ابزارهای تبلیغ و توزیع محتوا

محتوا را کجا منتشر کنیم تا بازدید بیشتری داشته باشد؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
ابزارهای تبلیغ و توزیع محتوا
مهسا بابالوئی|آخرین آپدیت: یکشنبه، ۵ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 13 دقیقه

کاربران فضای مجازی امروزه نسبت به انتخاب محتوای مورد نظرشان حساس‌تر شده‌اند و سازمان‌ها و افرادی که در تولید محتوا نقش دارند، اهمیت این موضوع را درک کرده‌اند. پیش از این به دلیل کمبود منابع ارائه دهنده اطلاعات، یک محتوا با رعایت حداقلی استانداردهای نوشتاری، می‌توانست مخاطبان زیادی را جذب کند اما با گذشت زمان، دسترسی بیشتر خوانندگان به انواع محتوا و افزایش تعداد منابع موجود برای استفاده از محتوای آن‌ها، شاخص‌های تمایز دهنده محتوای عالی و سطح معمول، بیشتر شد. در واقع می‌توان بیان کرد که دیگر صرفا یک نوشتار خوب، نمی‌تواند به اندازه کافی توجه مخاطبان را جلب کند و روی آن‌ها تاثیرگذار باشد. از طرف دیگر استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای مناسب که هرچه بهتر شدن محتوای ارسالی شما کمک می‌کند، برند شما را فراتر از دید مشترکین شما می‌برد و باعث افزایش شهرت برند شما بین تمامی اعضای یک صنعت می‌شود.

روش ها و ابزارهای انتشار محتوا

انواع تکنیک‌های امروز برای انتشار یک محتوای مناسب و عالی شامل ارسال خبرنامه‌های شرکت، استفاده از بستر انواع رسانه‌های اجتماعی، امضای ایمیل کارمندان، توزیع رسانه‌ای اخبار و رویدادهای شرکت، عضویت در سندیکاها و حضور فعال در جمع اهالی صنعت، ارزیابی محتوایی و بکارگیری تکنیک‌های سئو در محتوای تولید شده می‌شود. جالب‌تر آنکه اخیرا یک تحقیق نشان داد که نقش محتوا در جذب کاربران و سود برای یک سازمان، به حدی زیاد شده است که از دوره جدید، به عنوان عصر انفجار محتوا یاد می‌کنند.

برای پی بردن به بخشی از این انفجار محتوایی، به آمار زیر دقت کنید:

  1. روزانه نزدیک به 500 میلیون توییت توسط کاربران در این شبکه اجتماعی منتشر می‎شود.
  2. بیش از 2 میلیارد وب‌سایت آنلاین و فعال در فضای مجازی وجود دارد.
  3. هر روز افراد بیش از یک میلیارد ویدیو در یوتیوب مشاهده می‌کنند؛ این عدد با در نظر گرفتن وب‌سایت‌های پخش آنلاین ویدیو و مناسب ویدیو استریمینگ، تا هزاران برابر قابل افزایش است.

آشنایی بیشتر با ابزارهای تبلیغ و توزیع محتوا

1) توزیع در شبکه‌های اجتماعی

با وجود تشابهی که بین شبکه‌های اجتماعی مختلف وجود دارد، نمی‌توان محتوایی یکسان را برای تمامی پلتفرم‌های و انواع شبکه‌های اجتماعی ارسال کرد. از طرف دیگر با توجه به اینکه امروزه توزیع رسانه‌ای و حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی بخش مهمی از استراتژی هر سازمانی شده است، می‌توان انتظار داشت که برنامه حضور در شبکه‌های مجازی متفاوت، صاحب اهمیت خواهد بود. در عوض پیشرفت فناوری و ایجاد ابزارهای کاربردی مانند یک ابزار مدیریت رسانه‌های اجتماعی، نرم افزارهای اتوماسیون بازاریابی و افزودن RSS به وب‌لاگ، پیشرفت چشمگیری در افزایش سرعت و مدیریت بهینه شبکه‌های اجتماعی متفاوت داشته است. اکثر راه حل‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی گزینه ای را دارند که به شما امکان می‌دهد فید آر.اس.اس به وبلاگ اضافه کنید تا مراحل اضافه کردن محتوای جدید به وبلاگ، در شبکه‌های اجتماعی شما نیز به صورت خودکار به اشتراک گذاشته شوند. دیگر بدون استرس و نیاز به ورود محتوا و اشتراک گذاری دستی آن در شبکه‌های اجتماعی، اکنون این امکان به وجود آمده که محتوای مناسب شما با استفاده از تصاویر درخور هر شبکه اجتماعی، با زمان بندی مشخص در هر شبکه اجتماعی منتشر شود. در شکل زیر افزونه اراس اس در گوگل کروم را مشاهده می کنید. 

افزونه RSS در گوگل کروم

طول عمر پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی بسیار کوتاه‌تر از آن چیزی است که شما تصور می‌کنید، پس بدین منظور حتما در نظر داشته باشید که انتشار در روزهای آتی و حتی هفته‌ها، نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و متناسب با هر بستر مدیریت شبکه اجتماعی است.

در ایران نیز ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی متفاوتی وجود دارد که البته نیاز به خرید اعتباری گرچه اندک دارند.

2) ایمیل مارکتینگ و خبرنامه سازمانی

بر خلاف آنچه تصور می شود، آمارها نشان می دهد ایمیل مارکتینگ هنوز یکی از موثرترین روش های تبلیغاتی و انتشار محتواست و همچنان در حال رشد است. در واقع برای اینکه بدانیم چگونه در اینترنت تبلیغ رایگان کنیم، ایمیل مارکتینگ یکی از کاربردی ترین این روش هاست.

خبرنامه‌ها امروزه وارد فاز جدید اجرایی خود شده‎اند، پس به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر در مورد ایمیل مارکتینگ و ارسال خبرنامه برای سازمان و برند خود فکر خاصی نکرده‌اید، حتما در این مورد مطالعه بیشتر کنید.

اخیرا وب سایت oberlo در گزارش آمار ایمیل‌هایی که از سمت این سازمان به دست کاربران و مشترکین خود در سال 2018 رسیده، اعلام کرد که تعداد مشترکین ایمیل این سازمان در سال 2018 به 3.8 میلیارد رسیده است و این تعداد در پایان سال 2022 از 4.2 میلیارد نفر نیز پیشی خواهد گرفت.

هنگام تهیه خبرنامه حتما دقت کنید که مطالب شما باید گزیده و بروز باشند. فراموش نکنید که محتوای خبرنامه درون وب سایت شما قابل دسترس است ولی بسیاری از کاربران وقت و حوصله جستجو و خواندن این مطالب در وب سایت شما یا سازمان‌تان را ندارند. جالب‌تر آنکه برخی از کاربران می‌خواهند سازمان یا خبرنامه شما به آن‌ها بگوید که چه رویداد و خبر جدید برای آن‌ها وجود دارد یا چیزی را بخوانند و چه محتوای بصری را تماشا کنند. در واقع شما باید سیاست بازاریابی خود را به بازار هدف موردنظرتان عرضه کنید و به آن‌ها اطلاع دهید که محتوای شما تا چه حد جذاب و روشنگر خواهد بود. خبرنامه نیز به مانند تمامی محصولات یک سازمان، نشان دهنده و نماینده آن سازمان خواهد بود. با توجه به این موضوع، باید در نظر داشت که اهمیت وجود نشانه‌های برند شما در خبرنامه ارسالی، اهمیت زیادی دارد. خبرنامه نباید هیچ وقت شامل تمامی اطلاعات و طولانی باشد. مشترکین خبرنامه اکثرا به دنبال فهم مهم‌ترین و گزیده‌ترین مطالب هستند که این مطالب شامل تصاویر مفید نیز می‌شوند. یکی از مهم‌ترین مواردی که باید هنگام ارسال خبرنامه به آن توجه داشت، فواصل زمانی منظم و دقیق ارسال خبرنامه برای مشترکین است. مخاطبان یک خبرنامه عمدتا از ارسال زیاد و در فواصل کوتاه مدت خبرنامه‌ها بیزار هستند. شما باید بهترین زمان ارسال خبرنامه را پیدا کنید و حداکثر یکبار در روز خبرنامه خود را برای مشترکین بفرستید. در زمینه ارسال خبرنامه نیز ابزارهای مفیدی وجود دارند که علاوه بر بستر مناسب برای بارگذاری محتوا، زمان‌بندی ارسال خبرنامه را برای شما قابل مدیریت می‌سازند.

3) امضای ایمیل را جدی بگیرید

یکی از راه‌های مفید و ساده در جذب مخاطب، استفاده از امضای ایمیل توسط کارکنان یک سازمان است. اگر به عنوان یکی از کارکنان سازمان مشغول فعالیت هستید یا به عنوان یک کاربر مستقل به دنبال کسب موفقیت برای خودتان می‌باشید، با استفاده از امضای ایمیل مشخص و استاندارد، این امکان را خواهید داشت که بسیار کوتاه و مفید مطالب جدید خود را به مخاطبان منتقل کنید. لازم به ذکر است که به ویژه سازمان‌هایی که با Exchange server یا Google business می‌کنند، باید بین امضای ایمیل تمامی کارکنان سازمان خود، یک انسجام ایجاد کنند. حتی به شما توصیه می‌کنیم که با مشورت شورای تصمیم گیرنده سازمان، یک خط به امضای ایمیل کارکنان اضافه کنید که تبلیغ یا محتوایی مفید از برند و محصولات سازمان شما را در اختیار مشترکین سازمان قرار دهد.

4) از تجربیات محتوایی دیگران بهره مند شوید

کسانی که در مبحث بازاریابی هوشمند محتوا سر رشته دارند، می‌دانند که:

برای رهبری بازار محتوا و تولید محتوایی که به صورت ویژه برای یک صنعت تولید شده است، باید از تجربه و دانش تمامی رهبران موجود در صنعت محتوایی استفاده کرد.

با استفاده از این راهکار، مخاطبان شما متوجه می‌شوند که شما بر روی تمامیت و اصلی‌ترین ویژگی‌های صنعت خود مسلط هستید و محتوای شما دربرگیرنده تمامی ویژگی‌های ذکر شده خواهد بود. در این رابطه شما می‌توانید بهترین محتوای تولید شده توسط دیگران را به اشتراک بگذارید اما راه حل بهتر این است که شما به تفسیر این محتوا بپردازید و از این طریق، به شهرت برند خود نیز کمک کنید. به علاوه اگر به دنبال ایجاد یک مرکز محتوایی جذاب هستید، می‌توانید که محتوایی را منتشر کنید که نظری مخالف آن دارید یا حتی مطالب خودتان را در کنار محتوایی منتشر کنید که نظری موافق شما دارند.

5) شبکه‌های توزیع محتوا

شبکه‌های توزیع محتوا یا پلتفرم‌های توزیع محتوا، به تولید کنندگان محتوا این امکان را می‌دهند که در مورد آخرین مطالب شما چه به صورت اعتباری و چه به صورت رایگان اظهار نظر کنند و یا حتی نکاتی بیشتر را به محتوای تولید شده توسط شما بیافزایند. برخی از شبکه‌ها این امکان را برای برندها و سازمان‌ها ایجاد کرده‌اند که تبلیغ تجاری یا محتوای برند موردنظرشان را از طریق شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند و به اشتراک بگذارند. سایر شبکه‌های توزیع محتوا که اعتباری هستند، محتوای شما را در سایت‌های مشهور و پربازدید به اشتراک می‌گذارند یا اینکه تبلیغ شما را در فضای مجازی به صورت بومی منتشر می‌کنند.

انواع شبکه های توزیع محتوا

6) بازاریابی با استفاده از افراد تاثیرگذار و مشهور صنعت

یکی از نکاتی که افراد و سازمان‌های فعال در هر صنعتی باید به آن توجه کنند، استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ است. در واقع سازمان‌ها با استفاده از حجم توجهی که مخاطبان به این افراد دارند، آن‌ها را جذب سازمان یا برند خود می‌کنند. بسیاری از مواقع افراد مشهور توییتر یا سایر شبکه‌های اجتماعی، محتوایی مربوط به سازمان و برند شما را منتشر و به این ترتیب حجم بالایی از توجه را به سمت شما سرازیر می‌کنند.

حتما در نظر داشته باشید که هر فرد مشهوری نمی‌تواند انتخاب درستی برای تبلیغ محتوا و برند شما باشد، پس با دقت به سراغ فردی بروید که تاثیر زیادی روی مخاطبان مرتبط با صنعت شما می‌گذارد.

7) اهمیت روابط عمومی در جذب مخاطبان بیشتر

چه عضو تیم روابط عمومی یک سازمان باشید یا سازمان شما بخش روابط عمومی داشته باشد، باید به نشریات مرتبط با صنعت شما یا روزنامه‌های مربوطه توجه کنید و نقش آن‌ها در جذب مخاطبان و مثبت نشان دادن ارزش برندتان را جدی بگیرید. این نوع از بازاریابی به مانند بازاریابی از طریق چهره‌های تاثیرگذار (اینفلوئنسر مارکتینگ) است. به این ترتیب شما می‌توانید با انتشار یک محتوای کلیدی مربوط به سازمان و برند خود، می‌توانید ارزش و آگاهی از برند را افزایش دهید و شاهد افزایش چشمگیر بازدید از محتوا منتشر شده خود باشید.

8) تاثیر تکرار بر روی اثرگذاری محتوا

اگر نگاهی جامع به محتوا و مطالب منتشر شده از طریق وب‌سایت یا شبکه اجتماعی خود داشته باشید، متوجه خواهید شد که برخی از پست‌ها و محتواهای منتشر شده توسط شما، بیش از سایرین مورد توجه قرار گرفته است. حتی شبکه اجتماعی توییتر به شما این اجازه را می‌دهد که بهترین پست و محتوا خود را در بالای صفحه خود قفل کنید. با توجه به این نکته، در نظر داشته باشید که برخی از محتواها قابلیت تکرار و انتشار مجدد را دارند و از این طریق می‌توانند تاثیر عمیق‌تری بر روی مخاطبان شما داشته باشید.

9) استفاده از تکنیک‌های سئو در افزایش بازدید از محتوای منتشر شده

در چند سال اخیر معیارهای متفاوتی برای دیده شدن محتوای منتشر شده در نظر گرفته شده است. مهم‌تر از همه آنکه اکثریت کاربران فضای مجازی از طریق جستجوگری مانند گوگل به دنبال محتوا می‌گردند.

از جمله ابزارها و تکنیک‌های مفیدی که به دیده شدن بیشتر محتوای شما کمک می‌کند، بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو است. با استفاده از تکنیک‌های سئو، مطلب شما بازار هدف خود را بهتر پیدا می‌کند و مخاطبان نیز دقیقا به آن چیزی که نیاز دارند، دست خواهند یافت. بهینه سازی محتوا، در نهایت رضایت مشترکین و کاربران را به دنبال خواهد داشت.

10) پست میهمان

دلیلی ندارد که همیشه محتوای تولید شده توسط شما، در رسانه های کسب و کار خودتان منتشر شود. محتوا تولید کنید و اجازه دهید دیگران ناشر محتوای شما باشند. رسانه ها از این که شما برای آن ها به رایگان محتوا تولید کنید استقبال خواهند کرد. شما هم از انتشار پیام خود به مخاطبان آن رسانه ها بهره مند خواهید شد.

البته از تکنیک پست میهمان می توانید به صورت معکوس نیز استفاده نمایید. یعنی به تولید کنندگان محتوا اجازه دهید که برای شما محتوا تولید کنند و رسانه شما آن را منتشر کند.

پست مهمان

برای افزایش کارآیی پست مهمان، به این نکات توجه نمایید:

  • رسانه ای که برای انتشار محتوا انتخاب می کنید، به محتوای تولید شده شما و همچنین فعالیت کسب و کار شما مرتبط باشد. هر رسانه ای مناسب انتشار محتوای شما نیست.
  • یک محتوا را در چندین رسانه میهمان نکنید! به یکتایی محتوا اهمیت دهید و هر محتوا را فقط در یک رسانه منتشر کنید.
  • از رسانه ناشر به سایت خود لینک های طبیعی (هم تعداد طبیعی و هم ارتباط منطقی) بدهید.
  • به بازنشر و اشتراک گذاری محتوایی که در رسانه ناشر منتشر کرده اید، کمک کنید.

مخاطبان هوشمند، بازاریابی محتوایی هوشمند

بررسی موارد فوق نشان می‌دهد که عبارت انفجار محتوا در واقع به مرز ظهور رسیده است و این مفهوم تبدیل به موضوعی شده است که روزانه تمامی ما با آن برخورد داریم. در واقع هم تولید محتوا و هم خوانندگان محتوا از مرز خنثی بودن عبور کرده‌اند و به مخاطبانی فعال و هوشمند تبدیل شده‌اند. هوشمند بودن در عصر حاضر نیز صرفا وابسته به متن نیست و نیاز دارد که ابزارهای مفیدی نیز به کمک شما آیند تا محتوای شما در نهایت هم بازدید مناسبی داشته باشد و هم نماینده خوبی از برند شما عنوان گیرد.

هوشمند شدن مخاطبان و فرآیند تولید محتوا حتی سبب شده است که افراد خارج از فضای سازمان خود نیز به دنبال مطرح کردن نام خود به عنوان یک برند تولید محتوای جذاب باشند؛ امری که شبکه‌های اجتماعی به تحقق آن کمک شایانی کرده‌اند.

شبکه‌های اجتماعی رسانه را از حالت جمعی خارج کرده و هر کاربر را صاحب یه رسانه ویژه به برند شخصی خود می‌کند. انتشار در زمان مناسب، با استفاده از ابزار مناسب، در شبکه اجتماعی متناسب و با استفاده از تکنیک‌های بهینه‌سازی محتوا، همگی کمک می‌کنند که محتوا به مقصد خود که انتقال درست معنا یا انتقال درست‌ترین معنا است، برسد.

 

شهر محتوا
نوشته شده توسط

مهسا بابالوئی

سلام یه روز زیبای بهاری وقتی داشتم به حیاط کوچیک خونمون نگاه میکردم با خودم گفتم که چی می شد می تونستم این لحظه رو جوری ثبت کنم که همیشه توی یاد و خاطرم بمونه و...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو