با 8 ترند بازاریابی محتوا در سال 2020 آشنا شوید

از دنیای بازاریابی محتوا عقب نمانید

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
با 8 ترند بازاریابی محتوا در سال 2020 آشنا شوید
ميلاد فرقان خواه|آخرین آپدیت: سه شنبه، ۷ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه

در سال 2020، بازاریابی محتوایی و سئو قصد دارند که به سوی رویکردهای عالی مهاجرت کنند. این انواع ترند محتوا با عادات کاربر، ترجیحات و نیازهای او به شدت مرتبط و هماهنگ هستند. محتوا بهتر خواهد شد زیرا تولیدکنندگان و بازاریابان محتوا درباره چگونگی استراتژی، تحقیق، ایجاد و انتشار آن هوشمندانه تر رفتار خواهند کرد. واقعیت این است که بازاریابی محتوایی دیگر نوعی آزمایش بازاریابی نیست، بلکه یک استراتژی اثبات شده است که می تواند برای هر برند شگفتی بیافریند. بنابراین، تولید و توزیع محتوا به طور اساسی تغییر خواهد کرد. اما چگونه باید استراتژی بازاریابی خود را تغییر دهید تا با این تغییرات همگام باشید؟ برندها چگونه می خواهند اثبات کنند که برای مشتریان خود ارزش و اهمیت قائلند؟ ترندهای محتوا در سال 2020 چه مواردی هستند؟

ترند 1: محتوای ایجاد شده توسط کاربران (UGC)

محتوای تولید شده توسط کاربر (User Generated Content) به هر شکلی و از هر نوعی اعم از متن، صوت، ویدیو، عکس و غیره می تواند قابل ارائه باشد. کاربران، این محتواها را در حساب کاربری خود در سایت ها، رسانه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراک می گذارند. این امر روی بازاریابی محتوایی در سال 2020 تاثیر ویژه ای خواهد گذاشت.

البته ناگفته نماند که بستر اصلی برای UGC، اینستاگرام است. بدین صورت که کاربران، پست هایی با نام تجاری شما ایجاد می کنند و به اشتراک می گذارند و محصولات و خدمات شما را در معرض دید مخاطبان خود قرار می دهد. تحقیقات روی اینستاگرام نشان می دهد که پست های UGC، جذابترین و مفیدترین عناصر برای بازاریابان در حوزه های مختلف بوده است.

محتوای ایجاد شده توسط کاربران

بر طبق مطالعاتی که اخیرا صورت گرفته است 85٪ کاربران، محتوای ایجاد شده توسط کاربر را در موفقیت برند بسیار موثر می دانند تا جایی که این پارامتر حتی بیشتر از نام تجاری خود برند در موفقیت آن و بازاریابی محتوایی سهیم است.

محتوای تولید شده توسط کاربر، مصرف کنندگان را در شمار طرفداران تان قرار می دهد. بعلاوه به شما امکان می دهد تا با بهره گیری از منابع و زمان کمتری، محتوای بیشتری را با استفاده از ایده های خود در انجمن خودتان ایجاد کنید.

بنابراین برای بازاریابی محتوا در سال 2020، شما باید به این فکر کنید که مخاطبانتان چه چیزی را با یکدیگر به اشتراک می گذارند و آنچه برایشان جذابیت دارد و آنها را تبدیل به مشتری می کند تعیین نمایید. این مرحله، بخشی از فرآیند برنامه ریزی بازاریابی محتوایی برای مشتریان است. بنابراین اطمینان حاصل کنید که این امر، بخشی از روند برنامه ریزی شما برای بازاریابی محتوا در سال 2020 است.

ترند 2: محتوای ویدیویی (Video Content)

محتوای ویدیویی بخش مهمی از هر مرحله از سفر مشتری شما در مسیر بازاریابی محتوایی به شمار می آید. اگرچه ممکن است مردم ویدیویی را با هدف خرید تماشا نکنند، اما به آنها کمک می کند که شما را کشف کنند. اساسا باید گفت که کاربران هنگام یادگیری در مورد محصولات و خدمات جدید، ویدیو را نسبت به سایر شکل های محتوا ترجیح می دهند.

در حقیقت، 80٪ از افراد می گویند که معمولاً هنگام تحقیق در مورد محصولات برای خرید، فیلم های تبلیغاتی را ترجیح می دهند. بیش از 50٪ خریداران، اذعان داشته اند که ویدئوی آنلاین به آنها کمک کرده است که تصمیم بگیرند کدام مارک یا کالای خاص را بخرند. بیشتر از 55٪ خریداران می گویند که در هنگام خرید در فروشگاه، از ویدیوی آنلاین استفاده کرده اند.

برای بازاریابی محتوا در سال 2020، به این فکر کنید که چگونه می توانید ویدیو را بعنوان بخشی از استراتژی بازاریابی محتوای خود قرار دهید. از تولید ویدیو نترسید. بسته به برند و مخاطب شما، فیلم شخصی که خودتان تهیه کرده اید می تواند به شما برای ارتباط بهتر با مخاطبانتان کمک کند. به هر حال بازاریابی ویدیویی، به خصوص برای مشاغلی که قبلا نتوانسته اند مخاطبان خود را بسازند، نقش جدی تر و موثرتری پیدا کرده است.

ترند 3: محتوای صوتی (Audio Content)

طبق گزارش Statista، تعداد شنوندگان پادکست در دهه گذشته تقریباً سه برابر شده است و پیش بینی می شود با گذشت زمان، به این تعداد افزوده شود. اما توجه داشته باشید که کاربران، صرفا به پادکست ها گوش نمی دهند بلکه درگیر آنها می شوند و از آنها الهام می گیرند. بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که بعد از شنیدن محتوای صوتی، درصدد تعامل بیشتر با برند مورد نظر خود باشند. این ترند محتوا در سال 2020، از اهمیت بالایی برخوردار است.

استراتژی محتوای صوتی دیگر اختیاری نیست و یک ضرورت به شمار می آید: نرخ استقبال از بلندگوهای هوشمند در سال گذشته 38.9٪ رشد کرده و 26.2٪ از کل بزرگسالان ایالات متحده به بلندگوی هوشمند دسترسی دارند.

انواع فرمت محتوای صوتی

ارائه مطالب فعال و صوتی قانع کننده و عالی برای مصرف کنندگان، مسیر کاملاً جدیدی را برای تعامل باز می کند. این امر، شما را از داشتن وب سایت های گران قیمت و تبلیغات گران در رسانه های اجتماعی برای پیداکردن مشتری بی نیاز می کند.

اگر تقاضای آشکاری برای محتوای صوتی در صنعت شما وجود دارد، باید آن را عملی کنید. برای بازاریابی محتوا در سال 2019، محتوای صوتی مفید و پرمغز تهیه کنید و لایه هایی از ظرافت را در آن بگنجانید. مصرف کنندگان با از استفاده از بلندگوهای هوشمند، از تعاملات پیچیده تر و API محور در سال 2020 راحت تر می شوند و محتوای صوتی فرصتی بی نظیر و ارزان قیمت را در اختیار شما قرار می دهد.

ترند 4: تاثیر رفتارهای B2C روی انتظارات B2B

طبق آمار ، 61 ٪ از کل معاملات B2B، بصورت آنلاین انجام می شود و 51٪ از مشتریان برای انجام تحقیقات اولیه به رسانه های اجتماعی روی می آورند. رفتارهای B2C همچنان بر انتظارات B2B تأثیر می گذارد. حتی باید گفت که تصمیم گیری B2B، به شدت تحت تأثیر محتوای رسانه های اجتماعی است.

از رسانه های اجتماعی گرفته تا چت بات ها و واقعیت افزوده و تلفن همراه و موارد دیگر، تاچ پوینت یا نقطه تماس B2C سنتی حتی از B2B مهم تر خواهند بود. این امر به دلیل پیچیدگی تصمیم خرید در B2B اتفاق می افتد. بنابراین با استفاده از فرصت های موجود در این نقاط تماس، برندهای B2B یک مزیت رقابتی در سال 2020 به دست می آورند.

ترند 5: توسعه برنامه های پیام رسان

برنامه های پیام رسان در سال های اخیر، حتی محبوب تر از سیستم عامل های رسانه های اجتماعی شده اند و ترند محتوا در سال 2020 را رقم می زنند. این بدان معناست که مشاغل، به دنبال فرصتی عظیم برای ارتباط شخصی با مشتریان و ایجاد تاثیرات مثبت در این رابطه هستند. در حقیقت گرایش کاربران به برنامه های پیام رسان، بعنوان بهترین شیوه های برقراری ارتباط با مشاغل افزایش می یابد و این آمار برای بازاریابان بسیار امیدوار کننده است.

استفاده از برنامه های پیام رسان در سال 2020 گسترش می یابد و بسیاری از جنبه های تولید محتوا را پوشش می دهند. این برنامه ها، با فرصت ها و چالش های جدیدی برای بازاریابان محتوا از جمله میلیاردها کاربر فعال همراه هستند. با وجود بیش از 3 میلیارد مشتری که وقت زیادی را صرف می کنند و احساسات خود را در برنامه های پیام رسانی به اشتراک می گذارند، در نظر بگیرید که این برنامه ها چه تاثیری بر استراتژی و بازاریابی محتوای شما خواهند گذاشت.

ترند 6: واقعیت افزوده (Augmented Reality)

واقعیت افزوده (AR) و مجازی (Virtual Reality) که در شمار ترندهای محتوا در سال 2020 هستند، اغلب دنیایی خیالی به شمار می آیند که تا به امروز از دسترس بیشتر بازاریابان محتوا و مارک های تجاری دور بوده اند. هزینه، منابع موردنیاز و برنامه زمانبندی مناسب، اغلب سد راه پیشرفت در این زمینه بوده اند. اما موفقیت خیره کننده برخی برنامه های تلفن همراه نظیر Pokemon Go که تلاش و ترکیبی از واقعیت مجازی، موبایل و رسانه های اجتماعی است، نشان داده که این رویکرد چقدر در جلب مخاطب تاثیر گذار است.

واقعیت افزوده

تا سال 2022، کاربران واقعیت افزوده (AR)، به 5/3 میلیارد نفر خواهد رسید که این عدد، 44٪ از جمعیت کل دنیا را تشکیل می دهد. همچنین در این راستا، 15 میلیارد دلار برای شکل گیری تبلیغات واقعیت مجازی در رسانه های اجتماعی هزینه خواهد شد.

واقعیت افزوده چیست؟ واقعیت افزوده، یک پوشش اطلاعاتی بر روی دنیای واقعی به شمار می آید و به کاربران این امکان را می دهد تا در حالی که به چیزهای واقعی نگاه می کنند، آیتم ها یا اطلاعات مجازی را نیز ببینند. اگر از لنزهای اسنپ چت برای گرفتن سلفی استفاده کرده اید، ایده کلی را درک می کنید.

شیوع واقعیت مجازی در زندگی ما در حال افزایش است. این امر در حال حاضر برای بازاریابی محتوایی و بازاریابان هوشمند، فرصت هایی وجود فراهم آورده است.

ترند 7: تولید محتوای کاربر محور

محتواهای تصادفی برای بازاریابی محتوا در سال 2020، جایی نخواهند داشت. بنابراین به جای تولید انبوه محتوا، به ایجاد محتوای کمتر اما موثرتر فکر کنید. زیرا در سال 2020 و پس از آن، رویکرد مشتریان به این سمت پیش می رود. این امر، دقیقا به چه معناست؟ منظور این است که شما باید به مخاطبان خود فرصت دهید تا مطالب مورد نظر خود را در کانال و در قالب موردنظرشان پیدا کنند و به طور ثابت در طول زمان به آن در دسترسی داشته باشند. شما نمی توانید بدون درنظر گرفتن این نکته، محتوا تولید کنید و بعد انتظار داشته باشید که منجر به ارتباط شما با مخاطبانتان شود.

در این رابطه بهتر است که در بدو امر برای بازاریابی محتوایی، رسانه های اجتماعی را در حوزه های موردنظر رصد کنید. مطالب ارائه شده، کامنت های کاربران، آشنایی با سلایق و نیازهای آنها و نحوه ارائه مطالب صفحات برای شما الهام بخش خواهد بود. البته این کافی نیست و برای موفقیت در این ترند محتوا در سال 2020، لازم است که در تعامل نزدیک با مشتریان باشید. یادداشت های خدمات به مشتری مانند اظهارات و شکایات، منابع غنی برای ایده گرفتن جهت تولید محتوای مناسب هستند. برای جلب علاقه و توجه مشتریان، به درون ذهن آنها بروید و از دریچه نگاه آنها به دنیا و نیازمندی ها نظاره کنید. در ادامه، مناطق خدماتی یا کالایی را که باید برای رسیدگی و پاسخگویی به نیازمندی مشتریان ارائه دهید را پیدا کنید.

در ادامه به تجزیه و تحلیل رقبایتان بپردازید. این بخش شاید قویترین شاخص کارایی شما باشد. با مشاهده آنچه در مورد مخاطبین رقبایتان وجود دارد، می توانید پیش بینی کنید که چه کاری برای مخاطبانتان انجام دهید تا آنها از شما راضی باشند. و در آخر اینکه نقش کلمات کلیدی و سئو را در تولید و بازاریابی محتوایی نادیده نگیرید.

ترند 8: طراحی نقشه سفر مشتری

در مورد مشتریان بالقوه و جدید و قدیمی، یک نقشه سفر داشته باشید. این نقشه شامل نحوه تبدیل کاربران به مشتری، چگونگی بهبود سفر مشتری در طی بازاریابی و نحوی ارتباط آنها با استراتژی محتوا است.

نقشه سفر مشتری

بر اساس تحقیقات Altimeter، 73 ٪ از شرکت های B2B می گویند که سفرهای دیجیتالی مشتری را نقشه برداری کرده اند. این آمار برای شرکت های B2C، معادل 55٪ و برای کسب و کارهای B2G، ٪56 است. به هر حال این نقشه برداری، جزو ملزومات بازاریابی محتوا در سال 2020 به شمار می آید و اگر تا به حال آنرا در نظر نداشته اید، لازم است که در رویکرد خود تجدیدنظر کنید.

نتیجه گیری

رقم خوردن سرنوشتی عالی برای محتوا، فرا رسیده است. بازاریابان بیش از پیش، کیفیت را در اولویت کارشان قرار داده اند و نیازهای اطلاعاتی مشتریان را از طریق پیام های فروش، مورد ارزیابی دقیق قرار می دهند. آنها دریافته اند که باید روی ساخت اعتماد و اصالت تمرکز کرد نه صرفا ترفندهای فروش. از این رو انواع ترند محتوا در سال 2020 و پس از آن مطرح خواهد شد تا به این اهداف تحقق بخشند.

مهمتر از همه اینکه، رسانه های بصری در جهات جالب و جدیدی قرار می گیرند و امکان ادغام آنها با محتوا، بی نظیر است. در سال 2020، به دنبال بازاریابان خلاق و نوآور باشید تا مرزهای فعلی ایجاد محتوا را بشکنید و به پیش روید.

نویسنده: اشرف جباری

miladforghankhah
نوشته شده توسط

ميلاد فرقان خواه

سلام اسم من میلاد و نام خانوادگیم فرقان خواه (Forghan Khah) هستش؛ متولد 25 اردیبهشت ماه سال 1365. خودم نه تنها با نام خانودگیم هیچ مشکلی ندارم؛ کلی هم باهاش حال می کنم! اما نمی دونم...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو