شکاف محتوا چیست؟ آموزش تحلیل شکاف محتوا

چگونه شکاف محتوایی را آنالیز کنیم و در بازاریابی محتوایی به کار بگیریم؟

شهر محتوا>مجله محتوا>بازاریابی محتوایی
شکاف محتوا چیست؟ آموزش تحلیل شکاف محتوا
مهسا بابالوئی|آخرین آپدیت: دوشنبه، ۶ دی ۱۴۰۰|مدت زمان مطالعه: 26 دقیقه

تجزیه و تحلیل شکاف محتوا یک روش استراتژیک برای بررسی و بهینه سازی محتوای یک وب سایت است. در این قسمت عملکرد محتوای فعلی با عملکرد مطلوبی که در ذهن است مقایسه می‌شوند و بعد از آن می‌توان تفاوت بین وضعیت واقعی و وضعیت هدف را مشاهده نمود و به جهت بستن شکاف‌های این بین اقدامات لازم را انجام داد. شرکت‌ها می‌توانند با تجزیه و تحلیل شکاف‌ها از پتانسیل‌های به کار نرفته خود استفاده کنند، که در این صورت بهینه سازی برای محتواهای موجود و محتواهای جدید صدق می‌کند و این باعث می‌شود بازاریابی محتوایی کارآمدتر شود و نرخ بازگشت سرمایه گذاری (Return on Investment) که به آن (ROI) نیز می‌گویند افزایش یافته و در نهایت موجب سود بیشتر شما شود.

شکاف محتوا چیست؟

تعریف شکاف محتوا فاصله میان محتوای موجود سایت یا کسب و کار شما با محتوایی که می تواند شما را به اهداف تعیین شده برساند، شکاف محتوا نامیده می شود.

برای برخی از افراد تحلیل شکاف محتوا (Content Gap Analysis) یعنی تفاوت بین آنچه مردم در جستجوی آن هستند با چیزی که به صورت آنلاین پیدا می کنند.

بر اساس این تئوری، شکاف محتوا بیانگر موضوعی است که مردم به دنبال کسب اطلاعاتی در مورد آن هستند، اما محتوای کافی برای برآوردن نیازها و پوشش تقاضای آنان موجود نمی ­باشد.

برای بعضی دیگر، شکاف محتوا اساسا به منظور تجزیه و تحلیل رقباست؛ به این منظور که شما ساختار محتوا و رنک کلمات کلیدی رقبای خود را بررسی و آن دسته از کلمات کلیدی که برای آنها رتبه بهتری داشته را شناسایی نمایید؛ همچنین می­ توانید این کلمات کلیدی را برای محتوای خود در نظر داشته باشید.

هر کدام از این دو دیدگاه تا حدودی به واقعیت نزدیک هستند اما هیچکدام از آن­ها نمی­توانند اهداف یا نیازهای مشتری را در نظر بگیرند. آن­ها نمی ­توانند نشان دهند که یک محتوای خاص تا چه میزان به مشتری یک شرکت مربوط است.

طبق تحقیقات انجام شده توسط موسسه بازاریابی محتوا، کمتر از نیمی از شرکت­ هایی که از بازاریابی محتوا استفاده می ­کنند، می ­گویند که تلاش آنها موثر بوده است. بسیاری از بازاریابان محتوا برای شناسایی و پر کردن شکاف موجود در محتوای خود، به سراغ تجزیه و تحلیل شکاف محتوا می­ روند.

تحلیل شکاف محتوا چیست؟

تحلیل شکاف محتوا

با توجه به تعریف، تحلیل شکاف محتوا، محتوای فعلی ارائه شده را با خواسته­ های مد نظر مخاطب مقایسه نموده و تلاش می ­کند تا آنچه را که برای تحقق خواسته­ های آنان لازم است، شناسایی نماید.

لذا تجزیه و تحلیل شکاف محتوا به فرآیند بررسی و شناسایی محتوای مورد نیاز گفته می­ شود که به منظور پر کردن شکاف بین وضعیت فعلی و آینده انجام می ­گیرد. بررسی محتوا بهترین روش برای به دست آوردن درک کامل از محتوای وب سایت شماست.

در اینجا یک سناریو ارائه شده است، بگذارید بگوییم که شما یک برند کفش هستید که ارزانترین کفش­های آنلاین را می ­فروشید. تاکنون محتوای شما فقط بازدید کنندگانی را که به دنبال کفش ارزان و بادوام برای استفاده روزانه هستند هدف قرار می­ داد و شما در حال حاضر این کلمات کلیدی را به خوبی رتبه بندی می­­ کنید.

اما چه مواردی باید در محتوای شما باشد که به مشتریان کمک کند تا برند شما را بهتر درک کنند؟ آیا شما کفش طرح دار را هم می فروشید؟ یا سایز ایکس لارج هم برای کفش منظور شده است؟ یا اینکه شما کفش را بر اساس انتخاب کاربران نیز تنظیم می کنید؟ چگونه مارک شما با دیگران مقایسه می شود؟

اینها برخی از سوالاتی است که بازدید کنندگان سایت از شما خواهند داشت و شما با ارائه این اطلاعات به آن ها می توانید برخی از ابهامات آن­ها را رفع کرده و این بازدیدکنندگان را به مشتری تبدیل نمایید.

این همان شکاف محتوا است. شما نتوانستید با کاربران دیگر ارتباط برقرار نمایید و آنها به دنبال انواع دیگر کفش ارزان قیمت هستند.

 اگر تیپ شخصیتی مشتریان را در استراتژی محتوایی خود نادیده می گیرید، در واقع شما فرصت های ویژه برای ایجاد روابط با آن ها را از دست خواهید داد و همچنین فضایی را برای رقبا ایجاد می­ کنید که بجای شما روابط را با مشتری­ ها برقرار نمایند.

در زمینه بازاریابی محتوا، ایجاد محتوا تنها عاملی نیست که موفقیت شما را تعیین میکند. گوگل یک موتور جستوجو است که شما می­توانید میلیون­ها نتیجه را در آن بیابید که این خود بیانگر سختی رقابت است.

دلایل ضرورت تحلیل شکاف محتوا

1) برقراری ارتباط موثر با مشتریان بالقوه:

آنالیز شکاف محتوا به شما کمک می کند تا با پوشش بهتر نیازهای محتوایی مخاطبان، ارتباط بهتر و موثرتری با آنان برقرار کنید.

2) بازدهی بیشتر در سئو:

پوشش شکاف های محتوایی، باعث می شود بازدید و اعتبار بیشتری از سئو جذب کنید.

نقش تحلیل شکاف محتوا در افزایش نرخ بازگشت سرمایه

نرخ بازگشت سرمایه (ROI) چیست؟

تعریف نرخ بازگشت سرمایهدر یک تعریف کلی، ROI تلاش می‌کند تا میزان مستقیم بازدهی سرمایه گذاری خاص را نسبت به هزینه سرمایه گذاری به طور مستقیم اندازه گیری کند. برای محاسبه ROI باید سود و یا بازدهی یک سرمایه گذاری را با هزینه سرمایه گذاری تقسیم کنید که نتیجه به صورت یک درصد بیان می‌شود.

نحوه محاسبه ROI

فرمول محاسبه ROI

نحوه محاسبه بازگشت سرمایه گذاری بدین صورت است:

ROI = ارزش فعلی سرمایه گذاریهزینه سرمایه گذاری شده / ارزش فعلی سرمایه گذاری

منظور از ارزش فعلی سرمایه گذاری به هزینه حاصل شده از فروش محصول سرمایه گذاری شده اشاره دارد. همان گونه که پیش تر اشاره شد نتیجه حاصل شده به صورت درصدی است و به همین جهت می‌توان به راحتی آن را با بازده سایر سرمایه گذاری‌ها مقایسه نمود. این روش به افراد اجازه می‌دهد تا سرمایه گذاری‌ها را در زمینه های مختلف اندازه گیری کنند.

رابطه تحلیل شکاف محتوا و نرخ بازگشت سرمایه

پوشش دادن شکاف محتوایی می تواند با افزایش نرخ تبدیل، یعنی هدایت کاربران به سمت خرید و سایر اهداف سازمانی شما، سودآوری را افزایش داده و نرخ بازگشت سرمایه را نیز بهبود بخشد.

انواع شکاف در بازاریابی محتوایی

معرفی انواع شکاف محتوایی

تحلیل شکاف محتوا مشخص می‌کند که بازاریابی محتوای خوب شما چطور جوابگوی مشتری‌هایتان است و همچنین بدین صورت فرصت بسیار خوبی به دست می‌آورید تا افرادی را که از دست داده اید شناسایی کنید. به همین جهت این "شکاف" می‌تواند با محتوای جدید و یا محتوای تجدید نظر شده، پر شود که برخی از افراد آن را تحلیل شکاف وب سایت و برخی دیگر آن را تحلیل شکاف رقبا می‌نامند.
سه شکاف اصلی برای بررسی محتوای شما وجود دارد که در این بخش آنها را نام برده و به بررسی هر یک از آنها می‌پردازیم:

شکاف کلمات کلیدی

لیستی از کلمات کلیدی که شما را در نتایج جستجوها نشان نمی‌دهد اما رقبایتان با آنها رتبه بندی شده اند.

شکاف مرحله خرید

مرحله ای برای تشخیص محتواهای ناکافی شما و یا محتواهایی که پاسخ‌های لازم را به سوالات رایج نمی‌دهد.

شکاف کانال‌های توزیع

که شما در حال حاضر به جهت جهانی کردن محتواهای خود از آنها استفاده نمی‌کنید.

لازم است تا به جهت بازاریابی محتواهای خود تمام شکاف‌های بالقوه را در نظر داشته باشید زیرا دانستن نواقص و کسری‌ها می‌تواند فرصتی برای اثربخشی بیشتر و جلوگیری از هزینه های اضافی باشد. زمانی که بدانید شکاف‌های شما کجاست آن وقت می‌توانید منابع مناسب را به درستی پیدا نمایید.

شکافی که در حال حاضر بیشتر بین بازاریابان محتوا شناخته شده است شکاف کلمات کلیدی است.

تحلیل انواع شکاف های محتوا

حال که با 3 شکاف مهم درباره محتواها آشنا شدید اکنون زمان این رسیده است که به بررسی هر یک این شکاف‌ها بپردازیم.

تجزیه و تحلیل شکاف کلمات کلیدی

یکی از جمله مهم‌ترین و قدرتمندترین راه ها به جهت استفاده از تجزیه و تحلیل شکاف محتوا،  یافتن کلمات کلیدی سایت و ایجاد محتوا با هدف به کارگیری از کلمات جدید است. تجزیه و تحلیل این شکاف موجب می‌شود تا شما بتوانید شکاف بین خود و جایگاهی که رقبایتان با استفاده از آن کلمات کلیدی کسب کرده اند را مشاهده نمایید. سپس می‌توانید تصمیم گیری کنید که شما نیز می‌خواهید آن کلمات کلیدی را به عنوان هدف خود در نظر بگیرید یا خیر.
این شکاف ممکن است به دلیل کارهای عملی باشد مانند تفاوت خدماتی که آنها ارائه می‌نمایند و شما ارائه نمی‌دهید. اما اگر کلمات کلیدی شما نیز به مانند رقبایتان به کار گرفته می‌شوند و شما به آنها توجهی نمی‌کنید ممکن است شما نیز در جایگاه جستجوها باشید اما پشت سر رقبایتان! با گذشت زمان ممکن است این اتفاق ضربه شدیدی به برند شما و احساس مشتریانتان بزند و به صورت بالقوه سهم خود را در بازار از دست داده و در نهایت منافع خود را از دست بدهید.
تجزیه و تحلیل دقیقی که از شکاف کلمات کلیدی انجام می‌شود نه تنها کلمات کلیدی رقبا بلکه کلماتی که رقبایتان با آن جایگاهی ندارند را نیز معین می‌کند و این می‌تواند برای کسب و کار شما بسیار مفید واقع شود زیرا در صورتی که رقبایی نداشته باشید می‌توانید با سرعت بیشتری رتبه خود را بالا ببرید.

تجزیه و تحلیل شکاف کلمات کلیدی

چگونگی تجزیه و تحلیل شکاف به وسیله کلمات کلیدی
برای پیدا کردن شکاف کلمات کلیدی باید از ابزارهایی مثل کیورد پلنر برای این کار استفاده کنید تا بتواند داده‌های کلمه کلیدی شما را از سایت رقیبتان بیرون بکشد. ماتریس کلمات کلیدی رقبا قابلیت‌های قدرتمند و در عین حال کاربری راحتی در خصوص تحقیق کلمات کلیدی دارد که در اینجا مراحل استفاده از این ابزار را ذکر می‌کنیم.

 1. حداکثر 10 وب سایت رقیب را در ابزار Keyword Matrix وارد کنید.
 2. ماتریس را مطابق با ویژگی‌های کلمات کلیدی مرتب کنید.
 3. از Traffic Scores به جهت مشاهده شکاف‌هایی که ممکن است برای هدفگیری ارزشمند باشند استفاده کنید.

بعد از آنکه کلمات کلیدی را برای شکاف ها مشخص کردید حال می‌توانید آن را در ابزار Keyword Difficulty وارد کنید تا متوجه شوید رتبه بندی برای یک کلمه کلیدی چقدر سخت است. شما همچنین می‌توانید در این بخش کلمات کلیدی مشابه را نیز مشاهده کنید.
حال که کلمات کلیدی را پیدا کردید می‌توانید برنامه ریزی‌های مربوط به مطالب جدید را انجام دهید و یا تصمیم بگیرید که محتواهای موجود در سایت خود را با کلمات کلیدی جدید، تازه سازی و یا ادغام کنید. اگر شما از قبل محتوایی برای کلمات کلیدی هدف تهیه کرده اید اما در نتایج جستجو قرار ندارند می‌توانید آنها را به روز کنید و اگر چندین صفحه دارید که به یک موضوع مشخص پرداخته شده است آنها را ادغام و به مانند لینک به هم مرتبط سازید.

تجزیه و تحلیل شکاف مرحله خرید

مراحل شکاف در مرحله خرید

در کنار تجزیه و تحلیل شکاف کلمات کلیدی یک روش مفید دیگر این است که شکاف‌های محتوای خود را با توجه به مرحله خرید در سفر مشتری بررسی کنید. محتواها در طی فرآیند خرید نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. از بالا به پایین به شکاف‌های درون محتوای خود در مراحل مختلف در قیف بازاریابی نگاه کنید. مهمترین قسمت یک محتوا این است که تجزیه و تحلیل فرصت‌ها برای کمک به تبدیل مشتریان بالقوه و چگونگی اصلاح ROI را نمایش می‌دهد.

چگونگی تجزیه و تحلیل شکاف مرحله خرید
در وهله اول برای تجزیه و تحلیل شکاف مرحله خرید باید نقشه ای از محتواهای خود را تعیین و قیف بازاریابی را برای هر یک از مراحل بررسی کنید. به طور کلی تمام محتواهادر شکاف مرحله خریددر یکی از سه مراحل زیر قرار می‌گیرند:

 1. بالای قیف(TOFU): در این حالت محتوا گسترده شده است و برای افرادی که در حال تحقیق در مورد یک موضوع هستند اما هنوز تصمیمی برای عملی کردن آن نگرفته اند می‌باشد. این اتفاق می‌تواند مانند پست‌های یک وبلاگ همچون وبلاگ‌های گردهمایی، لیست‌ها، چگونگی پاسخ محتواها به سوالات "چه چیز" و "چرا" و... باشد. هدف اصلی از تولید این محتواها هدایت ترافیکگفته می‌شود.
 2. میانه قیف(MOFU): در این مرحله محتوا کمی بیشتر به سمت اطلاعات محصول متمایل می‌شود. بدین صورت خوانندگان می‌توانند به سطح بالایی از درک محصولات شما برسند. کیس استادی، کتاب‌های الکترونیک، چک لیست‌ها، کمپین‌های قطره ای ایمیل، پست‌های بلاگ مربوط به "چگونه به" و وبینارها با فرمت‌های معمولی در این مرحله مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 3. پایین قیف(BOFU): در این بخش محتواها به فروش محصولات کمک می‌کنند. نمایش نسخه های ویدیویی یا نوشتاری، برگه مشخصات محصول، سوالات متداول، مقایسه محصولات شما با رقبایتان و توصیف نمونه‌هایی از محتواهای این بخش مربوط به سطح پایین قیف می‌باشند.

تجزیه و تحلیل شکاف مرحله خرید

زمانی که مشخص کردید محتوای شما در شکاف مرحله خریددر کدام مرحله قیف قرار دارد باید به دنبال شکاف‌هایی باشید که در خصوص آن محتوایی ندارید و یا محتواهایی را پیدا کنید که این مباحث در آنها رعایت نشده است و به این سوالات پاسخ دهید:

 • برای هر مرحله چه مقدار محتوا دارید؟
 • آیا این ترکیب با نیازهای تجارت شما متناسب است؟
 • آیا محتوای شما آن گونه که باید و شاید قابلیت اجرایی شدن را دارد؟

نیازهای شغلی خودتان را در نظر داشته باشید، به عنوان مثال اگر تجارت شما در این صنعت جدید یا ناشناخته است ممکن است لازم باشد تا تمرکز بیشتری بر روی اطلاع رسانی آن داشته باشید. اگر این چنین باشد آیا برای ایجاد ترافیک به سایتتان محتوای خود را به اندازه قسمت بالای قیف بهینه کرده اید؟ شما همچنین می‌خواهید محتوایی داشته باشید تا ترافیک چرخه خرید شما را تغییر دهد بنابراین آیا محتوایی دارید که در قسمت پایین قیف قرار داشته باشدو بخواهید به تمام پرسش‌های متداول مشتریانتان پاسخ دهید؟
این محتوا را یک گام دیگر به سمت تجزیه و تحلیل شکاف محتواپیش ببرید و حالا ببینید محتوای شما چگونه عمل می‌کند. اگر استراتژی‌های محتوای خود را مشخص کرده اید حال می‌توانید معیارهای خود را بررسی کنید. ممکن است احتیاجی به تغییر نوع محتوای خود نداشته باشید بلکه باید تلاشتان را در جهت بهبود آنچه قبلا تولید کرده اید به کار گیرید.

چگونگی تجزیه و تحلیل شکاف مرحله خرید

پس از بررسی ترکیبی از محتواهای خود حال باید پردازش‌های مرحله خرید را بررسی کنید و نگاهی به کانال‌هایی که برای توزیع محتواهای خود استفاده می‌کنید بندازید.

 1. تجزیه و تحلیل شکاف محتوا به وسیله کانال

تنها تولید محتوا ساده برای محصولات کافی نیست، شما باید در کنار آن محتواهای خود را تبلیغ کنید. تحلیل محتواهای شما در قسمتشکاف‌ کانال به وسیله کانال‌های توزیع یا پلتفرم‌ها، می‌تواند فرصتی برای پیشرفت کردن و سرمایه گذاری در کانال‌ها را برای شما فراهم آورد. این موضوع می‌تواند به شما کمک کند تا ببینید برای بهینه سازی به جهت سوددهی توسط کانال‌های فعلی فعالیت‌های بیشتری لازم است و یا اینکه مجبور هستید به دلیل بازدهی کمتری که برای شما فراهم آورده اند این کانال‌ها را کنار گذاشته و کانال‌هایی که دارای پتانسیل بیشتری برای معرفی شما هستند را جایگزین کنید.
برخی از کانال‌های توزیع محتواهای معمولی که دارای بازخورد بالایی هستند و در شکاف کانال مطرح می‌شوند عبارتند از:

 • شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک، توییتر، لینکداین، یوتیوب و اینستاگرام
 • انجمن‌هایی همچون کورا(Quora) و ردیت(Reddit)
 • انجمن‌های تخصصی صنعتی
 • ایمیل
 • جستجوی ارگانیک
 • کانال‌های ارجاع دهنده مانند پست‌های مهمان یا ذکر کردن آن در وب سایت های دیگر
 • و...

تجزیه و تحلیل شکاف کانال

تحلیل شکاف کانال های توزیع

اول از هر چیز در مرحله شکاف کانال باید اطلاعات زیر را جمع آوری کنید:

 • کانال‌هایی که برای محتوای خود استفاده می‌کنید.
 • یک محتوا با بازدید بالا که در حال حاضر برای هر کدام از کانال‌ها تولید کرده اید.
 • اهداف مربوط به هر کانال و نتایجی که کسب کرده اید.
 • بهترین عملکرد از محتوای شما در هر کانال

حال که موارد بالا را بررسی کردید باید به دنبال پر کردن این شکاف‌ها باشید. از خودتان این سوال‌ها را بپرسید:

 • کدام یک از کانال‌های مهم برای تجارت شما مناسب است؟
 • آیا محتوای شما توانسته اهداف خود را برای کانال‌های مختلف به دست آورد؟
 • آیا محتوای تولیدی شما توانسته استکه اهداف یکسانی را در هر کانال مطابقت دهد؟
 • چرا و چرا نه؟ آیا شما به جای تولید محتوای اختصاصی برای کانال‌های مختلف تنها یک محتوای کلی را برای تمام کانال‌ها استفاده می‌کنید؟
 • آیا منابعی برای کانال‌هایی که استفاده می‌کنید دارید؟ یا اینکه آیا احتیاج به تنظیم مجدد اهداف خود دارید؟

ابزار Content Exploration الکسا می‌تواند به شما محتواهای محبوبتان را در شبکه‌های اجتماعی نشان دهد. شما همچنین می‌توانید از این ابزار به جهت مشاهده محتوای محبوب برای موضوعی که به تجارت شما کمک کننده است نیز استفاده کنید تا مشارکت افراد را در این زمینه به کار گیرید.
بعد از آن کانال‌های توزیع محتوای جدیدی را که قبلا مورد هدفتان نبوده اند بررسی کنید و ببینید آیا فرصتی وجود دارد و می‌توان به کمک آن کسب و کار خود را پرورش دهید یا خیر.
به جهت پیدا کردن کانال‌هایی که مورد هدف شما نیستند اما ممکن است که بخواهید با آنها آشنا شوید می‌توانید کانال‌هایی را که رقبایتان از آنها استفاده می‌کنند را پیدا کنید. در این خصوص نیز ابزار الکسا به شما کمک می‌کند.
با نگاهی به کانال‌های رقبایتان و یا کانال‌هایی که وجود دارند اما رقبایتان از آنها استفادهنمی‌کنند می‌توانید بررسی کنید و ببینید که به کار شما می آیند یا خیر. در هنگام تجزیه و تحلیل محتوای خود برای شکاف‌کانال باید بررسی‌های لازم را برای جایگاهی که الان در آن قرار دارید و جایگاهی که می‌خواهید به آن برسید تعیین کنید. توجه داشته باشید که تنها پرداختن به این مورد به معنی پر شدن تمامی شکاف‌ها نیست.

اولویت بندی شکاف ها برای پر شدن

حال که به پایان این مطلب رسیدیم و با تمامی شکاف‌های محتوایی و چگونگی کارایی آنها آشنا شدیم باید درمورد اولویت بندی شکاف‌ها برای پر شدن نیز مطالبی را ارائه نماییم.
تجزیه و تحلیل شکاف‌های محتوا بخش بسیار مهمی از تحلیل رقابتی وب سایت هاست، اما حالا که شکاف‌های محتوای خود را پیدا کرده اید معنیش این نیست که می‌توانید محتواهایتان را به صورت گسترده پوشش دهید و مشکلاتتان حل شده است!
شما قبل از هر چیز باید اول اولویت بندی کنید که کدام شکاف‌ها رادر وهله اول پر کنید، بعد از آن می‌توانید منابعی را به گونه ای اختصاص دهید که بیشترین بازده را برای تجارت شما در طولانی مدت داشته باشند. این نکته را هم در نظر داشته باشید که هر شکافی نیاز به پر شدن ندارد. اگر ساخت محتوا برای پر کردن شکاف احتیاج به منابع بیشتری داشته باشد ممکن است تصمیم بگیرید که با همین کسری کنار بیایید!
وقتی از اولویت بندی صحبت می‌کنیم ابزارهای الکسا می‌توانند شما را در سازماندهی این مسائل یاری نمایند. برنامه پیشرفته الکسا شامل فضایی است که می‌تواند اولویت‌های کلمه کلیدی و فرصت‌های محتوا را برای شما به نمایش گذارد. برای اینکه شما بتوانید از این ابزار قدرتمند به جهت بازاریابی محتوای خود استفاده کنید باید 14 روز به صورت آزمایشی ثبت نام کنید و با توانایی بالای آن آشنا شوید و به تدریج برای برنامه ریزی جدید محتواهای خود اقدامات لازم را انجام دهید.

 تعریف تحلیل شکاف محتوا تحلیل شکاف محتوا، محتوای فعلی ارائه شده را با خواسته­ های مد نظر مخاطب مقایسه نموده و تلاش می­کند تا آنچه را که برای تحقق خواسته ­های آنان لازم است، شناسایی نماید.

در زمینه بازاریابی محتوایی، ایجاد محتوا تنها عاملی نیست که موفقیت شما را تعیین میکند. گوگل یک موتور جستجو است که شما می­توانید میلیون­ها نتیجه را در آن بیابید که این خود بیانگر سختی رقابت است.

شناسایی شکاف محتوا با کمک مشتریان

مشتریان فعلی شما یک منبع باارزش برای کمک به بهبود استراتژی محتوا شما هستند. اینکه آنها از محصول یا خدمات شما راضی هستند یا خیر مهم نیست. چیزی که بینش ­های ارزشمندی به شما خواهد داد، بازخورد آن هاست که شما می­توانید برای محتوای فعلی و آینده خود استفاده کنید.
احتمالا شما وقت زیادی را صرف می­کنید تا به افکار و سلایق مشتریان دست پیدا کنید با اینکه ساده ­ترین راه برای انجام این کار فقط سوال پرسیدن از آنهاست. بنابراین شما می­توانید محتوای مربوطه را توسعه دهید به عنوان مثال از هر کدام از مشتریان زیر می توانید سوالات زیر را بپرسید:

 • برای مشتریان بالقوه: شما به چه موضوعاتی علاقه دارید؟ چه چیزی شما را از امتحان کردن محصول ما باز می دارد؟
 • برای مشتریان فعلی: دلیل اساسی که شما در وهله اول محصول ما را خریداری کردید چیست؟ از کدام یک از خصوصیات محصول ما کمترین استفاده را داشتید و چرا؟
 • برای مشتریان سابق: آیا می­توانید به ما بگویید که چرا تصمییم گرفتید که دریافت خدمات از ما را لغو کنید؟

اگر سوالی از مشتریان خود نپرسید، احتمال اینکه مردم درباره مارک و محصولات شما به صورت آنلاین صحبت کنند و نظر دهند زیاد است. به سیستم های بازدید مراجعه نمایید شما می توانید برای کسب بینش عمیق از خدمات خود، نظرات مفصل مردم را در مورد محصولات خود مرور کنید. این روش همچنین یک روش عالی برای کشف آنچه مردم در مورد رقبای شما می­گویند، محسوب می­شود و یک استراتژی محتوا برای پر کردن شکاف­ های محتوای شما است.

نقش رقبا در شناسایی شکاف­ محتوا

یکی دیگر از ابزارهای قدرتمند برای شناسایی شکاف­ های محتوای شما و انجام تحلیل شکاف محتوا، رقبا هستند. اما همیشه باید مراقب باشید تا استراتژی محتوا آنان را کپی نکنید در عوض:

1) به دنبال موضوعاتی باشید که رقبایتان آن ها را پوشش نداده ­اند اما شما می­توانید اینکار را انجام دهید.

2) به دنبال فرصت­هایی برای ایجاد محتوا باشید که در موضوعات مشابه از محتوای رقبا بهتر است.

شما می­توانید تجزیه تحلیل رقبای خود را به صورت دستی انجام دهید اما در این صورت تجزیه و تحلیل نتایج بسیار خسته کننده و دشوار خواهد بود. اگر بودجه بازاریابی مورد نیاز را دراختیار دارید، می­توانید برای انجام اینکار از ابزارهایی مانند Ahrefs یا SEMRush استفاده نمایید. و اگر بودجه مناسب را در اختیار ندارید، می­توانید به صورت آزمایشی یک دوره 14 روزه در Ahref ثبت نام کنید. به هر حال برخی از تحلیل ­های رقبا را انجام دهید. Ahrefs یک ویژگی "شکاف محتوا" دارد که می­توانید از آن­ها استفاده کنید تا بدانید کدام کلمات کلیدی را باید هدف قرار دهید.

ابزار رایگان دیگری که می­توانید برای تجزیه و تحلیل رقبای خود استفاده نمایید BuzzSumo است برای اینکار کافی است تا نام دامنه رقبای خود را در نوار جستوجوی آن سرچ نمایید لذا به شما نشان داده خواهد شد که کدام محتوا بیشترین سهم را در شبکه ­های اجتماعی دارا می­باشد.

بعد از اینکه متوجه شدید کدام یک از محتواهای رقبای شما در رسانه­ های اجتماعی عملکرد بهتری دارند، می­توانید آن را با محتوای فعلی خود مقایسه نمایید. آیا آن­ها موضوعاتی را مطرح کرده اند که شما در محتوای خود پوشش ندادید؟ یا نوعی محتوای خاص است که عملکرد بسیار خوبی دارد.

به دنبال فرصت برای ایجاد محتوا در مورد موضوعی باشید که کیفیت آن نسبت به بقیه بالاتر است. اگر در حال حاضر موضوعاتی که از طریق BuzzSumo پیدا کرده­ اید را پوشش داده ­اید، سعی کنید کشف کنید که چرا محتوای رقبا از شما بهتر عمل می کند.موتورهای جستجو می­توانند در زمینه سوالاتی که مخاطب مورد نظر شما در حال حاضر مطرح می­کند، حتی بیشتر از انجمن­ های آنلاین و یا سایت­ های بازدید به شما کمک کند.

تحلیل شکاف محتوا با استفاده از موتوهای جستجو

تحلیل محتوای موجود

در مورد کلمات کلیدی مناسب صنعت خود تحقیقات کنید

بسیاری از بازاریابان به شما می­گویند که قبل از انجام تحقیق در مورد کلمه کلیدی خود، تمام موضوعات مرتبط را در اختیار داشته باشید اما در واقع، تحقیقات در مورد کلمات کلیدی می­تواند به شما کمک کند تا حوزه­ های جدیدی را کشف کنید که قبلا به آن فکر نکرده بودید.
توصیه می­کنم به جز گوگل از سایر ابزارهای تحقیق در مورد کلید واژه­های بلند مانند، Ubersuggesy، LSI Graph یا KWFinder را نیز امتحان کنید.

کلمات کلیدی فعلی خود را ارزیابی کنید

یکی از استراتژی­های عالی برای کمک به پر کردن شکاف­ های محتوای شما، ارزیابی عبارات جستجویی است که افراد از قبل برای یافتن سایت شما از آن­ها استفاده میکنند. صفحات پیج شما میتوانند برای برخی از کلمات کلیدی ثانویه رتبه بندی شوند که محتوای شما برای پوشش این کلمات مناسب نیستند. به عنوان مثال وقتی افراد عبارت " تبلیغات برنامه نویسی " را در گوگل سرچ میکنند ، آنها به یک پست وبلاگ در آخرین کنفرانس بازاریابی، جایی که تبلیغات برنامه مورد بحث قرار گرفته منتقل می­شوند. این پست وبلاگ به درخواست مراجعه ­کننده پاسخ درستی نمی­دهد. اما شما می­توانید محتوای جدیدی ایجاد کنید. (به عنوان مثال راهنمای مبتدیان برای تبلیغات برنامه نویسی)  که این عبارت پاسخ درستی می­دهد.

تبلیغات در جستجو را تحلیل کنید

تبلیغات در جستجو یکی دیگر از منابع عالی برای شناسایی شکاف در استراتژی محتوا شماست. رقبای شما در حال ایجاد تبلیغاتی هستند که قصد و نیت جستجوگر را هدف قرار می­دهد، و تجزیه و تحلیل در تبلیغات آنها، در ارتباط با اینکه آنها چگونه مخاطبان را با محتوای خود هدف گرفته اند، بینش بیشتری به شما میبخشد.
به عنوان مثال کلمه کلیدی " تبلیغات برنامه نویسی " را که قبلا به آن اشاره کردیم در گوگل سرچ کنید. بعد از اینکه سرچ کردید در قسمت پایین بخش " افراد نیز سوال میکنند"، می­توانید سوالات متداولی را که ممکن است بخواهید با استراتژی محتوای خود هدف گذاری کنید، مشاهده نمایید.

نتیجه گیری

بازاریابی محتوایی رویکردی جامع با بخش های متحرک است. چنانچه قصد دارید در این رقابت از رقبای خود پیشی بگیرید، در زمینه جستجو در شبکه های اجتماعی برجسته باشید. شما نیاز دارید تا در محتوای خود، طیف وسیعی از موضوعات مختلف را پوشش دهید. زمانی که شما توانستید تمام شکاف های موجود در محتوای خود را پر کنید، شما یک استراتژی محتوا قدرتمند خواهید داشت که دارای تمامی نکات مورد نظر مخاطبان شما می باشد و همینطور بیشترین ارزش را در بین مخاطبان خواهد داشت و به آن ها کمک میکند تا از محصولات و خدمات شما بیشتری بهره را ببرند. بنابراین همیشه اطمینان حاصل نمایید که مدتی از روند طوفان فکری فاصله می گیرید تا به طور فعال به جستجو و پر کردن شکاف­های محتوای خود بپردازید و تحلیل شکاف محتوا را جدی گرفته ­اید.

 

شهر محتوا
نوشته شده توسط

مهسا بابالوئی

سلام یه روز زیبای بهاری وقتی داشتم به حیاط کوچیک خونمون نگاه میکردم با خودم گفتم که چی می شد می تونستم این لحظه رو جوری ثبت کنم که همیشه توی یاد و خاطرم بمونه و...

خدمات شهر محتوا
تولید محتوا
تولید محتوا

مفید و باکیفیت بودن کافی نیست. محتوا باید تعامل‌برانگیز باشه

آنالیز سئو
مشاوره سئو و دیسکاور

راهبری تیم سئو و محتوای سازمان شما توسط متخصصان باتجربه

تحقیق کلمات کلیدی سئو
تحقیق کلمات کلیدی

استخراج تمام کلمات کلیدی مرتبط به کسب‌وکار شما

خوشه‌بندی کلمات کلیدی
خوشه‌بندی کلمات کلیدی

دسته‌بندی معنایی کلمات کلیدی بر اساس مشابهت هدف جستجو