ایده های محتوای خلاقانه برای 4 کسب و کار متفاوت

نمونه هایی برای ایده یابی و ایده پردازی در تولید محتوا

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
ایده های محتوای خلاقانه برای 4 کسب و کار متفاوت
معصومه شعبان دوست|آخرین آپدیت: پنجشنبه، ۹ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 13 دقیقه

حتماً برای شما هم اتفاق افتاده که قصد تولید محتوا داشته باشید اما انگار فکر شما قفل شده باشد و هیچ ایده جالبی به ذهنتان نرسد. نگران نباشید! شما تنها نیستید! ایده پردازی و یافتن ایده های خلاقانه برای تولید محتوا را شاید بتوان یکی از سخت ترین مراحل بازاریابی محتوایی دانست. برای خلاقیت در ایده پردازی، شاید لازم باشد خلاف جهت باد حرکت کنید! در این یادداشت به چند ایده خلاقانه تولید محتوا برای کسب و کارهایی که چندان خلاقانه نیستند، می پردازیم.

خلاقیت در ایده پردازی، کلید موفقیت در تولید محتوا

اگر خلاقیت بالایی دارید، از این که برای کسب و کاری خسته کننده و ورشکسته تولید محتوا کنید، نترسید. بگذارید برایتان مثالی بزنم، تصور کنید در یک برنامه تلویزیونی تحت عنوان دورهمی یکی از حضار در قسمتی از برنامه تلویزیونی حاضر شده و با داستان گویی منحصر به فرد و زیبای خود نظر بینندگان را به خود جلب کرده و باعث افزایش تعامل آن ها در طی آن قسمت می شود. در این مثال متوجه شده ایم، زمانی که گوینده یا نویسنده به سبک جالب و جذاب خودش به داستان گویی بپردازد و اعتماد مخاطب را جلب کند، کسب و کار (در اینجا قسمتی از برنامه تلویزیونی) بازده بیشتری پیدا می کند. بیشتر مخاطبان به دنبال اعتماد هستند، زمانی که آن ها به شما اعتماد کنند مطمئناً فروشتان نیز افزایش پیدا می کند. محتوا نویسی کار سختی است که نیاز به خلاقیت دارد.

در ادامه به معرفی شرکت ها و موسساتی که در زمینه محتوا نویسی خلاق و جالب عملکرده اند، می پردازیم.

ایده های تولید محتوا برای دندان پزشکی

نمونه ایده های تولید محتوای دندان پزشکی

دندان پزشکی یکی از ترس های بزرگ عموم مردم است و پزشکان و بازاریاب هایی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند، سعی می کنند با کاهش ترس مردم و افزایش راحتی آن ها را به سمت مطب های دندان پزشکی جذب کنند. هرچند عده معدودی از دندان پزشکان از ترس مردم برای جذب آن ها سوء استفاده کرده و اینگونه مردم را ترغیب می کنند تا به مطب ها برای چکاپ دندان ها مراجعه کنند.

نمونه ایده های تولید محتوا

 • اطلاعات، پادشاه فعالیت در این حوزه است. هر گروهی که بهتر به سوالات مردم  پاسخ دهد و آن ها را راهنمایی کند، مراجعان بیشتری به دست می آورد. اغلب سوالاتی که مردم در این حوزه دارند مرتبط به بهداشت دهان و دندان، مدیریت استرس و اضطراب در محیط مطب، و قیمت خدمات ارائه شده است.
 • کنجکاوی، اغلب مردم پس از یافتن پرسش سوالاتشان به سوالات دیگری می رسند و تمایل به دستیابی پاسخ آن ها دارند. عمده سوالات آن ها در مورد چه غذاهایی دندان هایم را سالم نگه می دارد، سفیدکننده های طبیعی و مزایای مسواک است.
 • موارد الهام بخش، اغلب مردم به لبخندهای زیبا واکنش مثبت نشان می دهند، کافیست در پست های اینستاگرام خود تعدادی از این عکس ها را قرار دهید تا واکنش مردم را مشاهده کنید.
 • وبلاگ ها به دندان پزشکان این فرصت را می دهند خودشان را فراتر از یک دندان پزشک در مطلب نشان دهند و به عنوان یک انسان که در زمینه کارشناسی بهداشت فردی مسئول است، معرفی کنند. دندان پزشکان موفق می توانند با پاسخ دادن به سوالات مردم در وبلاگ هایشان بر جذابیت مطالب وبلاگ خود بیفزایند.

نمونه موفق تولید محتوا در دندان پزشکی

اگر در مقالات خارجی جست و جو کنید، احتمالا نام دکتر اسپیندل (یکی از دندان پزشکان موفق در حوزه وبلاگ نویسی) به گوشتان می خورد. همچنین دکتر آنیسا هولمز (در حوزه بازاریابی فیس بوک فعالیت داشته است و باعث ارتقای شغل و خدماتش شده است، ) امروزه او در حوزه بازایابی فیس بوک یکی از شناخته شده ترین دندان پزشکان می شناسند. شما از مطالب تولید شده این دو دندان پزشک می توانید ایده بگیرید و به تولید محتوای خاص خودتان برای مخاطب ایرانی بپردازید.

ایده های تولید محتوا برای شرکت های خدمات ساختمانی

نمونه ایده های تولید محتوا برای شرکت های خدمات ساختمانی

یک خانه زیبا و براق با کلی طرح های جذاب یکی از رویاهایمان است. اما افرادی که در حوزه تدارکات ساختمانی فعالیت دارند، با چالش بزرگی مواجه هستند، آن ها به محتوای غنی و جذاب برای جذب مخاطب نیاز دارند تا اینگونه خودشان و محصولاتشان را به مردم معرفی کنند. یکی از حوزه های جذاب و پرکاربرد در تدارکات ساختمانی کاشی سازی است. حتی در حوزه های مختلف دیگری همانند سیمان، آجر و توالت می توان تبلیغ کرد.

نمونه ایده های تولید محتوا

 • افرادی که به حوزه دکوراسیون داخلی علاقه مند هستند، سیر وصف ناپذیری در مشاهده فضاهای زیبا دارند. شما با آماده سازی تصاویر و کاتالوگ هایی از کارهای قبلی خود می توانید به آن ها در انتخاب مدل دکوراسیون داخلی مدنظرشان کمک کنید و همچنین چندین نمونه از کارهایتان را برای تصمیم گیری بهتر در اختیارشان قرار دهید.
 • اگر می خواهید مخاطب بیشتری جذب کنید، روی جزییات بیشتر از موارد دیگر تمرکز کنید. در سال های اخیر مردم به محصولاتی که با محیط زیست سازگاری دارند علاقه بیشتری نشان داده اند. شما با تاکید بر روی این محصولات می توانید محتوای دلخواه مخاطب را در اختیارش قرار دهید.
 • اغلب مردم تمایل به مشورت با ساختمان سازان برای مسائل جزیی و کلی منزل خود دارند، آن ها شما را با سوالاتشان بررسی می کند و زمانی که پاسخ صحیح و کارآمد را از شما کسب کنند، به شما اعتماد خواهند کرد. به دست آوردن اعتماد مشتری یکی از نکات مهم و بهبود دهنده کسب و کار است، زیرا مردم تمایلی به همکاری با ساختمان سازان غیر قابل اعتماد ندارند. شما می توانید با ایجاد محتواهایی مانند آیا پنجره هایتان برای شرایط طوفانی مناسب هستند؟! باعث جذب مخاطب و افزایش اعتماد آن ها شوید.
 • از دیگر موضوعات جذاب در حوزه ساختمان سازی که می تواند بر بازاریابی تاثیر بگذارد، شرکت ها و ساختمان های نمایشی هستند. شاید فکر کنید نه، این موضوع باعث جذب مردم نمی شود، اما باید بدانید مردم همیشه علاقه مند بودند از موضوعات جذاب و جدید همانند توالت های آفریقایی یا معماری داخلی سنترال پارک آمریکا و.... بدانند.

نمونه موفق تولید محتوا در خدمات ساختمانی

روزی در حال چک کردن توییت های جدید بودم که به یک توییت جذاب در مورد ساخت و ساز لوله های آب برخوردم، به صفحه اصلی توییت کننده رفتم و محتواهای دیگر توییت هایش را بررسی کردم. تقریبا 5 دقیقه طول کشید اما در آخر فهمیدم معین یک لوله کش آب هستند که با تولید محتوای جذاب مرا به مدت 5 دقیقه در صفحه خودش نگه داشت. توییتر جز سخت ترین سکوهای جذب مخاطب است. شما با تفکر خلاق خود در قالب طرح سوالات جالب می توانید توییت های جذابی را برای مخاطبانتان ایجاد کنید.

ایده های تولید محتوا برای موسسات مالی و اعتباری

ایده تولید محتوا برای موسسات مالی و اعتباری

در این قسمت به موسسات مالی و اعتباری که وام مسکن ارائه می دهند، می پردازیم. یکی از قسمت های مهم زندگی هر فرد خرید خانه است. زوج های مختلفی تمایل دارند در ابتدای زندگی خانه مدنظرشان را خریداری کنند، آن ها با پرداخت اقساط و مالیات های مرتبط سریعتر خانه را از آن خود می کنند. اغلب کارهای خرید خانه از طریق اقساط به روش سنتی (از طریق پست نامه) انجام می گیرد، اما در نهایت سبک زندگی جدید همچون پرداخت اقساط، گرفتن وام و... به زودی به شیوه الکترونیکی از طریق یوتوب، اینستاگرام، تویتتر و وبلاگ بیش از گذشته انجام می گیرد.

ایده های تولید محتوا

 • اطلاعات مهمی در مورد روند صلاحیت گرفتن وام، میزان درآمد شغلی، میزان اعتبار بانکی از آن دسته اطلاعاتی است که مردم در سایت های مرتبط با وام مسکن دنبالش هستند. شما می توانید با آماده سازی مطالبی همانند "چقدر زمان طول می کشد تا فردی بتواند وام گرفته شده را پرداخت کند؟ "، "راه های آسان برای بهبود اعتبار خود"، یا "چگونه براساس اعتبارم وام بگیرم؟ " به افزایش مخاطب خود کمک کنید و با آماده سازی مطالب به روز در این حوزه ها مخاطبانتان را نگه دارید.
 • اطلاعات محلی آماده کنید. واقعیت این هست که افراد زمانی که تصمیم به خرید خانه از طریق وام در یک محله مسکونی می گیرند، در وب سایت ها و پیج های مرتبط با آن محله جستجو می کنند. شما با آماده سازی اطلاعات به روز در مورد محله خاصی می توانید پاسخگوی نیاز مخاطبانتان باشید.
 • شما با آماده سازی داستان های واقعی از افرادی که خانه خود را از طریق شما خریده اند، به اشتراک گذاری عکس هایی از آن ها در کنار خانه جدیدشان به جذب مخاطبان خود کمک می کنید.

نمونه موفق تولید محتوا در موسسات مالی و اعتباری

وبلاگ نویسانی همانند راب کریسمن و کالین رابرتسون در حوزه وام گذاری مسکن در کشور ایالت متحده آمریکا بسیار موفق حاضر شده اند. آن ها با آماده سازی اطلاعاتی در مورد محله ها، نوع خانه ها، داستان های خریداران، و ماجراهایی که در طی کار برایشان پیش آمده است، برای مخاطبانشان تولید محتوا می کنند. اگر شما هم در این حوزه فعالیت دارید می توانید از این دو فرد در تولید محتواهای خود ایده و الهام بگیرید.

ایده های تولید محتوا برای خدمات خودرو

ایده تولید محتوا برای صنعت خودرو

خودرو یکی از کالاهای ضروری در دنیای امروز است، بسیاری از افراد طرفدار خودرو برندهای مختلف هستند و اخبار مرتبط با خودرو را دنبال می کنند. پس از آن که خودرو خاصی نظرشان را جلب کرد آن را خریداری کرده و استفاده می کنند، مشکل زمانی پیش آمد می کند که خودرو خراب شده و نیاز به تعمیر دارد. تعمیر صحیح و درست خودرو طبق استانداردهای جهانی از مهمترین خواسته های مشتریان است. شما اگر در این حوزه فعالیت دارید با اشتراک گذاری داستان های مرتبط با شغلتان و تبلیغ در حوزه کاری خود می توانید مخاطبان علاقه مند و نیازمند را به سایت خود کشانده و با آن رابطه جدید مشتری وتعمیرکار را شروع کنید.

نمونه ایده های تولید محتوا

 • وبلاگ ها و ولاگ های موفق در حوزه خرید و تعمیر خودرو با فراهم سازی اطلاعات پایه و جالب برای مخاطبان می توانند آن ها را جذب کنند. اطلاعاتی همانند نحوه تعویض تایر، چگونه روغن را عوض کنیم؟ و... جالب و ضروی هستند و شما در آخر با جمله هر زمان نیاز به کمک داشتید با ما تماس بگیرید می توانید مخاطب بیشتر جذب کنید.
 • اطلاعاتی در مورد نحوه چگونگی تعمیر خودرو به وسیله مالک را آماده سازی کرده و در وبلاگتان قرار دهید. همینطور می توانید جوایزی تحت عنوان یک ماه چکاپ خودرو در تعمیرگاهتان را به صورت رایگان برای مشتریان خاصتان ارائه دهید تا منجر به افزایش مخاطبتان شوید.
 • از مخاطبان خوشحالتان نظرخواهی کنید و نظراتشان را تحت عنوان ویدیو یا محتوای متنی در وبلاگ، پیج اینستاگرام یا توییتر منتشر کنید. اینگونه اعتماد مخاطبانتان را به دست می آورید.
 • جزئیات بیشتری را با مخاطبانتان به اشتراک بگذارید. از انواع تایرهای مختلف مطلب تهیه کنید، آن ها را با انواع مختلف روغن ها آشنا کنید و مطالب بیشتری در مورد مدل های مختلف خودرو به همراه عکس ها تهیه کرده و به اشتراک بگذارید. از هشتگ ها و لینک های مختلف برای شغلتان استفاده کنید.
 • با ایجاد مطالب مرتبط به خودرو و به روز رسانی آن ها می توانید مخاطبان مختلف را در کنار هم نگه دارید و یک اجتماع فعال و کارآمد از آن ها داشته باشید. آن ها با اطلاعاتی که از طریق وبلاگ، پیج اینستاگرام یا توییتر شما کسب می کنند، بهتر بر خودرو خود نظارت خواهند داشت.

نمونه موفق تولید محتوا در صنعت خودرو

Humble Machine از قدرت یوتوب استفاده کرده و با نشر ویدیوهایی در حوزه خودرو (خرید، تعمیرات، اطلاعات حاشیه مرتبط به خودرو) به تبلیغ شرکت تعمیراتی خود در سراسر دنیا پرداخته است. همینطور پیج هایی در اینستاگرام به بررسی اطلاعات خودرو پرداخته و مخاطبان زیادی جذب کرده اند. شما با بررسی پیج ها و ویدیوهای این صفحات می توانید از آن ها در حوزه کاری خود ایده بگیرید و فروشتان را افزایش دهید.

ایده یابی تولید محتوا با بررسی نمونه های موفق داخلی و خارجی

در آخر، شما با بررسی تولید کنندگان محتوا موفق در حوزه کاری خود (مانند آموزش زبان انگلیسی، آرایشگری، کامپیوتر و نرم افزار، دیزاین و طراحی و...) می توانید از آن ها ایده بگیرید و محتواهای جدید و منحصر به فرد مطابق با دیدگاه شخصی خودتان تولید کرده و در اختیار مخاطبانتان قرار دهید. نگران نباشید، شاید در ماه های ابتدایی شروع وب سایت یا پیج اینستاگرامتان مخاطبین زیادی نداشته باشید اما با گذر زمان و تولید محتوای غنی بر مخاطبانتان افزوده می شود که به معنای افزایش فروش شما و بالا بردن سود مالی تان است. پس جدی و خلاقانه شروع کنید و پله به پله پیش بروید.

masoumehshabandoust
نوشته شده توسط

معصومه شعبان دوست

اسمم معصومه ست، همه منو به عنوان دختری خندون و بشاش می شناسن، عاشق یادگیری و مطالعه ام و هر موقع وقت آزاد پیدا می کنم سریع سراغ کتابهام میرم، اما از اونجایی که...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو