نگاهی به تاریخچه و آینده بازاریابی محتوایی

بازاریابی مبتنی بر محتوا، از دیروز تا فردا

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
نگاهی به تاریخچه و آینده بازاریابی محتوایی
سمانه رحیمی|آخرین آپدیت: سه شنبه، ۷ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 11 دقیقه

بازاریابی محتوایی  یکی از شاخه های دیجیتال مارکتینگ می باشد که همانند دیگر شاخه های بازاریابی در جهت معرفی و توسعه یک برند برای جذب افراد و مشتریان و در نهایت افزایش سودآوری برای محتوانویس و برند هدف محتوا می باشد. با وجود یک بازاریابی محتوای موفق، نه تنها شرکت و نویسنده های محتوا نفع خواهند برد بلکه مشتریان نیز به دلیل سهولت در یافتن محصول مورد نظر از این رویکرد به خوبی استقبال می کنند.

در این یادداشت می خواهیم با نگاهی به تاریخچه و آینده بازاریابی محتوایی، مروری داشته باشیم بر مفهوم و کاربردهای این نوع از بازاریابی. با ما همراه باشید.

تاریخچه بازاریابی محتوایی

گفته های مختلفی در رابطه با تاریخچه بازاریابی محتوایی وجود دارد. بعضی ها اعتقاد دارند که بازاریابی محتوایی یک ایده جدید نیست و مربوط به سالیان بسیار دور است اما مدارک واضحی در این رابطه به سال های آخر قرن بیستم وجود دارند که نشان دهنده شروع بازاریابی محتوایی به صورت حرفه ای بوده است. به عنوان نمونه می توان به مجله کشاورزی مربوط به سال 1895 و مجله میشلن لاستیک در سال 1900 اشاره کرد. این دو مجله با ارائه محتواهای مفید درصدد افزایش معلومات خواننده و در نهایت فروش محصولات خود به بهترین شیوه ممکن بودند. بعدها این بازاریابی کم کم پیشرفت کرد، طوری که تصمیم گرفته شد که از خود محصولات به طور مستقیم در محتوای متنی خود استفاده کنند و توضیحات را بر مبنای بخش های مختلف محصول ارائه کنند.

از هر سو به تاریخچه تولید محتوا و بازاریابی آن نگاه می کنیم به داستان های غنی و جالبی را می رسیم که ایده گرفتن از آن ها در پیش برد طرح ها می توانند مفید باشند.

ویژگی های یک محتوای موفق

تولید محتوا در بازاریابی محتوایی تنها سرهم کردن چند جمله در کنار هم و آموزش نیست بلکه اصول و مراحلی را دارد که هر فرد کارشناس در این حوزه باید مرحله به مرحله آن را بداند و آگاهانه آن ها را طی کند.

ویژگی های یک محتوای موفق

در حالت کلی محتوایی موفق است که:

 • یافتن آن برای مشتریان و مخاطبان آسان باشد.
 • خوانا باشد.
 • قابل فهم باشد.
 • قابلیت گذاشتن کامنت، ایجاد تماس و غیره را داشته باشد.
 • قابل انتشار باشد.

با الگو گرفتن از 5 مرحله بالا می توانید یک محتوای فوق العاده بسازید. محتوایی که در آن توانسته اید انواع تگ ها، Alt تگ تصاویر و غیره را ایجاد کنید، با یک شیوه زیبا، قسمت بندی شده و متن روان بنویسید، موضوعات موجود در متن را به خوبی باز کرده و توضیح دهید، با ایجاد شماره تلفن، ایمیل، کامنت و غیره به آن جلوه عملی تر و قابل اطمینان تر ببخشید و در نهایت شرایطی را فراهم کنید که مخاطبان بتوانند متن و محتوای شما را بین یکدیگر منتشر کرده و برند هدف شما را تبلیغ کنند. چنین محتوایی در بازاریابی محتوایی و تبلیغ برند می تواند در جامعه اینترنتی امروزه موفق شود.

نحوه نوشتن یک محتوای موفق در علم بازاریابی محتوایی

اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که مدتی است در تولید محتوا کار کرده اید و اکنون می خواهید در بازاریابی محتوایی مشغول به فعالیت شوید اما در همان مراحل شروع به نوشتن، دچار سردرگمی شده اید و نمی دانید که از کجا و چگونه می توانید یک محتوای خوب و دندان شکنی را بنویسید. نگران نباشید! این بخش مختص شماست.

برنامه ریزی برای قالب بندی کل محتوا ممکن است در ابتدا ترسناک و سخت به نظر برسد اما اگر شما اهداف بازاریابی محتوا را به خوبی درک کرده باشید آنگاه به راحتی می توانید بدنه کل محتوای خود را بچینید و آماده نوشتن شوید. محتوای شما باید منعطف باشد یعنی بیشتر اقشار جامعه از جمله مخاطبان معمولی و افراد مهم تجاری را بتواند جذب کند. نوشتن این نوع متون در بخش بازاریابی محتوایی یک چالش استراتژیکی است که اگر سبک و سیاق آن را بدانید ادامه کار بسیار آسان است. در این راستا، قبل از نوشتن باید بدانید که کلمات کلیدی شما در این نوشته چه چیزهایی هستند یعنی شما تصمیم به نوشتن چه نکته های کلیدی هستید، سپس به تشریح و ارائه رهنمودهایی برای آن بحث های کلیدی بپردازید و در نهایت برند خود را متناسب با نیازهای ایجاد شده در دو بخش قبلی توصیف و تبلیغ کنید.

بازاریابی محتوایی، روش کاربردی برای پیش برد طرح های شما

در حوزه بازاریابی محتوایی با طرح های مختلفی مواجه می شوید و از شما انتظار می رود که با بهترین شیوه ممکن این طرح ها را اجرا و آن را بازاریابی کنید. شما به عنوان مسئول اجرای طرح در بازاریابی محتوا نیازمند پیروی از سه مرحله زیر هستید تا بتوانید با تمرکز بیشتر بر روی طرح کار کرده و در فرآیند کار کنترل بیشتری بر روی کارها داشته باشید.

 • دستور العمل ها
 • ابزارها و فرآیند کار
 • منابع انسانی

در اول کار نیاز است که در رابطه با طرح، رهنمودهایی به اعضای تیم داده شود، استانداردهای محتواهای مورد نیاز را شرح و شیوه ارجاع توضیح داده شود و در نهایت آنچه که باعث متمایز و موفق شدن برند می شود، روشن و شفاف سازی شود. پس از این مرحله، نوبت به تقسیم کار می رسد. در این مرحله وظایف تک تک افراد تعیین و جزییات کاری مربوط به هر فرد مشخص می شود، ابزارهایی که نیاز است استفاده شوند در اختیار افراد قرار داده می شود ودر آخر چگونگی همکاری بین افراد توضیح داده می شود. در مرحله آخر، منابع انسانی هستند که انجام این طرح و پروژه را ممکن می سازند. وجود میلیون ها تومان بودجه برای یک طرح، بدون وجود یک تیم خبره و کار بلد کاری را از پیش نخواهد برد.

بازاریابی محتوایی

فرمول بازاریابی محتوایی به شیوه مدرن

تاریخ بازاریابی به ما نشان می دهد که در طول گذشت چند دهه قبل، بازاریابی محتوایی اشکال مختلفی را به خود گرفته است و در هر بخش زمانی به شیوه های متفاوتی انجام شده است اما در حقیقت هدف بازاریابی محتوایی جذب مشتری و فروش بیشتر محصولات مورد نظر است. بازاریابی محتوایی هم اکنون از طریق بخش های مختلفی چون مجلات، کتاب ها، جزوات و غیره نیز انجام می شود اما اخیراً سمت و سوی آنلاین به خود گرفته تا افراد بتوانند آزادانه محتوای خود را ایجاد کنند و در بستر اینترنت به اشتراک بگذارند. سرعت پیشرفت این سبک از بازاریابی نسبت به سبک های قبلی بسیار بیشتر می باشد.

فرمول ایجاد یک بازاریابی محتوا به شیوه مدرن و امروزی:

 • محتوای ایجاد شده باید مفید باشند و از متون و تصاویر جذاب استفاده شود.
 • محتوا را به صورت آنلاین و از طریق یک وبلاگ با رابط کاربری زیبا منتشر کنید.
 • سعی کنید که در کنار وبلاگ، از طریق شبکه های اجتماعی مختلف محتوای خود را نیز به اشتراک بگذارید.
 • تا آنجا که ممکن است مخاطبان خود را گسترش داده و با آن ها روابط عمیقی ایجاد کنید تا بتوانید اعتماد آن ها را جلب کنید.

لازم به ذکر است که این فرمول ممکن است برای همه یکسان نباشد اما آنچه که واضح است عملکرد عالی آن می باشد، چرا که بارها و بارها از سوی افراد مختلفی اجرا و نتیجه مطلوب آن اثبات شده است.

آینده بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی همانند دیگر بخش های بازاریابی دارای یک روند روبه رشد است به گونه ای که همواره روش های جدید و قوی تر جایگزین روش های قدیمی می شوند پس به روز بودن در این حرفه و در نظر گرفتن آینده بازاریابی محتوایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در طی چند سال گذشته، اعتیاد به اینترنت و استفاده مداوم از شبکه های اجتماعی به پیشرفت این استراتژی کمک فراوانی کرده است به همین دلیل استفاده درست از این بستر موجب تبلیغ برند شما و در نهایت فروش بیشتر محصولات شما خواهد بود.

اگر با واژه سئو آشنایی داشته باشید متوجه خواهید شد که صنعت بهینه سازی موتور جستجو چقدر می تواند در توسعه بازاریابی محتوایی مفید باشد. چنان چه به الگوریتم های آن آشنایی داشته باشید می توانید در کنار محتوای خوب خود، برند مورد نظر را تا سطح بهترین های جهان بالا ببرید. نکته مهم این است که گوگل مرتباً الگوریتم سئو خود را به روز رسانی می کند. برخی از گزارش های جدید در رابطه با سئو گوگل این است که گوگل جدیداً به دنبال محتواهای طولانی تر می رود، محتواهایی که به طور متوسط در حدود 2400 کلمه داشته باشند. چرا که مخاطبان معمولاً محتواهای طولانی را ترجیح می دهند و گوگل هم در جهت پاسخگویی به نیازهای این افراد الگوریتم خود را تنظیم می کند.

آینده بازاریابی محتوایی

آموزش بازاریابی محتوایی

یک سوال مهم، آیا بازاریابی محتوایی به آموزش نیاز دارد؟ بازاریابی محتوایی یک مهارت باشد، مهارتی که شامل مجموعه ای از پیش نیازها و راه کارهاست، به طوری که هر فرد خواهان ورود به این مبحث نیازمند آموزش دارد. اخیراً موسسات معتبر مختلفی دوره های آموزشی محتوا بسیار قوی و کاربردی را برای افراد علاقه مند به این حرفه فراهم کرده اند که به شما کمک می کنند تا به یک نویسنده و بازاریاب بهتری تبدیل شوید فارغ از اینکه حرفه و صنعت شما چیست.

بازاریابی دیجیتال یک حرفه جدید است و نیاز است که با مهارت های متنوعی چون چگونگی نوشتن متن های متنوع، نحوه انتخاب تصاویر و ویدیوهای مناسب و شیوه ویرایش آن ها، سئوی محتوا و حتی نحوه تجزیه و تحلیل آماری آشنا شوید. البته لازم به تذکر است که به روز بودن در این صنعت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر هنوز به این حرفه علاقه مند نشده اید بهتر است بدانید که در سال 2019 صنعت بازاریابی محتوا در حدود 300 میلیارد دلار درآمد داشته است و این می تواند خبر خوبی برای افراد و سرمایه گذاران این حرفه باشد.

همانطور که اشاره شد دوره های آموزشی متنوعی در کشور برای آموزش بازاریابی محتوایی برگزار می شوند اما بهتر است بدانید که دوره های آنلاینی نیز وجود دارند که در کنار آموزش های نوین بازاریابی محتوا، رایگان نیز می باشند.

دنیا امروزه دنیای فرصت هاست. فرصت هایی که با رقابت های نزدیک و تنگاتنگی بین افراد به دست می آید. تولید یک محصول خوب با کیفیت عالی به خودی خود پیشرفت نخواهد کرد اگر برای آن بازاریابی دیجیتال از نوع بازاریابی محتوایی انجام نشود. بازاریابی محتوایی یک حرفه دیجیتال مارکتینگ است که به محصول و برند شما کمک کند تا پله های پیشرفت را سریع تر بپیماید.

بازاریابی محتوایی یک مهارت جدید نیست. مردم جهان در سالیان دور نیز از این شیوه برای تبلیغ خود و محصولات خود استفاده می کردند اما امروزه با وجود اینترنت، بازاریابی محتوایی سریع تر و آسان تر شده اگر اصول کاری آن را بدانید. بازاریابی محتوایی قبل از هرچیز به یک محتوای موفق نیاز دارد محتوایی که نه تنها جذاب، زیبا و کامل باشد بلکه باید متناسب با الگوریتم های جدید گوگل یعنی سئو باشد. بازاریابی محتوایی می تواند به صورت فردی یا گروهی انجام شود اما در حالت گروهی به سازماندهی و ارتباط قوی نیازمند است.

ورود به این مهارت نیازمند آموزش است. آموزش هایی که می تواند شما را از یک فرد آماتور به یک فرد حرفه ای تبدیل کند. در کنار آموزش های پولی (حضوری یا آموزش از راه دور) در کشور، سایت های آنلاینی نیز وجود دارند که همواره در تلاش هستند تا آموزش بازاریابی محتوا را به صورت رایگان در دسترس عموم مردم قرار می دهند. لازم به ذکر است که شهر محتوا نمونه ای از مکان های موفق در زمینه تولید محتوا و بازاریابی محتوایی می باشد.

samanehrahimi
نوشته شده توسط

سمانه رحیمی

سلام من سمانه هستم؛ سمانه رحیمی. عاشق کار کردنم و هیچ وقت از انجام کارهایی که دوستشون دارم، خسته نمیشم. من 22 اردیبهشت سال 1366 تو بیمارستان آراد تهران به دنیا اومدم... تک دختر خانواده...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو