بازاریابی پیامکی، یک روش بازاریابی محتوایی موثر

چرا تبلیغات با پیامک، بازدهی خوبی دارد؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
بازاریابی پیامکی، یک روش بازاریابی محتوایی موثر
سمانه رحیمی|آخرین آپدیت: سه شنبه، ۷ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

امروز می‌خواهیم در مورد بازاریابی مبتنی بر متن یا همان بازاریابی متن محور صحبت کنیم. این نوع بازاریابی برای خیلی از مشاغل یک ضرورت به حساب می‌آید و همچنین برای مشاغل جذاب به نظر می‌رسد.

اگر این بازاریابی به طور مناسب و استراتژیک در سازمان انجام شود خوب است ولی با این حال به گفته یکی از متخصصین در سئو، میتواند باعث مشکلاتی نیز بشود و بازاریابی پیامکی به راحتی سقوط می‌کند.

او همچنین اشاره کرد که اتوماسیون فقط برای ایمیل دادن نیست و بازاریابی پیامک کوتاه (سرویس پیام کوتاه) و MMS (خدمات پیام‌ رسانی چندرسانه‌ای) می‌تواند بسیار فاجعه‌آمیز و خطرناک باشد. به همین دلیل در این جا ما دلائل برای شما می‌آوریم که یک رسانه می‌تواند از کانال‌ها و تاکتیک‌هایی استفاده کند تا عملکرد بهتری در بازاریابی متن محور داشته باشد.

13 دلیل استفاده از بازاریابی متن محور (Text-Based Marketing)

1) وسایل شخصی، شخصی‌تر از همیشه هستند

وقتی مردم حوصلشان سر می‌رود معمولا از موبایل خود استفاده می‌کنند. بر اساس تحقیقات انجام شده یک سوم جمعیت جهان هر ۵ دقیقه یک بار گوشی خود را چک می‌کنند بدون این که پیامی اومده باشه یا نوتیفیکیشن داشته باشند! براساس گزارش (KPMG’s 2017 Me, My Life, My Wallet)

2) برنامه های پیام رسان استاندارد 

شخصی تر از موبایل برنامه های پیام رسان استاندارد هستند که در آن‌ها کاربران بیشتر از هر جای دیگری وقت می‌گذرانند. نود و هفت درصد افراد حداقل هفته‌ای یک بار به مخاطبان خود پیام می‌دهند. یعنی افراد وقت زیادی را صرف پیام دادن به دوستان، آشنایان، همکاران و... می‌کنند و گوشی خود را در روز زیاد چک می‌کنند.

برنامه های پیام رسان استاندارد

4) پیامک تبلیغاتی، جایگزین ایمیل

هشتاد و پنج درصد کاربران تلفن همراه ترجیح می‌دهند از مشاغل مختلف، پیامک دریافت کنند تا این که به آن ها ایمیل داده شود یاد تماس گرفته شود. شاید عجیب به نظر برسد ولی مشتریان اگر حق انتخاب داشته باشند پیامک تبلیغاتی را به ایمیلی ترجیح می‌دهند. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای مقاصد بازاریابی با آن ‌ها تماسی گرفته نشود و به آن‌ها پیام داده شود زیرا معمولا از تماس تلفنی خود برای صحبت کردن با آشنایان و اقوام خود استفاده می‌کنند نه این که با یک غریبه صحبت کنند که مدام در مورد برند خود و مقاصد خود صحبت می‌کند و سعی دارد شما را جذب کند.

4) برندهای B2B از ادغام کردن پیام کوتاه دریغ می‌کنند و فضای رقابتی ایجاد می‌کنند

در زمانی که برندهای دیگر انتظارش را ندارند یا اوقات خاموش بازاریابی پیامکی برند B2B به کاربران خود پیام ارسال می‌کند. (مثلا پیام‌های آماده‌ای در مورد بیمه اتومبیل یا رستوران‌ها محلی یا حتی در مورد غذا دادن به سگ خود، پیام ارسال می‌کنند).

5) کاربران نیازی به دانلود برنامه‌ای جدید ندارند

این روزها هر برنامه‌ای نیاز به یادگیری چیزهای جدید دارد اما استفاده از پیامک نیاز به هیچ پیش نیازی نیست. به عبارتی دیگر اگر هر کاربری قصد داشته باشد برنامه جدیدی نصب کند ابتدا نیاز دارد که به اینترنت دسترسی داشته باشد، سپس باید یاد بگیرد که چطور از آن برنامه استفاده کند که این کار زمان‌ بر است در حالی که ارسال پیام کوتاه خیلی راحت در دسترس مخاطبان شماست. پس می توانیم از این مزیت استفاده و بررسی کنیم که چگونه سایت خود را تبلیغ کنیم.

6) کاربران حتی به تلفن‌های هوشمند یا دسترسی به اینترنت احتیاج ندارند

همانطور که می‌دانیم استفاده از برنامه‌های پیام ‌رسان نیاز به تلفن ‌های هوشمند و استفاده از اینترنت دارند در صورتی که افراد نسبت به نیاز و ضرورت خود نوع تلفن همراشان متفاوت است و ممکن هست موبایل بعضی از افراد کوچک باشد و با آن نتوانند از اینترنت استفاده کنند و از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنند ولی می‌توانند با همان موبایل کوچک پیامک شما را دریافت کنند.

در بازاریابی پیامکی نیازی به داشتن تلفن هوشمند نیست.

7) ارسال پیامک حتی در حین سفر کاربران نیز قابل استفاده است

بازاریابان می‌توانند از دیدگاه‌های متفاوتی به ارسال پیامک نگاه کنند مثلا فروش، خدمات پس از فروش و غیره، به عبارتی شما می‌توانید در همه مراحل خرید مشتری خود را درگیر کنید تا تجربه بسیار خوب و دلنشینی را در ذهن مشتری ایجاد کنید و این موضوع بسیار اهمیت دارد. بازاریابان در هر زمانی امکان ارسال پیام متنی خود را به مخاطب دارند حتی اگر مشتریان خود در سفر باشند و فرصت چک کردن ایمیل خود را نداشته باشند.

 ارسال پیامک حتی در حین سفر کاربران

8) متن ها تعاملی هستند

کاربران معمولا برای شروع گفتگو تصمیم گیری می‌کنند یعنی آن‌ها پیام را دریافت می‌کنند، آن را باز می‌کنند و سعی می‌کنند به آن پاسخ دهند که این امر یعنی درگیر کردن مشتری و قرار دادن آن ها در نقش فعال!

9) بازاریابی پیامکی یکی یکی اتفاق می‌افتد

بازاریابان اغلب به دنبال فرصتی هستند که مشتری خود را پیدا کنند تا با آن‌ها ارتباط برقرار کنند اما با ارسال پیامک مشتری است که تصمیم می‌گیرد چه زمانی تعامل برقرار کند. این یعنی یک فرمول برای بازاریابی می‌توانیم داشته باشیم “افراد مناسب در زمان مناسب محتوای مناسب را از کانال‌های ارتباطی مناسب دریافت می‌کنند”.

با ارسال پیام، مشتری شما است که تصمیم می‌گیرد چه زمانی با شما ارتباط برقرار کند.

10) مبادلات متنی در مورد دیدگاه‌های مشتری به شما آگاهی می‌دهد

در بازاریابی اتوماتیک ارتباطات بسیار مهم است ولی از طرفی کار بسیار دشواری است. ارسال پیامک متنی باعث می‌شود تا شما از درخواست، تقاضا و نیاز مشتری به طور دقیق آگاه شوید و آن‌ها را به سرعت برآورده کنید. در این پروسه شما می‌دانید که آن‌ها چه می‌خواهند و باید سریعاً به درخواست آن‌ها پاسخ دهید.

11) رفتار کاربر تمایل او را نسبت به پشتیبانی از متن نشان می‌دهد

آیا بازاریابی پیامکی برای کاربران اثبات نشده است؟ تحقیقات سال 2017 نشان می‌دهد که مشتریان حاضرند هزینه بیشتری برای محصول یا خدماتی که همراه با پشتیبانی متن است، بدهند و آن‌ها نسبت به برندهایی که پیام‌رسانی انجام می‌دهند، احساس مثبت‌تری دارند. در این تحقیق تقریبا نصف افراد گفته‌اند که یک محصول را براساس در دسترس بودن پیام‌رسانی انتخاب و خریداری می‌کنند.

بازاریابی پیامکی

12) بازاریابی پیامکی می‌تواند تیم شما را برای گفتگوی چت آماده کند

تقریبا برای شما غیرممکن است که بدانید که یک گفتگوی چت برای بازاریابی محتوایی شما چه کارهایی می‌تواند انجام دهد، مگر اینکه آن را امتحان کرده باشید. اما باید بدانید که خوشبختانه، اتوماسیون پیام‌رسانی موبایل می‌تواند چنین چیزی را فراهم کند.

13) درصد باز کردن پیامک و کلیک کردن، بسیار فراتر از باز کردن ایمیل است

طبق تحقیقات انجام‌شده معمولا «اولین ایمیل»، مؤثرترین کانال ارتباطی برای بازاریابان است. اما همانطور که مشاهده می‌کنید سرعت کلیک کردن و باز کردن پیامک بسیار بیشتر و موثرتر می‌باشد. اگر مقایسه کنید متوجه می‌شوید که سرعت باز کردن پیام کوتاه در طول زمان بیشتر است. به طور مثال کاربران در کمتر از 5 دقیقه به پیام شما پاسخ می‌دهند، این در حالی است که پاسخ دادن به ایمیل ممکن است 90 دقیقه، پنج روز، پنج ماه یا هر زمانی که مشتری به صندوق ایمیل خود سر بزند طول می‌کشد.

پس اینطور به نظر می‌رسد که این مزایای بالقوه، فرصتی وسوسه‌انگیز برای بازاریابان سازمانی است اما در بازاریابی پیامکی یک هشدار جدی وجود دارد و باید به یک رویکرد مهم توجه کرد.

چرا بازاریابی پیامکی به عنوان میدان مین شناخته شده است (و چرا نباید باشد)؟

تلاش خودسرانه برای اجرای یک برنامه پیام‌رسانی موبایل می تواند منجر به بروز فاجعه شود. یعنی در انجام این کار حتما باید از قوانین و مقررات پیروی کنید که خوشبختانه شما می‌توانید برای ارسال پیامک مجوز بگیرید. به عبارتی «عمل حفاظت از مشتری تلفن همراه، قوانینی دارد و شما باید آن را رعایت کنید».

شما میتوانید به جای این که محرمانه بودن پیام را یک محدودیت بدانید، آن را به صورت یک فرصت ببینید و مثلا یک پیام وی آی پی برای مشتری خود ارسال کنید و یک پیشنهاد هیجان انگیز به آن‌ها بدهید.

از کلمات کلیدی برای پیام دادن استفاده کنید

شما باید در پیام خود از کلمات کلیدی استفاده کنید. فرد میتواند به پیام شما پاسخ دهد و با در نظر گرفتن نیاز و خواسته حرفه‌ای خود و پذیرش انتظاراتی که آن برند در نظر دارد، در مورد موارد زیر تصمیم‌گیری کند:

  • نوع محتوا
  • تعداد دفعات تحویل پیام 
  • چگونگی انتخاب یا عدم انتخاب کمک

استفاده از کلمات کلیدی برای پیام دادن

به طور مثال در هتل شما میتوانید در یک پیغام از مشتری خود بپرسید که اوضاع چطور پیش می رود و با این کار هم از کار خود بازخورد بگیرید و هم از مشتری خود رضایت کسب کنید. به این ترتیب که یک سیستم امتیازدهی فراهم کنید و از مشتری بخواهید به شما از ۱ تا ۱۰ امتیاز دهد.

متنی که شما ارسال میکنید از اهمیت زیادی برخوردار است. پس شما باید مراقب باشید تا محتوای مناسبی را آماده کنید زیرا برای مشتری بسیار مهم است.

معمولا بین دو روش پیام‌رسانی و روش های دیگر اتوماسیون، روش اول یعنی پیام‌رسانی بهتر است زیرا کلمات کلیدی که در پیام‌رسانی به کار می‌رود بهتر است و مشتریان تمایل بیشتری نسبت به آن نشان می‌دهند.

با مشتری خود مثل یک دوست رفتار کنید

گفته مارک راگبز: «شما باید قادر باشید که پیام‌های خود را مانند پیام‌های یک دوست برای مشتری خود ارسال کنید نه صرفا پیام های اتوماتیک».

این بدان معنی نیست که ارتباط و دسترسی شغل و کسب و کار شما مثل ارتباط و دسترسی به یک دوست باشد.

بلکه برای اطمینان از این که شغل و کسب و کار شما مثل یه دوست با مخاطب ارتباط برقرار میکند یا خیر، طوری عمل کنید که گویی می‌خواهید به مشتری خود خدمت کنید نه این که صرفاً برند خود را تبلیغ کنید.

پس قبل از این که برنامه بازاریابی خودتان را اجرا کنید، به همه اتفاق‌ها و سناریو های احتمالی فکر کنید، پاسخ‌های خودتان را از قبل آماده کنید و مطمئن باشید این تنها روش اولویت ‌بندی نیازهای مخاطبان در اهداف تجاری شما است. شما حتی می‌توانید نام کامل، تاریخ تولد و کد پستی افراد را ذخیره کنید و به طور اتوماتیک به آن‌ها یادآوری کنید. مثلا به طور خودکار تولدشان را تبریک بگویید و به آن‌ها خدمات رایگان و شگفت‌انگیز هدیه کنید.

در بازاریابی پیامکی شما باید بیش از ارسال پیامک فعالیت انجام دهید، یعنی باید با مخاطبان خود درگیر شوید، نتایج را تحلیل کنید، بازخورد بگیرید و حتی از مشتریان خود نظرسنجی کنید تا عملکرد بهتری داشته باشید و خدمات بهتری به کاربران ارائه دهید.

در صورتی که بازاریابی پیامکی به درستی انجام شود برند شما را بسیار محبوب، مفید و حتی یک امر انسانی می‌نماید. اگر به درستی استفاده شود، این مبادلات متن باعث میشود تا کاربران دوباره مکالمه خود چک کنند و به این ترتیب برندها توسعه پیدا می‌کنند و امکان خدمات‌رسانی آن‌ها نیز بیشتر می‌شود.

samanehrahimi
نوشته شده توسط

سمانه رحیمی

سلام من سمانه هستم؛ سمانه رحیمی. عاشق کار کردنم و هیچ وقت از انجام کارهایی که دوستشون دارم، خسته نمیشم. من 22 اردیبهشت سال 1366 تو بیمارستان آراد تهران به دنیا اومدم... تک دختر خانواده...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو