریزی کنید. ابتدا اهداف خود را مشخص کنید که بدانید به کجا می خواهید برسید. موضوعات اصلی و کلمات کلیدی بذر (Seed Keywords) را مشخص کنید. با تحقیق کلمات کلیدی (Keyword Research) بررسی کنید که مخاطبان شما چه کلیدواژه هایی را جستجو می کنند و رقبای شما با چه کلیدواژه هایی بازدیدکنندگان را جذب می کنند. نتایج این تحقیقات را تحلیل کنید و کلمات کلیدی خود را انتخاب و دسته بندی کنید. لیست کلمات کلیدی مرتبط (LSI Keywords) که ارتباط معنایی و پنهان با کلمات کلیدی انتخاب شده شما دارند را شناسایی کنید. با تحلیل شکاف محتوایی (Content Gap Analysis) متوجه شوید که بین محتوای موجود و نیازهای محتوایی مخاطبان، چه فرصت ها و فاصله های خالی برای پر کردن وجود دارد. هدف کاربران از جستجوی هر کلیدواژه (Search Intent) را بررسی کنید و رویکرد و ساختار هر محتوا را بر اساس آن طراحی کنید. بر اساس بررسی های انجام شده، تقویم محتوای خود را تدوین کنید.

پیاده سازی برنامه محتوایی

2) تولید محتوا

درباره کیفیت محتوا، سخت گیر باشید. بازار به شدت رقابتی شده و محتوای شما باید بهتر از محتوای همه رقبا باشد، وگرنه شانس چندانی برای کسب رتبه های بالا در نتایج جستجو نخواهید داشت. دچار تله بمباران کلمات کلیدی (Keyword Stuffing) نشوید و محتوایی تولید کنید که برای کاربر ارزشمند و آموزنده باشد. از منابع معتبر و با کیفیت برای استناد در محتوا استفاده کنید تا اعتبار محتوای شما (هم برای کاربر و هم برای گوگل) افزایش یابد. محتوای تولید شده را با استفاده از تصاویر و لینک های با کیفیت، غنی سازی کنید. محتوای غنی سازی شده (Rich Content) را با ابزارهای HTML و اصول SEO به زیبایی فرمت بندی کنید. در فرمت بندی محتوای خود از لیست ها و زیرتیترها و... استفاده کنید. در نهایت یک بار دیگر محتوا را مطالعه کنید و تمام ایرادات املایی، انشایی و نگارشی آن را ویرایش کنید. البته اگر با شهر محتوا همکاری داشته باشید، این کارها برای شما انجام شده است.

ارزیابی عملکرد محتوا

3) ارزیابی عملکرد

ارزیابی عملکرد، یک مرحله مهم و حیاتی در پیاده سازی هر برنامه است که متأسفانه معمولاً به آن بی توجهی می شود. برنامه ریزی می کنند، برنامه ها را اجرا می کنند، اما بررسی نمی کنند که اقداماتشان چه نتیجه ای داشته است و چقدر به اهداف برنامه دست پیدا کرده اند! در این صورت، سوال این است که اصلاً چرا برنامه ریزی کردید؟! اگر هدفی نداشتید که وضعیت رسیدن به آن را ارزیابی کنید، چرا تولید محتوا کردید؟! برای ارزیابی عملکرد محتوا، باید شاخص های کلیدی عملکرد (Key Performance Indicators) را در برنامه مشخص کرده باشید. این KPI ها باید کاملاً شفاف و قابل اندازه گیری باشند تا بتوانید در این مرحله، وضعیت خود را با شاخص های تعیین شده مقایسه کنید. وقتی عملکرد برنامه خود را ارزیابی می کنید، متوجه می شوید که چه مراحلی به درستی اجرا نشده، چه اهدافی محقق نشده و خلاصه کجای کار ایراد داشته است. با پیدا کردن این ایرادات، می توانید برنامه را اصلاح کنید و روی اجرای برنامه نظارت کنید.

تازه کارها و غیر حرفه ای ها، از مرحله 2 شروع می کنند و در مرحله 2 هم باقی می مانند. نه برنامه ای و نه ارزیابی عملکردی!

اشتباهات رایج در تولید محتوا

ماسکی که به درستی استفاده نشود، از سلامتی شما محافظت نمی کند! محتوایی که به درستی تولید نشود هم کمکی به پیشرفت کسب و کار شما نخواهد کرد. با وجود آموزش های متنوعی که در زمینه بازاریابی محتوایی وجود دارد، اکثر کسب و کارهای اینترنتی دچار اشتباهات مشابهی در تولید محتوا می شوند. شما از جمله افرادی نباشید که این اشتباهات را تکرار می کنند:

 1. بی توجهی به پرسونای مشتری (Customer Persona)
 2. بی توجهی به هدف جستجوی کاربران (Search Intent)
 3. بی توجهی به ایده ها و محتواهای رقیب ها (Competitive Analysis)
 4. تولید محتوا بدون تحقیق کلمات کلیدی (Keyword Research)
 5. بی توجهی به کیفیت محتوا (Content Quality)
 6. بی توجهی به کمیت محتوا (Content Quantity)
 7. بی توجهی به فرم (Form)
 8. بی توجهی به رسانه (Medium)
 9. بی توجهی به الگوریتم های جدید گوگل (Google Algorithms)
 10. بی توجهی به تجربه کاربری محتوا (User Experience)
 11. بی توجهی به اعتبار و قابلیت اعتماد محتوا (Content Trustworthy)
 12. بی توجهی به دسترس پذیری محتوا (Content Accessibility)

بی تردید لیست اشتباهات رایج در تولید محتوا بسیار بیشتر از این است. اما شاید بتوان موارد فوق را خطرناک ترین اشتباهات دانست. اشتباهاتی که می توانند تمام هزینه شما در بازاریابی محتوایی را به هدر دهند.

محتوایی تولید کنید که 10 برابر بهتر از محتوای رقبا باشد
محتوایی تولید کنید که 10 برابر بهتر از محتوای رقبا باشد

به محتوای 10 برابری فکر کنید

اولین بار آقای رند فیشکین (مدیر و موسس سایت MOZ.com) در سال 2015 اصطلاح «محتوای 10 برابر» یا 10X Content را مطرح کرد و در یک ویدیوی 9 دقیقه ای، توضیح داد که دیگر نمی توان با تولید محتوایی که صرفاً با کیفیت و منحصر به فرد باشد، به موفقیت رسید. بلکه برای رسیدن به رتبه های بالا در نتایج جستجوی گوگل، باید محتوایی تولید کنیم که 10 برابر بهتر از محتوای همه رقبا باشد. اما کم کم بقیه فعالان سئو و مدیران کسب و کارهای اینترنتی هم به همین نتیجه رسیدند و رند فیشکین حدود 1 سال بعد، با تولید یک ویدیوی 8 دقیقه ای دیگر، روش ها و نکته هایی را برای تولید محتوای 10 برابری، پیشنهاد کرد. اگر شما هم قصد دارید در بازاریابی محتوایی، یک سر و گردن بالاتر از سایر رقبا قرار بگیرید، باید در طراحی محتوای خود، این گونه فکر کنید.

سفارش تولید محتوا

ویژگی های محتوای خوب

ویژگی های محتوای هدفمند

ویژگی های محتوای هدفمند

محتوایی هدفمند است که:

 • نتیجه آن تعیین شده و قابل اندازه گیری باشد.
 • متناسب با هدف جستجوی کاربران تولید شود.
 • متناسب با رسانه مشخصی تولید شود.
 • مخاطب آن مشخص شده باشد.
 • پرسونای مخاطب بررسی شده باشد.
 • مبتنی بر تحقیق کلمات کلیدی باشد.
 • پاسخگوی نیاز محتوایی مخاطبان باشد.
 • متناسب با ویژگی های رسانه مورد نظر، تولید شود.
 • ارزش مشخصی را برای مخاطب ایجاد کند.
 • ارتباط آن با سایر محتواها مشخص شده باشد.

تدوین استراتژی محتوا، باعث می شود تولید محتوای شما هدفمندتر شود.

ویژگی های محتوای با کیفیت

ویژگی های محتوای با کیفیت

محتوایی با کیفیت است که:

 • انتظارات کیفی مخاطب را تأمین کند.
 • از محتوای رقبا، با کیفیت تر باشد.
 • مستند به منابع معتبر باشد.
 • به خوبی مفاهیم مورد نظر را پوشش دهد.
 • جدیدترین اصول سئو در آن رعایت شده باشد.
 • اشتباهات املایی، انشایی و نگارشی نداشته باشد.
 • از محتواهای موجود کپی نشده باشد.
 • حداقل یک بار بازبینی و ویراستاری شود.
 • به خوبی فرمت بندی شده باشد.
 • دارای تصاویر با کیفیت و مرتبط باشد.

تمرکز بر کمیت محتوا و بی توجهی به کیفیت محتوا، به اعتبار شما آسیب می زند.

ویژگی های محتوای اثربخش

ویژگی های محتوای اثربخش

محتوایی اثربخش است که:

 • در زمان مناسبی منتشر شود.
 • برای ربات های گوگل، دسترس پذیر باشد.
 • برای همه کاربران در دسترس باشد.
 • در رسانه مناسبی منتشر شود.
 • مشتری را به عمل و اقدام مشخصی دعوت کند.
 • در دستگاه های مختلف به درستی نمایش داده شود.
 • لحن مناسبی برای ارتباط با کاربر داشته باشد.
 • جایگاه مناسبی در کل ساختار محتوا داشته باشد.
 • عملکرد آن در رسیدن به اهداف، ارزیابی شود.
 • بر اساس ارزیابی عملکرد، مجدداً بهینه سازی شود.

اگر به اثربخشی محتوا توجه نکنید، پول خود را برای تولید محتوا هدر داده اید.

معرفی سایت های آموزشی

سایت های آموزش تولید محتوا

بازاریابی محتوایی یکی از عرصه هایی است که دائماً در حال زایش و تغییر است. برای فعالیت و موفقیت در چنین زمینه ای، نیاز به مطالعه مستمر داریم. هر روزه کتاب ها و مقالات متعددی برای آموزش تولید محتوا و بازاریابی محتوایی منتشر می شود. اما مراجع آموزشی آنلاین هم بسیار ارزشمند و راهگشا هستند. اینجا تعدادی از وب سایت های پیشرو و پرچمدار آموزش تولید محتوا، سئو، بازاریابی درون گرا و البته تجزیه و تحلیل عملکرد محتوا را معرفی کرده ایم. این منابع، غیر از آموزش مفاهیم، بررسی های موردی (Case Study) ارزشمندی هم انجام می دهند که مطالعه گزارش های آماری این بررسی ها، می تواند به درک مفاهیم و ایجاد یک بینش عمیق در بازاریابی محتوایی، کمک کند. پیشنهاد می کنیم این سایت ها را دنبال کنید و در خبرنامه های ایمیلی آن ها هم عضو شوید. در مجله شهر محتوا هم سعی می کنیم هم خودمان به روز باشیم و هم جدیدترین آموزش ها را در اختیار شما قرار دهیم.

معرفی کتاب های بازاریابی محتوایی

کتاب، بهترین دوست عاشقان محتواست. تا نخوانده باشی، چه می توانی بنویسی؟

کتاب های فراوانی در زمینه کانتنت مارکتینگ نوشته شده که در اینجا فقط به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

معرفی کتاب بازاریابی با اجازه بازاریابی با اجازه! غریبه ها را به دوست و سپس به مشتری تبدیل کنید. به جای ارسال تبلیغات مزاحم و اتلاف وقت مشتریان بالقوه، از طریق بازاریابی اجازه ای برای مشتریان انگیزه ایجاد کنید تا داوطلبانه پیام شما را دریافت کنند.
معرفی کتاب بازاریابی 10 برابری بازاریابی 10 برابری شما هم مثل بسیاری از کسب و کارهای دیگر، تولید محتوا می کنید اما نتیجه نمی گیرید؟ این کتاب، ویژه شماست و راه حل هایی عملیاتی برای تولید یک محتوای غیر قابل رقابت برای کسب بیشترین بازدهی را ارائه می کند.
معرفی کتاب بازاریابی محتوایی حماسی بازاریابی محتوایی حماسی این کتاب قدم به قدم به شما آموزش می دهد که چگونه یک داستان متفاوت روایت کنید، در میان شلوغی تبلیغات، با موفقیت پیشرفت کنید و با هزینه بازاریابی کمتر، مشتریان بیشتری جذب کنید.
معرفی کتاب کلماتی برای تغییر ذهن ها کلماتی برای تغییر ذهن ها کلمات همیشه جادو نمی کنند! گاهی لازم است به این فکر کنید که چرا حرف های شما اثرگذار نیستند. این کتاب به ما کمک می کند تا با یک زبان اثرگذار با مخاطبان و مشتریان ارتباط برقرار کنیم.
معرفی کتاب می خواهید پادکست بسازید می خواهید پادکست بسازید صدای خود را پیدا کنید، داستان خود را روایت کنید و یک جامعه منسجم از مخاطبان بسازید که به شما گوش دهند. این کتاب 7 گام از ایده پردازی تا انتشار پادکست های موفق را به شما آموزش می دهد.
معرفی کتاب محتوایی که می فروشد محتوایی که می فروشد این کتاب، کتابی ایده آل برای کارآفرینان و رهبران کسب و کارهای B2B است که می خواهند از طریق بازاریابی محتوا، یک جریان مستمر از سرنخ های مشتریان (Lead ها) را به چرخه فروش خود جذب کنند.

مجله شهر محتوا

 • آموزش تولید محتوای همیشه سبز

  آموزش تولید محتوای همیشه سبز

  محتوای همیشه سبز (Evergreen Content) محتوایی است که محدود به زمان خاصی نبوده و همیشه برای مخاطبان جذاب و ارزشمند خواهد بود.

 • کاهش هزینه ورود اطلاعات محتوا یا دیتا اینتری

  دیگر برای دیتا اینتری، هزینه نکنید!

  در این مطلب، برای شما توضیح خواهیم داد که شهر محتوا چگونه هم سرعت دیتا اینتری شما را افزایش می دهد و هم ورود اطلاعات در سایت را برای شما رایگان می کند.

 • خوشه بندی محتوا چیست و چه اثری بر سئو دارد

  نقش خوشه بندی محتوا در سئو

  محتوای خوشه‌ای یکی از تکنیک‌های سئو است که در سال‌های اخیر مورد توجه تولیدکنندگان محتوا قرار گرفته است. این تکنیک می‌تواند به ‌سادگی بازدید از محتوا را چند برابر کند.

 • اهمیت تصاویر در تولید محتوا

  اهمیت تصاویر در تولید محتوا

  می دانیم که تولید محتوای متنی با کیفیت و ارزشمند، اصلاً آسان نیست. اما حتی اگر محتوای متنی، کیفیت بسیار بالایی هم داشته باشد، هنوز کافی نیست!

سوالات متداول درباره تولید محتوا

سوالات متداول درباره تحقیق کلمات کلیدی

محتوای سئو شده چیست؟

محتوایی است که بر اساس تحقیق کلمات کلیدی، بررسی هدف جستجوی کاربران، تحلیل محتوای رقبا و با رعایت اصول الگوریتم های گوگل تولید شده باشد.

چه کسانی به محتوا نیاز دارند؟

همه کسب و کارها به تولید محتوا نیاز دارند. اما رشد کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپ ها، بیش از دیگران به محتوا وابسته است. اگر وب سایت یا اپلکیشن موبایل یا نرم افزاری دارید که خدمات یا محصولاتی را از طریق آن ها ارائه می کنید، تولید محتوا برای شما یک ضرورت است.

تفاوت تولید محتوا با تبلیغات چیست؟

تبلیغات مهم ترین روش در بازاریابی برون گرا است و تولید محتوا مهم ترین روش در بازاریابی درون گرا است. در اینباند مارکتینگ یا بازاریابی درون گرا، به جای این که ما به دنبال مشتری بگردیم و برای مشتری تبلیغات ارسال کنیم، با تولید محتوا باعث می شویم که مشتریان ما را پیدا کنند و از ما خرید کنند.

چگونه تولید محتوا یاد بگیریم؟

بازاریابی محتوایی یک رشته تخصصی است که نیاز به مطالعات گسترده دارد. اما هرچه بیشتر در این زمینه مطالعه کنید، بیشتر به آن علاقه مند می شوید و مثل ما عاشق تولید محتوا می شوید. خوشبختانه منابع آموزشی برای یادگیری تولید محتوا بسیار زیاد است. پیشنهاد می کنیم مجله شهر محتوا را هم دنبال کنید. بهترین آموزش ها را برای شما تهیه می کنیم.

هزینه تولید محتوا چقدر است؟

هزینه تولید محتوا به مسائل متعددی بستگی دارد. محتوا یک کالای ثابت و مشابه نیست که قیمت ثابتی داشته باشد. مواردی مثل میزان مطالعه و تحقیق پیش از تولید، موضوع محتوا، میزان پیچیدگی منبع مطالعه، سطح تحصیلات نویسندگان، میزان نظارت کیفی بر محتوای تولید شده و... بر هزینه تولید محتوا موثر هستند. اما به شما اطمینان می دهیم که اگر این هزینه ها منطقی و حساب شده باشند، نرخ بازگشت سرمایه بسیار خوبی خواهند داشت.

چرا باید تولید محتوا را برون سپاری کنیم؟

تولید محتوا نیاز به تخصص و صرف وقت بسیار زیاد دارد. حجم محتوایی که خودتان می توانید تولید کنید، به میزان وقت و انرژی شما محدود می شود و با تولید محتوای محدود نمی توانید با رقبای موفق خود رقابت کنید. از طرف دیگر، برون سپاری تولید محتوا به شما این امکان را می دهد که بتوانید روی کسب و کار خود تمرکز کنید و دغدغه محتوا نداشته باشید.

محتوا باید حداقل چند کلمه باشد؟

محتوا باید رقابتی باشد. هم از نظر کیفیت و هم از نظر کمیت. اگر محتوای شما نسبت به محتوای رقبا، کمیت و کیفیت پایین تری داشته باشد، چگونه می تواند رتبه بهتری در نتایج جستجوی گوگل کسب کند؟! پس می توانیم بگوییم که تعداد کلمات محتوای شما اولاً به موضوع و هدف شما بستگی دارد و ثانیاً به تعداد کلمات محتوای رقبا. بهتر از دیگران باشید تا رتبه بهتری کسب کنید.

هزینه تولید محتوا

بازاریابی محتوایی نسبت به همه روش های دیگر بازاریابی، هزینه کمتر و بازدهی بیشتری دارد. اما به هر حال باید به هزینه تولید محتوا فکر کنید و برای آن برنامه ریزی کنید. زیرا اگر بودجه بندی محتوا را به درستی انجام ندهید، قطعاً به اهداف خود دست پیدا نخواهید کرد. اگر کمتر از آنچه که لازم است هزینه کنید، ممکن است تا نزدیکی های موفقیت بروید اما به مقصد نرسیده آذوقه تان تمام شود. اگر بیش از آنچه که لازم است هزینه کنید، ممکن است نتوانید این راه را برای همیشه طی کنید.

عوامل متعددی بر هزینه تولید محتوا اثر می گذارند:

 1. فرایند تولید محتوا
 2. سطح تخصصی موضوع محتوا
 3. نوع محتوای مورد نظر
 4. سطح تجربه و تخصص تولیدکننده محتوا
 5. ویراستاری
 6. بهینه سازی سئو محتوا
 7. کیفیت محتوا
 8. کمیت محتوا
 9. و ...

محتوا گنج است و قیمت ندارد. شما برای تولید گنج، هزینه ناچیزی می پردازید.

تحقیق و بررسی های متعددی ثابت کرده است که نرخ بازگشت سرمایه در تولید محتوا بسیار مطلوب است و نیاز نیست زیاد نگران هزینه تولید محتوا باشید. اما لازم است آگاهانه آن را مدیریت کنید.

نرخ بازگشت سرمایه تولید محتوا

مدیریت بودجه محتوا

چند نکته را برای مدیریت بودجه محتوا در نظر بگیرید:

 • برای مشاوره تولید محتوا هزینه کنید تا برای تولید محتواهای کم اثر، کمتر هزینه کنید.
 • برای تولید هر محتوایی، هدف مشخصی داشته باشید.
 • پول خود را برای تولید محتوای بی کیفیت هدر ندهید.
 • تولید محتوا را بر اساس نتایج تحقیق کلمه کلیدی و نیازسنجی از مخاطبان انجام دهید.
 • از تولید محتوای بدون مطالعه و بی هدف بپرهیزید.
 • موضوعات مورد نظر خود را اولویت بندی کنید و ابتدا برای موضوعات مهم تر محتوا تولید کنید.
 • محتوای تولید شده را در فرمت های مختلف و در رسانه های مختلف منتشر کنید.
 • بازدهی محتوا را رصد کنید و بر اساس نتایج ارزیابی محتواهای قبلی، برای محتواهای بعدی هزینه کنید.
 • با سفارش حجم بیشتری از محتوا، تخفیف بگیرید.
 • سود حاصل از بازدهی محتواهای قبلی را برای تولید محتواهای جدید سرمایه گذاری کنید.
خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو

آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو

تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا

تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی

مشاوره خرید بک لینک

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما

مشاوره سئو و تولید محتوا

اگر برای پیشبرد اهداف بازاریابی محتوایی خود، نیاز به مشاوره سئو و مشاوره تولید محتوا دارید، ما در کنار شما هستیم.

اهداف شما را بررسی می کنیم، نیازهای محتوایی مخاطبان را شناسایی می کنیم، رقبای کسب و کار شما را آنالیز می کنیم و بهترین راهکارها را برای پیشرفت سایت شما در SEO و بازاریابی محتوایی ارائه می دهیم.

موفقیت در بازار رقابتی، تخصص و تلاش می طلبد.

با ما تماس بگیرید