روش های افزایش بازدید محتوای سایت

18 نکته کاربردی برای افزایش جذابیت و بازدید محتوای سایت

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
روش های افزایش بازدید محتوای سایت
مهسا بابالوئی|پنجشنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۹|تعداد کلمات: 1842 کلمه|مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه
اول یه نگاه به فهرست بنداز
 • بی‎تابی جستجوگرها برای پیدا کردن محتوای مناسب 
  • وقت را هدر نده!
 • 8 تکنیک افزایش جذابیت محتوا برای مخاطب
  • 1) کوتاه نویسی محتوا
  • 2) تیتر نویسی جذاب برای محتوا 
  • 3) بولد کردن کلمات در محتوا 
  • 4) کپشن‎های جذاب در شبکه های اجتماعی
  • 5) درج لینک ‎های مرتبط
  • 6) برجسته سازی محتوای استراتژیک
  • 7) شماره گذاری
  • 8) کلمات جالب در محتوا 
 • 10 نکته دیگر برای افزایش جذابیت محتوا
 • بعد از رعایت 18 نکته، هنوز هم محتوای شما جذاب نیست؟!

تولید محتوای با کیفیت، کار بسیار ارزشمندی است. اما محتوایی که دیده نشود و خوانده نشود، به چه درد می خورد؟! هیچ مدیری برای چنین محتوایی هزینه نمی کند و هیچ نویسنده ای از دیده نشدن محتوای خود خوشحال نمی شود. همانقدر که برای تولید محتوا ارزش قائل می شوید و انرژی صرف می کنید، برای افزایش جذابیت محتوایی که تولید می کنید هم باید تمرکز کنید. در این یادداشت به بیش از 18 نکته برای افزایش جذابیت و بازدید محتوا می پردازیم. با ما همراه باشید...

تمام اجزای محتوای خود را با دقت نوشته اید و در نهایت آن را منتشر کرده اید؟ نتیجه و بازخورد آن چگونه بود؟ بله درست است، هیچکس آن را نخوانده، هیچ نظری برای آن ارسال نشده، هیچکس درباره آن توییت نزده و در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک نیز به اشتراک گذاشته نشده. همه اینها کافی است تا یک نویسنده انگیزه خود را برای ادامه کار از دست بدهد و دیگر تمایلی برای تولید محتوا نداشته باشد. 

در فضای مجازی و در تمامی شبکه ‎های اجتماعی افراد زیادی هستند که برای جذب مخاطب دست به تولید محتوا می‎زنند. در واقع راه‌ های زیادی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا وجود دارد. بسیاری از افراد تمایل دارند تولید کننده محتوا باشند اما راه و رسم آن را نمی‎دانند.

وقتی ایده مناسب و جذابی دارید باید بدانید که وقتی آنها را تبدیل به محتوا می کنید چطور نظر مخاطب به آنها جذب شود.

content production تولید محتوا

شاید فکر کنید به بیش از 10 هزار ساعت نیاز دارید تا مهارت نوشتاری خود را تکمیل کنید. اما نه، اینطور نیست. فرآیند تبدیل شدن به یک کارشناس محتوا  آنطور که گمان می‎برید مشکل و پیچیده نیست. فقط به مطالعه و تلاش و تمرین نیاز دارید.

در واقع راه حل برای اینکه به یک تولیدکننده محتوای موفق تبدیل شوید، کافی است تا کمتر بنویسید و بیشتر به متن خود سر و شکل بدهید تا مخاطب های بیشتری  را جذب محتوای خود کنید.

بی‎تابی جستجوگرها برای پیدا کردن محتوای مناسب 

مطالعات و تحقیقات حاکی از آن است که 79 درصد کاربران وب ترجیح می‌دهند به جای مطالعه کامل یک مطلب آن را اسکن کنند و در واقع نگاهی اجمالی به آن داشته باشند. مخاطب حوصله خواندن مطالب پیچیده را ندارد و او را از چنین مطالبی فرار می‏دهد. پس باید یاد بگیرید که محتوای قابل اسکن تولید کنید.

تصور کنید که شما در جستجوی مطلبی در وب هستید. اگر صفحه‌ای را در رابطه با همان موضوع مورد نظر باز کردید و چیزی پیدا نکردید بلافاصله به صفحه دیگری می‌روید. این اشکال از تولیدکننده محتوا است که نتوانسته شما را در وبلاگ خود نگه دارد.

واقعا چه کاری باید انجام شود تا مخاطب مجاب به این شود که در یک صفحه باقی بماند و نخواهد به جستجوی خود در وب ادامه بدهد؟ چه کاری لازم است تا او بتواند با محتوای تولید شده ارتباط برقرار کند؟

blog content محتوای بلاگ

وقت را هدر نده!

برای اینکه نویسنده موفقی در وب باشید لازم است تا هر آنچه را در کلاس‎های انشا در مدرسه گذرانده ‎اید، فراموش کنید و سرعت عمل بیشتری به خود بدهید. هیچکس در فضای مجازی منتظر نمی‎ ماند بنابراین برای یاد گرفتن عجله کنید. این را بپذیرید که مخاطب به جای مطالعه صفحات مختلف در وب در واقع آنها را اسکن می‎کند. باید با واقعیت کنار بیایید و با آن نجنگید. اگر می‎خواهید درباره موضوع پیچیده‎ ای بنویسید آن را در پست‎ ها و در دفعات متعددی به مخاطب عرضه کنید تا باعث دلزدگی او نشوید. این باعث می‎شود تا مخاطب برای تکمیل اطلاعات خود در زمینه محتوای شما مدام به صفحه اختصاصی ‎تان در وب برگردد.

پاراگراف‎ های خود را به شکل هرم وارونه بنویسید که یکی از سبک‎های نوشتاری در خبرنگاری است. سبک هرم وارونه بدان معناست که در ابتدا موضوع اصلی و یا نتیجه‎ گیری نهایی را بیان می‎کنید سپس در ادامه جزئیات بیشتری از آن ارائه می‎دهید.

inverted pyramid هرم وارونه

در ادامه با تکنیک‎ هایی ساده ‎تر سبک نوشتاری خود را صمیمانه ‎تر و سعی کنید ارتباط بهتری با مخاطب برقرار کنید.

دقایقی طول می‎کشد تا یک متن طولانی و خسته کننده را به پست‎ها و محتوایی جذاب در فضای مجازی تبدیل کنید که بتواند کاربران و مخاطبان زیادی را به خود جلب کند اما به هر حال ارزشش را دارد.

8 تکنیک افزایش جذابیت محتوا برای مخاطب

1) کوتاه نویسی محتوا

حتی پیچیده ‎ترین موضوعات با اعجاز و البته در نظر گرفتن یک فضای سفید پیرامون همان مطلب، جذاب ‎تر به نظر می‎رسد. باز هم تاکید می‏شود: مطلب بلند، خواننده را فراری می‎دهد.

2) تیتر نویسی جذاب برای محتوا 

تیتر در ژورنالیسم اهمیت بسیار زیادی دارد. در هر پاراگراف یک تیتر جالب و جذاب می‎تواند توجهات بیشتری را از سوی کاربران به خود جلب کند. تیتر گام نخست در جذب مخاطب است.

3) بولد کردن کلمات در محتوا 

پر رنگ نشان دادن برخی از مفاد مهم و تیترهای جذاب به سرعت نظر خواننده را به خود جلب می‎کند. بولد کردن نشان می‎دهد آنها دارای مفهوم مهمی هستند. بولد کردن نکات جذاب را فراموش نکنید.

4) کپشن‎های جذاب در شبکه های اجتماعی

زیر عکسی که در فضای مجازی بارگذاری می‎شود اگر حاوی کپشنی قوی باشد بیشتر مورد توجه قرار می‎گیرد. این کپشن نهایت باید متشکل از سه جمله باشد. برخی از عکس‌ها بدون کپشن بی‌معنایند.

5) درج لینک ‎های مرتبط

وقتی که مطلبی را به مخاطب ارائه می‎دهید اگر لینک‎های مرتبط را هم به آن اضافه کنید تا خواننده از طریق آن اطلاعات بیشتری به دست بیاورد حرفه‎ ای تر عمل کرده‎ اید دایره مخاطبان را بیشتر می‎کنید.

6) برجسته سازی محتوای استراتژیک

هنگامی که مفاهیم مهم را به صورت پررنگ و روشن قرار می‎دهید، خواننده می‎تواند با یک نگاه اجمالی مهمترین اطلاعات را جستجو کند. این کار مثل هایلایت کردن بخشی از متن در هنگام درس خواندن است.

7) شماره گذاری

وقتی اطلاعات مهمی را دارید اگر آن را تکه ‎تکه کنید و با شماره‎ گذاری به مخاطب عرضه نمایید یک گام دیگر برای جذب بیشتر مخاطب برداشته اید.

 1. آیتم های محتوا را
 2. به این صورت
 3. شماره گذاری
 4. کنید

8) کلمات جالب در محتوا 

خوب به مطلب خود نگاه کنید. چقدر در آن کلمات تاثیرگذار به کار برده ‎اید تا همه چیز نزد خواننده جذاب‎تر شود و او را ترغیب به این کند که وارد صفحه شما شود و همه چیز را مرور و سعی کند اسکن ‎وار اطلاعات به دست بیاورد؟

content محتوا

10 نکته دیگر برای افزایش جذابیت محتوا

هر کسی می‎تواند بنویسید هر کسی قادر نیست یک تولید کننده محتوا  باشد. به غیر از موارد بالا راه‎ های زیادی وجود دارد تا یک مطلب تازه، بی‎نظیر و جذاب باشد. آنچه در ادامه می‎بینید 10 نکته تیتر وار است که بر اساس تجربه و آزمون و خطا به عنوان تکمیل روند جذاب ‎سازی محتوا در وب معرفی شده ‎اند:

 1. تخصص: شما باید مطلبی را برای نوشتن انتخاب کنید که اختصاصی و تازه باشد.
 2. حوزه مشخص: برای خود یک حوزه مشخص تعیین کنید و بدانید درباره چه چیزی می‏نویسید.
 3. مستندسازی: برای محتوای مورد نظر سند و شواهد رو کنید.
 4. رعایت ساختار: نگارش و درست نویسی در مطلب رعایت شود.
 5. تصویرسازی: مطلب نیاز به عکس دارد.
 6. ویرایش: مطلب را بخوانید. مطمئن هستید نیاز به ویرایش ندارد؟ 
 7. به روز باشید: جستجو در وب اطلاعات جدیدی درباره موضوع مورد نظر شما می‎دهد.
 8. مراقب شوخی‎ ها باشید: مراقب باشید شوخی و صمیمیت منجر به توهین به مخاطب نشود.
 9. ایده‎ پردازی: در رابطه با موضوع مورد نظر خلاقیت به خرج دهید و ایده پردازی کنید.
 10. کلمات کلیدی: استفاده از کلماتی که در موتورهای جستجو پرکابرد هستند اهمیت دارد.

بعد از رعایت 18 نکته، هنوز هم محتوای شما جذاب نیست؟!

نوشتن همیشه راه حلی شگفت‎ انگیز برای بیان ایده ‎ها، نظرات، خلاقیت ‎ها و افکار است. یک محتوای تاثیرگذار باید بی ‎نظیر باشد و ساختار درست نوشتاری و ویرایشی را رعایت کند. روزانه با ده‎ ها مطلب در فضای مجازی روبرو می‎ شویم اما فقط بخش کمی از آنها مورد توجه مخاطب قرار می‎گیرند. این مطالب جذاب همیشه چیزهایی را رعایت می کنند که بسیاری از نویسنده ‎ها از آن بی ‏اطلاع هستند. آنها را رعایت کنید تا به سادگی تبدیل به یک تولیدکننده موفق محتوا شوید.

بگذارید این ویژگی ‏ها را بیشتر مرور کنیم. حتی اگر تکراری باشند مرور دوباره آنها مفید است.

content attraction جذایبت محتوا

وقتی تولید محتوا انجام می دهید باید بدانید برای چه کسی آن را تولید می کنید. مخاطب شما کیست و نیاز به چه چیزی دارد؟ شما نیاز او را متوجه شده ‏اید؟ متوجه اوضاع و شرایط جامعه هستید تا بر اساس آن برای مخاطب بنویسید یا اینکه مطالبی پرت و پلا در فضای مجازی بارگذاری می‎کنید؟ در ادامه آنچه که باعث جلب توجه مخاطب می‎شود این است که اطلاعاتی جالب ارائه دهید، اطلاعاتی که تا به حال به گوش کسی نخورده است. نکته دیگری که بسیاری از تولید کنندگان محتوا رعایت نمی‎کنند این است که کلیشه نباید جایی در محتوای شما داشته باشد. وقتی یک خواننده کلیشه ‎ای را هزار بار خوانده چه دلیلی دارد آن را یک بار دیگر در مطلب شما هم بخواند؟ نوشتن درباره کلیشه ساده است چون اطلاعات کافی از آن دارید. این هنر نیست. هنر این است که مطالبی نوین و خلاقانه ارائه بدهید که به درد بخورد و گره ‎ای از ابهامات را باز کند.

در ضمن یادتان نرود که مطلب پیچیده به درد مخاطب نمی ‎خورد. سعی کنید مطلب خود را کلمات ساده‎ تری بیان کنید. همواره بر روی ساده‎ نویسی در فضای مجازی تاکید زیادی وجود دارد. ساده‎ نویسی بر خلاف چیزی که تصور می‎شود ارزش زیادی دارد.

از سویی دیگر باید به مطلب خود نظم بدهید، هرگونه پراکندگی اطلاعات باعث سردرگمی مخاطب می‎شود. مثلا در حال دادن اطلاعات درباره کار کردن یک نوع دستگاه هستید اما همین که در حال تشریح نحوه کار کردن هستید ناگهان سراغ تاریخچه اختراع همین دستگاه می‎روید و رشته کلام را از دست خودتان و مخاطب خارج می‎کنید.

مسئله بسیار مهم دیگری که در این میان وجود دارد هرگز بدون اجازه فردی مطلب او را در محتوای خود کپی برداری نکنید و به عبارت بهتر سرقت ادبی انجام ندهید. متاسفانه بخش عمده مطالب مطرح شده در فضای مجازی کپی سایت ‎های دیگر است. کپی پشت سر کپی و سرقت پشت سرقت. این روند را بس کنید و تلاش‌ تان بر این باشد که حرفی تازه برای گفتن داشته باشید.

content محتوا

همانطور که کپی نکردن از مطالب دیگران اهمیت دارد این نیز بسیار مهم است که عکسی را بدون اجازه منتشر نکنید. از منابع معتبر استفاده کنید و این را هم یادتان نرود که عکس مورد استفاده لوگو و یا واترمارک نداشته باشد.

پاراگراف‎ بندی در تولید محتوا نیز از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و سعی کنید سر و شکل منظمی به آن بدهید. پاراگراف‎ها ترجیحا یک اندازه و یک شکل باشد و اینطور نباشد که یکی 10 خط و دیگری حاوی سه خط باشد.

گاهی اوقات هم لازم است پس از اتمام نوشتن مطلب یک بار دیگر آن را مرور کنید، البته نه به عنوان نویسنده که به عنوان یک مخاطب که آیا جذابیت دارد یا خیر. نظر خودتان هم درباره مطلب بسیار مهم است.

این اطمینان را حاصل کنید که مطلب شما به راحتی قابل اسکن باشد، بدان معنا که اگر فردی خواست آن را به طور اجمالی مرور کند نکات مهمی دستگیرش شود.

اگر کار شما به عنوان نویسنده محتوا این است که محصولاتی را معرفی کنید باید مطمئن شوید خواننده پس از مطالعه محتوای شما به سرعت به اطلاعات مورد نظر خود دست پیدا می‌کند.

درک این مطلب که هیچکس دوست ندارد با یک مطلب ماشینی و کپی شده روبرو شود نیز بسیار اهمیت دارد.

در پایان ذکر این مسئله بسیار مهم است که بدانید تبدیل شدن به یک تولید کننده موفق محتوا نیاز به تمرین، ممارست و کسب تجربه لازم دارد. فراموش نکنید که همه می‌توانند بنویسند اما هر کسی نمی‌تواند محتوای جذاب تولید کند، مگر اینکه اصولی به ظاهر پیچیده اما در واقع ساده را رعایت کند.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

مهسا بابالوئی

سلام یه روز زیبای بهاری وقتی داشتم به حیاط کوچیک خونمون نگاه میکردم با خودم گفتم که چی می شد می تونستم این لحظه رو جوری ثبت کنم که همیشه توی یاد و خاطرم بمونه و...

نظرات شما

هنوز کسی نظر نداده!

میتونی اولین نفری باشی که به ما بگی نظرت درباره این یادداشت چیه؟

اگر سوالی هم داری، می تونی همینجا بپرسی. زود جواب میدیم!

خدمات شهر محتوا
آنالیز سئو
آنالیز سئو سایت

بررسی تمام نکات فنی سایت از نظر اصول سئو و ارائه پیشنهادات اصلاحی

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

گزارش جستجوی کلمات کلیدی مشتریان و رقبای کسب و کار شما

تولید محتوا
تولید محتوا

تولید محتوای متنی با کیفیت متناسب با نیازهای کاربران شما

مشاوره لینک سازی
مشاوره لینک سازی

تجزیه و تحلیل لینک های رقبا و برنامه ریزی لینک سازی برای سایت شما