آموزش لینک سازی داخلی در سئو سایت

بهبود SEO سایت با بهینه سازی ساختار محتوا

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
آموزش لینک سازی داخلی در سئو سایت
علی لواسانی|پنجشنبه، ۲۵ شهریور ۱۴۰۰|تعداد کلمات: 2280 کلمه|مدت زمان مطالعه: 15 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • اهمیت و نقش لینک در سئو
 • تاثیر لینک داخلی بر سئو
 • روش متداول لینک سازی داخلی
 • لینک دهی داخلی به روش خوشه بندی محتوا
 • 8 نکته مهم برای لینک دهی داخلی و طراحی ساختار محتوا
  • 1) محتوای مرتبط برای لینک دهی داخلی انتخاب کنید
  • 2) انکر تکست (متن لینک) مناسب انتخاب کنید
  • 3) از خوانندگان بخواهید که وارد عمل شوند
  • 4) اعتماد کاربر را جلب کنید
  • 5) از لینک های nofollow استفاده کنید
  • 6) مراقب لینک های شکسته باشید
  • 7) در متن مقالات لینک دهی کنید (Inline Linking)
  • 8) بخش مقالات مرتبط داشته باشید
 • طراحی ساختار محتوا را جدی بگیرید

اگر با تکنیک های بهینه سازی وب سایت آشنایی داشته باشید، حتماً تا به حال اصطلاحاتی مانند «لینک داخلی» و «لینک خارجی» را شنیده اید. لینک داخلی به لینکی گفته می شود که یک صفحه از وبسایت شما را به صفحه دیگری از صفحات سایت خودتان ارجاع می دهد. با این کار بخشی از اعتبار صفحه اول به صفحه دوم منتقل شده و بازدید کنندگان را برای ورود به صفحه دوم تشویق می کند. در این یادداشت به تعریف و کاربردهای لینک دهی داخلی (Internal Linking) می پردازیم.

اهمیت و نقش لینک در سئو

این جمله بین متخصصان سئو معروف است که:

اگر محتوا پادشاه باشد، لینک هم ملکه است.

لینک های خارجی (External Links) لینک هایی هستند که از سایت های دیگر به سایت شما ارجاع داده می شوند. در مقابل، لینک های داخلی (Internal Links)، لینک هایی هستند که بین صفحات داخلی سایت خودتان ارتباط برقرار می کنند. لینک دهی داخلی و خارجی هر دو از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و در بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجو تاثیرگذار هستند. لینک های خارجی می توانند توجه کاربران سایت های دیگر و همچنین ربات گوگل را به سایت شما جلب کنند و اعتبار سایت شما را افزایش دهند اما از سوی دیگر لینک های داخلی نیز باید مورد توجه قرار بگیرند چرا که با لینک سازی داخلی شما می توانید مطالب مرتبط با یک موضوع را به بازدیدکنندگان خود معرفی کرده و یا آن ها را به صفحات درآمد زا هدایت کنید. در ادامه قصد داریم به طور مفصل به موضوع لینک سازی داخلی بپردازیم و نحوه تاثیر آن را بر سئو سایت بررسی کنیم. پس اگر می خواهید بدانید گوگل چگونه با استفاده از لینک ها ساختار سایت شما را شناسایی می کند و چگونه می توانید به بهترین نحو ساختار محتوای سایت خود را طراحی کنید، با ما همراه باشید.

تاثیر لینک داخلی بر سئو

برای آنکه بهتر متوجه تاثیر لینک داخلی بر سئو یک سایت شوید قصد داریم در ابتدا کمی به نحوه عملکرد ربات گوگل بپردازیم. گوگل برای آنکه بفهمد محتوای سایت شما چیست و ارزش آن چقدر است از لینک ها استفاده می کند. وظیفه دنبال کردن لینک های داخلی و خارجی سایت ها بر عهده ی رباتی به نام Google bot می باشد. زمانی که این ربات به صفحه اصلی یک سایت می رسد لینک ها را دنبال کرده و صفحات مختلف را بررسی می کند. با این کار در خصوص موضوعات آن سایت و مقالات مشابه موجود در آن اطلاعات مفیدی جمع آوری می کند. معمولا آدرس صفحه اصلی هر سایت از بالاترین ارزش برخوردار است، چرا که معمولاً بیشترین بک لینک ها (Backlinks) را دریافت می کند.

همانطور که در تصویر فوق مشخص است، با لینک دهی داخلی بخشی از اعتبار صفحه اول به صفحه دوم منتقل می شود، پس اعتبار صفحه اصلی هر سایت نیز بین تمامی لینک های موجود در آن به اشترک گذاشته می شود. پس از آنکه این اعتبار به صفحه زیرین منتقل شد مجددا بین تمامی لینک های داخل آن صفحه تقسیم می شود و این روند به همین ترتیب ادامه پیدا می کند. به این مفهوم، «عصاره لینک» یا «لینک جویس» یا Link Juice یا Link Equity گفته می شود. بنابراین می توان نتیجه گرفت که اگر پست های جدید خود را در صفحه اصلی قرار دهید اعتبار بیشتری دریافت می کنند. همچنین هر چه تعداد لینک های مرتبط و با کیفیت ارجاع داده شده به یک صفحه بیشتر باشد، اعتبار آن صفحه هم بالاتر رفته و گوگل متوجه می شود که آن مطلب از ارزش بالاتری برخوردار است.

روش متداول لینک سازی داخلی

یکی از روش های لینک سازی داخلی استفاده از ساختار هرمی می باشد. شما باید در بالای این هرم صفحه اصلی خود را قرار دهید. سپس در یک سطح پایین تر دسته بندی هایی ایجاد کنید و در ادامه هر کدام از پست ها مطالب را در زیر دسته های مربوط به خود قرار دهید. استفاده از این ساختار تعداد لینک های میان صفحه اصلی و هر صفحه معین از سایت شما را به حداقل می رساند و کمک می کند تا اعتبار منتقل شده از طریق لینک سازی داخلی در کل سایت جریان پیدا کرده و صفحات شما رنک بهتری از گوگل دریافت کنند. به این نکته توجه داشته باشید که برای داشتن یک ساختار بهینه بهتر است کاری کنید که تمامی صفحات سایت شما با کمتر از 5 کلیک در دسترس بازدیدکنندگان قرار بگیرند.

در ادامه باید مطالبی که برایتان مهم هستند را مشخص کرده و از صفحات مختلف به آنها لینک دهی کنید.

لینک دهی داخلی به روش خوشه بندی محتوا

خوشه بندی محتوا یکی از روش های جدید ساختاردهی به محتوای سایت است که هم برای کاربر و هم برای موتورهای جستجو، جذاب و مفید خواهد بود. در این روش، برای هر موضوع، یک خوشه محتوایی در نظر گرفته می شود. هر خوشه شامل «یک محتوای ستون» و «چند محتوای وابسته» است.

برای آشنایی بیشتر با نحوه لینک دهی داخلی در روش خوشه بندی محتوا، به مطلب «نقش خوشه بندی محتوا (Topic Clustering) در سئو» در مجله شهر محتوا مراجعه کنید.

8 نکته مهم برای لینک دهی داخلی و طراحی ساختار محتوا

لینک های داخلی، ساختار محتوای سایت شما را می سازند. پس باید اصول لینک دهی داخلی را یاد بگیرید و با دقت در سایت خود اجرا کنید.

1) محتوای مرتبط برای لینک دهی داخلی انتخاب کنید

اگر لینک دهی داخلی را به درستی انجام دهید می توانید بازدید صفحاتی که برایتان اهمیت ویژه ای دارند را به میزان قابل توجهی بالا ببرید. برای این کار باید مطالب مناسبی برای لینک دهی انتخاب کنید و بازدید کنندگان را به صفحات ارزشمند سایت تان هدایت کنید. لینک دهی به سایر صفحات به مخاطب نشان می دهد که شما علاوه بر این مقاله، مطالب دیگری نیز برای عرضه دارید. با خواندن یک مطلب ممکن است سوالاتی در ذهن مخاطب به وجود بیاید. شما می توانید از این فرصت استفاده کرده و صفحاتی را به آن ها معرفی کنید تا با خواندن آن ها پاسخ سوالاتشان را پیدا کنند. با این کار بازدیدکنندگان شما به شکلی عمیق تر با موضوع آشنا شده و برای کسب اطلاعات بیشتر به گشت و گذار در سایت شما مشغول می شوند. لازم به ذکر است که برای تعداد لینک داخلی در یک صفحه وجود ندارد اما دقت کنید که تمامی صفحاتی که به آنها لینک دهی می کنید باید برای مخاطب مفید باشند. هرگز از موارد نامرتب استفاده نکنید چون اگر بازدیدکنندگان روی لینک شما کلیک نکنند گوگل متوجه می شود که موضوع آن مقاله با محتوای این صفحه نا مرتبط است.

2) انکر تکست (متن لینک) مناسب انتخاب کنید

همانطور که گفتیم پس از نوشتن یک مطلب باید مقالات مرتبط با آن موضوع را بررسی کرده و تصمیم بگیرید که می خواهید در پست جدیدتان به چه صفحاتی لینک دهی کنید. در مرحله بعد برای لینک سازی داخلی باید انکر تکست مناسب انتخاب کنید.

تعریف Anchor Text انکر تکست به کلمه یا عبارتی گفته می شود که خواننده با کلیک بر روی آن به صفحه مقصد هدایت می شود.

دقت داشته باشید لغت یا عبارتی که انتخاب می کنید باید با مقاله ای که به آن ارجاع داده می شود مرتبط باشد چرا که این کار به گوگل کمک میکند تا از محتوای مطلب شما مطلع شود. از طرفی دیگر با خواند این لغت مخاطب تصمیم می گیرد که روی لینک کلیک کند و مطلب را بخواند یا خیر. شما می توانید از کلمات کلیدی آن مقاله به عنوان انکر تکست استفاده کنید اما پیشنهاد می کنیم در موارد مختلف کمی خلاقیت به خرج دهید و همیشه همان عبارت همیشگی را به کار نبرید.

3) از خوانندگان بخواهید که وارد عمل شوند

یکی از روش های افزایش بهره وری یک سایت از طریق لینک دهی داخلی این است که از مخاطب بخواهید کاری انجام دهد. به این کار «دعوت به اقدام» یا Call to Action گفته می شود که باعث افزایش «نرخ تبدیل» یا Conversion rate می شود.

این کار می تواند موارد مختلفی را در بر بگیرد برای مثال می توان به مواردی مانند خواندن سایر مطالب، خرید یک محصول، ثبت نام در وبسایت، دانلود کردن یک فایل یا سند، دنبال کردن شما در شبکه های اجتماعی و... اشاره کرد. شما هم می توانید به اقداماتی که می خواهید از طرف مخاطبان انجام شود فکر کنید و آنها را به صفحات سایت تان اضافه کنید.

اگر چنین گزینه هایی به آسانی در دسترس مخاطبان قرار بگیرند خواهید دید که آن ها هم وارد عمل شده و برای خرید از شما، ثبت نام و یا سایر موارد ذکر شده اقدام می کنند.

4) اعتماد کاربر را جلب کنید

معمولا افرادی که در اینترنت به دنبال مطلبی می گردند می خواهند بدانند مقاله ای که آن را مطالعه می کنند معتبر هست یا خیر. اگر می خواهید از طریق وبسایت، خدمات خود را معرفی کنید و یا محصولتان را به فروش برسانید باید حس اطمینان و اعتماد را در بازدیدکنندگان به وجود آورید. آن ها باید بدانند که کار شما چه مزیت هایی نسبت به رقیبانتان دارد و به چه دلایلی باید شما را انتخاب کنند.

برای این کار پیشنهاد می کنیم در صفحه ای با عنوان "درباره ما" کسب و کار خود را به مخاطبان معرفی کنید و داستان شکل گیری برندتان را برای آن ها توضیح دهید. سپس خدماتی که ارائه می دهید و مزایای انها را یک به یک معرفی نمایید. از آنجایی که چنین صفحه ای برای سایت شما از اهمیت بالایی برخودار است باید آن را در معرض دید مخاطب قرار دهید تا هر کس که می خواهد درباره شما اطلاعات بیشتری کسب کند به این صفحه هدایت شود. پس با لینک دهی داخلی کاری کنید که بازدید کنندگان با یک کلیک بتواند به این مطلب دسترسی پیدا کنند.

5) از لینک های nofollow استفاده کنید

احتمالا صفحات زیادی در سایت شما وجود دارد که از نظر سئو برایتان اهمیت زیادی ندارند و نمی خواهید در سرچ گوگل رنک بالایی کسب کنند. شما می توانید با استفاده از قابلیت Nofollow کاری کنید که گوگل آن ها را دنبال نکند. با این کار اعتباری که توسط لینک دهی داخلی در سایت شما در جریان است برای چنین صفحاتی به هدر نمی رود. با اضافه کردن برچسب nofollow به صفحات کم اهمیت می توانید کاری کنید تا این اعتبار به سایر صفحات مهم تر سایت انتقال پیدا کند.

صفحاتی مانند تماس با ما، صفحه ورود کاربران و سایر مواردی که در صفحه اصلی به آن ها لینک دهی می شود از گزینه هایی هستند که می توانند برچسب nofollow دریافت کنند.

6) مراقب لینک های شکسته باشید

لینک های شکسته یا (Broken Links) لینک هایی هستند که قبلاً ثبت شده اند و در حال حاضر به هر دلیلی در دسترس نیستند. یعنی وقتی کاربر یا گوگل آن لینک ها را دنبال می کنند، با خطا مواجه می شوند. وجود لینک های شکسته در محتوا هم باعث تضعیف تجربه کاربر و ایجاد احساس منفی در مخاطب می شود و هم اثر منفی روی سئو سایت شما خواهد داشت.

هر چند وقت یک بار، با استفاده از ابزارهای بررسی لینک های شکسته، سعی کنید این لینک ها را از سایت خود حذف کنید.

7) در متن مقالات لینک دهی کنید (Inline Linking)

اگر در مورد موضوعی خاص مقالات متعددی نوشته اید باید آن ها را از طریق لینک داخلی با یکدیگر پیوند دهید (مثل لینک دادن ما به مقاله خوشه بندی در پاراگراف قبلی). با این کار به گوگل نشان می دهید که این مطالب با هم مرتبط هستند. برای انجام این کار می توانید لغات موجود در متن مقاله را به مطلب دیگری ارجاع دهید و یا در انتهای پست بخشی را به لینک دهی داخلی اختصاص دهید.

علاوه بر آن شما می توانید مهم ترین و کامل ترین مقاله خود را به عنوان هسته اصلی انتخاب کنید و از تمامی مطالب مرتبط با آن موضوع به آن لینک دهی کنید. با این کار گوگل متوجه می شود که مهم ترین و ارزشمند ترین مطلب شما در این حوزه کدام است.

برای مثال اگر در سایت تان مطلبی جامع با عنوان "راهنمای کامل لینک سازی داخلی" داشته باشید برای آنکه این مطلب مهم را هسته قرار دهید می توانید در سایر مقالاتی که در ارتباط با این موضوع منتشر کرده اید، به آن لینک دهی کنید. مثلا اگر مقالات کوتاه تری با نام های "اشتباهات رایج در لینک دهی داخلی"، " ترفند های لینک سازی داخلی" و "تاثیر لینک داخلی بر سئو " داشته باشید باید آن ها را از طریق لینک داخلی به مطلب مقاله جامع پیوند دهید و همچنین در مقاله "راهنمای کامل لینک سازی داخلی" نیز به این مقالات مرتبط لینک دهی کنید.

8) بخش مقالات مرتبط داشته باشید

یکی دیگر از روش های لینک دهی داخلی این است که در پست های خود بخشی با نام مقالات مرتبط ایجاد کنید. پلاگین ها و ماژول های مختلفی در این زمینه وجود دارند که می توانند این کار را برای شما انجام داده و به صورت خودکار لیستی از پست های مرتبط را در بخشی از صفحه نمایش دهند. اما اگر می خواهید از مرتبط بودن پست های لیست اطمینان حاصل کنید پیشنهاد می کنیم خودتان به صورت دستی آن ها را انتخاب نمایید.

شما همچنین می توانید بخش های دیگری نیز با نام های "پر بازید ترین ها" یا "جدیدترین ها" ایجاد کنید. با این کار هم مجددا برای پست های مهم و تازه ترین مقالات سایت تان لینک سازی می کنید و هم آن ها را در معرض دید خوانندگان قرار می دهید. شما حتی می توانید چنین بخش هایی را به نوار کناری سایت تان اضافه کنید تا در تمامی صفحات برای بازدید کنندگان نمایش داده شوند. با این کار خوانندگان سایت شما راحت تر به تازه ترین مطالب دسترسی پیدا می کنند. از طرفی دیگر پست های جدید شما با ظاهر شدن در صفحات مختلف می توانند اعتبار زیادی کسب کنند و به مرور رتبه خود را در گوگل بالا ببرند.

طراحی ساختار محتوا را جدی بگیرید

ساختار محتوا با لینک دهی داخلی طراحی می شود. در این مطلب به طور کامل بررسی کردیم که لینک داخلی چیست و چگونه می تواند سئو سایت شما را بهبود ببخشد. با استفاده از راهکار های ذکر شده شما می توانید ساختار وبسایتتان را بهینه کرده و با لینک سازی داخلی صفحات ارزشمند خود را به گوگل معرفی کنید. لینک دهی داخلی و رعایت اصول سئو به شما کمک می کند بازدیدکنندگان زیادی را به صفحاتی که برایتان کسب درآمد می کنند منتقل کرده و کسب و کار خود را رونق ببخشید.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

علی لواسانی

نظرات شما

علی

علی:

عالی میشه بگید این ستاره ی نظر سنجی اسم افزونش چیه ممنون.

پاسخ دهید

شهر محتوا

شهر محتوا:

ممنون از لطف شما. برای این سایت از سیستم های مدیریت محتوا و افزونه های آماده استفاده نشده و برنامه نویسی و طراحی سایت توسط تیم فنی شهر محتوا انجام شده.

پاسخ دهید

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما