ویندوز سرور چیست‌؛ معرفی ۱۴ نسخه

شهر محتوا>مجله محتوا>محتوا
 ویندوز سرور چیست‌؛ معرفی ۱۴ نسخه
سمانه رحیمی|چهارشنبه، ۱۴ دی ۱۴۰۱|تعداد کلمات: 1189 کلمه|مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 •  Windows سرور چیست؟
 • windows server 2008 چیست؟
 • انواع نسخه‌های ویندوز سرور 
  • 1. ۱۹۹۳: Windows NT 3.1 Advanced Server
  • 2. ۱۹۹۴: Windows NT 3.5 Server
  • 3. ۱۹۹۵: Windows NT Server 3.51
  • 4. ۱۹۹۶: Windows NT Server 4.0
  • 5. ۲۰۰۰    Windows 2000
  • 6. ۲۰۰۳: ۲۰۰۳ windows server
  • 7. ۲۰۰۵: Windows Server 2003 R2
  • 8. ۲۰۰۸: ۲۰۰۸ windows server چیست؟
  • 9. ۲۰۰۹: Windows Server 2008 R2
  • 10. ۲۰۱۲: ۲۰۱۲ windows server چیست؟
  • 11.  ۲۰۱۳: Windows Server 2012 R2     
  • 12. ۲۰۱۶: ۲۰۱۶ windows server
  • 13.  ۲۰۱۷: Semi-Annual Channel and Long-Term Servicing Channel releases
  • 14.  ۲۰۱۹: ۲۰۱۹ windows server
 • کلام آخر

ویندوز سرور چیست. Windows Server مجموعه‌ای از سیستم عامل‌ها برای سرورها است که مایکروسافت از 27 جولای 1993 در حال توسعه آن است. اولین سیستم عاملی که برای این پلتفرم منتشر شد Windows NT 3.1 Advanced Server بود. با انتشار Windows Server 2003، نام تجاری به Windows Server تغییر یافت. در این مقاله به شما خواهیم گفت ویندوز سرور چیست و در ادامه با مزیت‌های آن آشنا خواهیم شد.

 Windows سرور چیست؟

 Windows سرور چیست؟

برای پاسخ به این سوال که ویندوز سرور (windows server) چیست، باید گفت که سیستم عامل ویندوز سرور مایکروسافت به عنوان مجموعه‌ای از سیستم عامل‌های سرور کلاس سازمانی طراحی شده است که خدمات چند کاربره را به اشتراک می‌گذارد و کنترل گسترده‌ای بر روی ذخیره سازی داده ها، برنامه‌ها و شبکه‌های اشتراکی و خرید vps دارد.

توسعه ویندوز سرور در اوایل دهه 1980 زمانی که مایکروسافت دو سیستم عامل MS-DOS و Windows NT را تولید کرد، آغاز شد.

پس از خرید سرور اختصاصی شما می‌توانید سیستم عامل ویندوز سرور را روی آن نصب نمایید.

 

windows server 2008 چیست؟

Windows Server 2008 سیستمی‌است که در 27 فوریه 2008 برای عموم منتشر شد. یک سیستم عامل قوی که شامل بسیاری از ویژگی‌های بسیار مطلوب برای سرورهایی با تقاضای حداکثر زمان و در دسترس بودن است. یکی از ویژگی‌های جدید به نام «NTFS خود ترمیم‌کننده»، به یک فرآیند فرعی اجازه می‌دهد تا هر گونه خطای شناسایی شده دیسک را به جای خاموش کردن دیسک برای رفع خطا، تعمیر کند.

Windows Server 2008 نیز مانند انواع سرورها عمل می‌کند. ممکن است برای یک سرور فایل، برای ذخیره فایل‌ها و داده‌های شرکت استفاده شود. همچنین ممکن است به عنوان یک سرور وب که میزبان وب سایت‌های یک یا چند فرد (یا شرکت) باشد، استفاده شود. سرورها برای به اشتراک گذاشتن چاپگرها و برنامه‌های کاربردی در یک تجارت یا دامنه مفید هستند. منابع متمرکز کارایی بیشتری را برای یک شرکت به ارمغان می‌آورد.

 

انواع نسخه‌های ویندوز سرور 

انواع نسخه های ویندوز سرور

1. ۱۹۹۳: Windows NT 3.1 Advanced Server

Windows NT 3.1 اولین نسخه اصلی سیستم عامل ویندوز NT است که توسط مایکروسافت توسعه یافته است و در 27 جولای 1993 منتشر شد.

در زمان انتشار ویندوز NT، محیط دسکتاپ ویندوز 3.1 مایکروسافت به رسمیت شناختن برند و سهم بازار را ایجاد کرده بود. اما ویندوز 3.1 برای عملکردهای ضروری به سیستم عامل DOS متکی بود و معماری 16 بیتی محدودی داشت. با این حال، ویندوز NT یک سیستم عامل کامل و 32 بیتی بود که محیط دسکتاپ آشنا برای کاربران ویندوز 3.1 را حفظ کرد.

2. ۱۹۹۴: Windows NT 3.5 Server

Windows NT 3.5 نسخه اصلی سیستم عامل Windows NT است که توسط مایکروسافت توسعه یافته و برای مشاغل مختلف انتشار یافت. در 21 سپتامبر 1994 به عنوان جانشین ویندوز NT 3.1 و ویندوز NT 3.51 منتشر شد.

یکی از اهداف اولیه در طول توسعه ویندوز NT 3.5 بهبود عملکرد سیستم عامل بود. در نتیجه، این پروژه با نام رمز «Daytona»، پس از جاده بین‌المللی دیتونا در Daytona Beach، فلوریدا نامگذاری شد.

در 31 دسامبر 2001، مایکروسافت ویندوز NT 3.5 را منسوخ اعلام کرد و ارائه پشتیبانی و به روز رسانی برای سیستم را متوقف کرد.

3. ۱۹۹۵: Windows NT Server 3.51

Windows NT 3.51 نسخه اصلی سیستم عامل Windows NT است که توسط مایکروسافت توسعه یافته و برای کسب و کارها مناسب است. این سومین نسخه ویندوز NT است و در 30 می‌1995، هشت ماه پس از انتشار ویندوز NT 3.5 منتشر شد. مهم‌ترین پیشرفت ارائه شده در این نسخه این بود که پشتیبانی از سرویس گیرنده/سرور را برای کار با ویندوز 95، که تقریباً سه ماه پس از NT 3.51 منتشر شد، ارائه می‌دهد. ویندوز NT 4.0 یک سال بعد جانشین آن شد.

4. ۱۹۹۶: Windows NT Server 4.0

Windows NT 4.0 یک نسخه اصلی از سیستم عامل Windows NT است که توسط مایکروسافت توسعه یافته و برای کسب و کارها طراحی شده است. این نسخه جانشین مستقیم ویندوز NT 3.51 است که در 31 ژوئیه 1996 برای تولید و سپس در 24 آگوست 1996 به فروش رسید.

5. ۲۰۰۰    Windows 2000

Windows 2000

ویندوز 2000 یک سیستم عامل (OS) است که توسط مایکروسافت توسعه یافته است. در فوریه 2000 منتشر شد و برای اجرای برنامه‌های کاربردی، ذخیره فایل ها، پشتیبانی از شبکه و اجرای ویژگی‌های چند رسانه‌ای طراحی شده بود. پشتیبانی گسترده از ویندوز 2000 در سال 2010 متوقف شد.

ویندوز 2000 جانشین مستقیم ویندوز NT 4.0 بود و پس از آن ویندوز XP قرار گرفت. این نسخه از سیستم عامل ویندوز نسبت به سیستم عامل‌های قبلی مایکروسافت پشتیبانی بهتر و پایدارتری از سخت افزار کامپیوتر ارائه می‌کرد.

6. ۲۰۰۳: ۲۰۰۳ windows server

Windows Server 2003 نسخه بعدی ویندوز سرور تولید شده توسط مایکروسافت است که امکانات امنیتی را ارتقا داده است.

7. ۲۰۰۵: Windows Server 2003 R2

Windows Server 2003 R2 آخرین به روز رسانی مایکروسافت برای Windows Server 2003 است. R2 امنیت، ویژگی‌های مدیریتی و قابلیت همکاری با سایر سیستم عامل‌ها را افزایش می‌دهد.

8. ۲۰۰۸: ۲۰۰۸ windows server چیست؟

Windows Server 2008 نیز مانند انواع سرورها عمل می‌کند. ممکن است برای یک سرور فایل، برای ذخیره فایل‌ها و داده‌های شرکت استفاده شود. همچنین ممکن است به عنوان یک سرور وب که میزبان وب سایت‌های یک یا چند فرد (یا شرکت) باشد، استفاده شود.

9. ۲۰۰۹: Windows Server 2008 R2

به عنوان یک سرور فایل و چاپ، Windows Server 2008 R2 خدمات اساسی را ارائه می‌دهد که توسط کاربران در ذخیره سازی داده‌ها و چاپ اطلاعات خارج از شبکه استفاده می‌شود.

10. ۲۰۱۲: ۲۰۱۲ windows server چیست؟

Windows Server 2012 یک سیستم عامل ساخته شده توسط مایکروسافت و جانشین ویندوز سرور 2008 R2 است. Windows Server 2012 نسخه سرور ویندوز 8 است و از سپتامبر 2012 در دسترس است. به روز رسانی جزئی آن (Windows Server 2012 R2) از اکتبر 2013 در دسترس است.

11.  ۲۰۱۳: Windows Server 2012 R2     

طبق گفته مایکروسافت، Windows Server 2012 R2 قابلیت‌های زیر را ارائه نمود. قابلیت حمل ماشین مجازی (VM) در بین مشتری، ارائه‌دهنده خدمات و محیط‌های محاسبات ابری Windows Azure، قابلیت‌های مدیریت ابری برای ماشین مجازی و منابع ذخیره سازی و....

12. ۲۰۱۶: ۲۰۱۶ windows server

Microsoft Windows Server 2016 سیستم عامل سرور (OS) مایکروسافت است. این نسخه به طور خاص برای خدمت به عنوان یک پلت فرم برای اجرای برنامه‌های کاربردی شبکه توسعه یافته است. Windows Server 2016 برای در دسترس بودن عمومی‌در 12 اکتبر 2016 منتشر شد و همزمان با ویندوز 10 توسعه یافت.

13.  ۲۰۱۷: Semi-Annual Channel and Long-Term Servicing Channel releases

Microsoft Windows Server Semi-Annual Channel (SAC) یک گزینه خدماتی است که دو بار در سال یک به روز رسانی ویژگی را برای سازمان هایی که خواهان آخرین عملکرد ویندوز سرور هستند ارائه می‌دهد.

14.  ۲۰۱۹: ۲۰۱۹ windows server

شبکه کانتینری در ویندوز سرور 2019 با افزایش انعطاف پذیری شبکه پلت فرم و پشتیبانی از افزونه‌های شبکه کانتینری، قابلیت استفاده Kubernetes را در ویندوز بسیار بهبود می‌بخشد. بارهای کاری مستقر در Kubernetes می‌توانند از امنیت شبکه برای محافظت از سرویس‌های لینوکس و ویندوز با استفاده از ابزارهای جاسازی شده استفاده کنند.

کلام آخر

اگر هنوز از نسخه قدیمی‌تر ویندوز سرور، مانند 2012 یا 2019 استفاده می‌کنید، اکنون بهترین زمان برای ارتقا به یک راه‌حل مدرن‌تر با Windows Server 2022 است. این نسخه بسیاری از ویژگی‌های جدید را ارائه می‌دهد که می‌تواند ارزش هزینه‌های ارتقا را برای شما داشته باشد.

Windows Server 2022 آخرین نسخه سیستم عامل سرور مایکروسافت است. ارتقاء از هر نسخه قبلی به کسب و کار شما در انتخاب بهترین روش کار با فناوری به طور کلی انعطاف پذیری بیشتری می‌دهد و در عین حال کارایی را از طریق اتوماسیون در صورت امکان بهبود می‌بخشد.

برخی از نسخه‌های قدیمی‌ویندوز سرور نیز دیگر پشتیبانی رسمی‌از سوی مایکروسافت دریافت نمی‌کنند. با خرید ویندوز سرور 2022 جدید، سرور شما تا سال‌های آینده ایمن و پشتیبانی خواهد شد. جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجرب وب‌رمز تماس حاصل نمایید.

samanehrahimi
نوشته شده توسط

سمانه رحیمی

سلام من سمانه هستم؛ سمانه رحیمی. عاشق کار کردنم و هیچ وقت از انجام کارهایی که دوستشون دارم، خسته نمیشم. من 22 اردیبهشت سال 1366 تو بیمارستان آراد تهران به دنیا اومدم... تک دختر خانواده...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما