تقویت ارتباط با مشتری از طریق بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوا چگونه باعث بهبود رابطه کسب و کارها با مشتریان می شود؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
تقویت ارتباط با مشتری از طریق بازاریابی محتوایی
ميلاد فرقان خواه|آخرین آپدیت: سه شنبه، ۷ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 11 دقیقه

میزان تمایل هزینه در بازاریابی سنتی هر دقیقه کمتر و کمتر می شود و شما به عنوان یک بازاریاب آینده‌ نگر می‌دانید که باید راهی بهتر برای این کار وجود داشته باشد و این راه بهتر چیزی نیست جز بازاریابی محتوا‌یی. بازاریابی محتوایی یک رویکرد استراتژیک بازاریابی است که با هدف ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و مداوم برای جذب و حفظ مخاطب و در نهایت هدایت مشتری به سوی اقدامات سودآور انجام می‌شود.

شما به جای اینکه محصولات یا خدمات خود را در گام نخست ارائه دهید، محتوای واقعی و مفیدی را در اختیار مشتری خود قرار می دهید تا به آنها در حل مشکلات شان کمک کنید. بازاریابی بدون محتوای عالی غیر ممکن است، صرف نظر از اینکه چه نوع تاکتیکی را در بازاریابی استفاده می کنید بازاریابی محتوا بایستی بخشی از روند شما باشد، نه چیزی جداگانه.

هدف از این نوشتار ارائه راهکارهایی برای افزایش گیرایی محتوا از سوی مخاطب و در نتیجه تقویت ارتباط دو سویه در روابط تجاری دنیای امروز است.

راهکارهای تقویت ارتباط با مشتری

محتوا و تاثیرگذاری

همانطور که می بینید محتوا هنوز هم در دنیای امروز تاثیرگذار است. البته بایستی توجه داشته باشیم که اثربخشی مطالبی که شما به مشتریان ارائه می دهید یک بعد ماجراست و در طرف دیگر گیرایی و دریافت مفهوم از سوی مخاطب مطرح است که بُعد دیگری از محتوای تاثیرگذار را تشکیل می دهد و این دقیقا همان چیزی است که می‌تواند یک محتوا را از سایر موارد مشابه اش متمایز سازد.

در دنیای اقتصاد امروز، بهترین راه برای حفظ و ایجاد روابط ارزشمند و طولانی مدت با مشتری به وسیله محتوا است. از این رو یک محتوای با کیفیت و البته با کیفیت بالا بایستی بزرگترین چالش های ذهنی مشتریان را برطرف سازد، بنابراین به طور قطع باید آموزنده، مفید و ارزنده باشد.

فن آوری و ابزار بازاریابی برای تیم‌های پشتیبانی مشتری

 گمان نکنید که این یک شاهکار غیر ممکن است، بنابراین مضطرب نباشید، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید از ابزارها و راه حل های مختلف بازاریابی از جمله سادگی و عدم پیچیدگی برای ایجاد یک محتوای عالی جهت پشتیبانی مشتری استفاده کنید.

 ما همچنین به شما نشان خواهیم داد که چگونه راهکارهای مختلف فناوری بازاریابی می‌تواند تیم های پشتیبانی مشتری را قادر سازد تا به سمتی حرکت کنند که در مکاتبات خود با مشتریان از ایمیل، چت و تلفن، شبکه های مجازی و به طور کل فناوری آوری های روز دنیا استفاده کنند.

اهمیت دادن به قابلیت های مبتنی بر دانشِ نرم افزارهای پشتیبانی مشتری

مشتریان دوست دارند که به یک وب سایت مراجعه کرده و بتوانند همان چیزی را که دنبال آن هستند پیدا کنند، حال ممکن است که به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد یک محصول و یا خدمتی خاص باشند و یا اینکه در مورد قیمت گذاری کالا و خدمات و یا نحوه انجام کاری سوال داشته باشند. آنچه که مهم است این است که دقیقاً به دنبال مطلبی که آمده‌اند پاسخ آن را در وبسایت شما یافت کنند. بنابراین اگر این فرایند آسان باشد و روشی بدون پیچیدگی توأم با تعاملی بودن و البته همراه با جذابیت را جلوی خود ببیند و در نهایت بتوانند به پاسخ سوال خود برسند، این یعنی اینکه شما آن مشتری را جذب خود کرده و هر دو به هدف نهایی تان رسیده اید. 

برای مشتریانِ خود کفایی که به وب سایت شما مراجعه می کنند، یک بخشِ دانش بنیانِ آنلاین می‌تواند به آنها این آزادی عمل را بدهد که به راحتی به دنبال مطلب مورد نیاز خود بگردند و در حقیقت خودشان در صندلی راننده بنشیند.

 این بخش یا به عبارت بهتر پایگاه دانش بنیان به عنوان یک مرکز آنلاین فعالیت می‌کند که کلیه منابع مرتبط با خدمات یا نرم‌افزارهای تجاری شما را در خود جای می دهد این منابع می تواند شامل فیلم ها، مقالات، راهنمای خدمات، سوالات متداول و موارد دیگر باشد.

به عنوان مثال HappyFox.com یک ابزار مبتنی بر وب است که به شما اجازه می دهد یک پایگاه بر پایه دانش آنلاین بسازید که در عین جذابیت برای مخاطب به راحتی قابل جستجو بوده و حتی امکان پاسخگویی به تلفن همراه را هم داشته باشد و در کل هر آنچه که مشتری شما برای یافتن سریعِ پاسخ خود نیاز دارد را در اختیار او قرار می‌دهد.

 HappyFox.com

بنابراین همانگونه که می بینید قابلیت های مبتنی بر دانش نرم افزارهای پشتیبانی مشتری، راهکارهای بسیار مناسبی را پیش روی شما قرار داده است که می توانند بسیار کاربردی باشند.

لذت بخش کردن رابطه مشتری با کسب و کار 

 در نظر بگیرید که اگر یک فرد شاخص و یا یک فرد پر مشغله تبدیل به یکی از مشتریان شما شود. به طور حتم آنها زمان زیادی را برای اینکه با مقتضیات کالا یا خدمات شما آشنا شوند ندارند و ممکن است در مسیر ارتباط شما با مشتری اختلالی ایجاد شود. از این رو به طور حتم کار راحتی نیست که مشتریانی را پیدا کنید که صددرصد زمان خود را برای آشنایی با محصولات و خدمات شما صرف کنند. بنابراین لازم است که این آشنایی را با لذت و هیجان همراه کنید تا فرصت بیشتری را برای معرفی کار خود پیدا کنید.

به طور مثال uberflip.com یک روش جالب، لذت بخش و جذاب را برای جذب مشتری و تکمیل مراحل خود طراحی کرده است و به مشتریان این فرصت را می دهد که در حال طی مراحل مختلفِ آشنایی با محصول یا خدمت و اقدام به خرید آنها، با چالش های مختلفی مواجه و از این طریق امتیاز کسب کنند.

این مراحل شامل موارد زیر است:

  1. تماشای یک سری از ویدیو ها که به معرفی فعالیت های مجموعه ی ارائه دهنده کالا یا خدمت می پردازند و به خوبی آن تیم را معرفی می‌کنند.
  2. انجام تنظیمات جهت راه اندازی ابزار های شخص ثالث مانند هاب اسپات.
  3. اشتراک گذاری عکس های مشتریان با استفاده از ویژگی های خاص.
  4. راه اندازی نظرسنجی ها برای سنجش میزان درک مشتریان از ویژگی های کلیدی محصولات یا خدمات.
  5.  دریافت بازخوردی که از تجربه کلی مشتریان نشات گرفته است.

به درخواست ها توجه کنید

 امروزه تعداد زیادی از مشاغل در حال طراحی و ساخت ربات هایی هستند تا به آنها در انجام تعدادی از کارهای اساسی و از جمله در زمینه ثبت درخواست خدمات مشتریان کمک کنند. ربات های چت کننده با ویژگی‌های هوش مصنوعی طراحی شده اند که به آنها امکان تفسیر و درک خواسته های مشتریان را می دهد. ربات های چت کننده یا همان چت بات ها با ویژگی‌های هوش مصنوعی و البته توانایی پردازش زبان طبیعی طراحی شده اند که به آنها این امکان را می‌دهد که نیازهای بیشتری را با استفاده از کلمات خاص تفسیر کنند. سپس این کلمات را پردازش کرده و مطالب مقدماتی و همچنین مطالب مرتبط با کار خود را به مشتریان ارائه می دهند.

از یک ربات چت کننده یا همان Chat Bot برای بررسی درخواست های خدمات مشتریان استفاده کنید. پس از این مرحله فردی که نماینده مشتری محسوب می شود ادامه روند ثبت سفارش را پیگیری کرده و تا زمان حصول به نتیجه او را همراهی می کند.

ربات چت کننده و چت از طریق انسان

در این روش مشتریان بهترین خدمات را هم از جهان کامپیوتر و هم از جهان انسان ها دریافت می کنند. به این معنا که یک جواب فوری مبتنی بر محتوا و منابع که به سوالات و چالش آنها پاسخ می دهد را از یک ربات دریافت کرده و از  پشتیبانی آنلاین توسط فردی که می تواند نیازهای مشتری را برطرف سازد، بهره خواهند برد. بنابراین شما می توانید از فناوری و محتوا در جهت ارائه خدمات مطلوب به مشتری کمک گرفته و همچنین از عامل انسانی در موقعیت های مناسب تری بهره بگیرید.

ساختن تقویم پشتیبانی

 این تقویم به تیم ها کمک می کند که کارهایی را که بایستی برای پشتیبانی مشتریان انجام دهند به درستی مدیریت کنند. بنابر‌این رسیدگی به درخواست‌های هیچ مشتری ای با تأخیر مواجه نخواهد شد.

برای ساختن یک تقویم پشتیبانی با تیم مدیریت پشتیبانی مشتریان خود جلسه ای بگذارید. اگر مطمئن نیستید که چگونه باید این تقویم را تهیه کنید و یا فکر می‌کنید که نیاز به کمک دارید خبر خوب این است که ابزارهای زیادی برای این کار وجود دارد که می تواند به شما کمک کند.  با داشتن یک تقویم پشتیبانی که دسترسی به آن برای همه اعضای تیم امکان‌پذیر است بسیاری از حدس های نادرست در بین اعضای از بین رفته و کارها بر اساس برنامه پیش خواهد رفت. بنابراین همه اعضا متوجه می‌شوند که در حال حاضر هر کسی مشغول به کار بر روی چه قسمتی است و از طرف دیگر خطر انجام کارهای یکسان و نیز دوباره کاری ها از بین خواهد رفت.

این تقویم باعث می‌شود تا اعضای تیم در جریان امور قرار بگیرند و بدانند که چه زمانی برای چه کاری و به چه مشتری ای اختصاص داده شده است.

دسترسی به حساب های دیجیتال افراد را از طریق شبکه‌های اجتماعی میسر سازید

 شما می توانید گزینه "ورود به سیستم با Google" یا "ورود به سیستم با فیس‌بوک" را برای مشتریان ایجاد کنید. این کار نه تنها روند دسترسی به حساب را برای مشتریان و کاربران آسان‌تر می‌کند بلکه این امکان را هم به شما می دهد که حساب های دیجیتال را به سوابق اجتماعی مشتری پیوند دهید.

ورود به سیستم از طریق شبکه‌های اجتماعی

 مشتریان هم از این اتفاق استقبال می‌کنند چرا که نیاز به ایجاد یک حساب کاربری جدید یا ورود به سیستم نیست و در حقیقت با ورود به حساب های اجتماعی شان می توانند به محصول، ابزار و یا خدمات مورد نیاز خود هم دسترسی پیدا کنند.

اگر تا پیش از این، ویژگی ورود به سیستم از طریق شبکه‌های اجتماعی را پیشنهاد می دادید و با استقبال کمی مواجه می شدید، امروز این اتفاق دیگر نمی‌افتد و اگر هم با این شرایط مواجه شوید به راحتی می توانید از طریق همین شبکه‌های اجتماعی در رابطه با چرایی این موضوع علت یابی کنید. این شبکه‌ها امکان نظرسنجی و دریافت بازخورد را برای شما بسیار ساده کرده اند. همچنین می توانید به مشتریانی که بیشتر از خدمات شما استقبال می کنند تشویق هایی مانند تخفیف، امتیاز، پاداش و... ارائه دهید.

خلاصه و جمع بندی

 پس از مطالعه این مطلب به عقب برگردید و یک بار دیگر تعریف بازاریابی محتوایی را بخوانید. اما این بار مطالب مرتبط و ارزشمند را حذف کنید. این تفاوت بین بازاریابی محتوایی و سایر زباله های اطلاعاتی است که از شرکت‌هایی که سعی می‌کنند به شما کالاهای تبلیغاتی بفروشند، می‌رسد. این همان چیزی است که باعث می‌شود بازاریابی محتوا در محیط امروز که هزاران پیام بازاریابی برای هر فرد در روز ارسال می شود، همچنان جذاب باشد.

در نهایت چیزی که بایستی به آن توجه داشته باشیم این است که هرگز نبایست قدرت محتوا را دست کم بگیریم. اگرچه بازاریابی محتوا بسیار فراتر از کلمات نوشتاری است و بیشتر بر اساس تجربیات شکل گرفته است اما به ما یادآوری می کند که تیم های پشتیبانی مشتری بایستی تمرکز دقیقی بر بحث تولید و ارائه محتوای مورد نظر مشتری داشته باشند و آن را به عنوان ابزاری قدرتمند در جهت جلب توجه و اعتماد مشتری به کارگیرند. با مسلح کردن تیم پشتیبانی مشتریان خود به محتوای ارزشمند و با کیفیت، از طریق ابزارها و راهکارهای مختلف، نه تنها می‌توانید در زمان مناسب محتوای مناسب را در اختیار مشتریان قرار دهید، بلکه می توانید روابط درازمدت و معنادار با مشتری را نیز تجربه کنید.

miladforghankhah
نوشته شده توسط

ميلاد فرقان خواه

سلام اسم من میلاد و نام خانوادگیم فرقان خواه (Forghan Khah) هستش؛ متولد 25 اردیبهشت ماه سال 1365. خودم نه تنها با نام خانودگیم هیچ مشکلی ندارم؛ کلی هم باهاش حال می کنم! اما نمی دونم...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو