آموزش پیدا کردن کلمات کلیدی برای سایت

روش‌های جستجوی کلمات کلیدی برای سایت

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
آموزش پیدا کردن کلمات کلیدی برای سایت
علی بیجندگودرز|یکشنبه، ۸ فروردین ۱۴۰۰|تعداد کلمات: 1879 کلمه|مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • اهمیت کلمه کلیدی در سئو
 • کیورد ریسرچ یا همان تحقیق کلمات کلیدی چیست؟
 • پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب سایت
 • ابزارهای جستجو و تحلیل کلمات کلیدی
 • تحلیل و اولویت بندی کلمات کلیدی
 • مشاوره و تحقیق کلمات کلیدی در شهر محتوا

همه افرادی که در زمینه بازاریابی محتوایی و دیجیتال مارکتینگ کار می‌کنند، به خوبی می‌دانند که اولین گام در سئو، پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب سایت است. در بازاریابی محتوایی، یافتن کلمات کلیدی پیش نیاز تمام فعالیت‌های بعدی است و اساساً تمام فرایند تولید محتوا بر اساس کلمات کلیدی انتخاب شده، شکل می‌گیرد. به همین دلیل است که انتخاب صحیح کلمات کلیدی و تحلیل و اولویت بندی مناسب آنان برای مدیران سایت، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در همین راستا، فرایندی موسوم به Keyword Research یا تحقیق کلمه کلیدی به وجود آمده است که با ابزارهایی کاربردی و روش‌هایی کارآمد، کلمات کلیدی سایت را بر مبنای استراتژی محتوایی معین و بر اساس اولویت، مرتب می‌کند. شهر محتوا با ارائه خدمات تحقیق کلمات کلیدی، می تواند به شما در این مرحله از توسعه کسب و کار اینترنتی تان، کمک کند.

در این مقاله قصد داریم درباره اهمیت کلمه کلیدی در سئو و فرایند تحقیق کلمه کلیدی با شما مطالب مهمی را به اشتراک بگذاریم و همچنین، ابزارهای لازم برای تحقیق کلمه کلیدی را نیز به شما معرفی خواهیم نمود.

اهمیت کلمه کلیدی در سئو

کلمات کلیدی موجود در محتوا، از جمله مهم‌ترین و تاثیرگذارترین معیارهای پردازش سایت از نظر موتور جستجو به شمار می‌آیند. از آنجایی که کاربران برای استفاده از موتورهای جستجو از کلمات استفاده می‌کنند، بنابراین از نظر گوگل، حرف اول آنالیزهای سئو را پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب سایت خواهد زد. برخی تحقیقات انجام شده درباره رفتار کاربران در برابر موتورهای جستجو، نشان می‌دهد که 75% از افراد، صفحه نتایج جستجوی گوگل خود را به پایین اسکرول نمی‌کنند و در میان چند نتیجه اول، سایت یا مطلب مورد نظر خود را بر می‌گزینند. همچنین این تحقیقات نشان می‌دهد که 92% از افراد برای انتخاب سایت مورد نظر خود، به صفحه دوم نتایج جستجوی گوگل نمی‌روند و در صورتی که تیتر یا مطلب مورد نظر خود را در صفحه اول نتایج نیابند، به‌جای واکاوی صفحات بعدی، عبارات جستجوی خود را تغییر می‌دهند.

تمام این آمار و ارقام نشان می‌دهند که قرار گرفتن در صدر جستجوی گوگل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در صورتی که وب سایت ما با جستجوی کلمات کلیدی مورد نظرمان در صفحه دوم نتایج قرار بگیرد، تنها 8% احتمال دارد که مخاطب حتی با محتوای ما در صفحه نتایج روبرو شود. (احتمال آن‌که بر روی آن کلیک کند یا نه، بماند!) با توجه به اینکه هر محتوا و مطلبی که در دنیای اینترنت قرار می‌گیرد، با هدف دیده شدن توسط کاربران خلق می‌شود، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که یافتن کلمات کلیدی سایت و استفاده صحیح از آن‌ها، بالاترین درجه اهمیت را برای مدیران سایت خواهد داشت. با در نظر گرفتن این موضوع، زمان آن رسیده که ببینیم چگونه کلمات کلیدی را پیدا کنیم و چگونه از آن‌ها استفاده نماییم؟

تحقیق کلمه کلیدی و اهمیت آن

کیورد ریسرچ یا همان تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

کیورد ریسرچ در واقع یکی از موثرترین عوامل در تعیین استراتژی محتوایی است. این فرایند به شما کمک می‌کند تا با تحقیق بر روی کلیدواژه‌های متفاوت مربوط به حوزه کاری خود، دریابید که مخاطبان شما چه چیزهایی را بیشتر جستجو می‌کنند و رقبای شما، با کدام کلمات کلیدی از گوگل بازدیدکننده جذب می کنند؛ و به این ترتیب، استراتژی محتوایی خود را در رابطه با کلمات کلیدی سایت تبیین کنید. در واقع تحقیق کلمات کلیدی فرایندی برای یافتن مناسب‌ترین کلمات کلیدی مرتبط با سایت شما و همچنین فرایند تحلیل آن کلمات کلیدی و نحوه اولویت بندی آنان است.

پیش از هر چیز این موضوع را فراموش نکنید که ما قرار نیست رفتارهای خود را با یک ربات هوشمند به نام گوگل منطبق کنیم و در واقع این گوگل است که در تلاش است تا حد امکان به درک نیازهای انسانی ما نزدیک شود. بنابراین به‌جای درگیر شدن با فرمول‌های پیچیده سئو و فرو رفتن در چاه تخصص گرایی، تمرکز خود را بر روی شناخت نیازهای مخاطبان خود بگذارید. یقین داشته باشید که تمام پیچیدگی‌های سئو تنها برای این است که آنچه نیاز کاربران است را درک کند و بهترین گزینه را در اختیارشان قرار دهد. این مسئله از آنجایی اهمیت دارد که بدانید برای یادگیری روش‌های جستجوی کلمات کلیدی برای سایت، نیازی نیست مانند یک ربات عمل کنید و خود را بیش از حد درگیر ارقام و اعداد و فرمول نمایید؛ بلکه لازم است با استفاده از ابزارها و روش‌هایی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم، به پرسونای مخاطبان خود پی ببرید و برای محتواهای خود، بهترین کلمات کلیدی را انتخاب کنید.

پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب سایت

موضوع یافتن کلمات کلیدی سایت، موضوع چندان پیچیده‌ای نیست و می‌توان با روش‌های مختلف به آن دست یافت. آنچه بعد از پیدا کردن کلمات کلیدی مهم است، انتخاب و تحلیل آن‌ها است. بخش تحلیل کلمات کلیدی، مهم‌ترین بخش کیورد ریسرچ است که فرایندی مستمر محسوب می‌شود و مدیران سایت باید همواره زمانی را برای انجام این کار در نظر بگیرند. در ادامه این مطلب درباره ابزارهای تحلیل کلمات کلیدی صحبت خواهیم کرد؛ اما پیش از آن بیایید درباره برخی راه‌های به دست آوردن کلمات کلیدی و فهرست کردن آنان صحبت کنیم؛ چراکه پیش نیاز تحلیل کلمات کلیدی، در اختیار داشتن فهرستی بلندبالا از آنان است. راه‌های عمومی و ساده برای پیدا کردن کلمات کلیدی عبارتند از:

 • هم اندیشی و استفاده از روش‌هایی مانند طوفان ذهنی
 • بررسی و مطالعه سایت رقیب‌های اصلی‌تان
 • استفاده از ابزارهای جستجوی کلمه کلیدی مانند سایت Keywordtools.com (و مواردی مشابه که در ادامه به شما معرفی خواهیم نمود.)
 • استفاده از گزینه پیشنهادات گوگل (Related to)
 • استفاده از مشاوران متخصص در این زمینه در مجموعه شهر محتوا

این‌ها برخی از روش‌هایی است که به شما کمک می‌کند فهرست بسیار بزرگی از انواع کلمات کلیدی که باید در سایت خود به آن‌ها بپردازید، ایجاد نمایید. مورد بعدی که باید بدانیم این است که چگونه برای سایت کلمات کلیدی معرفی کنیم و همچنین اینکه چگونه فهرست به دست آمده را مورد بررسی قرار داده و اولویت بندی نماییم. در ادامه ابزارهایی را به شما معرفی خواهیم کرد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به تحلیل کلمات کلیدی بپردازید و به این ترتیب، گام دوم کیورد ریسرچ خود را آغاز نمایید.

ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی

ابزارهای جستجو و تحلیل کلمات کلیدی

پیش‌تر نیز گفتیم که یافتن کلمات کلیدی، فرایندی مستمر است که نیاز به تحقیق پیوسته در دنیای دیجیتال دارد. یکی از دلایل این موضوع آن است که با توجه به متغیرهای محیطی و اجتماعی، جستجوی مردم نیز دستخوش تغییر می‌شود و این تغییرات از ابتدای پیدایش موتورهای جستجو تا به‌حال، پا بر جا بوده است. به همین دلیل شما برای یافتن اولویت‌های انتخاب خود نیاز به این دارید که بدانید هم‌اکنون بیشترین جستجوی کلمات کلیدی در گوگل درباره چه موضوعاتی است و مردم در حوزه فعالیت‌های شما چه کلماتی را بیشتر جستجو می‌کنند؟ بخش دیگر تحلیل مربوط می‌شود به رقبای شما که در رتبه‌های بالاتر از شما در نتایج جستجو قرار دارند. تحلیل کلمات کلیدی رقبا و استفاده از همان روش‌ها، قطعاً به شما نیز کمک خواهد نمود.

حال بیایید ابزارهای مناسب برای انجام این فرایندها را بشناسیم:

 • گوگل ترند

از سایت Google Trends می‌توانید برای پیدا کردن میزان ترافیک هر یک از کلمات یافت شده خود استفاده کنید. در این ابزار با جستجوی هر کلمه یا عبارت، نموداری از تعداد سرچ آن در طول بازه‌های زمانی مختلف به شما ارائه می‌شود. همچنین این ابزار درباره جغرافیای میزان جستجوی کلمات و مواردی از این دست نیز اطلاعاتی به شما خواهد داد. بدین ترتیب شما درمی‌یابید که هر کلمه کلیدی از فهرست شما، در بازه‌های زمانی مختلف، چند بار توسط کاربران و از کدام مناطق دنیا، جستجو شده‌اند.

 • وب سایت Keywordtools.com

این وب سایت که پیش از این نیز به شما معرفی شد، به صورت مختصر درباره وضعیت هر کلمه کلیدی که در آن جستجو کنید، اطلاعاتی را به شما ارائه خواهد کرد و در کنار آن، کلمات جستجو شده مرتبط و پر بازدید را نیز به شما ارائه خواهد داد.

 • وب سایت‌های KWfinder و Serpstat

این دو ابزار کارآمد، از جمله پرکاربردترین ابزارها برای فرایند کیورد ریسرچ محسوب می‌شوند که از آن‌ها می‌توانید برای پیدا کردن میزان رقابت هر عبارت کلیدی و پیدا کردن پربازدیدترین لینک‌های مربوط به هر کلید واژه استفاده نمایید. بدین ترتیب درمی‌یابید که در هر عبارت کلیدی در فهرست، چه تعداد رقیب مهم دارید و مهم‌تر آن که رقبای شما چه کسانی هستند و چگونه با تولید محتوا، به بهترین جایگاه‌ها رسیده‌اند. همچنین در این مسیر می‌توانید با مراجعه به لینک‌های برتر، الگوهای برتر آن سایت‌ها را شناسایی کرده و از آن‌ها برای استراتژی محتوایی خود الهام بگیرید.

نتایج تحلیلی کلمات کلیدی در KWfinder

تحلیل و اولویت بندی کلمات کلیدی

مشابه ابزارهایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، به وفور وجود دارند و همگی می‌توانند به شما در تحقیق و مطالعه کلمات کلیدی کمک کنند. اما بعد از یادگیری روش‌های جستجوی کلمات کلیدی برای سایت، مسئله اصلی دیگر این است که چگونه با این تحلیل‌ها کلمات کلیدی خود را اولویت بندی کنیم؟ برای درک این موضوع به موارد زیر دقت کنید.

ایده آل‌ترین کلمات کلیدی کلماتی هستند که بیشترین ترافیک جستجو و کمترین رقبا را داشته باشند! در دنیای بازاریابی محتوایی به چنین نقاطی، گپ محتوایی یا شکاف محتوایی گفته می‌شود. یعنی نیازهای مهمی که کمتر وب سایتی به آن‌ها پرداخته و رقابت در آن‌ها کم است. چنین سوژه‌هایی می‌توانند بهترین ایده برای تولید محتوا و کسب امتیاز سئو از طریق افزایش نرخ بازدید باشند؛ اما دو مشکل بزرگ در این زمینه وجود دارد:

 • چنین گپ‌هایی به ندرت یافت می‌شوند.
 • پس از یافت شدن، سریعاً توسط سایر رقبا جایگزین خواهند شد!

بنابراین بیایید دست از ایده‌آل گرایی برداریم و به سوی گام بعدی تحلیل خود برویم. در گام بعدی، در جستجوی کلماتی باشیم که ترافیک جستجوی زیاد و میزان رقابت متوسطی دارند. برای درک میزان رقابت هر کلمه کلیدی دقت کنید که در سایت KWfinder پس از جستجوی هر کلمه یا عبارت، یک نمودار دایره‌ای شکل به شما نمایش داده می‌شود که در آن، درصد میزان سختی رقابت اعلام شده است. از آنجایی که کار کردن بر روی کلمات کلیدی دارای سختی رقابتی، شانس موفقیت در کسب امتیاز برتر سئو را تا حدودی کاهش می‌دهد، شما باید سعی کنید کلماتی را انتخاب کنید که درصد رقابت کمتری برای شما داشته باشند.

به این منظور، کلمات فهرست خود را به ترتیب از بیشترین ترافیک جستجو اولویت بندی کرده و به ترتیب اولویت، میزان سختی رقابت آن‌ها را بررسی نمایید. کلماتی که بیشترین ترافیک جستجو و کمترین درصد سختی رقابت را داشته باشند، در رتبه نخست اولویت سایت شما و تولید محتوا قرار می‌گیرند. بهتر است در نرم افزارهای تحلیلی مانند اکسل یا اکسس برای خود یک نمودار دو وجهی (سطر شما ترافیک جستجو و ستون شما درصد سختی رقابت کلمه کلیدی باشد) بسازید و نقاط عطف و نقاط بیشینه نمودار را راحت‌تر پیدا کنید.

توجه داشته باشید که کلمات کلیدی تک کلمه، میزان رقابت را افزایش می‌دهد و شما باید در مرحله جستجو و یافتن کلمات کلیدی، عباراتی را انتخاب کنید که با افزودن یک متغیر دوم، از حالت تک کلمه بیرون آمده و تا حدودی کلمه کلیدی اختصاصی‌تر شود. به عنوان مثال اگر موضوع سایت شما درباره لوازم یدکی خودرو است، بهتر است کلماتی را به کلمه‌ «لوازم یدکی» اضافه کنید و به عنوان مثال، عبارت‌های «لوازم یدکی خودروهای ایرانی» و «لوازم یدکی پژو پارس» و... را بسازید. به این ترتیب کلمه کلیدی برگزیده شما به اصطلاح خاص‌تر شده و می‌تواند میزان درصد سختی رقابت را در تولید محتوا کاهش دهد.

به‌جز موضوعات نام‌برده، مسائل مختلف دیگری نیز وجود دارند که در یافتن کلمات کلیدی مناسب سایت و تحلیل آن‌ها موثر خواهند بود. به عنوان مثال، یافتن کلمات پربازده از نظر معنایی یا کشف نیازهای اساسی مخاطبان هدف، بسیار اهمیت خواهد داشت. همچنین استفاده از افزونه‌هایی برای به کار بردن کلمات کلیدی مترادف و موضوع چگالی کلمات کلیدی و... همگی مسائلی هستند که در مشاهده کلمات کلیدی سایت اهمیت خواهند داشت.

مشاوره و تحقیق کلمه کلیدی در شهر محتوا

مشاوره و تحقیق کلمات کلیدی در شهر محتوا

فرایند جستجو و تحلیل کلمات کلیدی، فرایندی مستمر، زمان‌بر و بعضاً پیچیده است. بسیاری از افراد با وجود دیدن دوره‌های مختلف و خواندن مقالات بسیار، همچنان این دغدغه را دارند که چگونه برای سایت کلمات کلیدی معرفی کنیم تا بهترین نتیجه حاصل شود؟ یکی از راهکارهای ایده‌آل برای این منظور، استفاده از تجربه مشاوران متخصص در مجموعه «شهر محتوا» است. ما در مجموعه شهر محتوا با به کار گیری بهترین متدهای ممکن و با تکیه بر تجربه به دست آمده از هزاران پروژه اجرا شده و در حال اجرا، به شما در تمام فرایند تحقیق کلمات کلیدی و سئو کمک خواهیم کرد و کافی است موضوع و اطلاعات اولیه سایت خود را با ما در میان بگذارید تا مشاوران ما در سریع‌ترین حالت ممکن به شما در این زمینه یاری برسانند.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

علی بیجندگودرز

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما