راهکارهای افزایش بهره وری خط تولید محتوا

چگونه موانع کارآیی و اثربشی تیم تولید محتوا را برطرف کنیم؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
راهکارهای افزایش بهره وری خط تولید محتوا
علی لواسانی|آخرین آپدیت: سه شنبه، ۷ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

 تولید محتوا ساده به نظر می‌رسد اما با مشکلاتی نیز همراه است. حتی یک گردش کار در تولید محتوا و یا یک فرآیند چند مرحله‌ای می‌تواند تیم بازاریابی محتوایی را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به ضایعات بازاریابی محتوایی شود. در این صورت است که نمیتوانید از سرمایه‌گذاری خود بهترین بازده را داشته باشید. در این مقاله به بررسی علت ناکارآمدی ها و راهکارهای آن می‌پردازیم که می‌تواند به تیم بازاریابی محتوایی شما کمک کند تا موثرتر باشند و ROI بازاریابی محتوایی را تقویت کنند.

موانعی که بهره وری خط تولید محتوا را کاهش می دهد

دلایل مختلفی می تواند بهره وری خط تولید محتوای شما را کاهش دهد. اینجا به برخی از این دلایل اشاره می کنیم. شما باید با بررسی بیشتر در مسائل داخلی سایت یا شرکت خود، دلایل بهره وری پایین خود را پیدا کنید.

1) برای مخاطبان متعدد، محتوا تولید می کنید

مخاطبان شما یکپارچه نیستند. از طرفی ممکن است شخصیت شما، اکثر افرادی که به شرکت مراجعه می‌کنند را پوشش ندهد. بنابراین؛ با مخاطبان خود بیشتر آشنا شوید اما این را به خاطر داشته باشید که هدف شما تولید محتوای متفاوت برای هر مخاطب نیست. تکرارهای متعدد با محتوای یکسان، خواننده را گیج می‌کند و از طرفی باعث اتلاف وقت می‌شود. در واقع سفارشی کردن برند شما در بین اشخاص هدف، باعث می‌شود از اعتبار محصول شما کاسته نشود.

همیشه برای یک خواننده هدفمند بنویسید. می‌توانید خواننده خود را با سوال کردن از افرادی که محصول یا خدمات شما را خریداری می‌کند، انتخاب کنید. همچنین می‌توانید با ارزیابی تجزیه و تحلیل‌های خود ببینید چه کسی با محتوای شما درگیر است. این دو گروه با هم یکی نیستند. در واقع بین افرادی که پست فیس بوک شما را دوست دارند و کسانی که محصول یا خدمات شما را خریداری می‌کنند فرق زیادی است. بهتر است منابع خود را برای افرادی صرف کنید که در کسب درامد شما موثر هستند.

2) ایده‌های خوب، پیگیری نمی شوند

ایده‌ها باعث می‌شوند که خط تولید محتوای شما به جریان بیفتد. اما اگر هیچ‌کس آنچه را که در جلسه طوفان مغزی اتفاق می‌افتد را پیگیری نکند؛ در نهایت زمان صرف شده روی ایده‌ها، یک زمان هدر رفته خواهد شد. ایده‌ها باید از ابتدا تا انتها پیگیری شوند. حتی پس از انتشار محتوا، عملکرد آینده آن‌ها نیز باید بررسی شود تا ایده‌های آینده مشخص شود. برای این منظور؛ کسی را به عنوان "حسابدار ایده" تعیین کنید. حسابدار ایده می‌تواند یک شخص یا یک تیم باشد که اعضای تیم را بر روی ایده‌ها نگه می‌دارد. حسابدار ایده، مشابه یک مدیر پروژه باید توجه داشته باشد که ایده‌ها ارائه ‌شوند و بعد از تایید شدن، اولین پیش نویس آن‌ها در موعد مقرر داده شود و همچنین بررسی کند که چه موقع ایده‌ها باید ویرایش شوند و چه زمانی باید محتوا تولید گردد.

طوفان مغزی

پس از انتشار محتوا، حسابدار ایده باید به برخی سوالات کلیدی مانند سوالات زیر پاسخ ‌دهد:

  • چگونه این ایده به طور مستقیم به فروش تبدیل شد؟
  • آیا مخاطبین متوجه چیز جدیدی شده‌اند یا با محتوای متفاوت ارتباط برقرار کرده‌اند؟
  • چقدر زمان برای تولید قطعه محتوا صرف شده است؟

حسابدار ایده باید گزارش هفتگی یا ماهانه خود را ارائه کند تا مشخص کند کدام بخش از نظر زمان توسعه و تعامل موفقیت آمیز بوده است و کدامیک نتوانستند ایده را برآورده کنند و چه کار دیگری می‌تواند انجام شود.

3) می خواهید در موضوعات متعدد، متخصص شوید

شما مخاطبان خود را پوشش داده‌اید و یادگرفته‌اید که آن‌ها به چه مباحثی علاقه دارند. اینکه علاقمندی آن‌ها را متوجه شده‌اید وسوسه انگیز است اما بهتر است زیادروی نکنید. زیرا تبدیل شدن به یک متخصص در هر زمینه‌ای که مخاطبان شما به آن اهمیت می‌دهند در واقع یک اتلاف در منابع است. این موضوع نه تنها تیم شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد بلکه خواهندگان شما به این حقیقت پی خواهند برد که متخصصان برند شما در مورد موضوعات خاصی عالی هستند اما در مورد موضوعات دیگر، عمق زیادی ندارند.

نظریه Carlijn Postm: Carlijn Postm بنیانگدار آژانس محتوای The post ، پیشنهاد می‌کند برای کار در زمینه‌های تخصصی خود، از یک نقشه استفاده کنید. او معتقد است که نقشه برداری از محتوا شبیه به نقشه برداری ذهن است که در آن کاربر بصری یک موضوع اصلی را در وسط نقشه قرار می‌دهد و آن را با خرده ریزه‌ها احاطه می‌کند. موضوع اصلی را به یک مورد استفاده اصلی برای محصول یا خدمات خود ارتباط دهید. سپس سخنگوها را اضافه کنید که هر کدام یک نیاز یا فرصت مرتبط را توصیف می‌کنند. اگر نمی‌توانید به طور مستقیم موضوعی را به ایده‌ اصلی خود پیوند دهید؛ پس احتمالا نباید در مورد آن بنویسید.

4) تیم خلاق، پشتیبانی نمی شود

خلاقیت شما موتور پشتیبان محتوای شماست. بقیه این ماشین ممکن است از نظر شکل ظاهری خوب باشد؛ اما اگر تولیدکنندگان محتوا سوخت کافی نداشته باشند شما با سرعت به جایی نمی‌روید. بنابراین شما و تولیدکنندگان محتوای شما باید در ارتباط نزدیک باشید تا خط تولید محتوا به طور یکنواخت کار کند. شما باید در سه زمینه در همان صفحه باشید:

برندینگ یا نام تجاری (Branding)

اگر پیام‌های مختصری درباره ارزش‌ها و خط مشی تجاری خود یا برندینگ ارسال می‌کنید، برای بازنگری باید زمان بیشتری را صرف کنید. بنابراین حتما در راهنمای برند، ارزش‌ها و رسالت‌های شرکت را به تفصیل شرح دهید. برای اینکه بررسی کنید آیا تیم خلاق شما ارزش‌ها و رسالت شرکت را درک می‌کند یا خیر، یک میزگرد برگزار کنید. از هریک از آن‌ها بخواهید که توضیح دهند برند شما را چگونه می‌بینند. آنچه را که به عنوان خط مشی برند خود به طور مستند به اشتراک گذاشته‌اید را دوباره مرور کنید. به تیم خود یادآوری کنید که محتوای موجود در دستیابی نام تجاری به هدف شرکت، نقش مهمی بازی می‌کند.

خط مشی برند

پهنای باند (Bandwidth)

 قرار گرفتن درهمان صفحه منجر به ایجاد تیمی پربار خواهد شد. پیگیری زمان لازم برای تولید محتوا به عنوان مثال زمان نوشتن، ویرایش و انتشار، دربرابر عملکرد محتوا می‌تواند به شما کمک کند کارایی بیشتری پیدا کنید. به عنوان مثال اگر یک نویسنده تکالیف زیادی دارد ولی از اتربخشی محتوا کم می‌شود می‌توانید چند تکلیف را از او پس بگیرید یا اگر یک نویسنده برای تبدیل یک محتوای عالی و توسعه آن زمان بیشتری می‌خواهد شما می‌توانید عمیق‌تر بررسی کنید و ناکارآمدی را در روند آن بررسی کنید. با یکدیگر کار کنید تا در سرعت تولید محتوا به تعادل برسید وکیفیت محتوا نیز به حد قابل قبولی برسد.

ارزش (Value)

اعضای تیم شما باید بدانند که برای شما و برند شما مهم هستند. با آن‌ها باید به طور عادلانه برخورد شود. اعضای تیم شما باید برای مطرح کردن سوال و یا انتقادات خود احساس راحتی داشته باشند. اگر اعضای تیم نگران باشند که برای ایده‌های جدید مجازات خواهند شد نتیجه این می‌شود که محتوای شما پیشرفتی نخواهد داشت.

5) تقویم محتوا ندارید

به برنامه انتشار خود همانند یک آهنگ مورد علاقه فکر کنید. بدون ضرب آهنگ همه چیز از هم می‌پاشد. ایجاد محتوای خوب با استفاده از یک تقویم محتوا شروع می‌شود. خیلی از شرکت‌ها روی تقویم ویرایشگرانه خود تمرکز می‌کنند. اینکه محتوا در چه ساعاتی، چه روزهایی و یا دوره‌هایی منتشر شود در این تقویم مشخص شده است. در واقع این تقویم را برنامه اجرایی استراتژی بازاریابی محتوایی در نظر می‌گیرند. محتوا را در قالب‌های سه ماهه برنامه ریزی کنید تا بتوانید موضوعات را با تغییرات زمان برای تنظیم محتوای خود تطبیق دهید.. کارآمد و موثر رشد کنید، با وجود فرایندهای درست و تفکر موثر خواهید دید که بازده محتوا در مسیر رشد قرار خواهد گرفت. بنابراین برای توسعه محتوای خود و بازاریابی محتوا برنامه‌ریزی کنید.

شهر محتوا
نوشته شده توسط

علی لواسانی

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو