نقش تصاویر در افزایش بازدهی بازاریابی محتوایی

قدرت تأثیر پیام های خود را با به کار گیری تصاویر، افزایش دهید

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
نقش تصاویر در افزایش بازدهی بازاریابی محتوایی
توحید ره گشای|آخرین آپدیت: دوشنبه، ۱۳ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 11 دقیقه

چرا آینده دنیای بازاریابی با بازاریابی محتوایی و تولید محتوای مؤثر گره ‌خورده است؟ دلیل روشنی برای این منظور وجود دارد. همه مردم دوست دارند با صرف کمترین زمان بیشترین پول را به دست آورند. از زمانی که وبلاگ ها وارد چرخه اینترنت شده و بازاریابی اینترنتی آغاز شد، همیشه انواع استراتژی های بازاریابی محتوایی شروع به فروش بیشتر برای شرکت های مختلف نمود. به مرور پلت فرم ها تغییر کردند. فیس بوک جانشین شد، تلگرام و حالا هم توییتر اما این بازاریابی محتوایی است که یکی پس از دیگری خود را منتقل می نماید و با قدرت به کار خود ادامه می دهد.

استفاده از تصاویر، ویدئوها و سایر افکت ها چه تأثیری می تواند روی قدرت بازاریابی محتوایی شما داشته باشد؟ تولید محتوای تصویری و تأثیر آن روی مخاطب همه را به فکر فرو برده است. اگر تا کنون از تصاویر در تولید محتوای خود استفاده چندانی نداشتید، گویا زمان آن رسیده که فکری برای استراتژی بازاریابی محتوایی خود نمایید. در هر رسانه و پلتفرمی، عکس ها احساسات مخاطب را مورد هدف قرار می گیرند. آنها می توانند در کسری از ثانیه هزاران مقاله و متن را به مخاطب القا نمایند و او را به واکنش وادارند. اتفاقی که شاید در تولید محتوای متنی نیاز به هزاران کلمه دارد. اما چگونه و چطور؟ در متن حاضر پاسخ این سؤال ها شما را شگفت زده خواهد کرد. 

قبلاً در مجله شهر محتوا درباره این صحبت کرده بودیم که «تولید متن کافی نیست» و به کار گیری محتوای تصویری، چه تأثیری در عملکرد بازاریابی محتوایی دارد. بیایید کمی بیشتر درباره نقش تصاویر و محتواهای بصری در بازاریابی محتوایی فکر کنیم...

آمارهایی از تأثیر تصویر در بازاریابی محتوایی

برای مشاهده تأثیر واقعی تصاویر روی سودمندی بازاریابی محتوایی خود می توانید از آمارهای موضوعی در این باره برای تصمیم گیری استفاده نمایند. شنیدن این آمارها احتمالاً اولین باری خواهد بود که موهای تن شما در هنگام مطالعه سیخ خواهند شد. اگر آماده یک شگفتی بزرگ هستید، به آمارهای زیر درباره تأثیر تصاویر در بازاریابی محتوایی  نگاهی بیندازید.

 63% از رسانه های اجتماعی و شبکه های مجازی از تصاویر و فیلم ها تشکیل شده اند.

 66% از پست ها و استوری های جدید در رسانه های اجتماعی مطالب بصری هستند. 

 50% از کاربران در اینترنت و فضای مجازی تصاویر و تولید محتوای تصویری را مجدداً برای اطرافیان ارسال می نمایند. 

 تولید محتوای متنی با تصاویر واضح و جذاب 94% بازدید بیشتر را از تولید محتوای متنی بدون تصویر به ثبت رسانده اند.

 توییت های حاوی تصویر در توییتر 15% بیشتر از سایر توییت ها بازتوییت می شوند. 

 پست های فیس بوک با تصاویر تا 37 % توجه بیشتری را به خود جلب می نمایند. 

60% از مصرف کنندگان از مراکزی خرید می کنند که در جستجوی محلی تصاویر آنها را مشاهده می نمایند. 

66% تمام تولید محتواهای جدید به صورت تصویری است.

آیا با شنیدن این آمارها هنوز هم قصد این را ندارید که بازاریابی محتوایی خود را به سمت استفاده از تصاویر با کیفیت و واضح ببرید؟ قدرت ارائه تصاویر و سایر افکت ها مانند گیف ها، انیمیشن ها و ویدئوها می تواند تأثیر بازاریابی محتوایی شما را تا چندین برابر بیشتر از قبل نموده  و تبدیل به یک تحولی شگرفت در فروش و بازاریابی شرکت شما کند.

افزایش قدرت تأثیر محتوا با وجود تصاویر

افزایش قدرت تأثیر محتوا با وجود تصاویر

تصاویر این قدرت و توانایی را دارند تا محتوای شما را با قدرت و تأثیر بیشتری به مخاطب القا نمایند. اما اگر می پرسید چطور، با ترفندهایی در این متن آشنا خواهید شد که با الگو برداری از آنها به راحتی خواهید توانست قدرت بازاریابی محتوایی را با تصاویر و ویدئوها چندین برابر نمایید. صدها کلمه نمی توانند مانند یک تصویر ذهن مخاطب را به خود درگیر نمایند. پس چرا نباید شما از این قدرت گسترده آنها استفاده نمایید. 

تصور کنید که در یک جلسه هماهنگی با تیم بازاریابی محتوایی مشغول به ایده پردازی و برنامه ریزی برای آینده هستید و مدیر تیم نکات و پلن آینده را با اسلایدهای سراسر مملو از متن نوشته بازگو نموده و از آنها عبور می نماید. همه ذهن ها از یادگیری و به ذهن سپاری این همه متن خسته شده و درصد بسیار کمی از این برنامه ریزی در ذهن افراد باقی می ماند. حال تصور نمایید که عکس ها و تصاویر قرار باشد وظیفه انتقال این مطالب را به عهده بگیرند. همه چیز همانقدر که باید جذاب و ماندگار خواهند شد. 

انتقال پیام سریع عکس ها 

برای شروع و شرح یک موضوع ساده در بازاریابی محتوایی خود نیاز به مقدمه چینی طولانی داشته و می بایست یک گزارش کامل از گذشته را به اعضای تیم نشان دهید. این نوشته جدای اینکه نیاز به صرف وقت زیادی دارد، هیچ ماندگاری در ذهن افراد تیم نخواهند داشت. اما یک تصویر می تواند همه این گزارشات را در زمانی بسیار کوتاه تر به بیننده نشان دهد. نقشه راه برای آنها به صورت وضوح به نمایش در خواهد آمد و شما برای انتقال این مسیر نیاز به صحبت های طولانی و حوصله سر بر نخواهید داشت. 

اهداف خود را به تصویر بکشید

از اهداف اصلیتان تصویر آماده کنید

حالا که قدرت تصاویر را در به نمایش گذاشتن ایده ها و تصورات ذهنی باور کردید، اولین قدم شما باید ایجاد تصویری از اهداف اصلی شرکت باشد. تصویری که به وضوح نشان دهد که به کجا می روید و قرار است به کجا برسید. برای انتقال این اطلاعات می توانید از یک نمودار پویا یا نقشه ذهنی ساده استفاده کنید. این نوع تصاویر حاوی اطلاعات بسیار مهم و تاثیرگذاری است که برای مدتی طولانی تأثیر خود را روی تیم شما خواهد داشت.

تصاویر می توانند با مخاطب صحبت کنند و برای بیان مفاهیم آنها می توانید از رنگ های متضاد در پس زمینه استفاده کنید. هر چقدر تولید محتوای متنی در آنها کمتر باشد، بازاریابی محتوایی شما تاثیرگذارتر خواهد بود. اینفوگرافیک ها هم می توانند در این راه به شما کمک کنند. حتی می توانید اهداف خود را در بازه های سه ماهه به نمایش بگذارید تا تصاویر و نمودارها گویاتر شوند.

شروع به برنامه ریزی کنید

حالا نوبت به این می رسد که بتوانید قدرت برنامه ریزی خود را با تصاویر به چالش بکشید. پروژه های موفق گذشته را به یاد بیاورید و از آنها درس بگیرید. جدول زمانی پروژه راهی عالی برای انتقال بصری یک برنامه ریزی بزرگ به تیم بازاریابی محتوایی است. آنها به خوبی و به راحتی می توانند برنامه ریزی یک پروژه بزرگ را در مدتی بسیار کوتاه درک نمایند. از نمادها و رنگ ها برای یادآوری وظایف هر کدام از اعضای تیم بازاریابی محتوایی استفاده نمایید. آنها قرار است یک برنامه ریزی دراز مدت را در یک تصویر به یاد بسپارند. از رنگ بندی های مختلف و متنوع استفاده نکنید. این ممکن است کمی تمرکز بیننده را بهم بزند. 

نمودارها یکی دیگر از اسلحه های بازاریابی محتوایی هستند که می توانید از آنها برای ساخت یک الگوی بصری برای اعضای تیم بازاریابی محتوایی خود استفاده نمایید. نموداری ساده  به اعضا نشان می دهد که در هر بازه زمانی آینده چه وظیفه ای بر عهده دارند. آنها هر روز و هر هفته باید برای دستیابی به چه اهدافی تلاش نمایند. استفاده از رنگ های متضاد در این نمودار آن را ملکه ذهن اعضای تیم بازاریابی محتوایی خواهد کرد. اتفاقی که شاید با صدها کلمه تولید محتوای متنی قادر به انجام آن نبودید.

تیم را درگیر کنید

مشارکت اعضای تیم بازاریابی محتوایی

حالا نوبت به سایراعضای تیم بازاریابی محتوایی می رسد تا قدرت تصاویر را در ارائه اهداف خود درک کنند. از اعضای تیم بازاریابی محتوایی خود بخواهید که با ارائه تصاویر استراتژی های خود را به نمایش بگذارند. تصاویر باید کاملاً واضح بوده و تمام اهداف را در خود داشته باشند. ایجاد این تصویر شخصی از اهداف نه تنها به آنها کمک می کند تا استراتژی ها را به راحتی درک کرده و در ذهن خود نگه دارند، بلکه باعث خواهد شد تا در پیش برد و سازماندهی به اهداف خود نیز موفق تر ظاهر شوند. 

یک نقشه تصویری ساده برای اعضای تیم بازاریابی محتوایی بسیار مؤثرتر از یک گزارش و پرونده  قطور عمل خواهد کرد. به این صورت شما به آنها در تولید ایده های ارگانیک آنها به صورت تصویر کمک کرده اید. یک نمودار شخصی مانند تصویر زیر همه چیز را در انجام وظایف شخصی در تیم بازاریابی محتوایی برای اعضای تیم واضح و روشن خواهد کرد. تأثیر چنین نقشه ای را به زودی در کارکرد و راندمان تیم بازاریابی محتوایی خود مشاهده خواهید کرد. این جدول زمانی 2 تأثیر عمده روی اعضای تیم بازاریابی محتوایی خواهد داشت:

  1.  آنها از این پس با یک رویکرد خاص سعی در انجام وظایف خود در زمانبندی انجام شده خواهند داشت. زمانبندی برای رسیدن به اهداف با استفاده از تصاویر در ذهن اعضای تیم بازاریابی محتوایی حک شده و آنها ذهن خود را آماده انجام وظایف خود نموده اند. مسئولیت پذیری اعضای تیم بیشتر خواهد شد و آنها خود را در مرحله به مرحله کار مسئول خواهند دانست. 
  2. با این نحوه تصویرسازی ذهنی، ذهن اعضای تیم بازاریابی محتوایی نیز برای ایده پردازی و تولید محتوای تصویری مؤثر بازتر شده و آنها نیز مسیر بازاریابی محتوایی شرکت را هموارتر و سرعت پیشرفت را تشدید خواهند نمود. 

روش های بازاریابی محتوایی تصویری

روز به روز روش ها و استراتژی های بازاریابی محتوایی  تصویری در حال تکامل هستند. هر روز و هر روز ویژگی های جدیدی از این شیوه بازاریابی محتوایی  در استراتژی های مختلف به کار گرفته می شود و همه اینها به خاطر تأثیر بیشتر و بهتر روی مخاطب است. 

 تصویر برند خود را داشته باشید

خیلی مهم است که شبکه اجتماعی معرف شرکت شما حاوی تصویر و آرم برند شرکت شما باشد. برای این کار از تصویری استفاده کنید که هر ذهنی را به خود درگیر نماید. 

 با تصاویر داستان سرایی کنید

حتماً برای نوشتن یک داستان تأثیر گذار نیاز به تولید محتوای چند صفحه ای نخواهید داشت. با واژه های داستان خود شروع به تصویر سازی نمایید. رقص واژه ها در متن محتوای شما مخاطب را در جای خود میخکوب خواهد کرد. یک خلاقیت ساده در تولید تصویر در بازاریابی محتوایی می تواند اندازه ها سال ها نوشته و متن را بگیرد. 

 از عکس های تأثیرگذار استفاده نمایید

زمان لازم برای فراموش کردن یک نوشته در ذهن افراد از چند ثانیه تا نهایت چند روز خواهد بود اما یک تصویر جذاب و مؤثر می تواند سال های طولانی در ذهن مخاطب باقی بماند. 

عکس ها را ویرایش کنید 

عکس ها را ویرایش کنید

برای داشتن یک بازاریابی محتوایی برنده و موفق شما باید قادر باشید تا تمام آنچه را که نیاز به نوشتن آنها دارید با ویرایش عکس ها حتی بدون یک خط متن به تصویر کشیده و به مخاطب خود نشان دهید. 

بهینه سازی سئو در تصاویر فراموش نشود

استفاده از عنوان و توضیحات برای تصویر و هشتک گذاری آنها می تواند سئو سایت شما را نیز در بازاریابی محتوایی افزایش دهد. این حتی می تواند قدرتمندتر از سئو معمولی به کار گرفته شود. 

 استفاده از تصاویر زنده و محلی

برخلاف بسیاری از ایده ها که تصور می نمایند استفاده از تصاویری شیک و بدون هیچ عیب و نقص می تواند ذهن مخاطب را بیشتر درگیر کند، استفاده از تصاویر شخصی و محلی تأثیر بیشتری در بازاریابی محتوایی  به ثبت رسانده است. یک تصویر محلی علاوه بر تأثیر در ذهن مخاطب او را تبدیل به مشتری بالفعل خواهد نمود. در حالی که استفاده از عکس های سایر سایت ها تنها تأثیر مقطعی داشته و ممکن است اصلاً به فروش ختم نشود. 

ارائه اطلاعات و آمار در تصاویری رنگارنگ می تواند تبدیل به یک شگفتی در زمانبندی بازاریابی محتوایی شما شود. این نوع تصاویر در شبکه های اجتماعی و اینترنت به سرعت دست به دست به اشتراک گذاشته شده و شما به زودی یک رسانه اجتماعی با هزاران عضو فعال و اصلی خواهید داشت. کاری که تبلیغات گسترده و هزینه های زیاد از پس آن برنمی آیند. 

بازاریابی محتوایی مؤثر و قدرتمند نیاز به استفاده از تجهیزات و اسلحه هایی دارد که برای ما در فضای اینترنت آماده شده است. یک نوشته از هزاران حافظه نیز قدرتمندتر است و زمان بیشتری عمر خواهد کرد. اما یک تصویر همیشه می تواند در یادها باقی بماند. آمار و اطلاعات بیان شده برای تأثیر تصویر در بازاریابی محتوایی گویای قدرت آن بوده و عدم به کارگیری این استراتژی به زودی شما را از رقبا دور خواهد کرد. 

tohidrahgoshay
نوشته شده توسط

توحید ره گشای

من توحید ره گشای هستم. قهرمان دو دوره مسابقات شطرنج کشوری. از دوران راهنمایی به نویسندگی و نوشتن علاقه داشتم و حتی فوق لیسانس مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت تهران هم نتونست من و...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو