دیتا اینتری چیست؟ چگونه هزینه آن را به صفر برسانیم؟

راهکار شهر محتوا برای کاهش هزینه دیتا اینتری یا ورود اطلاعات محتوا (Data Entry)

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
دیتا اینتری چیست؟ چگونه هزینه آن را به صفر برسانیم؟
ميلاد فرقان خواه|آخرین آپدیت: سه شنبه، ۷ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

از امروز، نیازی نیست برای دیتا اینتری هزینه کنید! ما در مجموعه‌ی شهر محتوا، تلاش می‌کنیم تا بهترین خدمات را به مشتریان مان ارائه دهیم و همواره، برای راحتی کار شما، به دنبال ایده های جدید هستیم. این بار هم قصد داریم در خدمتی تازه، به یکی از مهم‌ترین چالش‌های مشترک مشتریان‌مان بپردازیم. در این مطلب، برای شما توضیح خواهیم داد که شهر محتوا چگونه هم سرعت دیتا اینتری شما را افزایش می دهد و هم ورود اطلاعات در سایت را برای شما رایگان می کند. با ما همراه باشید...

یکی از مهم‌ترین مراحل در بازاریابی محتوایی، موضوع دیتااینتری محتوای تولید شده (Data Entry) یا ورود اطلاعات و بارگذاری آن در سایت است. این مرحله، به چالشی مهم در تمام مارکت محتوا تبدیل شده و هزینه و زمان و تمرکزی که از صاحبان مشاغل اینترنتی می‌طلبد، می‌تواند لبریز کننده‌ی کاسه‌ی صبر آنان باشد.

فرایند دیتا اینتری یا ورود اطلاعات

دیتا اینتری یا ورود اطلاعات

دیتا اینتری (Data entry)، در واقع مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی است که برای آماده سازی و بارگذاری محتوا در سایت انجام می‌شود.

مشتریانی که به نویسندگان و شرکت های ارائه دهنده خدمات تولید محتوا سفارش می‌دهند، معمولاً فایل تولید شده خود را به صورت فایل ورد (Word) دریافت می‌کنند و برای بارگذاری در سایت، یا باید تخصص لازم را جهت دیتا اینتری به دست آورند و زمانی را صرف این کار کنند، یا باید با برون سپاری فایل به فریلنسرها، جهت تحقق آن هزینه‌ی مضاعف انجام دهند. 

اگر بخواهیم به طور کلی و با زبانی ساده فرایند دیتا اینتری را توضیح دهیم، روش کار به این صورت است که:

در ابتدا باید محتویات فایل ورد را وارد نوت پد (Notepad) کنیم تا همه‌ی کدهای اضافی از آن خارج شود. از آن‌جایی که فایل Word شامل کدهای XML است که مناسب انتشار در سایت نیست، در صورت اضافه کردن مستقیم آن به ویرایشگر سایت، کلیه فرمت بندی ها و نحوه نمایش محتوا در آن به هم می‌ریزد. بنابراین باید با حذف کدهای اضافی از طریق کپی کردن متن در نرم افزار Notepad، متن خالص (Plain Text) را بدست آوریم. سپس از فایل متن خالص را به ویرایشگر متن سایت افزوده و همه‌ی فرمت بندی‌های فایل ورد را مجدداً بر روی آن اعمال کنیم.

بنابراین فرایند دیتا اینتری از این طریق، یک مرحله‌ی دردسرساز، زمان‌بر و در صورت برون سپاری‌، کاری پر هزینه است.

در واقع این دوباره کاری، برای وب سایت یا صفحه‌ای که طبق استراتژی خود می‌خواهد پر کار شود، مانند یک کابوس است.

چه بسا شهروندان شهر محتوا که اذعان داشته اند به محتواهای خیلی بیشتری نیاز دارند؛ اما زمان و انرژی لازم برای دیتا اینتری کردن این حجم محتوا، آنان را از سایر اهدافی که باید بر آن متمرکز شوند، دور می کند.

چند نکته مهم درباره دیتا اینتری محتوا

علاوه بر موارد فوق، نکاتی در فرایند دیتا اینتری وجود دارد که اگر به درستی رعایت نشوند، بدون شک کیفیت محتوای بارگذاری شده چندان اهمیتی نخواهد داشت.

نکات مهمی که در فرایند دیتا اینتری باید رعایت شوند

 • فرمت بندی متن ها در وارد کردن اطلاعات بسیار مهم است. این مسئله در هنگام افزودن متن در سایت، بسیار پیچیده تر از فایل ورد عمل می کند؛ بنابراین باید با اصول این کار آشنا باشیم و در این زمینه خلاقانه عمل کنیم.
 • پاراگراف بندی و تفکیک صحیح پاراگراف‌ها دارای اصولی است که اگر به درستی رعایت نشوند، می توانند سبب چسبیدن و دفورمه شدن محتوا در نمایش سایت شوند.
 • ساختار هدینگ‌های محتوا (Content Headings) یا همان تیترگذاری‌ها نیز، بخش مهمی از فرایند دیتا اینتری است. روش های خاص و خلاقانه ای برای این کار وجود دارد که سبب می شود نرخ مطالعه ی هر سرفصل از محتوا بالا برود. پس باید در فرایند دیتا اینتری، به این نکته و اصول حاکم بر آن نیز به درستی واقف بود.
 • بولد کردن کلمات کلیدی، یکی از آن نکات خاص و حساس افزودن محتوا در سایت است. چرا که باید بدانید در کجا و با چه فاصله ای از آن استفاده کنید. اگر تعداد آن کمتر یا بیشتر از حد ضرورت باشد، این ابزار می تواند علیه محتوای شما عمل کند.
 • نوشتن متن جایگزین عکس‌ها (آلت تکست یا Alt Text) نیز جزو مراحل پیچیده در فرایند دیتا اینتری است. نکات مربوط به جای‌گذاری صحیح آن در فایل‌های تصویر و درست دیده شدن آن پس از آپلود نهایی محتوا هم نکته دارد!
 • و...

به طور کلی می توان گفت که فرایند دیتا اینتری، مرحله ای پیچیده و چالش برانگیز در میان صاحبان مشاغل اینترنتی است و پیدا کردن متخصصانی که با کیفیت خوب و قیمت مناسب این کار را انجام دهند، از پیدا کردن یک مکانیک همه چیز تمام برای خودرو نیز سخت تر است!

خدمت جدید شهر محتوا به مشتریان تولید محتوا

دیتا اینتری

و اما می‌رسیم به خدمت جدیدی که شهر محتوا، در پاسخ به وفاداری و حسن انتخاب شهروندان همیشگی‌اش، قرار است ارائه دهد. یکی از مسائلی که اغلب شما به عنوان محدودیت کاری‌تان با ما در میان می گذاشتید، مسئله‌ی زمان و هزینه‌ی آماده سازی محتواها از ورد، به فرمت مناسب جهت بارگذاری در سایت بود. فرایندی که به آن دیتا اینتری می گویند و همانطور که پیش از این نیز گفته شد، دردسر های خاص خود را دارد. اغلب شما از کیفیت پایین کار فریلنسرهای آزاد و هزینه‌ی زیاد آن برای کسب و کارتان گلایه مند بودید. از آن‌جایی که خدمات ما همیشه فراخور نیازهای شما طراحی و برنامه ریزی می شود، ما در مجموعه‌ی شهر محتوا تصمیم گرفته ایم که از این پس، محتواهای سفارش شده ی شما را در 2 فرمت WORD و HTML به شما تحویل دهیم!

فایل محتوا با فرمت HTML می تواند به طور مستقیم بر روی سایت بارگذاری شود و دردسر بزرگ دیتا اینتری را از سر شما باز خواهد کرد. بنابراین طی دو فایلی که دریافت می‌کنید، هر آنچه در فایل ورد مشاهده می کنید، در فایل HTML از پیش جهت بارگذاری در سایت آماده کرده ایم.

مزایای فایل های HTML شهر محتوا

این فایل ها نسبت به فایل ورد و یا سایر فرمت ها برتری هایی دارند که بد نیست آن‌ها را بدانیم:

 • فایل‌های HTML فایل‌های تمیزی هستند (Clean Html) و هر گونه کد دستوری اضافی، عاری شده اند. اصطلاحا به این گونه فایل‌ها Clean files می‌گویند که بخاطر همین موضوع، پس از بارگذاری در سایت، با نمایش تازه و غیر منتظره ای روبرو نخواهید شد.
 • فایل های HTML شهر محتوا Valid هستند و خطا و ایرادی در کد نویسی ها وجود ندارد. می دانیم که معتبر بودن یا Valid بودن کدهای HTML محتوا اثر مثبت بر سئو دارد.
 • در این فایل‌ها، هر پاراگراف، با تگ پی (HTML P Tag) از پاراگراف دیگر جدا شده تا مشکل تعیین و فاصله‌ی پاراگراف‌ها حل شود.
 • هدینگ‌ها یا تیترهای محتوا به درستی جایگذاری و تعیین شده اند.
 • تمامی نکات فنی سئو در سراسر فایل رعایت شده است.
 • فرمت بندی متن‌ها، جایگذاری تصاویر، تعیین تیترها و... همگی با رعایت استانداردهای جهانی وب نویسی انجام می‌گردد.
 • جایگذاری متن‌های مربوط به تصاویر یا همان  Alt text های هر تصویر، به درستی انجام می‌شود.
 • عکس ها، در پوشه‌ای جداگانه برای آپلود در سرور ارائه می‌شود.
همه‌ی این برنامه ریزی ها و همه ی این فرایندها تنها یک نتیجه دارد! و آن این است که دیگر برای دیتا اینتری و بارگذاری محتواها در سایت، وقت و هزینه ی اضافی صرف نخواهید کرد.

این خدمت جدید شهر محتوا، باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ی تولید محتوا و افزایش بازدهی کار شهروندان ما می شود و امروز، مفتخریم که اعلام کنیم پس از ماه‌ها تلاش برای ایجاد زیرساخت‌های لازم، از حالا آماده‌ی ارائه‌ی محتواهای خود در 2 فرمت ورد و HTML به صورت هم زمان خواهیم بود.

miladforghankhah
نوشته شده توسط

ميلاد فرقان خواه

سلام اسم من میلاد و نام خانوادگیم فرقان خواه (Forghan Khah) هستش؛ متولد 25 اردیبهشت ماه سال 1365. خودم نه تنها با نام خانودگیم هیچ مشکلی ندارم؛ کلی هم باهاش حال می کنم! اما نمی دونم...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو