تکنیک های افزایش اشتراک گذاری محتوا

چگونه محتوایی تولید کنیم که بیشتر به اشتراک گذاشته شود؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
تکنیک های افزایش اشتراک گذاری محتوا
سمانه رحیمی|آخرین آپدیت: یکشنبه، ۱۲ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه

انتشار گسترده‌ ی محتوا در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی از آرزوهای بسیاری افراد برای نیل به یک بازاریابی موفق می‌باشد. محصولات جدید و خدمات نوین در حال عرضه به بازار هستند و استفاده‌ی بهینه از تمام ابزارهای موجود برای معرفی بهتر خود به جامعه بسیار مهم است. اگر چه فرمول مشخصی برای دست‌یابی به این هدف تدوین نشده است، اما راه‌کارهای مختلفی برای بهبود بازاریابی با تولید محتوای موفق پیشنهاد شده است. شرکت‌های فعال در زمینه‌های مختلف نیاز به بازاریابی با در نظر گرفتن این‌ راهکارها دارند. سعی ما بر این است که در این نوشته به جدیدترین ایده‌ ها و روش‌های پیشنهادی در این حوزه بپردازیم. این ایده‌ها با جذب بیشتر مشتری منجر به بازاریابی بهتر با تولید محتوای موفق می‌شود.

بازاریابی موفق در کنار تولید محتوا با بسیاری از کارهای دیگر از جنبه‌های مختلف فرق دارد. همانطور که گفته شد، معادله و یا فرمول مشخصی که در تمام زمان‌ها با تولید محتوای مناسب منجر به موفقیت در بازاریابی گردد وجود ندارد. بهتر است در اینجا اشاره کنیم که یک محتوای مناسب و موفق، محتوایی است که در مرحله‌ی اول به خوبی نوشته شده است و پس از آن نیز به طور گسترده‌ای مورد توجه مخاطبین قرار گرفته است. حتی اگر یک مطلب به خوبی نوشته شده باشد، در صورتی که به طور گسترده مورد توجه قرار نگیرد نمیتوان آن را یک محتوای موفق دانست. در این بخش ما جدیدترین و مهم ترین عوامل و گزینه‌هایی را بیان می‌کنیم که در بهبود و گستردگی اشتراک محتوا و بازاریابی موفق موثر است.

عوامل تاثیرگذار در گستردگی اشتراک محتوا

عوامل تاثیرگذار در گستردگی اشتراک محتوا

نقش احساسات مردم در به اشتراک گذاری محتوا

مردم محتوای موجود در شبکه‌های مختلف را با هم به اشتراک می‌گذارند. هر چه یک مطلب بهتر باشد، بیشتر به اشتراک گذاشته می‌شود. احساسی که به یک فرد در خواندن یک محتوا دست می‌دهد یک عامل اساسی در میزان به اشتراک گذاشتن محتوا توسط آن فرد می‌باشد. اما احساسات افراد در زمینه‌های مختلفی می‌تواند برانگیخته شود. هر محتوایی می‌تواند به گونه‌ ی متفاوتی منجر به برانگیختن احساسات افراد شود.

نقش احساسات مخاطب در به اشتراک گذاری

یک محتوا می‌تواند خوشحال کننده باشد. محتوای دیگر می‌تواند مهیج باشد و محتوای دیگر می‌تواند باعث شگفتی خواننده شود. بر اساس یک بررسی صورت گرفته در این زمینه، مشخص شده است که حسی که در اثر خواندن یک مطلب به انسان‌ها دست میدهد در میزان به اشتراک گذاری آن مطلب بسیار موثر است. اشتراک گسترده‌ و سریع مطالب در شبکه‌های مجازی می‌تواند بیش از هر چیز دیگری منجر به برانگیخته شدن احساسات شود. ده حس برتر که منجر به اشتراک بیشتر محتوا توسط مردم می‌شود در زیر بیان شده است.

 • تفریح یا سرگرمی
 • علاقه
 • تعجب
 • نشاط
 • سرور
 • عیش
 • خوشحالی
 • امید
 • همدردی
 • هیجان

مفرح بودن یک محتوا با توجه به لیست بالا از عوامل اصلی در وسعت اشتراک محتوا است. از طرف دیگر ده احساسی که مانع انتشار و به اشتراک گذاری یک محتوا می‌شود نیز در زیر آمده است.

 • عصبانیت
 • ادب
 • سرخوردگی
 • شک
 • خجالت
 • ناامیدی
 • آسیب
 • گناه
 • تحقیر
 • شرمندگی

شما می‌توانید با به هیجان آوردن یا سرگرم کردن خوانندگان و مخاطبین خود به بیشترین میزان انتشار محتوا دست یابید. همچنین باید توجه داشته باشید که با نوشته‌ی خود آنها را سرخورده یا دچار احساس گناه نکنید.

توجه به خواست جامعه و حقوق اقشار خاص

اتخاذ یک شیوه‌ی مناسب در بازاریابی محتوایی بسیار مهم است. شیوه‌ای که شما در پیش می‌گیرید یا جایگاهی که شما برای خود در نظر می‌گیرید می‌تواند به شما در این راه کمک کند. برای روشن شدن مطلب همه می‌دانیم که توجه به سیاست یا دین در امر بازایابی می‌تواند بسیار پر خطر باشد. بسیاری از افراد در بازار در این راه بسیار محتاط هستند. اما باید دانست که از طرف دیگر پشتیبانی از حقوق افراد یا قشر خاصی از جامعه می‌تواند منجر به معروف شدن برند شما شود. تصویری که از شما با پشتیبانی از حقوق یک گروه یا قشر خاص در ذهن جامعه به وجود می‌آید منجر به شناخته شدن بهتر برند شما خواهد شد. توجه به نیاز جامعه در هر زمان بخشی از بازاریابی شده است. هر بازاریابی با حمایت‌های معنوی که از اقشار خاص جامعه می‌کند، احتمال موفقیت خود در غلبه بر دیگر رقبا را افزایش می‌دهد. شما هم باید به نیازهای جامعه و اقشار مختلف در هر زمان توجه بیشتری بنمایید.

سعی در افزایش شناخت و آگاهی جامعه

بسیاری از شرکت‌هایی که سهم بیشتری از بازار دارند، مدیون تعهد کارکنان خود و شناخت جامعه هستند. هر چه یک برند شناخته شده تر باشد، بهتر می‌تواند در امر بازاریابی موفق شود. شما نیز باید تلاش کنید تا در حافظه‌ی جامعه قرار بگیرید. پیش زمینه‌ای که افراد از شرکت شما در حافظه‌ی خود دارند در میزان به اشتراک گذاری محتوای تولید شده توسط شما موثر است. شما شاید به سادگی با انتشار یک فیلم از میزان تعهد کارکنان خود بتوانید توجه بسیاری را به سمت شرکت خود جلب کنید. تصویری که از شما تنها با انتشار یک فیلم یا عکس به جا می‌ماند در میزان گستردگی و انتشار محتواها و فیلم‌هایی که در آینده تولید خواهید کرد بی تأثیر نیست. از تمام ظرفیت‌های خود برای تولید این نوع محتوا استفاده کنید. از کارکنان خود بخواهید که به بهترین نحو دست به تولید فیلم‌ها یا محتواهایی بنمایند که خاطره‌ای ماندگار از تعهد و خدمت آنها در ذهن مخاطبان ایجاد کند. موفقیت شما در بازاریابی با این کار بیش از پیش تضمین خواهد شد.

در این راه بااستفاده از عناوین غافل گیر کننده سعی در افزایش آگاهی افراد بنمایید. گفته شد که استفاده از احساسات افراد در افزایش آگاهی آنها موثر است. در صورتی که قصد انتشار فیلم یا محتوایی را دارید، باید به این نکته توجه کنید که عنوان مطلب اولین چیزی است که توسط مخاطب دیده می‌شود. در صورتی که عنوان به بهترین نحو ممکن انتخاب شده باشد با افزایش حس غافل گیری منجر به جلب توجه مخاطب می‌شود. هر چه مخاطب بیشتر شود، آگاهی جامعه و موفقیت شما بیشتر تضمین خواهد شد.

استفاده از کانال‌های ارتباطی درست و دادن اجازه‌ی به اشتراک گذاری

استفاده از کانال‌های ارتباطی درست

به افراد دیگر این اجازه را بدهید تا تصاویر، فیلم ها و انواع دیگر محتوای تولید شده توسط شما را به اشتراک بگذارند. بعضی صاحب نظران توصیه می‌کنند که هر گونه محتوایی اجازه‌ی انتشار و به اشتراک گذاری را  برای جذب بیشتر مخاطب داشته باشد. اگر افراد دیگر محتوای شما را به اشتراک بگذارند، شما مخاطبین بیشتری خواهید داشت و هر چه مخاطب بیشتری پیدا کنید، موفقیت شما در آینده بیشتر خواهد بود. اشتراک بیشتر محتوا باعث افزایش شناخت جامعه از شما نیز می‌شود.

علاوه بر این خود شما نیز می‌توانید تصاویر یا محتوای خود را در کانال‌های مجازی و سایت‌های پربازدید به اشتراک بگذارید. استفاده از سایت‌های مخصوص انتشار فیلم یا تصویر از شناخته شده ترین راه‌هایی است، که توسط بسیاری از افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزاران مخاطب روزانه از این سایت‌ها بازدید می‌کنند. به سادگی می‌توان از این ظرفیت برای پیشبرد اهداف خود استفاده کرد. سایت‌هایی مثل یوتیوب از معروف ترین آنها هستند. حتی اگر به یوتیوب دسترسی ندارید، میتوانید در کشور خود به سایت‌های مشابهی دست پیدا کنید که امکان به اشتراک گذاری انواع مختلف فیلم یا تصویر را فراهم کرده‌اند.

بهره گیری از نفوذ افراد تأثیر گذار در شبکه‌های مجازی

یکی دیگر از راه‌های نیل به جذب مخاطب بیشتر، اقدام به برقراری ارتباط با افراد تأثیر گذار در جامعه است. در دنیای نوینی که ما زندگی می‌کنیم، افراد تأثیر گذار نقش به سزایی در شبکه‌های اجتماعی دارند. یک توئیت ساده توسط یک فرد تأثیر گذار می‌تواند در یک لحظه به طور گسترده‌ای در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود. در بعضی موارد ممکن است که صدها هزار نفر و حتی میلیون‌ها انسان در سراسر دنیا این محتوا را به اشتراک بگذارند. برقراری ارتباط با این افراد به معنی دستیابی به تعداد زیادی مخاطب در شبکه‌های اجتماعی می‌باشد.

پیشنهاد ایده‌های جدید و پرهیز از هزینه‌ی بیش از حد

شاید تا به حال توجه نکرده باشید که یک پیشنهاد ساده می‌تواند به نتیجه‌ی غیر قابل تصوری منجر شود. بسیاری از موفقیت‌های بزرگ در اثر یک پیشنهاد ساده به دست آمدند. شما در دراز مدت می‌توانید با ارائه‌ی ایده‌ها و پیشنهادهای جدید به موفقیت چشمگیری دست پیدا کنید. برای نیل به اهداف بزرگ و یا غلبه بر دیگر رقبا در بازار، نیازی به صرف هزینه‌ی زیاد نیست. صرف مقادیر زیادی پول برای افزایش به اشتراک گذاری محتوا یا فیلم در شبکه‌های مختلف همیشه کارساز نمی‌باشد. تنها با یک ایده‌ی جدید، بسیاری از مخاظبان خود به خود مجذوب شما خواهند شد. شرکت‌های کوچکی را می‌توان پیدا کرد که با پیشنهادهای جدید خود تبدیل به موفق‌ترین شرکت‌ها در بازار شده‌اند.

افزایش تعامل با مشتری‌ها و مخاطبان در کنار کمک به خیریه‌ها

افزایش تعامل با مشتری‌ها و مخاطبان

مشتری‌ها یا مخاطبان در فضای مجازی دوست ندارند که تنها دریافت کننده‌ی محتوا و فیلم‌ها یا مطالب نوشته شده باشند. آنها علاقه مند هستند تا نظرات خود را بیان کنند. افزایش تعامل با آنها از طریق فراهم نمودن امکان دریافت نظرات و پیشنهادهای آنها کار سختی نیست. این نظرات حتی می‌توانند به شما در یافتن راهکارهای جدید برای کسب درآمد بالاتر کمک کند. از طرف دیگر، باید نسبت به اقشار ضعیف جامعه نیز حساس بود و سعی در کمک به خیریه‌ها و ارتباط بیشتر با آنها نمود. توجه به نیاز مخاطبان در کنار کمک به اقشار ضعیف، تصویر بسیار مناسبی از شما در ذهن مشتری‌ها و مخاطبان ایجاد خواهد کرد. این تصویر به معنی چشم انداز روشن تر در آینده برای شرکت شما خواهد بود.

افزایش حس کنجکاوی مردم و استفاده از سلبریتی‌ها

افزایش حس کنجکاوی مردم شاید در نگاه اول چندان مهم به نظر نرسد. اما هر چه مردم نسبت به یک موضوع کنجکاوتر باشند، بیشتر در مورد آن صحبت می‌کنند. حتی سلبریتی‌ها نیز ممکن است در این راه اظهار نظر کنند. شاید کمی پیچیده به نظر برسد اما با طرح محتوا یا انتشار فیلم‌هایی که تمام اطلاعات لازم را ارائه نداده است، می‌توان مردم و مخاطبین را به جستجو و صحبت بیشتر در مورد آن موضوع ترغیب کرد. این کاری است که در بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی با انتشار بخش‌هایی از فیلم یا سریال صورت می‌گیرد. مردم با مشاهده‌ی این پیش نمایش‌ها با علاقه‌ی بیشتری به تماشای فیلم یا سریال مورد نظر خواهند پرداخت.

کار مداوم و بدون وقفه

کار مداوم و بدون وقفه

کار مداوم حتی در روزهای تعطیل برای کسانی که به دنبال تولید محتوای موفق هستند، اجتناب ناپذیر است. بسیاری از سایت‌های بزرگ که در صدر لیست بازدید روزانه قرار دارند، اقدام به تولید محتوا، و ارائه‌ی به روز آن به مخاطبان می‌نمایند. حتی در روزهای تعطیل سال نو یا در هر موقعیت دیگری تلاش شما باید بر ارائه‌ی مداوم خدمات خود به مخاطبان و مشتری‌ها باشد.

سعی در حفظ موفقیت‌های قبلی

اگر شما یا هر شرکت دیگری که  در بازار به موفقیت دست پیدا کرده است، نباید به این مقدار بسنده کند. باید به تداوم فعالیت‌های خود توجه نمود، به نحوی که دستاوردهای قبلی را حفظ و موقعیت فعلی را بهبود بخشد.

نتیجه گیری

در این نوشتار ما سعی کردیم تا به روش‌های نوین برای دست‌یابی به موفقیت در بازاریابی، با تولید و انتشار گسترده‌ی محتوا بپردازیم. با گسترش استفاده از شبکه‌های مجازی استفاده از تولید محتوای مناسب و انتشار گسترده‌ی آن با توجه به جلب احساسات مردم مورد بحث قرار گرفت. اهمیت توجه به نیازهای جامعه و هر یک از اقشار موجود در آن مورد تأکید قرار گرفت. علاوه بر این ضرورت تعامل با مشتری‌ها و مخاطبان از یک طرف و کمک به اقشار آسیب پذیر یا گروه‌های خاص مورد تأکید قرار گرفت. کار مداوم و بی‌وقفه به منظور حفظ موقعیت، ارتباط با شخصیت‌های با نفوذ در شبکه‌های اجتماعی و استفاده از سایت‌های اشتراک فیلم و تصویر برای معرفی بهتر خود به مخاطبین و مشتریان نیز مورد اشاره قرار گرفت. می‌توان نتیجه گرفت که با توجه به گستردگی مشاغل، هر شرکتی که خواهان غلبه بر رقبای خود در بازار است باید متناسب با حوزه‌ی فعالیت خود به انتخاب راهکار متناسب بپردازد. تولید محتوا و بازاریابی برای هر شرکتی مستلزم اتخاذ راهکار ویژه متناسب با حوزه‌ی فعالیت آن شرکت می‌باشد.

samanehrahimi
نوشته شده توسط

سمانه رحیمی

سلام من سمانه هستم؛ سمانه رحیمی. عاشق کار کردنم و هیچ وقت از انجام کارهایی که دوستشون دارم، خسته نمیشم. من 22 اردیبهشت سال 1366 تو بیمارستان آراد تهران به دنیا اومدم... تک دختر خانواده...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو