تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی

چگونه برای سایت فروشگاهی خود، تولید محتوا کنیم؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی
سمانه رحیمی|پنجشنبه، ۲۵ شهریور ۱۴۰۰|تعداد کلمات: 2777 کلمه|مدت زمان مطالعه: 18 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • تولید محتوا برای برقراری ارتباط مخاطب با فروشگاه اینترنتی
 • مسیر شکل گیری رابطه خریدار و فروشنده
 • آنالیز مخاطبان
 • فرایند تولید محتوا برای فروشگاه های اینترنتی
  • 1) اولویت دهی به فرم های محتوا
  • 2) تولید محتوای استفاده از خدمات یا محصولات فروشگاه اینترنتی
  • 3) تولید محتوای ویدیویی برای فروشگاه اینترنتی
  • 4) جدول اطلاعات محصول و سوالات متداول برای محصولات
  • 5) مدیریت محتوای تجربه مشتریان فروشگاه
  • 6) گردآوری یا تولید محتوای تحقیقاتی مفید

شاید برای کسانی که با مفاهیم جدید تبلیغات و بازاریابی از نزدیک آشنا نیستند و تنها تصوری کلی از این حرفه دارند عجیب به نظر برسد که «تولید محتوا» راهی برای تبلیغات، بازاریابی و در نهایت جذب مشتری باشد. در نظر گرفتن «محتوا» به عنوان یک بستر تبلیغاتی هیچوقت تا این اندازه مورد استفاده آدمیزاد نبوده است. روزگاری تشخیص تبلیغاتچی‌ها و بازاریابان عمل چندان دشواری نبود. آدم ها می‌توانستند با دیدن یک آگهی تلویزیونی بگویند که «این یک برنامه تبلیغاتی است». پوسترهای چسبانده شده بر در و دیوار گویای دعوت مردم از طرف یک مجموعه برای خرید یا انجام یک عمل خاص بودند. آدم ها روزگاری می‌توانستند جملات یا برنامه‌های «تبلیغاتی» را از «غیر تبلیغاتی» تشخیص دهند. این تشخیص موجب می‌شد تا آرام آرام هر چه بلندگوهای تبلیغاتی صدایشان را بلندتر کنند، انسان‌ها خود را بیشتر به نشنیدن بزنند.

با گسترش تکنولوژی‌های دیجیتال و فراگیرتر شدن اینترنت انسان‌های بیشتری درگیر تولید محتوا در شکل‌های گوناگون شدند. انحصار ابزار تولید و پخش محتوا دیگر تنها در دسترس عده معدودی نبود و البته این موضوع از چشم هیچکس دور نماند؛ از جمله دست اندکاران شرکت‌های تبلیغات و بازاریابی. شیوه‌های تبلیغ اینترنتی در سال‌های اولیه ظهور اینترنت چندان از کلیشه های گذشته دور نبود تنها جایش عوض شده بود. ارسال ایمیل، بنر و پاپ آپ مرسوم ترینشان بود. صفحاتی که به مذبوحانه‌ترین شکل ممکن سعی در جلب توجه یا غافلگیر کردن کاربران نت داشتند. دوره بسیار کوتاهی جالب و تأثیرگذار بودند و پس از مدتی خسته کننده، ترسناک و آزاردهنده شدند.

صفحات پاپ آپ، باز نشده بسته می‌شدند و سبد سبد ایمیل‌ خوانده نشده در اینباکس‌ها تلنبار می‌شد. صنعت تبلیغات در حال دسته و پنجه نرم کردن با این چالش بزرگ بود که عده‌ای با ایده جدیدتری از راه رسیدند. نوآوران عرصه تبلیغ به این نتیجه رسیده بودند که بسیاری از مردم وقتی می‌فهمند در حال دیدن، شنیدن یا خواندن یک تبلیغ هستند از آن فاصله می‌گیرند. بنابراین تصمیم گرفتند در پوششی جدید کار گذشته خود را دنبال کنند. در این روش نو تبلیغاتچی‌ها یونیفرم‌های رسمی شان را در آوردند و لباس‌های عادی پوشیدند. این باعث شد وقتی شما در اینترنت می‌چرخید دیگر نمی‌توانید تشخیص دهید که کی و کجا چیزی برایتان تبلیغ می‌شود. تبلیغ همه جا حضور دارد چون محتوا همه جا هست. حالا دست اندر کاران مارکتینگ می‌توانند به ما بگویند: «در اینترنت به هر کجا که دوست داشتید سرک بکشید، صفحات وب را زیر و رو کنید. ساعت ها در شبکه‌های اجتماعی گردش کنید. راهنمای اماکن دیدنی یک شهر را بارها و بارها بخوانید و بعد برای خرید یک جفت کفش کوهنوردی سایت‌ها را بالا و پایین کنید و هزار جور مطلب ببینید، بشنوید و بخوانید. ما همواره در کنارتان هستیم. آیا ما را نمی‌بینید؟»

تولید محتوا برای برقراری ارتباط مخاطب با فروشگاه اینترنتی

در این مطلب قصد داریم تا شما را با روش‌های تولید محتوای فروشگاه اینترنتی بیشتر آشنا کنیم. در عصر حاضر فارغ از اینکه چه سایتی دارید، کسب و کارتان چیست و می‌خواهید چه چیزی را به بقیه بفروشید باید تولید محتوای مناسب داشته باشید تا کاربران اینترنت را در وهله اول با مجموعه خود درگیر کنید. پس از این است که تعدادی از همین کاربران بر اساس نیاز معمول یا غیر معمول خود نیازی که واقعاً دارند یا نیازی که شما در آنها ایجاد می کنید از شما خرید خواهند کرد. مشتریان خواهان مکانی مورد اعتماد هستند که بتوانند هر از چند گاهی به آنجا سر بزنند و احساس کنند می‌توانند با صفحه سایتی که در برابرشان باز شده ارتباط برقرار کنند. «محتوا»ی خوب و مفید کلید برقراری این ارتباط است. یکی از مطالعات بازاریابی نشان داده است که مشتریان سایت‌ها قبل از اینکه اقدام به خرید کنند به طور میانگین حداقل پنج بار به آن سایت سر زده‌‌اند. اگر این نتیجه را بپذیریم آنگاه بیش از پیش به اهمیت تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی پی خواهیم برد.

ممکن است شما برای فروشگاه اینترنتی خود صفحاتی در شبکه های اجتماعی ایجاد کنید و در آنها مطالب آموزشی یا سرگرم کننده‌ای را با کاربران اینترنت در میان بگذارید. شاید یک بلاگ برای فروشگاه اینترنتی تان ایجاد کنید و در آن اخبار، مقالات و منابع مطالعاتی مرتبط با حوزه فعالیت خودتان را ارائه کنید. ممکن است دست به تولید پادکست بزنید تا گفت و گوهای جذابی در زمینه آخرین دستاوردهای تکنولوژی، مد، صنعت و زمینه‌های دیگر ارائه کنید. شاید محتوای تولید شده توسط شما در هر کدام از فرم‌های ذکرشده، حتی به طور مستقیم ربطی به زمینه فعالیت‌تان نداشته باشد بلکه با توجه به دغدغه اجتماعی مشترکی تولید شده باشد که شما میان خود و جامعه هدفتان تعریف کرده اید.

 به عنوان مثال شما آسیب‌های به وجود آمده برای جنگل‌ها را به عنوان یک مشکل مهم تعریف می‌کنید و در رابطه با آن دست به تولید محتوا می‌زنید. کسانی که دغدغه مشابهی در زمینه مخاطرات منابع طبیعی دارند از محتوای شما استفاده می‌کنند و در عین حال وقتی محتوا را مصرف می‌کنند آمادگی ذهنی برای استفاده از محصولات شما را نیز در خود ایجاد می‌کنند. گرچه بنابر نیاز، سطح معیشت و طبقه اجتماعی تعداد زیادی از آنها علاقه‌ای به خرید از شما نداشته باشند. با این وجود همان اقلیتی که به این واسطه جذب فروشگاه اینترنتی یا به طور کلی برند شما شده‌اند به راحتی رهایتان نخواهند کرد. 

در حقیقت مسیر بازاریابی بر مبنای محتوا مدل یک قیف است که در ابتدا عده زیادی بنابر نیازهای گوناگون وارد آن می‌شوند و سپس ذره ذره از جمعیت کاسته می‌شود تا تنها کسانی بمانند که متقاضی دریافت خدمات یا کالا از سایت شما هستند. شما به دیگران آگاهی «درست» و نه «کاذب» ارائه می‌کنید تا در یک بازه زمانی افراد به شما و خدمات تان  اعتماد کنند. به این ترتیب محتوای مناسب و دقیق زمینه ساز یک ارتباط واقعی بین فروشنده و مشتری خواهد شد.

مسیر شکل گیری رابطه خریدار و فروشنده

مسیر شکل گیری رابطه بین خریدار و فروشنده در این فضای قیف شکل معمولاً از سه مرحله تشکیل می‌شود.

 1. آگاهی
 2. در نظر گرفتن 
 3. تصمیم گیری

نکته مهم درباره هر یک از مراحل بالا اینست که صاحبان کسب و کارها و تولید کننده گان محتوا باید سطح رابطه‌ای که با کاربر سایت خود دارند را همیشه در نظر بگیرد. به عنوان مثال نمی‌توان مخاطبی که هنوز قدم به مرحله آگاهی نگذاشته است را وارد مرحله تصمیم گیری کرد. نمی‌توان انتظار داشت که در همان دقایق اول آشنایی یک معجزه رخ دهد و سیلی از کاربران گذری تبدیل به خریداران دائمی شوند. توجه به این موضوع باعث دقت در رعایت چیدمان ویژه‌ای می‌شود که محتوا را با در نظر گرفتن جامعه هدف تولید می‌کنید. تولید محتوا سایت فروشگاهی باید بر مبنای حوصله و صبر انجام شود. معجزه بازاریابی محتوایی در طول زمان رخ می‌دهد نه یک دفعه.

مسیری که استراتژی تولید محتوای هر مجموعه‌ای بر آن بنا شده است به واسطه گفت و گویی که بین مجموعه و کاربران شکل می‌گیرد به یک درک متقابل و مفاهمه میان طرفین می‌انجامد. این مفاهمه باعث ایجاد ارتباط می‌شود. محتواهای اولیه از جهتی تنها زمینه‌ای برای مشارکت کاربران در یک گفت و گو را می‌سازند. تازه بعد از این است که کاربر شروع به بیان مطالبی می‌کند و از خلال بیان همین مطالب توسط اوست که محتواهای «مناسبتری» برای او تولید می‌شوند. در حقیقت تولید کننده محتوا مانند کریستف کلمب تنها می‌داند که می‌خواهد سفری را آغاز  کند و کشتی‌اش را در دریا به حرکت درآورد اما ابداً نمی‌داند که ممکن است قاره آمریکا را کشف کند یا نه. او در حین طی کردن مسیر به درجاتی از آگاهی می‌رسد که گرچه بخشی از آگاهی گذشته‌اش را تأیید می‌کند اما مقدار قابل توجهی از آن را نیز نقض می‌کند و او مجبور است آنها را دور بریزد و چیزهایی دیگری را جایگزینش کند.

توضیحات بالا به این معنی است که گرچه ما در جهت تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی از سرنخ‌هایی شروع می‌کنیم اما با در نظر گرفتن بازخورد محتوای تولید شده در طول مسیر ممکن است مجبور به بازنگری در آنها شویم.

آنالیز مخاطبان

شما به عنوان صاحب یک فروشگاه یا برند باید بدانید برای چه نوع مخاطبی و بر اساس کدام عامل مشترک میان خود آن‌ها دست به تولید محتوا می‌زنید. بنابراین «شما باید مخاطبان خود را بشناسید». اما اینکار به همین سادگی که بیان می‌شود انجام شدنی نیست و نیازمند صرف زمان و دقت است. 

شما باید بدانید مخاطبان تان در چه بازه سنی‌ای قرار دارند. اگر بازه سنی به خصوصی مدنظرتان است بنابراین مواد و مصالحی که برای تأثیرگذاری در اختیار خواهید داشت متفاوت خواهند بود. شیوه‌هایی که علاقه یک نوجوان پانزده ساله را برای دنبال کردن یک محتوا بر می‌انگیزد با یک جوان سی ساله متفاوت است. سن می‌تواند منشأ بسیاری از تفاوت‌ها از قبیل عادت‌ها، سبک زندگی و شیوه برقراری ارتباط باشد. مورد مهم دیگر جغرافیای زندگی مخاطبان است. این مورد هم می‌تواند نگرش و نیازهای متفاوتی را برای انسان‌ها ایجاد کند. اگر به این موارد توجه نشود تولید محتوا هدر دادن وقت خواهد بود.

بر اساس یک تحقیق از دلایل بسیار مهم در شکست استارت آپ‌ها وجود نداشتن نیاز در میان جامعه مخاطبان است. این موضوع نشان دهنده این است که آن‌ها هیچ تصوری از اینکه برای  چه کسانی خدمات ارائه خواهند کرد ندارند  و هنگامی که یک کسب و کار درک روشنی از جامعه هدفش برای ارائه محصول خود نداشته باشد، طبیعتاً در بازاریابی محتوایی نیز نخواهد فهمید که باید چه محتوایی برای چه کسانی تولید کند. در نتیجه با شکست رو به رو خواهد شد. یکی از مهمترین اقدامات در مرحله شناسایی نیازهای محتوایی مخاطبان، تحقیق کلمات کلیدی است که به شما کمک می کند اطلاعاتی درباره کلمات کلیدی که کاربران شما در گوگل جستجو می کنند به دست آورید تا تولید محتوای خود را با جستجوهای کاربران تطبیق دهید.

فرایند تولید محتوا برای فروشگاه های اینترنتی

همانطور که گفته شد  پیش از هر اقدامی باید تصویری هر چند ناقص و ناکامل  از آنجا که بخشی از درک ما از مشتریانمان در طول مسیر تولید محتوا شکل می‌گیرد از کسانی که قصد برقراری ارتباط با آنها را داریم داشته باشیم تا با سردرگمی مواجه نشویم. این اولین قدم خواهد بود. بعد از این است که می‌توانیم درباره مسیر بازاریابی محتوایی فروشگاه اینترنتی حرف بزنیم.

1) اولویت دهی به فرم های محتوا

لازم نیست برای شروع هم پادکست بسازید، هم ویدئو، هم پست اینستاگرامی و هم مقاله مفصل بنویسید. یکی از فرم‌ها را  انتخاب کنید و مسیر تولید محتوا برای فروشگاهتان را شروع کنید. همیشه این نکته را به خاطر داشت باشید که بخش مهمی از شناخت شما از مسیر تولید محتوا در طول مسیر رقم می خورد. ممکن است با یک بلاگ شروع کنید و بعد متوجه شوید به یک کانال یوتیوب نیاز دارید. اما توجه داشته باشید که بدون برداشتن اولین قدم رسیدن به چنین آگاهی ای برای شما میسر نیست. 

یکی از روش‌های تولید محتوا که معمولاً در ابتدای مسیر کسب و کارهای اینترنتی بسیار کار آمد خواهد بود ارسال ایمیل است. ارسال ایمیل می‌تواند بخشی از کاربران اینترنت را که جامعه هدف شما محسوب می‌شوند از وجودتان با خبر کند. شما می‌توانید اولین محتواهایتان را به صورت ایمیل برای مخاطبانتان بفرستید. انتشار محتوا از طریق ایمیل را دست کم نگیرید. یک آمار تحقیقاتی نشان می‌دهد که 74 درصد از بازاریابان شرکت‌های بزرگ از ایمیل برای پخش محتواهایشان به عنوان یکی از راهکارهای اصلی استفاده می‌کنند. 

2) تولید محتوای استفاده از خدمات یا محصولات فروشگاه اینترنتی

یکی از زمینه‌هایی که امروزه فروشگاه‌های اینترنتی به شکل گسترده در آن دست به تولید محتوا می‌زنند، تولید راهنما در زمینه‌های گوناگون است. مردم اینروزها بسیار بیشتر از گذشته به اینترنت برای گذران زندگی خود متکی شده‌اند و یکی از موضوعاتی که درباره آن در فضای اینترنت به جستجو می‌پردازند «راهنماها» هستند. از راهنما درباره بهترین روش زندگی گرفته تا راهنمایی درباره تفاوت بین کفش فوتسال و چمن مصنوعی. به نظر می‌رسد از طرف کاربران اینترنت میل قابل توجهی به «راهنمایی شدن» در مسائل گوناگون وجود دارد. در نتیجه تولید راهنما درباره دنیایی از محصولات و خدماتی که یک فروشگاه اینترنتی ارائه می‌کند می‌تواند زمینه‌ ای مهم برای تولید محتوا باشد. برای تأیید این ادعا کافیست سری به موفق‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی ایرانی و خارجی بزنید تا متوجه شوید که چطور حجم زیادی از محتوای موجود در سایت هایشان را اینگونه راهنماها تشکیل داده‌اند.

خواندن راهنما برای کاربران اینترنت حالا دیگر به یک تفریح تبدیل شده است. درست مثل اینکه کسی به بازار برود تنها برای بازارگردی، کاربران اینترنت نیز زمان قابل توجهی از حضور خود در اینترنت را به مشاهده و مطالعه راهنما‌های آخرین محصولات و خدماتی که در وهله اول ممکن است اصلاً قصد خریدش را نداشته باشند اختصاص می‌دهند. یکی از بهترین روش‌های راهنمایی و بطور کلی تعامل با کاربران اینترنت درست کردن اینفوگرافی است. اینفوگرافی به کمک مطالب مختصر، آمار ، شکل‌ها و تصاویر جذاب می‌تواند باعث جذب مخاطبان شود. همچنین به احتمال زیاد کاربران سایت مطالب شما را با دیگران به اشتراک خواهند گذاشت که باعث می‌شود «بک لینک» بگیرید و ترافیک سایت تان افزایش پیدا کند.

3) تولید محتوای ویدیویی برای فروشگاه اینترنتی

یکی از فرم‌هایی که با توجه به افزایش ضریب نفوذ اینترنت و گسترش شبکه‌های اجتماعی بسیار مورد استقبال تولید کنندگان محتوا و مخاطبانشان قرار گرفته «ویدئو» است. از سال 2005 که یوتیوب به عنوان بستری برای بارگذاری ویدئو در سطح اینترنت مطرح شد تا امروز تغییرات زیادی در این زمینه صورت گرفته است. حجم تولید محتوای ویدئویی به سرعت در حال افزایش است و گمانه زنی‌هایی مبنی بر اینکه ویدئو آینده تولید محتوا را خواهد ساخت نیز به طور جدی وجود دارد. اینکه عادات بیانی آدمیزاد به سمت تصویری شدن و قرا گرفتن در فرم اشکال و احجام حرکت می‌کند و عادت خواندن کمتر از گذشته می‌شود، به نظر فرضیه‌ ای قابل اثبات می‌رسد.

اما هنگام تولید محتوای ویدئویی برای محصولاتتان فارغ از اینکه آن‌ها باید جذاب، خلاقانه و با کیفیت باشند باید در مدت زمان نسبتاً کوتاهی نیز ساخته شده باشند. این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف‌کنندگان محتواهای ویدئویی به صورت عمومی از مصرف‌کنندگان محتواهای نوشتاری کم حوصله‌ ترند. در یک یا نهایتاً دو دقیقه معرفی محصول خود را انجام دهید. از ارائه اطلاعات زائد بپرهیزید و به معرفی ویژگی‌های منحصر بفرد آن بپردازید. البته ویدئو تنها برای معرفی محصول ارائه نمی‌شود. شما می‌توانید یک ویدئوی آموزشی درباره تعمیر یک محصول را در بستر نشر محتوای مرتبط با کسب و کارتان قرار دهید. یادتان نرود که با ویدئوهایتان آموزش دهید و سرگرم کنید. کاربران اینترنت عاشق این دو چیزند، مخصوصاً وقتی پای محتوای ویدئویی در میان باشد.

4) جدول اطلاعات محصول و سوالات متداول برای محصولات

یکی از تفاوت‌های فروشگاه‌های اینترنتی و فروشگاه‌های حضوری  در این است که بسیاری از اطلاعاتی که مشتری درباره محصول نیاز دارد را فروشنده به او نمی‌گوید بلکه محتوای مربوط به آن محصول اطلاعات مورد نیاز خریدار را در اختیارش قرار می‌دهند. مثلاً درباره لباس و کفش راهنمای سایزها برای خریدار بسیار حائز اهمیت‌اند. این جداول قرار است به ما بگویند چه اندازه‌ای از لباس یا کفش با بدن ما متناسب است تا بتوانیم انتخاب دقیق تری داشته باشیم. 

همچنین پاسخگویی به سوالات متداول در یک صفحه می‌تواند زحمت پشتیبانی سایت را برای پاسخگویی به حجم عظیمی از سوالات همه گانی کمک کند. پرسش‌هایی نظیر:

 • روند ثبت سفارش چگونه است؟
 • کالا در چه بازه زمانی‌ای تحویل داده می‌شود؟
 • آیا امکان مرجوع کردن خرید وجود دارد؟

و پرسش‌هایی از این دست می‌توانند بخشی از محتوای فروشگاه اینترنتی ما را شکل دهند. باید به اینگونه سوالات تا جای ممکن دقیق پاسخ داده شود تا کمترین میزان ابهام برای انجام یک خرید بی دغدغه باقی نماند.

5) مدیریت محتوای تجربه مشتریان فروشگاه

یکی از بخش‌هایی که تولید محتوا را در آن نه به تیم تولید محتوا بلکه به مشتریانتان می‌سپارید همین بخش است. جایی که در آن کسانی که از شما خدمات دریافت کردند یا محصولی را خریدند، این تجربه را با بقیه مشتریان احتمالی تان به اشتراک می‌گذارند. ثبت بازخورد مشتریان از کالا یا خدمات دریافتی به صورت نوشته، عکس و حتی ویدئو می‌تواند اعتماد کسانی که قصد خرید از سایت شما را دارند افزایش دهد. همچنین فروشگاه اینترنتی شما می‌تواند با برگزار کردن مسابقاتی بین خریداران سایت آن‌ها را به ابراز نظر درباره تجربه خرید خود در صفحات اجتماعی شان ترغیب نماید.

در این شکل از تولید محتوا کسب و کار اینترنتی به گونه‌ای برای مشتری خود انگیزه ایجاد می‌کند تا دست به تولید محتوا درباره برند فروشگاه اینترنتی بزند. این انگیزه می‌تواند با برگزاری یک مسابقه بزرگ باشد یا دقت در ارائه بهترین خدمات که مشتری را تشویق می‌کند حس خوب خود نسبت به برند را با دیگران به اشتراک بگذارد.  نتایج تحقیقی معتبر نشان می‌دهد مشتریان یک کسب و کار اینترنتی به میزان 2.4 برابر بیشتر به محتواهایی اعتماد و علاقه دارند که از طرف مشتریان برند تولید شده است و نه خود برند.

6) گردآوری یا تولید محتوای تحقیقاتی مفید

مقالات تخصصی می‌توانند به افزایش دانش مشتریان در زمینه فعالیت شما و همچنین افزایش اعتماد کاربران سایت تان به تخصص شما در حوزه مورد نظر کمک کند. نوشتن و گردآوری چنین منابعی نشان دهنده اهمیتی است که برند شما برای آگاهی مخاطبانش قائل است. اینکار در بلند مدت می‌تواند باعث کسب اعتبار و شهرت مناسب برای فروشگاه اینترنتی شما شود.

شما می‌توانید در این بخش توسط تیم تولید محتوای خود در موضوعاتی که کاربران و مشتریان سایت شما به آن‌ها علاقه مند هستند مقالات باکیفیتی تولید کنید تا بدین وسیله به پرسش‌ها و ابهامات آن‌ها نیز پاسخ داده باشید.

جمع بندی

تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی رویه ای نو برای بازاریابی است که استراتژی‌های تبلیغاتی را بر پایه ایجاد اطمینان در مشتری از طریق راهنمایی، آموزش و سرگرم ساختن او بنا نهاده است. در مسیر تولید محتوا برای هر برندی باید این را در نظر داشت که فرآیندهای تولید و آنالیز بازخورد محتوا به صورت توأمان انجام می‌پذیرند. هرچه اطلاعات بیشتری از نوع تعامل مخاطبان با محتوای تولیدی وجود داشته باشد می‌توان تصمیمات بهتری در زمینه چینش ادامه مسیر بازاریابی محتوایی گرفت. 

مسیر بازاریابی محتوایی نیاز صبر و حوصله برای رسیدن به نتایجش دارد. اینکار نیازمند تحقیقات فراوان همراه با اصلاح دائمی روندها تا رسیدن به نتایج دلخواه است و تازه از آن به بعد است که کار اصلی شروع می‌شود. هنگامی که شما توانستید با اتکا به محتواهای خوب و با کیفیت توجه و اعتماد کاربران اینترنت را به خود جلب کنید کار تمام نمی‌شود بلکه شما باید این کیفیت را ادامه دهید و در ادامه خلاقیت‌های جدیدی را به آن‌ها اضافه کنید. اعتماد در دنیای اینترنت به سختی به دست می‌آید اما می‌تواند به راحتی از دست برود. بنابراین پس از شروع تعامل کاربران سایت به عنوان مشتری با شما  این امکان را به دست می‌آورد که با تکیه بر مشتریانش دست به اقدامات بزرگتری بزند. در میان این اقدامات بزرگتر تولید محتوای بیشتر و بهتر حتما از اولویت‌ها خواهد بود.

samanehrahimi
نوشته شده توسط

سمانه رحیمی

سلام من سمانه هستم؛ سمانه رحیمی. عاشق کار کردنم و هیچ وقت از انجام کارهایی که دوستشون دارم، خسته نمیشم. من 22 اردیبهشت سال 1366 تو بیمارستان آراد تهران به دنیا اومدم... تک دختر خانواده...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما