آموزش تولید محتوای قابل اسکن کردن برای مخاطب

چگونه محتوایی تولید کنیم که با یک نگاه قابل فهمیدن باشد؟

شهر محتوا>مجله محتوا>تولید محتوا
آموزش تولید محتوای قابل اسکن کردن برای مخاطب
مهسا بابالوئی|آخرین آپدیت: دوشنبه، ۶ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه

اگر شما هم در حال تولید محتوا برای رشد کسب و کار خود هستید، حتما تا به حال متوجه شده اید که مخاطبان معمولاً علاقه ای به خواندن مطالب طولانی ندارند. خواندن مطالب طولانی به وقت بیشتر و تمرکز در زمان طولانی تر نیاز دارد و به همین دلیل تعداد افراد کمتری تمایل به مطالعه وبلاگ ها و نوشته های طولانی دارند. امتناع مخاطبان از خواندن کامل مطالب می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد.

پژوهش ها نشان داده است که خواندن متون آنلاین در مقایسه با کتاب، احساس ناخوشایندی دارد و در حالت کلی خواندن از صفحه نمایش به مراتب سخت تر است و  به 25 درصد زمان بیشتر از خواندن از روی کاغذ نیاز دارد. علاوه بر این در دنیای وب هزاران مقاله مرتبط با مطالب شما می تواند وجود داشته باشد که شاید خواندن آنها برای مخاطب بسیار آسان تر باشد. واقعیت این است که هیچ تضمینی وجود ندارد که کاربران مطالب شما را به صورت آنلاین بخوانند و شما باید راهی پیدا کرده و آنها را تشویق به انجام این کار کنید.

در یادداشت روش های افزایش بازدید سایت، گفتیم که محتوا باید قابل اسکن کردن باشد. همچنین در یادداشتی که اصول سئو برای فرمت بندی محتوا را توضیح دادیم هم بر اهمیت قابلیت اسکن محتوا توسط مخاطب تأکید کردیم. در این یادداشت به 10 نکته دیگر در این باره می پردازیم.

براساس تحقیقات دیگری که توسط موسسه نورمان انجام شده است، تنها 16 درصد از کاربران آنلاین، مطالب را به صورت کلمه به کلمه مطالعه می کنند و باقی افراد شبیه به یک اسکنر سعی می کنند قسمتهای باارزش متن را شناسایی کرده و تنها این قسمت های مهم را مطالعه کنند. با توجه به اینکه درصد زیادی از کاربران به دنبال بخش های خاصی از یک محتوا هستند می توان از روش هایی برای آسان تر کردن این روند استفاده کرد و به این اطمینان رسید که پیام موردنظر به طور کامل دریافت شده است.

راه حل چیست؟

راه حل بسیار ساده است: باید در نوشتن مطالب به روشی خاص که به آن «محتوای قابل اسکن کردن» گفته می شود، مهارت پیدا کنید. این همان چیزی است که مخاطب دنیای مدرن دیجیتال به دنبال آن است.

اما این محتوای قابل اسکن کردن دقیقاً چیست؟ این نوع محتوا، کوتاه و هدفمند است. جملات و پاراگراف ها مختصر هستند و مطالب مهم با استفاده از بولت پوینت ها برجسته می شوند و به منظور ارائه اطلاعات تکمیلی از لینک به منابع خارجی استفاده می شود. این نوع محتوا به مخاطب قرن بیست و یکم اختصاص دارد که به جای کتاب، مطالب را بر روی صفحه نمایش می خواند و برای جلب توجه این نوع مخاطب بسیار کارآمد است.

محتوای قابل اسکن

چگونه محتوای قابل اسکن کردن تولید کنیم؟

برای نوشتن محتوای قابل اسکن کردن راه های ساده و آسانی وجود دارد که ما در این مقاله در مورد نکات  تولید محتوای قابل اسکن صحبت میکنیم:

1) پاراگراف های کوتاه بنویسید

ساده ترین روش برای اینکه محتوای شما قابل اسکن کردن باشد این است که پاراگراف ها کوتاه و مختصر باشند. نوشتن پاراگراف های کوتاه یکی از اصول مهم این نوع نوشتار است، البته کوتاه به معنای واقعی. حتی می توان از پاراگراف های تک جمله ای نیز استفاده کرد.

استفاده از پاراگراف های طولانی چشم های مخاطب را خسته می کند و بهتر است این پاراگراف ها را به بخش های کوچکتر که خواندن و درک کردن آنها آسان تر است، تقسیم کرد. نکته اصلی این است که بتوانید یک ساختار مشخص همراه با مجموعه ای از ایده ها برای محتوای خود تعریف کنید، از هر پاراگراف برای نوشتن یک ایده استفاده کنید و حداکثر آن را در چهار جمله بیان کنید. به یاد داشته باشید که فضاهای خالی بین پاراگراف ها و جملات می تواند تاثیر خوشایندی بر مخاطب شما بگذارد، پس برای ایجاد شکاف بین پاراگراف ها حتما از این فضاها استفاده کنید.

استفاده از پاراگراف های کوتاه به ویژه برای مخاطبانی که از گوشی های همراه خود برای خواندن مطالب استفاده می کنند بسیار مهم هستند. در سال های اخیر درصد بیشتری از کاربران و خریداران آنلاین از گوشی های همراه خود استفاده می کنند، طبق آماری که در سال 2017 منتشر شده است بیش از 50 درصد از تجارت الکترونیک در جهان با استفاده از تلفن های همراه انجام شده اند. اگر شما هم تمایل دارید این گروه بزرگ را از دست ندهید باید به راحتی آنها در هنگام مطالعه محتوای خود اهمیت زیادی بدهید.

2) از جمله های کوتاه استفاده کنید

در حقیقت دلیلی وجود ندارد که در محتوای خود از جملات طولانی و واژگان سطح بالا استفاده کنید که فقط برای کسانی که در سطح دکترا هستند مناسب باشد. همیشه به یاد داشته باشید که مخاطبان شما به احتمال زیاد متشکل از طیف وسیعی از کاربران با سطح تحصیلات و دانش متفاوتی خواهند بود. اگر مخاطب شما مجبور شود یک دیکشنری با خود همراه داشته باشد تا محتوای شما را درک کند، در واقع استراتژی تولید محتوای شما شکست خورده است. به همین دلیل بهتر است جملات خود را خلاصه و ساده بنویسید. به عنوان مثال جملاتی که بیش از 16 کلمه دارند در دسته بندی جملات طولانی قرار می گیرند. سعی کنید اطلاعات پیچیده را تحلیل کرده و به شکلی آن را بنویسید که همه مخاطبان شما بتوانند آن را درک کنند.

3) از تیترها و سرفصل ها استفاده کنید

یکی از نکاتی که در تولید محتوا باید در نظر داشته باشید این است که اکثر مخاطبان به تمام مطالب موجود در یک وبلاگ یا مقاله علاقه ای ندارند و بیشتر مواقع به دنبال چند خط اطلاعات کلیدی هستند که پاسخگوی سوالات آنها باشد. در نتیجه شما می توانید به راحتی و با استفاده از چند تیتر و سرخط این خواسته مخاطبان خود را برآورده کنید. شکستن مطالب با استفاده از تیترها، محتوای شما را به روشی منطقی دسته بندی می کند و به مخاطبان شما کمک می کند به راحتی به بخش موردنظر خود دسترسی داشته باشند.

استفاده از عناوین و تیترها روش مناسبی برای پیدا کردن نکات اصلی هستند و باعث می شوند روند اسکن محتوا ساده تر و سریع تر انجام شود. فقط توجه داشته باشید که هر عنوانی که برای یک پاراگراف استفاده می کنید نشان دهنده مطالب موجود در آن باشد.

استفاده از عناوین و تیترها

4) از علائم نگارشی استفاده کنید

علائم نگارشی مانند بولت پوینت ها می توانند کمک کنند تا محتوای شما سازماندهی بهتری داشته باشد و مخاطبان بتوانند داده های کلیدی را بدون جستجوی زیاد پیدا کنند. به جای اینکه یک لیست را در یک جمله جا دهید و برای جدا کردن آیتم ها از کاما استفاده کنید، بهتر است از بولت پوینت ها استفاده کنید که خواندن آن برای همه آسان تر باشد.

5) از تصاویر استفاده کنید

تصاویر در محتوا به دو منظور استفاده می شوند:

  1. تصاویر با استفاده از تاثیری که در ناخودآگاه خوانندگان می گذارند می توانند توجه آنها را به مطلب شما جلب کنند.
  2. تصاویر فضای مناسبی بین پاراگراف های شما ایجاد شود.

در هر دو صورت تصاویر می توانند به نگه داشتن مخاطبان در سایت شما کمک کنند و آنها را ترغیب می کنند تا با محتوای شما درگیر شوند. پیشنهاد می کنم برای دو یا سه پاراگراف حتماً از یک تصویر استفاده کنید زیرا استفاده از تصاویر مرتبط باعث می شود مطلب شما غنی تر و باارزش تر به نظر برسد. تصاویر مبتنی بر داده مانند نمودار و گرافها نیز می تواند محتوای شما را کامل کند.

6) به منابع خارجی لینک بدهید

برای اینکه بتوانید محتوای معتبری تولید کنید بهتر است نقل قول ها، داده ها، نمودارها و مواردی شبیه به آنها را از منابع معتبر استخراج کرده و حتما لینک منابع را به محتوا اضافه کنید. با این کار مخاطب شما درک می کند که آمار و اطلاعاتی که در محتوای شما به کار رفته قابل استناد و حقیقی است. در صورتی که کاربران بخواهند در رابطه با آن موضوع خاص اطلاعات بیشتری کسب کنند می توانند به راحتی لینک را دنبال کرده و به اطلاعات بیشتر دسترسی داشته باشند.

7) لیست ایجاد کنید

خواندن پاراگراف هایی که از ابتدا تا انتهای خط را پر کرده اند کمی چالش برانگیز است. بهتر است به جای نوشتن این پاراگراف ها به ویژه وقتی تصمیم دارید مجموعه ای از نکات کلیدی را ارائه دهید، یک لیست ایجاد کنید و با شماره گذاری نکات مهم را از هم جدا کنید.

8) اهمیت فضای سفید را دست کم نگیرید

با توجه به اینکه تمرکز تولیدکنندگان محتوا بر روی کلمات و تصاویر است، فضاهای سفید موردنیاز در محتواها معمولاً فراموش می شوند. به یاد داشته باشید که وجود فضای سفید یکی از بهترین راه ها برای تبدیل مطلب به یک محتوای قابل اسکن کردن است. صفحات شلوغ باعث ایجاد یک تجربه به هم ریخته می شوند و باعث می شوند اسکن صفحه برای مخاطب سخت باشد.

در واقع استفاده درست از این فضاها یکی از ساده ترین راه ها برای کاهش «نرخ ریزش» مخاطب در یک کسب و کار است. در ضمن این فضاها از عناصر بصری موردنیاز برای مخاطبانی است که با استفاده از گوشی های همراه خود محتواهای شما را مطالعه می کنند.

فضای سفید

9) مخاطبان خود را بشناسید

اینکه محتوا باید با توجه به نوع مخاطب نوشته شود، موضوع جدیدی نیست و بارها به آن تاکید شده است. با این حال، بسیاری از تولیدکنندگان و بازاریابان کسب و کارها هنگام ایجاد محتوای خود این موضوع را فراموش می کنند. بهترین راهکار این است که مطالب به شکلی نوشته شوند که مطالعه آنها برای مخاطبان هدف ساده باشد.

بسیاری از مخاطبان ترجیح می دهند مطالبی را مطالعه کنند که به شکل محاوره ای نوشته شده اند. در این نوع محتوا از اصطلاحات کوتاه، غیرفنی و عامیانه استفاده می شود. البته اگر محتوای موردنظر برای یک مجله علمی و یا صنعت خاصی تولید می شود این امر صدق نمی کند اما در کسب و کارهایی که مخاطبان عام دارد، هضم مطالب ساده بسیار راحت تر است.

10) به قالب بندی محتوای خود توجه کنید

تغییرات ساده در قالب بندی محتوا معمولاً تفاوت بزرگی را در اسکن کردن آن ایجاد می کند. نکات زیر مواردی هستند که در قالب بندی محتوا باید مورد توجه قرار بگیرند:

  • بولت ها: برای جدا کردن مطالب می توانید از بولت پوینت ها استفاده کنید، درست مثل همین پاراگرافی که در حال مطالعه آن هستید.
  • لیست های شماره گذاری شده: اگر تعداد محدود و دقیقی از نکات را می خواهید مشخص کنید استفاده از شماره گذاری می تواند راه مناسب تری باشد.
  • نوع فونت: استفاده از انواع متفاوت فونت برای مطالب متفاوت می تواند در خوانا بودن محتوا تاثیرگذار باشد.
  • کپشن (زیرنویس) تصاویر: استفاده از کپشن ها برای توضیح تصاویر، در انتقال مفهوم آن تاثیر زیادی دارد، زیرا چشم مخاطبان به طور طبیعی به متن زیر تصاویر کشیده می شود. برای این منظور از توضیحات طولانی تر هم می توانید برای تصویر خود استفاده کنید.

علاوه بر مواردی که عنوان شد، هایلایت کردن، تغییر ضخامت، رنگ و فرم فونت ها باعث می شود قسمتی از محتوا بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. اما در استفاده از این ترفندها نباید زیاده روی شود تا تاثیر منفی بر کاربری که محتوا را مطالعه می کند نداشته باشد.

فراموش نکنید که مخاطبان آنلاین علاوه بر عدم تمایل به خواندن محتواهای طولانی، علاقه ای هم به خواندن محتواهای تبلیغاتی و بازاریابی ندارند، پس اگر می خواهید صدای متفاوتی داشته باشید و بتوانید با تولید محتوا به کسب درآمد برسید بهتر است این نکات را رعایت کنید:

  1. هنگام ارائه اطلاعات در مورد محصول یا خدمات خود، منصفانه بنویسید. نیازی نیست عالی و بی نقص باشید، فقط باید بتوانید اعتماد مخاطبان خود را جلب کنید.
  2. به چیزی که نمی توانید آن را ثابت کنید افتخار نکنید. سعی کنید با ایجاد لینک به اطلاعات معتبر برای خود اعتبار ایجاد کنید.
  3. اغراق نکنید. اگر شغل شما فروش هندوانه باشد، نمی توانید ادعا کنید که خوشمزه ترین هندوانه ها را دارید چون این ادعا قابل اثبات نیست. اما می توانید مدعی باشید که هندوانه های شما آبدار و شیرین هستند و تابحال چندبار به عنوان تولیدکننده برتر انتخاب شده اید.

نتیجه گیری: 

سالها پیش تولید «محتوای قابل اسکن کردن» اهمیت بسیار زیادی نداشت اما امروزه با تغییر رفتار مخاطبان در خواندن مطالب می توانید با استفاده از این نوع محتوا تجربه مخاطبان خود را بهبود بخشید. بله! کاملاً درست است، اگر می خواهید نوشته هایتان خوانده شود باید به سلایق مخاطبانتان آگاه باشید. باید خواندن مطالب شما برای آنها کاری آسان، لذت بخش و کارآمد باشد. در نتیجه می توانید مخاطبان خوشحال تری داشته باشید که تمایل زیادی برای وقت گذرانی در سایت شما و خواندن محتواهای منتشر شده در آن و در نهایت استفاده از محصولات و یا خدمات شما را دارند.

 

https://www.quicksprout.com/the-step-by-step-guide-to-creating-scannable-content/

https://blog.hubspot.com/marketing/create-readable-web-writing

https://www.verblio.com/blog/how-do-i-get-people-to-read-my-blog-create-scannable-content

شهر محتوا
نوشته شده توسط

مهسا بابالوئی

سلام یه روز زیبای بهاری وقتی داشتم به حیاط کوچیک خونمون نگاه میکردم با خودم گفتم که چی می شد می تونستم این لحظه رو جوری ثبت کنم که همیشه توی یاد و خاطرم بمونه و...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو