تولید متن کافی نیست! اهمیت تصاویر در بازاریابی محتوایی

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
تولید متن کافی نیست! اهمیت تصاویر در بازاریابی محتوایی
مهسا بابالوئی|سه شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰|تعداد کلمات: 1835 کلمه|مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • آیا با کیفیت بودن محتوای متنی، کافی است؟
  • 1) سرعت تغییرات در بازار بالاست
  • 2) تصمیمات خرید، احساسی هستند
 • چرا به طراحی تصویری در بازاریابی محتوایی نیازمندیم؟
 • تصاویر چه چیزی را در محتوا بازنمایی می کنند؟
 • چگونه طراحی بصری، اثربخشی محتوا را بهبود می بخشد؟
  • مخاطب محتوا را مشخص کنید
  • افزایش آگاهی نسبت به برند با محتوای بصری
  • جلب توجه در بمباران محتوایی
  • توجه به ارزش مخاطب در محتوای بصری
  • خرید، امری ناخوداگاه است
  • ایجاد تاثیرات ماندگار در محتوای تصویری
  • ایجاد تعامل مخاطب با محتوای بصری

یکی از بزرگترین چالش های کسب و کارهای نوپا و حتی قدیمی در بازاریابی امروز، تشویق و مجاب کردن مخاطبان به خرید کالا و یا خدمات مورد نظر، بدون اعمال فشار به آنها است. به نحوی که مخاطب تبدیل به یک مشتری پر و پا قرص کالا و یا خدمات ارائه شده شود. امروزه این هدف از طریق بازاریابی محتوایی محقق می شود. پروسه ای که در آن تمام سطوح فروش پوشش داده می شود تا منجر به فروشی رضایت بخش هم برای تولید کننده و هم برای مصرف کننده به صورت توامان باشد.

امروزه با گسترش منابع اطلاع رسانی در سرتاسر جهان، مصرف کنندگان در معرض حجم انبوهی از اطلاعات برای نیازشان قرار دارندکه غالبا فرصت مطالعه تک تک محتواهای ارائه شده را ندارند؛ بازاریابی موفق به کمک انسجام در تولید محتوا و طراحی مناسب با ترکیبی از نوشتار و تصویر از هجوم اطلاعات بیش از حد جلوگیری می کند و با گرفتن توجه مخاطب به شعار و دورنمای تبلیغاتی، برند خود را عرضه و به فروش می رساند.

آیا با کیفیت بودن محتوای متنی، کافی است؟

می دانیم که تولید محتوای متنی هم اگر بخواهد با کیفیت و ارزشمند باشد، اصلاً ساده و آسان نیست. اما باید بدانیم که حتی اگر محتوای متنی، کیفیت بسیار بالایی هم داشته باشد، هنوز کافی نیست!

برای موفقیت در بازاریابی محتوایی، توجه به دو نکته حائز اهمیت است:

1) سرعت تغییرات در بازار بالاست

سرعت تغییر در بازار بالا است و باید متناسب با خواست مصرف کننده خدمات و کالا ارائه داد و این امر نیازمند فهمی جامع و شفاف از بازار و مخاطب دارد تا یک مجموعه بداند چگونه برند او بهترین راه حل برای رفع مشکل مخاطبین خواهد بود چرا که به خوبی به معضل موجود اشراف دارد و می تواند مشکل را به بهترین شکل برای مخاطب خود حل کند.

2) تصمیمات خرید، احساسی هستند

از سوی دگر برخلاف تصور عموم مبنی بر اینکه تصمیماتشان عقلانی است، احساسات و نیازهایشان است که بر روند تصمیم گیری در انتخاب و مصرف کالا و یا خدمات ارائه شده تاثیر می گذارد.

محتوا به مخاطب اعلام می دارد که این برند جذاب می داند چگونه مسئله پیش روی شما را حل کند و تجربه ای رضایت بخش و بیادماندنی را برای شما رقم بزند اما تصاویر هم نقشی کلیدی در جذب مخاطب دارد واضح است که برای مشتریان مطالعه حجم انبوهی از پیام ها در قالب کلمات کاری دشوار و غیر ممکن است؛ پس استفاده از طراحی، تصاویر و عکس های جذاب می تواند توجه مغز و ذهن مخاطب را سربع تر و بصورت کارآمدتر به خود جلب کند.

چرا به طراحی تصویری در بازاریابی محتوایی نیازمندیم؟

آمارهای منتشر شده درباره بازاریابی نشان می دهد که محتوای بصری 60000 برابر بیشتر از محتوای نوشتاری به خاطر سپرده می شود و میزان واکنش به اطلاعات تصویریِ به اشتراک گذاشته شده چندین برابر بیشتر از اطلاعات نوشتاری است. از سوی دیگر 60% بازاریابان روزانه یک محتوای جدید تولید می کنند، با این وجود مخاطبان تنها چند ثانیه وقت برای مواجهه و قضاوت کالا یا خدمات ارائه شده می گذارند. یک طراحی حرفه ای باعث تغییر چشمگیر در فروش محتوا می شود. اصول طراحی محتوا برای خلق و راه اندازی مشاغل، خبرنامه ها، وبلاگ ها و... به سادگی که در نهایت دیده می شود نیست چراکه مرزهای بازاریابی محتوایی فراتر رفته و به واسطه طراحی حوزه های جدید  ناشناخته هایی را تجربه می کند. آگاهی از برند و درگیر شدن مصرف کننده از طریق تصاویر خیره کننده ی مرتبط، به هر شکلی (دیجیتال، آفلاین، گرافیک، وب سایت و...) ماحصل استفاده از طراحی هوشمندانه است. آمارها نشان می دهد که تولید محتوای بصری در سال های اخیر افزایش یافته است.

برای داشتن یک طراحی کارآمد "لیبرمن" پیشنهاد میکند که:

بازاریابان از تمامی دارایی هایشان فهرستی تهیه کرده، سپس آنها را در چند طبقه دسته بندی کنند. فهرستی از تمامی دارایی های جاری و آینده، به مجموعه این امکان را می دهد به رابطه محتوا و طراحی که هرکدام دیگری را می سازد انسجام بهتری دهد. چراکه المان های طراحی از درون استراتژی های محتوایی بدست می آیند.

تصاویر چه چیزی را در محتوا بازنمایی می کنند؟

به عنوان یک تولید کننده محتوا و یا طراح باید توجه داشت که بدون در نظر گرفتن زمینه های اجتماعی نمی توان اثری تاثیرگذار خلق کرد. کافیست نسبت به آنچه منجر به تحریک ذهن مخاطب می شود آگاهی داشت تا با استفاده از یک طراحی محتوای ساده و مرتب، ذهن مخاطب درگیر محصول شده و پیامی مشخص از تولید کننده به مصرف کننده منتقل شود که در نهابت مخاطب را ترغیب به مصرف کند. پس صفحه اصلی باید به شکل ویژه ای نماینده هدف مخاطب باشد به نحوی که در یک نگاه، مخاطب دریابد حل مشکل او به واسطه ی این کالا و یا خدمات صورت میگیرد.

راز طراحی قوی در بازاریابی محتوا، در سادگی است.

محتوای تصویری، پیام برند را به صورت موجز و قابل فهم در اختیار مخاطب قرار می دهد چرا که تصویر برای مخاطب امروزی جذاب تر و به یادماندنی تر از مجموعه ای از واژگان است. این کار باید به صورتی انجام گیرد که مخاطب به این نتیجه برسد که:

 • کالا و یا خدمات ارائه شده مختص هدف اوست.
 • افرادی که از کالا و یا خدمات ارائه شده استفاده کرده اند از تجربه بهبود یافتن زندگیشان رضایت دارند.
 • استفاده از کالا و یا خدمات برند شما بهترین راه حل برای خروج از چالشی ست که در حال حاضر دارند.

چگونه طراحی بصری، اثربخشی محتوا را بهبود می بخشد؟

می توان با قاطعیت گفت که طراحی و محتوا در بازایابی دو دوست جدا نشدنی هستند. با توجه به این اصل که بخش اصلی مواجهه مخاطب با نیاز به یک کالا و یا خدمات متناسب با احساسات او است، اتحاد محتوا و طراحی، نقش اساسی در انتخاب محصول را دارند. پس باید توجه داشت که هر فرمتی که برای محتوا انتخاب شود، به انواع مختلفی از طراحی تصویری نیاز دارد که خروجی نهایی را جذاب و چشمگیر کند.

مخاطب محتوا را مشخص کنید

 • 80% بازاریابان حرفه ای بر این اعتقادند که محتوا باید بر اساس شخصیت افراد طراحی و تولید شود؛ با این اوصاف ترسیم شخصیت مشتری ایده آل مهمترین گام در طراحی و تولید محتوا است. یک شخصیت پردازی سطحی میتواند به خوبی موضوع، ایده ها و واژگان کلیدی مناسب را برای تولید محتوا تعیین کند اما در صورتی که مجموعه خواهان شخصیتی کارآمد و موثر است باید به جزئیات زیادی توجه شود.

همچون:

 • موقعیت مخاطبان مانند سن، جغرافیا، قومیت، جنس، درآمد و...
 • سرگرمی ها، علاقه مندی ها، اعتقادات و عادات آنها
 • چالش هایی که با آن مواجهه می شوند و به واسطه این چالش ها در جستجوی کالا و یا خدمات مشخص می رود.
 • محتوای تولید شده در چه قالبی می تواند بیشترین توجه را به خود جلب کند؟ تبدیل اطلاعات نام برده شده به یک کاراکتر بصری کمک می کند تا مخاطب با طراحی به راحتی ارتباط برقرار کند و درک عمیق تری از سودمندی خدمات به نمایش گذاشته شده، داشته باشد.

افزایش آگاهی نسبت به برند با محتوای بصری

مادامی که با استفاده از عناصر طراحی حرفه ای میان بخش های مختلف ارتباط برقرار کرد؛ به خوبی می توان شعار تبلیغاتی و داستانی که در پس آن است را برای مخاطب تعریف کرد. برای مثال فونت به کار رفته در نوشتار باید در سرتاسر متن از الگوی مشخصی پیروی کند. و یا اگر از تصاویر استفاده میشود، آنها باید بصورت حرفه ای از نمونه های حرفه ای دیگر متمایز باشند.پروسه فروش باید همیشه دارای عناصر طراحیِ به روز باشد و رنگ لوگو و برند، همیشه باید هماهنگ و یکسان انتخاب و اجرا شود. اگر طراحی به کار رفته فاقد یکپارچگی با محتوای تولید شده باشد، انتقال پیام برند چار مشکل می شود. کشف پیام یک طراحیِ جوان و بامزه با محتوایی رسمی و کاملا آموزشی بسیار دشوار خواهد بود.

جلب توجه در بمباران محتوایی

تولید محتوا با وجود 91% از کمپانی هایی که برای کار تجاری به صورت مستقیم به آن می پردازند و 86% از بازاریابانی که برای یافتن مشتری به سراغ آن می روند یک میدان رقابتی است. بیرون ایستادن از چنین حجم محتوای تولید شده، غیرممکن به نظر می رسد، با این وصف، تنها ابتکار است که می تواند نجات بخش باشد.

استفاده از عناصر طراحی منحصر به فرد و خلاق می تواند بهترین شیوه برای متمایز شدن از دیگر برندها باشد. و تنها 30% از بازاریابان، جلوه های بصری منحصربفرد خود را خلق می کنند. بدین نحو طراحی یونیک می تواند حجم جذب مخاطب را افزایش دهد.

استفاده از اینفوگرافی، جدول ها و تصاویری که توسط مخاطب مفید دیده شود، این امتیاز را خواهد داشت که دیگران از این منابع در سایت خود به عنوان لینک کمکی استفاده کنند.

توجه به ارزش مخاطب در محتوای بصری

استراتژیست های بازاریابی محتوایی قوی، تمرکز خود را بر روی اینکه چگونه به مخاطبان خود بیشترین ارزش را دهند، می گذارند. تمرکز بر روی رضایت مشتری و همچنین القای ارزش گذاری میتواند منجر به حفظ مشتریان و ایجاد وفاداری نسبت به برند شود. استفاده از طراحی بصری در تولید محتوا، میزان فروش در طول زمان را افزایش می دهد.

برای مثال تحقیقات نشان می دهد، دنبال کردن یک محتوای تصویری، سه برابر ساده تر از یک محتوای نوشتاری است. بدین معنا که ویدئو ها و اینفوگرافی های اورجینال در انتقال ویژگی های محصول و پیام برند موفق تر از مجموعه ای از واژگان هستند.

خرید، امری ناخوداگاه است

95% تصمیمات در ناخودآگاه صورت می گیرد. استفاده از المان های طراحی که عواطف را درگیر می کنند، همچون رنگ ها و تصاویر، منجر به ترغیب ناخودآگاه برای تصمیم گیری در خرید می شوند. مطالعات نشان می دهد استفاده از رنگ هایی مشخص که حسی از تعلق، فوریت و... را منتقل می کنند می توانند در وب سایت ها و یا تبلیغات تا 34% میزان فروش را افزایش می دهد. با استفاده از گزینه های رنگی هوشمند، چیدمان تمیز و محتوایی با کیفیت، فروش به صورت ناخودآگاه افزایش می یابد.

ایجاد تاثیرات ماندگار در محتوای تصویری

مطالعات نشان می دهد که انسان ها می توانند 36000 پیام تصویری را در هر ساعت دریافت کنند. همچنین افراد می توانند 65% از محتوای تصویری که در سه روز گذشته با آن مواجه شده اند را بخاطر بیاورند. و پس از آن تا 10% از محتوا در ذهنشان باقی می ماند. این اشاره بدان دارد که افراد عناصر طراحی محتوا را بهتر و بیشتر از عناصر محتوای نوشتاری بخاطر می سپارند. و اینگونه جنبه های بصری حرفه ای بر ذهن مخاطب تاثیری بسزایی می گذارد. پس اگر بخشی از استراتژی مجموعه، برقراری ارتباط مخاطب با بخش های کلیدی اطلاعات است، بایستی فرمت خود را بر پایه تصاویر طراحی کند و از قالب نوشتاری طولانی بپرهیزد.

ایجاد تعامل مخاطب با محتوای بصری

کیفیت بالای تصویرسازی، یکی از مهمترین المان های طراحی حرفه ای است. برای مثال وب پیج ها و مقالاتِ بدون تصویر 94% کمتر از مقالاتی با حداقل یک عکس مورد بازدید واقع می شوند. استفاده از ویدئو و محتوای تعاملی می تواند تاثیر بسزایی در ایجاد تعامل مخاطب با محتوا داشته باشد. مخاطبان ترجیح میدهند یک ویدئو را تماشا کنند تا یک مقاله تماما کلمه را بخوانند. حتی برای محتوا های تصویری غیراستاندارد، همچون پادکست، استفاده از عناصر طراحی ساده بازاریابی می تواند برای مخاطب جذاب تر و کارآمدتر باشد.

در نهایت می توان گفت طراحی جنبه کلیدی بازاریابی محتوایی است. سرمایه گذاری بر روی عناصر طراحی می تواند به روشن کردن پیام برند و جذب مخاطب کمک کند. یک طراحی خاص و یونیک میتواند جایگاه برند را در موتورهای جست وجو بالاتر بکشد، آن را از ازدحام تبلیغات دیگر برند ها دور نگه دارد و توجه مصرف کننده را بخود جلب کرده و او را درگیر برند مورد نظر نماید. علاوه بر همه اینها کیفیت طراحی یک شیوه عالی برای ارزش دهی به مخاطب است که بر روی ناخودآگاه او تاثیر می گذارد و منجر به فروش بیشتر چه در حوزه کالا و چه در حوزه خدمات می شود.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

مهسا بابالوئی

سلام یه روز زیبای بهاری وقتی داشتم به حیاط کوچیک خونمون نگاه میکردم با خودم گفتم که چی می شد می تونستم این لحظه رو جوری ثبت کنم که همیشه توی یاد و خاطرم بمونه و...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما