جریمه گوگل چیست؟ چگونه از پنالتی گوگل در امان باشیم؟

چگونه از سایت خود در مقابل جریمه الگوریتم های گوگل، محافظت کنیم؟

شهر محتوا>مجله محتوا>سئو و بهینه سازی وب
جریمه گوگل چیست؟ چگونه از پنالتی گوگل در امان باشیم؟
امین خیبر|چهارشنبه، ۲۴ شهریور ۱۴۰۰|تعداد کلمات: 1920 کلمه|مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • انواع جریمه های گوگل
  • 1) جریمه دستی یا اسپم اکشن (Manual penalties or SPAM actions)
  • 2)  جریمه های الگوریتمی (Algorithmic penalties)
 • روش های محافظت از سایت در برابر جریمه گوگل
  • بر پروفایل لینک خود نظارت داشته باشید (Monitor your link profile)
  • با SEO منفی مقابله کنید (Fight Negative SEO)
  • در سایت خود محتوای غنی، مفید و یکتا قرار دهید (Offer rich, useful, and unique content)
  • انکر تکست های خاص را هدف قرار ندهید (Don’t target specific anchor texts)
  • از پست های مهمان با احتیاط استفاده کنید (Guest post cautiously)
  • کاربران برای دستیابی به محتوا نباید اسکرول زیادی انجام دهند (Don’t make users scroll too much for content)
  • از هک شدن سایت خود جلوگیری کنید (Watch your site for hacking)
  • محتوای اسپم تولید شده توسط کاربر را حذف کنید (Remove user-generated SPAM)
  • در صورتی که جریمه شدید، درخواست تجدید نظر ارسال کنید (Submitting request for reconsideration)

اگر یک روز داشبورد گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) خود را باز کنید و متوجه شوید که میزان ترافیک شما صاف شده است ، چقدر نگران می شوید؟ شاید این موضوع متداول نباشد اما ممکن است اتفاق بیفتد و موتور جستجوی گوگل شما را جریمه کند. همه افراد از مجازات های گوگل می ترسند. من مطمئن هستم که شما نیز این چنین هستید.

اگر فکر می کنید جریمه‌ های گوگل تنها زمانی اتفاق می افتد که الگوریتم خود را تغییر می دهد (مانند زمانی که الگوریتم پنگوئن را به روزرسانی کرد)، باید بگوییم در اشتباه هستید.

حتی اکنون که دارید این مطلب را می خوانید، ممکن است سایت های زیادی وجود داشته باشند که با برخی از مجازات های گوگل روبرو شده اند، حتی اگر هیچ به روزرسانی روی الگوریتم انجام نشده باشد. می دانید دلیل آن چیست؟

این موضوع بیشتر به دلیل استفاده از روش های اسپم مانند خرید لینک به منظور بهبود وضعیت سایت، وب اسکرپینگ (Web Scraping) یا استفاده از ربات ها برای استخراج محتوا، ارائه محتوای بی کیفیت، تکرار بیش از حد کلمات کلیدی (Keyword stuffing) و غیره است. به عنوان مثال، ممکن است شما مجازات معروف JC Penney Google شنیده باشید؟ هنگامی که گوگل متوجه شد که شرکت خرده‌ فروشی آمریکایی جی سی پنی (J. C. Penney) از شیوه های سئو کلاه مانند خرید لینک استفاده می کند، علیه سایت اقدام کرد و در نتیجه ، جی سی پنی موقعیت خود را در صفحات اول نتایج جستجوی گوگل از دست داد.

چرا که مشخص شد، صدها سایت بی ربط با هزاران کلمه کلیدی به صورت هدفمند به سایت جی سی پنی لینک زده بودند. این یک مورد واضح از فریب الگوریتم گوگل برای بهبود پروفایل لینک و رشد سریع در نتایج جستجو بود.

یک نمونه دیگر از اعمال جریمه توسط گوگل مربوط به شبکه لینک محبوب MyBlogGuest.com است. گوگل این سایت را جریمه کرد و آن را از نتایج ارگانیک خود حذف کرد. علاوه بر این سایت هایی که با آن به تبادل لینک پرداخته بودند نیز جریمه شدند.

توجه داشته باشید که همه جریمه ها به دلیل اقدامات اسپم گونه نیست و برخی اوقات ممکن است ناشی از سهل انگاری باشد. این موضوع می تواند به این دلیل باشد که شما پیوندهای سایت خود را پایش نکرده اید و به همین دلیل، ممکن است گوگل به دلیل برخی از پیوندهای اسپم گونه، سایت شما را جریمه کند. شما باید همواره پروفایل لینک خود را مورد بررسی قرار دهید و در صورت مشاهده مورد مشکوک آن را برطرف نمایید. همچنین ممکن است، رقبای شما سایت شما را مورد هدف قرار دهند و جریمه به دلیل سئو منفی اتفاق بیفتد.

قبل از اینکه روش های محافظت از سایت در برابر جریمه های گوگل را شرح دهیم، اجازه دهید شما را با انواع جریمه ها آشنا کنیم.

انواع جریمه های گوگل

1) جریمه دستی یا اسپم اکشن (Manual penalties or SPAM actions)

با این که بسیاری از جریمه های گوگل به صورت خودکار اعمال می شوند، مجازات هایی نیز وجود دارد که توسط ناظران گوگل انجام می شود. در صورتی که سایت شما به صورت دستی جریمه شده باشد، یک هشدار در کنسول جستجوی گوگل خود دریافت خواهید کرد. همچنین یک پیغام هشدار به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

2)  جریمه های الگوریتمی (Algorithmic penalties)

جریمه های الگوریتمی معمولا زمانی اتفاق می افتند که گوگل الگوریتم خود را به روزرسانی کند (مانند به روزرسانی الگوریتم پنگوئن). اعمال جرائم در این زمان به این دلیل است که الگوریتم های گوگل همیشه در حال اجرا هستند و سایت هایی که متناقض با دستورالعمل های جدید گوگل باشند، مجازات می شوند.

جریمه های الگوریتمی برای شناسایی تقلب هستند زیرا بر خلاف جریمه های دستی، شما ایمیل هشدار دریافت نمی کنید. تنها راه آگاهی از این نوع جریمه ها، بررسی ترافیک سایت است. اگر میزان ترافیک سایت شما پایین نیامده باشد، می تواند نشانه اعمال جریمه الگوریتمی باشد.

روش های محافظت از سایت در برابر جریمه گوگل

در ادامه قصد داریم روش های محافظت از سایت در برابر جریمه های گوگل را شرح دهیم.

بر پروفایل لینک خود نظارت داشته باشید (Monitor your link profile)

گوگل هر گونه لینک سازی، خرید لینک و تبادل لینک را به عنوان اسپم در نظر می گیرد. موارد زیر از نظر گوگل غیرطبیعی هستند.

 • خرید و فروش لینک
 • تبادل لینک
 • استفاده گسترده از پست های مهمان اسپم (هدف قرار دادن انکر تکست های خاص)
 • استفاده بیش از حد از انجمن و ارسال نظر

این نوع کمپین های لینک سازی، پیوندهای غیر واقعی ایجاد می کنند و به راحتی توسط ربات های گوگل قابل تشخیص هستند. اگر گوگل تشخیص دهد از روش های لینک سازی کلاه سیاه استفاده می کنید، مطمئنا شما را جریمه می کند. گوگل می خواهد مطمئن شود شما به صورت طبیعی لینک دریافت می کنید.

به غیر از موارد بالا، مهم است سایت هایی با محتوای مرتبط به سایت شما پیوند داشته باشند. به عنوان مثال، اگر شما یک فروشگاه اینترنتی جواهرات دارید، منطقی نیست که سایت های فروش سگ به سایت شما پیوند داشته باشند. مواردی شبیه به این، ممکن است برای گوگل نشانه ای از لینک سازی غیر معمول باشد.

مورد تنبیه شرکت جی سی پنی که در بالا به آن اشاره شد، نمونه ای کلاسیک از پیوندهای غیرطبیعی است که در آن سایت هایی که هیچ تشابهی به هم ندارند به یکدیگر پیوند دارند. اکسپدیا که یک آژانس مسافرتی آنلاین است، هنگام مواجه شدن با جریمه گوگل در مورد پیوندهای خریداری شده، 25 درصد از امتیاز قابلیت جستجو (Search Visibility) خود را از دست داد.

بنا بر گزارش ها، جریمه این شرکت در ارتباط با خرید لینک هایی است که ارتباطی با محصول و خدمات آن نداشته است.

با SEO منفی مقابله کنید (Fight Negative SEO)

رقبای شما می توانند به تلاش شما جهت بهینه سازی موتور جستجو آسیب وارد کنند و حتی  در مواردی می توانند با انجام سئو منفی باعث جریمه شدن شما توسط گوگل شوند. رایج ترین روش سئو منفی، ایجاد پیوندهای فراوان به سایت شما در سایت های اسپم است. در چنین مواردی ممکن است سایت شما را در دسته سایت های بی کیفیت قرار دهد و رتبه شما در نتایج جستجوی گوگل پایین بیاید، حتی ممکن است با خطر جریمه شدن همراه باشد. بنابراین، اگر متوجه شدید که سایت های اسپم به شما پیوند داده اند، آن پیوندها را غیرفعال کنید. برای انجام این کار می توانید یک فایل متنی ساده حاوی کلیه پیوندهای ورودی اسپم ایجاد کنید و سپس آن را با استفاده از ابزارDisavow  گوگل بارگذاری کنید.

مبارزه با سئو منفی یکی از اقدامات لازم برای محافظت از سایت در برابر جریمه های گوگل است.

در سایت خود محتوای غنی، مفید و یکتا قرار دهید (Offer rich, useful, and unique content)

گوگل انواع محتوای زیر را نامناسب و فقیر میداند.

1) محتوای تولید شده توسط ابزارهای خودکار

2) صفحات افیلیت (Affiliate) با محتوای ضعیف

3) استفاده از محتوای دیگران مانند مطالب سایت های دیگر و یا پست های وبلاگی بی کیفیت

4) صفحات ورود (Doorway page)

اگر از موارد بالا برای تهیه محتوای سایت خود استفاده کنید، ممکن است با جریمه های گوگل مواجه شوید.

همچنین، با اینکه گوگل جریمه ای برای محتوای تکراری در نظر نمی گیرد، انتظار دارد سایت ها محتوای منحصر به فردی داشته باشند.

انکر تکست های خاص را هدف قرار ندهید (Don’t target specific anchor texts)

انکر تکست یا متن لینک (Anchor Text): کلمات یا عباراتی هستند که از آنها برای ایجاد لینک به سایت های دیگر استفاده می شود. از آنجا که متن استفاده شده در انکر تکست برای گوگل مهم است و از آن برای دستیابی به اطلاعات مقصد لینک استفاده می کند، در سئوی کلاه سیاه مورد سو استفاده قرار می گیرد تا کلمات کلیدی خاص را هدف قرار دهد.

برای مقابله با انکر تکست های اسپم، گوگل  موارد مشکوک را شناسایی و جریمه می کند. از آنجا که سئو یکی از عناصر اصلی برند است، استفاده مناسب از نام برند در انکر تکست جهت بهبود سئوی سایت منطقی است.

از پست های مهمان با احتیاط استفاده کنید (Guest post cautiously)

در برخی موارد استفاده از پست مهمان هنوز هم مرسوم است و می تواند یک استراتژی عالی برای ایجاد لینک به منظور بهبود وضعیت سئوی سایت و افزایش ترافیک آن باشد. با این حال، شما باید با احتیاط از پست های مهمان استفاده کنید. به این معنی که از پست های مرتبط با مطالب سایت خود استفاده کنید و انکر تکست طبیعی و با معنی انتخاب کنید. هنگام استفاده از پست مهمان، از عبارات صحیح و طبیعی برای پیوند به سایت خود استفاده کنید. اگر متن انکر تکست شما خیلی مبهم باشد یا با موضوع سایت شما ارتباط نداشته باشد، ممکن است گوگل شما را مجازات کند.

همچنین، در صورتی که قصد ایجاد پروفایل لینک دارید، در مدت زمان کوتاهی اقدام به ایجاد بک لینک های زیادی نکنید. چرا که ممکن است گوگل به شما مشکوک شود و جریمه شوید.

کاربران برای دستیابی به محتوا نباید اسکرول زیادی انجام دهند (Don’t make users scroll too much for content)

گوگل در الگوریتم Page Layout خود به صورت واضح بیان کرده است که انتظار دارد سایت ها مطالب مورد نظر کاربران را بلافاصله به آنها ارائه دهند.

گفته گوگل: کاربران زیادی ابراز ناخرسندی کرده اند که پس از کلیک روی موضوع مورد نظر خود و ورود به سایت حاوی آن، پیدا کردن محتوای مرتبط با موضوع بسیار مشکل بوده است.

کاربران به جای پیمایش صفحه و عبور از تبلیغات مختلف، تمایل دارند بلافاصله محتوای مورد نظر خود را مشاهده کنند. اگر در صفحات سایت خود قبل از محتوای اصلی، تبلیغات زیادی داشته باشید، گوگل شما را جریمه خواهد کرد.

به شما توصیه می کنیم، در صورتی که تبلیغات زیادی در سایت خود دارید، مجددا آن را طراحی کنید تا کاربر مجبور نباشد برای دستیابی به محتوا، اسکرول زیادی انجام دهد.

از هک شدن سایت خود جلوگیری کنید (Watch your site for hacking)

هک شدن سایت شما می تواند با جریمه گوگل همراه شود. سایت های زیادی پس از هک شدن با مجازات گوگل مواجه شده اند. به عنوان مثال، یک سایت دانشگاهی که در آن هکرها بک لینک های اسپم زیادی قرار داده بودند، گوگل به صورت دستی جریمه کرد و در نتیجه ترافیک سایت به شدت کاهش یافت.

در یک مورد دیگر که باعث حذف کامل سایت از ایندکس گوگل شد، هکرها از تکنیک Cloaking استفاده کرده بودند. در این روش بدون آنکه کاربر به آدرس دیگری منتقل شود محتوایی متفاوت با آنچه ربات گوگل ایندکس کرده است، مشاهد می کند. با اینکه این موضوع فقط چند ساعت طول کشید و صاحبان سایت کد مخرب را شناسایی و حذف کردند اما مانع از جریمه گوگل نشد.

نکته مهم اینجاست که حتی اگرفقط چند ساعت کد مخرب در سایت شما باقی بماند، گوگل می‌تواند آن را شناسایی کرده و شما را جریمه کند. با اینکه پس از رفع شما محدودیت های گوگل حذف می شود اما تاثیر آن مدت زمان زیادی باقی می ماند. هک شدن بدترین دلیل برای مجازات های گوگل است زیرا واقعا شما مقصر نیستید. بهترین راه حل برای جلوگیری از آن، محافظت بهتر از سایت خود در مقابل هک و هر نوع سو استفاده است.

محتوای اسپم تولید شده توسط کاربر را حذف کنید (Remove user-generated SPAM)

با وجود اینکه در برخی موارد، محتوای تولید شده توسط کاربر می تواند ارزشمندترین محتوای شما باشد. اما در صورتی که برخی از کاربران اقدام به ایجاد محتوای اسپم کنند، می تواند باعث مجازات گوگل شود. به عنوان مثال سایت موزیلا به خاطر محتوای اسپم یکی از کاربرانش با جریمه گوگل مواجه شد. گوگل در پیام هشدار خود پس از جریمه شما چنین می نویسد.

گوگل اسپم تولید شده توسط کاربر را در سایت شما شناسایی کرده است. به طور معمول، این نوع اسپم در قسمت انجمن، پست مهمان و یا در پروفایل کاربر یافت می شود. در نتیجه، گوگل شما به صورت دستی جریمه کرده است. برای محافظت از سایت خود در برابر جریمه های ناشی از محتوای ایجاد شده توسط کاربر، از برچسب "nofollow" استفاده کنید. برچسب nofollow به موتورهای جستجو می گوید که شما هیچ یک از پیوندهای موجود در بخش تولید شده توسط کاربر را تایید نمی کنید.

در صورتی که جریمه شدید، درخواست تجدید نظر ارسال کنید (Submitting request for reconsideration)

در صورتی که با جریمه دستی گوگل مواجه شده اید، می توانید برای گوگل درخواست تجدید نظر ارسال کنید. اما اگر سایت شما با یک جریمه الگوریتمی روبرو بوده است، باید مواردی که منجر به جریمه شده است را حذف کنید و صبور باشید. به محض اینکه الگوریتم ها به روز شوند، سایت شما مجددا ارزیابی می شود و پس از رفع محدودیت ها، می توانید موقعیت و ترافیک خود را بازیابی کنید.

جمع بندی

با اینکه جریمه شدن توسط گوگل می تواند ترسناک باشد و عواقب بدی داشته باشد، اما لازم نیست از همیشه با این ترس زندگی کنید. گوگل تنها به دنبال سایت هایی است که سعی در تغییر غیرقانونی رتبه بندی موتورهای جستجو را دارند. کاری که شما باید انجام دهید این است که پروفایل لینک خود را صادقانه بسازید و آسیب پذیری هایی که می تواند منجر به جریمه شود را برطرف کنید. اگر به سئو کلاه سیاه سایت خود بپردازید یا پیشنهادهای ساده ای که در این مقاله ارائه شد را نادیده بگیرید، بعید نیست که با جریمه گوگل روبرو شوید. حتی اگر همه نکات گفته شده را رعایت کردید ولی باز هم با جریمه گوگل مواجه شدید، هنوز هم می توانید برای گوگل درخواست کنید تا سایت شما را مجددا ارزیابی کند.

aminkheybar
نوشته شده توسط

امین خیبر

امین خیبر هستم. فوق لیسانس مهندسی فناوری اطلاعات گرایش تجارت الکترونیک دارم و در زمینه تولید محتوا، ترجمه و نویسندگی هم فعالیت می کنم. از بچگی نویسندگی رو دوست داشتم و الان چند ساله که...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما